عنوان خبرمهم: ده داروی پول ساز و موثر در درمان سرطان در سال 2017
(شاخه: سرطان و سلول های بنیادی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
يكشنبه 3 دي 1396 - 07:13:35


رشد 5/7 درصدی درآمد حاصله از عرضه داروهای جدید سرطان در سال 2017 به چشم می خورد. بطوریکه با عرضه 3 داروی اول در این لیست حدود 45% به درآمد حاصله شرکت اضافه شد. از میان آنها Revlimid که بالاترین فروش را داشته است رشد 20% را درسال 2015 نشان داد. جالب است بدانید که درآمد حاصل از عرضه 10 داروی برتر سرطان در سال 2016 در حدود 13% افزایش سود نسبت به سال 2015 داشته است.

در این مطلب با ده داروی ضد سرطان و معرفی آن آشنا می شوید.Revlimid (Lenalidomide)

Revlimid 15

تارگت: یوبیکیتین لیگاز E3 (سربلون) که سبب کاهش فاکتورهای نسخه برداری ایکاروس می شود.

این دارو که توسط کمپانی Celegene تولید می شود برای درمان مولتیپل میلوما ( شایعترین نوع سرطان استخوان است که منشا آن از خود استخوان بوده است)، سندروم میلودیسپلاستیک و لنفوم سلول مانتل (که نوعی سرطان مهاجم و مقاومت به درمان است و به اختصار MCL گفته می شود) در بیماران استفاده می شود.

MCL نوع خاصی از بیماری است که معمولا در گره های لنفاوی، طحال و مغزاستخوان و خون یافت می شود. از علایم این بیماری کاهش اشتها و وزن، تب و عرق شبانه، تهوع و استفراغ و دردهای شکمی و بزرگ شدن لوزه ها می باشد که داروی مذکور با تحریک سیستم ایمنی به مقابله با آن می پردازد.

یافته های جدید حاکی از اثر موثر این دارو بر لنفومای غیرهوچکین و یا لوکمی لنفوسیتی مزمن نیز می باشد. پیش بینی می شود این دارو تا سال 2022 در اروپا و 2027 در امریکا رشد فروش و عرضه بالا داشته باشد.

Avastin (Bevacizumab)

5 Avastin

تارگت: مهار آنژیوژنز از طریق بلاک VEGF-A

Bevacizumab با نام تجاری Avastin بعنوان دومین داروی موجود و پرفروش جهانی در لیست داروهای سرطانی بخصوص سرطانهای کولورکتال، سرطانهای ریه، سرطان تخمدان و دهانه رحم و کارسینومای کلیه و گلیو بلاستوما است که با رشد و گسترش سلولهای سرطانی در بدن مقابله می کند.

عرضه این دارو در سطح جهان بسیار گسترده است بخصوص در کشور چین در سال 2015 درخواست جهت درمان سرطان ریه بالا بوده است. هرچند که این دارو در امریکا تولید می شود اما بطور گسترده در سطح جهان در دسترس است.

Herceptin (Trastuzumab)

8975397a1d5c6ea4a0f054eb529e0ffb

تارگت: مهار فاکتور رشد اپیدرمال نوع 2 (Her2)

Trastuzumab با نام تجاری Herceptin داروی بسیار موثر دیگر ضد سرطان است که از رشد و گسترش سلولهای سرطانی در بدن جلوگیری می کند. این دارو بیشتر برای درمان اولیه و پیشرفته سرطان پستان و نوعی از سرطان معده استفاده می شود.

مصرف این دارو در کشورهایی چون چین و ادامه رشد مصرف آنها در امریکا به دلیل اثر درمانی موثر این دارو در سرطانهای مذکور می باشد. لازم به ذکر است گاهی سایر داروهای سرطان اغلب در ترکیب با Herceptin استفاده می شود .

 

گواهی نامه پژوهشیار داروسازی سرطان و طراحی دارو ضد سرطان

 

Rituxan (Rituximab)

Rituxan

تارگت: CD20

Rituximab با نام تجاری Rituxan اغلب داروی مشترک درمان سرطانهای خون و آرتریت روماتوئید و انواع خاصی از التهابات عروق خونی است.

