عنوان خبرچون‌ و چراها درباره ختنه، آزار جنسی و تجاوز به مردان
(شاخه: طب و علوم دارویی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
سه شنبه 24 مرداد 1396 - 20:51:25


اخیرا پژوهشگران در دانشگاه لنکستر انگلستان از ۱۵۴ مرد که زنان آنها را وادار به رابطه جنسی کرده بودند، در باره تجربه‌شان سوال کردند. این تحقیق را دکتر شوون ویر با حمایت انجمن خیریه "بازماندگان منچستر" سرپرستی کرده است.

در این تحقیق بیش از یک پنجم از این ۱۵۴ مرد گفتند که با باج‌گیری و تهدید یک زن مجبور به دخول شده‌اند.

از آن جمله ۲۲ درصد آنها هم گفته‌اند که با دروغ، تهدید به قطع ارتباط، تهدید به پخش شایعات کذب و توهین و تحقیر لفظی مجبور به رابطه جنسی با زنان شده‌اند. همچنین ۱۴ درصد مردان هم روش‌هایی خشن‌تر مثل استفاده از وزن بدن یا اسلحه را به عنوان روش اعمال زور بیان کرده‌اند.
ختنه کردن برای مردان چه تأثیری دارد؟ عوارض و فواید آن چیست؟ ختنه بکنیم یا نکنیم؟

پاسخ به این سوال‌های مخاطبان را بر اساس آخرین تحقیقات پزشکی به شما گردآورده‌ایم.

پزشکان می‌گویند ختنه بر فعالیت و لذت جنسی تاثیری ندارد یا تاثیر آن ناچیز است و همچنین بر بر عملکرد دستگاه ادراری تاثیری ندارد.

فواید و عوارض

 • ختنه خطر انتقال اچ‌آی‌وی هنگام رابطه جنسی را به میزان قابل توجهی (پنجاه تا شصت درصد) کاهش می‌دهد، به عبارت دیگر مردی که ختنه شده باشد در رابطه جنسی با زنی که اچ‌آی‌وی دارد کمتر در خطر آلودگی به ویروس است.

 • ختنه خطر آلودگی به تبخال تناسلی (Herpes) را ۳۰ تا ۴۰ درصد و خطر آلوده شدن به گونه‌های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را که با سرطان ربط دارد سی درصد کاهش می‌دهد.
 • ختنه احتمال انتقال اچ‌آی‌وی از مرد به زن را کم نمی‌کند اما خطر ابتلای زنان به دیگر عفونت‌های آمیزشی مثل واژینوز باکتریایی، تریکومونا و HPV (زگیل تناسلی) را کاهش می‌دهد.

 • بیماری‌های آمیزشی و سرطان آلت تناسلی در افراد ختنه شده کمتر است.

 • در زنانی که شریک جنسی‌ طولانی‌مدت مرد ‌شان ختنه شده باشد خطر سرطان گردن رحم پایین می‌آید.

 • ختنه احتمال عفونت ادراری را در پسربچه‌ها کم می‌کند.

 • خطر ختنه‌ای که با رعایت ضوابط پزشکی انجام شود اندک است.

 • عوارض ختنه معمولا خونریزی و التهاب است و عوارض جانبی شدیدتر بی‌نهایت نادر هستند. احتمال ایجاد عوارض جانبی خفیف در نوزادان نیم درصد، در کودکان نه درصد و در بزرگسالان پنج درصد ذکر شده است.

بکنیم یا نکنیم؟

 • ختنه یک انتخاب شخصی است که از نظر طبی فوایدی هم دارد.

 • ختنه کردن در نوزادان و کودکان آسانتر و ارزانتر و کم خطرتر است اما اگر ختنه تا دوران نوجوانی یا بزرگسالی به تعویق بیفتد، خود فرد می‌تواند تصمیم‌ بگیرد.

 • اینکه آیا پدر و مادر حق دارند در باره بدن پسرشان تصمیم بگیرند یا نه به دیدگاه فرهنگی، مذهبی و اخلاقی والدین بستگی دارد و فعلا جواب قطعی ندارد.

به چه رفتاری آزار جنسی گفته می‌شود؟

 • هر گونه رفتار ناخواسته با ماهیت جنسی. کلمه ناخواسته در اینجا بسیار مهم است؛ این کلمه به معنی ناخواسته و غیر عمدی نیست بلکه رفتار نخواسته یعنی رفتاری که بدون رضایت و توافق طرف مقابل انجام شود؛ مثل نگاه با معنای جنسی متلک یا اظهار نظر با ماهیت جنسی، درخواست کاری با ماهیت جنسی یا تماس جسمی با ماهیت جنسی. معیار نخواسته بودن، نظر دریافت‌کننده رفتار با ماهیت جنسی است، اگر گیرنده رفتار با ماهیت جنسی چنین رفتاری را نخواسته باشد این رفتار مصداق آزار جنسی است. نخواسته بودن اهمیت دیگری هم دارد، بخصوص اگر گیرنده رفتار نخواسته با ماهیت جنسی، مستقیم یا غیر مستقیم، نامطلوب بودن رفتار را به کسی که مرتکب آن شود نشان دهد.

