عنوان خبرسلول درمانی روشی نوین در جایگزینی نسوج از دست رفته دندانی
(شاخه: زیست شناسی سلولی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
جمعه 14 بهمن 1390 - 06:14:07

عضو هیات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد سلول درمانی را روشی نوین در درمان مشکلات دندانی و جایگزینی نسوج از دست رفته آن عنوان کرد.
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، دکتر سعیده خواجه احمدی با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه در دندانپزشکی از مواد مختلف جهت ترمیم دندان ها استفاده می شود و این مواد حتی در بهترین شرایط در دراز مدت ممکن است دچار شکست بشود خاطر نشان کرد:. با ورود علم مهندسی بافت ,محققین دندانپزشکی در این حیطه وارد شدند که سلول های بنیادی و فاکتورهای رشدی که بر روی این سلول ها اثر می گذارند را مورد استفاده قرار دهند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیماریهای دهان و فک و صورت دانشکده دندانپزشکی مشهد با بیان اینکه دانشکده دندانپزشکی مشهد اجرای طرحهای تحقیقاتی در زمینه سلول درمانی را از برنامه های اولویت دار خود قرار داده است و بر اساس سیاست گذاریهای 5 ساله طرحهای تحقیقاتی به سمت سلولهای بنیادی و سل تراپی انجام می شود اظهار داشت : جایگزینی نسوج از دست رفته دندانی با موادی از جنس دندان ،جایگزینی دندان های از دست رفته با دندان های جدید ، بازسازی استخوان و نسوج نرم از دست رفته در اثر روندهای پاتولوژیک با بافت مشابه از اهداف این علم می باشد.

وی با اشاره به اینکه بر این اساس در حال حاضر طرح سلول زدایی غشای سینوس در دانشکده دندانپزشکی مشهد در حال اجراست خاطر نشان کرد : این طرح شامل بدست آوردن داربست طبیعی این غشاء با حذف سلول های موجود در آن جهت فهم بیشتر ساختار طبیعی آن و طراحی داربست در آینده به عنوان حامل سلول های استخوان ساز می باشد

عضو هیات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای دهان و فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه غشاء سینوس فک فوقانی در سلامت انسان نقش بسزایی دارد افزود: تغییر یافتن آن در بیماریهای سینوزیت و دیگر بیماریهای درگیر کننده غشاء سینوس سبب بروز مشکلات برای بیمار می شود و اجرای این طرح می تواند تحولی نوین در سلولهای بنیادی به شمار می رود .

و ی از حمایتهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معاونت پژوهشی دانشگاه ، دانشکده دندانپزشکی ، مرکز تحقیقات دندانپزشکی و مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت برای دستیابی به اهداف تعیین شده قدردانی کرد.


http://www.mums.ac.ir/news/relations/fa/11443
[ارسال شده توسط crick]


این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.83 )


زمان بازسازي صفحه :0.1517 ثانيه, 0.0338 براي هر جستجو .