افزایش مصرف این دارو در چین و امریکا و اروپا به چشم می خورد. در چین این دارو در افراد مبتلا به لنفومای سلولهای B هم مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو یکی از پرطرفدارترین داروهای به ثبت رسیده شرکت Roche است که تاریخ انقضای آن تا پایان سال 2017 در اروپا و 2019 در امریکا می باشد.

Opdivo (Nivolumab)

BMS37720

تارگت: PD-1

این دارو بعلت تاثیر زیاد برروی انواع سرطانها جزو داروهای پرعرضه در جهان می باشد. اثر این داروی قوی برروی سلولهای سرطان ریه، ملانومای متاستاتیک، کارسینومای کلیه و لنفوم هوچکین کلاسیک است.

برهمین اساس عرضه این دارو در بازارهای جهانی بخصوص امریکا با سرعت زیادی در حال گسترش است و در درمان ملانومای سر و گردن، سرطان های ریه، کلیه و سرطان خون استفاده می شود.

Gleevec (Imatinib)

Gleevec1

تارگت: BCR-ABL, c-KIT, PDGFR

داروی Imatinib با نام تجاری Gleevec یک داروی ضد سرطان است که برای درمان انواع خاصی از سرطانهای خون و اختلالات مغز استخوان، سرطان پوست و تومورهای خاصی از معده و دستگاه گوارش استفاده می شود.

کلاس درمانی آن آنتی نئوپلاستیک است. این دارو که توسط شرکت Novartis تولید شده دارای کاهش عرضه قابل توجه در امریکا و ژاپن و اروپا در سال 2016 بود زیرا تاریخ انقضای این دارو در کشورهای اروپایی تا دسامبر 2016 بود و برهمین اساس شرکت های ژنریک عرضه این دارو را کاهش دادند.

Imburvica (Ibrutinib)

Imbruvica Ibrutinib 140 Mg Capsules

تارگت: مهار اتصالات سلولی از طریق مهار کموکاین ها

داروی Ibrutinib  با نام  تجاری  Imburvica که برای درمان لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL) و همچنین نوعی لنفوم بنام لنفوم سلول مانتل (MCL) مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از تائید این دارو توسط سازمان FDA و EMA عرضه و فروش 100% این دارو در گستره جهانی در سال 2016 به چشم می خورد.

Velcade (Bortezomib)

Velcade 250x250

تارگت: این دارو دارای اتم "بور" است که بصورت اختصاصی و با تمایل بالا به جایگاه فعال پروتئوزوم 26S متصل می شود. پروتئوزوم ها ، آنزیم هایی هستند که از طریق تخریب پروتئین های دیگر در تنظیم فعالیت های پروتئین های سلولی نقش دارند.

همکاری دو شرکت Taked و J & J با یکدیگر جهت عرضه این دارو با شکست مواجه شد. این دارو برای درمان مولتیپل میلوما، لنفوم سلولهای مانتل استفاده می شد. میزان رشد فروش این دارو همچنین در امریکا رو به کاهش بود و تاریخ انقضای آن متعلق به 2015 است.

Zytiga (Abiraterone acetate)

Zytiga

تارگت: مهار کننده سیتوکروم اکسیداز ها بود و در متابولیسم داروهای دیگر موثر است. سابستریا اختصاصی Cyp3A4 است.

Abiraterone با نام تجاری Zytiga یک مهارکننده سنتز آندروژن است که با کاهش سطح هورمونهای خاص تولید شده توسط بیضه ها کار می کند.

این دارو از رشد تومورهای خاصی که نیاز به هورمون دارد جلوگیری می کند. این دارو بطور ترکیبی با پردنیزولون در درمان نوعی کارسینومای پروستات که به سایر نقاط بدن گسترش یافته استفاده می شود. بیشترین عرضه آن در نواحی آسیا بخصوص کشور چین و تا حدودی در کشورهای اروپایی می باشد.

Xtandi (Enzalutamide)

تارگت: فعال کننده قوی سیکوکروم های P450

این دارو تولید شرکت Mediration است و برای بیمارانی تجویز می شود که تاکنون تحت شیمی درمانی با داروی docetaxel و یا میانجی های محدود کننده تستوسترون قرار گرفته اند. این شرکت با همکاری Astellas عرضه این دارو را گسترش می دهد.این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.529 )


زمان بازسازي صفحه :0.2593 ثانيه, 0.0212 براي هر جستجو .