 • آزار جنسی اشکال بسیار مختلفی دارد: اعمال فشار برای رفتار یا رابطه جنسی، فرستادن پیام با ماهیت جنسی، فشار برای ملاقات، شوخی‌ با مضامین جنسی.

 • خشونت جنسی: آزار جنسی + خشونت جسمی = حمله جنسی یا تجاوز

 • حمله جنسی: هر عملی برای اینکه با زور، تهدید یا فریب فردی را برخلاف میل و بدون رضایت وادار به عمل جنسی کند، اگر عمل جنسی شامل دخول (واژینال، مقعدی، دهانی) باشد تجاوز جنسی است.

 • مهمترین نکته در درک آزار جنسی کلمه نخواسته است؛ عمل جنسی باید با رضایت و مطابق میل طرف مقابل باشد، اگر چنین نباشد مصداق آزار جنسی است، حتی اگر کسی به رابطه جنسی رضایت نشان دهد اما در میانه رابطه دیگر مایل به ادامه آن نباشد باید عمل جنسی قطع شود و اگر به زور ادامه پیدا کند مصداق آزار جنسی از جمله حمله جنسی یا تجاوز است.

 • به این ترتیب شوهری که همسرش را بدون رضایت و بر خلاف میلش وادار به رابطه جنسی کند مرتکب آزار جنسی شده است. برخی مذاهب و فرهنگ‌ها اینکه شوهری بدون رضایت همسرش با او رابطه جنسی داشته باشد را مصداق آزار جنسی نمی‌دانند. هنوز در بسیاری کشورهای جهان رابطه جنسی بدون رضایت در زناشویی جرم شناخته نمی‌شود و در بسیاری از کشورها با این که غیرقانونی است اما موضوع تحمل شده یا نادیده گرفته می‌شود.

 • هر کس در هر سن، با هر گرایش جنسی و با هر جنسیتی ممکن است قربانی آزار جنسی شود. اکثریت قریب به اتفاق قربانیان آزار جنسی زنان هستند و اکثریت قریب به اتفاق مهاجمان جنسی مرد. با این حال نباید فراموش کرد که مردان هم ممکن است قربانی آزار جنسی باشند، چه در کودکی چه در بزرگسالی.

 • آزار و خشونت جنسی یکی از ویرانگرترین تجربه‌های زندگی است، قربانیان سالهای بسیار و شاید تمام عمر از عوارض آن در رنج خواهند بود و به انواع بیماری‌های روحی مثل اضطراب، افسردگی، ضربه روحی پس از اتفاق بسیار وحشتناک (PTSD)، بزهکاری، خودکشی و خودآزاری غیر مبتلا شوند.

تجاوز جنسی به مردان؟

چندین سوال از مخاطبان برای ما در مورد این موضوع رسیده بود که آیا ممکن است وقتی یک مرد بترسد، تحت فشار باشد و مورد خشونت قرار بگیرد، از لحاظ جنسی برانگیخته شود و دخول انجام شود.

ما این سوال را با متخصصان و محققان انجمن خیریه "بازماندگان منچستر" که در همین زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام داده اند مطرح کردیم.

دکتر شوون ویر، پژوهشگر ارشد و سرپرست تحقیقات مرتبط به تجاوز به مردان از این انجمن، به بی‌بی‌سی در این مورد گفت که تحقیقات آنان دریافته که مردان در حالات مختلف می‌توانند از نظر جنسی تحریک شوند. این حالات شامل روبه‌رو بودن با تهدید و فشار و همچنین بودن در وضع پراسترس نیز هست.

به گفته خانم ویر مردان همچنین با تحریک شدن سطحی تناسلی می‌توانند نعوظ داشته باشند، حتا اگر آن تحریک مشخصا جنسی نباشد.

این پژوهشگر می‌گوید در این موارد داشتن نعوظ (راست شدن آلت) لزوما نشان‌دهنده رضایت فرد نیست، به این دلیل که در این مورد تحریک جنسی مردان یک واکنش محض فیزیولوژیکی است نه این که نشان‌دهنده موافقت و لذت بردن مردان از کاری که انجام می‌شود، باشد.


این مطلب برای پاسخ به سوال‌های شماری از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی که از طریق صفحه #ازمابپرس فرستاده‌اند، تهیه شده است.

شما هم می‌توانید سوال‌های خود را از طریق این صفحه یا فرم‌هایی در مطالب دیگر وبسایت برای ما بفرستید، تا سوال‌های شما به مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی تبدیل شوند.
  این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
  ( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.472 )


  زمان بازسازي صفحه :0.1590 ثانيه, 0.0298 براي هر جستجو .