عنوان خبردانشمندان روسي سرانجام به بكرترين درياچه جهان نفوذ كردند
(شاخه: بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
يكشنبه 23 بهمن 1390 - 10:15:25

در مراسم تقدير از دانشمندان روس كه سرانجام موفق به نفوذ به درياچه «وستوك» به عنوان بيگانه‌ترين و بكرترين درياچه جهان در قطب جنوب شدند، آب اين درياچه باستاني به «ولاديمير پوتين» نخست وزير روسيه اهدا شد.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، روز جمعه گذشته (10 فوريه) و در مراسم تقدير از دانشمندان روس، « يوري توروتنف» وزير منابع طبيعي روسيه، يك قوطي حاوي يخ‌هاي ذوب شده درياچه را به «ولاديمير پوتين» نخست وزير اين كشور اهدا كرد.

نخست‌وزير روسيه كه موفقيت دانشمندان در اين زمينه را يك « رويداد بزرگ » توصيف مي‌كرد، ضمن ابراز شگفتي از اين موفقيت،‌ گفت: روزگاري دايناسورها از آب اين درياچه مي‌نوشيدند.

وي از اعطاي نشان ملي روسيه به تيم تحقيقاتي در آينده نزديك خبر داد.

پس از دو دهه تلاش، دانشمندان روس، يكشنبه هفته گذشته (پنجم فوريه) موفق شدند به درياچه «وستوك» در زير توده‌هاي عظيم يخي در عمق 12 هزار و 366 پايي شرق قطب جنوب دست يابند.

اين درحاليست كه اخبار رسمي اين موفقيت را تاييد نكرده بودند.

نزديك به 20 ميليون سال است كه هيچ نوري به درياچه «وستوك» تابيده نشده است و پيش‌بيني مي‌شود گونه هاي منحصر به فردي از موجودات در اين درياچه باستاني زندگي كنند.

برخي محققان از احتمال وجود زندگي ميكروبي در اين درياچه بسيار تاريك با وجود فشار بسيار بالا و سرماي شديد خبر مي‌دهند.

دانشمندان شرايط درياچه «وستوك» در زير يخ‌هاي قطب جنوب را با وضعيت پوسته يخي مريخ، «اروپا» به عنوان قمر مشتري و «انسلادوس» به عنوان قمر زحل مشابه مي‌دانند.

دستيابي به اين درياچه مي‌تواند به دانشمندان براي بررسي امكان وجود حيات در سيارات منظومه شمسي كمك كند.این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.94 )


زمان بازسازي صفحه :0.2474 ثانيه, 0.0460 براي هر جستجو .