عنوان خبرادامه وحشت دانشمندان از انتشار مرگبارترين تحقيق سال‌هاي اخير در مورد ویروس آنفلوآنزا
(شاخه: زیست شناسی سلولی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
چهارشنبه 19 بهمن 1390 - 09:47:55

دانشمنداني که با دستكاري ويروس مرگبار آنفلوآنزاي پرندگان، موفق به توليد ويروسي با قدرت بسيار فراگير و نابودكننده بشر شده بودند، به دليل نگراني از سوء استفاده احتمالي تروريست‌ها از اين ويروس، تحقيقات خود را به طور موقت متوقف کردند.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس علمي ايسنا، اين پژوهشگران در نامه‌اي که در دو نشريه علمي «ساينس» و «نيچر» منتشر کرده‌اند، خواستار آن شده‌اند که در مورد ارزش و همچنين خطرات انجام چنين مطالعاتي بحث و گفت‌وگو صورت گيرد.

مقامات دولتي ماه گذشته از مولفان اين تحقيقات خواستند که پيش از انتشار مقالات خود، جزييات مهمي را از آنها حذف کنند. گروهي از مشاوران دولت آمريکا هشدار داده بودند که اطلاعات موجود در اين تحقيقات ممکن است براي اقدامات تروريستي مورد استفاده قرار گيرد.

متخصصان ايمني زيستي نگرانند که يک نوع تغيير يافته و مسري‌تر از ويروس آنفلوآنزاي مرغي ممکن است باعث همه گيري مرگباري شود که تلفات آن حتي از شيوع آنفلوآنزاي اسپانيايي که در فاصله سال‌هاي 1918 تا 1919، جان حدود 40 ميليون نفر را ستاند، هم بيشتر باشد.

اين هيات که در وزارت بهداشت آمريکا در مورد ايمني تحقيقات بيولوژيک به دولت مشاوره مي‌دهد، توصيه کرده است که جزييات مهمي از محتواي مقالات مربوط به اين تحقيقات تازه حذف شود و همين مساله باعث واکنش‌هاي خشمگينانه‌اي در سطح بين‌المللي شده است. هيات مشاور دولت آمريکا در حوزه ايمني تحقيقات زيستي از 18 کارشناس دولتي و 23 متخصص خارج از دولت تشکيل شده است. اين نهاد که مي‌تواند به پژوهشگران توصيه‌هايي کند، قادر نيست مانع از انتشار تحقيقات آنها شود.

در حالي که ويروس H5N1 که نوعي ويروس آنفلوآنزاي پرندگان است، براي انسانها بسيار مرگبار است، اما تلفات آن تا کنون محدود بوده است، زيرا به سادگي از انسان به انسان سرايت نمي‌کند.

اما پژوهشگران دانشگاه «اراسموس» هلند و دانشگاه «ويسکونسين - مديسون» آمريکا در پژوهشي مشترک، اين ويروس را به شکلي تغيير دادند که امکان سرايت آن بين موش خرما‌ها بسيار بيشتر شد.


دو نشريه علمي اکنون مي‌خواهند که نتايج اين تحقيقات را به استثناي بخش‌هاي حساس آن، منتشر کنند و همزمان مسؤولان آنها در حال رايزني با دولت آمريکا هستند تا راهي براي ارائه اين اطلاعات به «دانشمندان مسؤول» پيدا شود.

سازمان بهداشت جهاني ماه دسامبر 2011 در بيانيه‌اي اعلام کرد که محدود کردن دسترسي عمومي به نتايج تحقيقات، به توافق حاصل شده ميان اعضاي سازمان لطمه خواهد زد.

دانشمنداني که تحقيقات اخير در مورد نوع جديد ويروس آنفلوآنزاي مرغي را انجام داده‌اند، در نامه‌اي نوشته‌اند که دانش مربوط به انواع مسري‌تر ويروس آنفلوآنزا پيش از پيدايش آنها در طبيعت، براي کمک به تضمين بهداشت و سلامتي عمومي مهم است.

گزارش‌ها حاکي است که در جريان يک نشست جهاني در ماه فوريه، ممکن است موضوع انتشار اين تحقيقات مورد بحث قرار گيرد.


این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.86 )


زمان بازسازي صفحه :0.2413 ثانيه, 0.1329 براي هر جستجو .