عنوان خبرامید تازه برای درمان نوع حاد سرطان خون
(شاخه: سرطان و سلول های بنیادی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
يكشنبه 3 دي 1396 - 07:18:20لوکمی میلوییدی حاد که به اختصار AML نامیده می شود بعنوان نوعی لوکمی حاد غیرلنفوسیتی شناخته می شود و جزء سرطان رده های سلولهای خونی است.

AML یک نوع neoplasm تهاجمی کلونال میلوییدی است که منجر به تجمع میلوبلاست ها (سلولهای پیش ساز گلبولهای سفید خونی که بصورت نابالغ هستند) در مغز استخوان و یا خون می شود.
رشد سریع این سلولهای غیرطبیعی در مغز استخوان باعث تداخل در تولید سلولهای خونی طبیعی می گردد. لازم به ذکر است که لوکمی میلوییدی جزء شایعترین لوکمی های حاد می باشد.
جایگزین شدن این سلولها بجای سلولهای طبیعی مغز استخوان منجر به کاهش گلبولهای قرمز خون، پلاکت و گلبولهای سالم و خونریزی ها و کبودی ها (به علت کاهش تعداد پلاکت) و افزایش خطر ایجاد عفونت می شود.

بعبارت دیگر فقدان گلبولهای سفید خون باعث می شود بیماران به عفونت ها حساس شوند.

به گزارش دپارتمان سرطان آکادمی علوم پایه پزشکی به نقل از نشریه نیچر، محققان پژوهشکده های Trust sanger و Gurdon  با همکاری یکدیگر طی تحقیقی ثابت کردند که مهار ژن آسیب دیده METLL3 در سلولهای انسان و موش مبتلا به AML می تواند از پیشرفت AML بدون آسیب به سلولهای غیرسرطانی جلوگیری کند.

اخیرا مطالعات یک هدف دارویی جدید را علیه لوکمی میلوییدی حاد نشان داده اند که می تواند مسیردرمان موثر این بیماری کشنده را هموار سازد.

بدین ترتیب که محققان پژوهشکده های Trust sanger و Gurdon  با همکاری یکدیگر طی تحقیقی ثابت کردند که مهار ژن آسیب دیده METLL3 در سلولهای انسان و موش مبتلا به AML می تواند از پیشرفت AML بدون آسیب به سلولهای غیرسرطانی جلوگیری کند.

این گزارش در مجله Nature  در 27 نوامبر 2017 به چاپ رسید که می تواند بیان کننده این موضوع باشد که چرا ژن METTL3 برای بقای سلولهای سرطانی AML لازم است.

AML یک نوع سرطان خون مهاجم است که در همه سنین در افراد می تواند ایجاد شود و درصورت ابتلا، ماهها زمان لازم است تا با روشهای شیمی درمانی و دیگر داروها و مراقبت ها جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت.

محققان جهت درمان این بیماری مطالعات گسترده ای و روشهای زیادی انجام داد اند که یکی از روشهای اخیر که در درمان این بیماری کمک های زیادی کرده است تکنیک کریسپر - کاس 9 یا ویرایش ژنومی می باشد که بصورت هدفمند سلولهای سرطانی را اصلاح می کند.

برهمین اساس محققان با ایجاد جهش در ژنهای هدف در بیماری AML در موش که بسیار با انسان تشابه دارد به بررسی این تکنیک در این موشها پرداخته اند.

درطی تحقیق آنها به 46 ژن منتخب که قادر به تولید RNA  اصلاح شده بود کشف کردند که ژن METTL3 یکی از تاثیرگزارترین آن ژنها بود و برهمین اساس این ژن هدف اصلی ژن درمانی محققان قرار گرفت.

هنوز روشهای درمانی جدید در حال بررسی هستند و محققان در حال بررسی ژنهای دیگر که می تواند در بروز AML دخیل بوده و همچنین هدف بهتری جهت ژن درمانی باشند، هستند.

در این بررسی ها، آنزیمی تحت عنوان آنزیم متیل ترانسفراز METTL3 شناسایی شده که هدف مناسبی برای کنترل AML می باشد.

نتایج این مطالعه، تولید داروهای شیمیایی هدفمند و اختصاصی جهت مهار METTL3 برای درمان AML را پیشنهاد می کند.

ژن METTL3 یک پروتئین 72 کیلو دالتونی را به رمز در می آورد که بخشی از آنزیم N6-آدنوزین متیل ترانسفراز است. این آنزیم مسئول میتلاسیون بعد از نسخه برداری (post-transcriptional methylation) آدنوزین در mRNAی یوکاریوت هاست و تولید N6-متیل آدنوزین می کند.

روال تولید پروتئین در این سلولها به این شکل است که DNA طی فرایند نسخه برداری به mRNA تبدیل می شود و سپس ترجمه شده و پروتئین های مورد نیاز سلول ساخته می شود.

هرچند اصلاح RNA های نسخه برداری شده می تواند در کنترل پروتئین های حاصله موثر باشد اما اخیرا یکسری ژنهایی شناسایی شده که نقش تنظمی در ویرایش RNA دارند.

محققان براین باورند که پروتئین های سنتز شده بوسیله ژن METTL3 برای بقا و ماندگاری نیاز به فعالیت 126 ژن مختلف دارد. سپس RNA نسخه برداری می شود و پروتئین های مربوطه سنتز شده و سپس گروههای متیل در قسمت میانی پروتئین اضافه می شوند.

طی آزمایشات مشخص شد که گروه متیلی که به قسمت میانی پروتئین اضافه می شود منجر به افزایش کارایی و پتانسیل RNA برای ترجمه و تبدیل شدن به پروتئین می شود.

برهمین اساس مهار ژن METTL3 منجر به عدم اتصال گروههای متیل شده و همین امر منجر به مهار تولید پروتئین های ضروری برای سلولهای سرطانی شده و نهایتا مرگ سلولهای مبتلا به AML اتفاق می افتد.

بعبارت دیگر مهار فعالیت متیل ترانسفراز منجر به توقف ترجمه تمام پروتئین های مورد نیاز لوکمی AML شده و این مکانیسم نشان می دهد که داروهایی که بطور اختصاصی باعث مهار متیلاسیون شوند میتواند اثر موثری برعلیه AML داشته باشد بدون اینکه برخلاف روشهای شیمی درمانی سلولهای سالم آسیب ببیند.

دکتر  Konstantinos Tzelepis، یکی از این نویسندگان این مقاله می گوید که از آنجایی که AML یک بیماری ترسناک و کشنده در سرتاسر جهان محسوب می شود روشهای درمانی نوین می تواند تغییرات چشمگیری در روند زندگی بیماران ایجاد کند.

برهمین اساس ما همواره در حال کنکاش در روشها و مطالعات جدیدتر جهت درمان مناسب تر انواع سرطانها بخصوص AML و یافتن هدف هایی دارویی  موثرتر هستیم.

ما امیدوار هستیم که این مطالعه راهگشای درمان موثر AML در بیماران شود.
این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.530 )


زمان بازسازي صفحه :0.1831 ثانيه, 0.0308 براي هر جستجو .