عنوان خبرتولید موش‌های آزمایشگاهی با قابلیت نقص سیستم ایمنی
(شاخه: بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
شنبه 17 تير 1396 - 10:24:58


مدیرگروه جنین‌شناسی پژوهشگاه ابن‌سینا گفت: تمامی مراحل مهندسی سازه ژنی با استفاده از ویرایش ژنی و روش Crisper/Cas9 در پژوهشگاه صورت گرفته و به‌زودی شاهد تولد بچه موش‌های دارای نقص سیستم ایمنی خواهیم بود.

ابوالفضل شیرازی با بیان اینکه بخشی از فعالیت‌های ما متوجه فناوری‌های نوین تولید مثلی در حیوانات مزرعه‌ای است، اظهار کرد: در مزرعه تحقیقاتی هلجرد، تولید جنین تعیین جنسیت و منجمد شده از نژادهای ممتاز گاو با استفاده از تکنیک (Ovum pick up (OPU و اخذ تخمک از فولیکول‌های تخمدانی و تولید آزمایشگاهی جنین با اسپرم سکس‌شده با اهداف اصلاح نژادی از دیگر فعالیت‌های این مرکز است.
وی افزود: تولید جنین‌های مذکور با استفاده از تکنیک فوق و با هدف اصلاح نژاد، در گاوداری‌های صنعتی که راندمان بالای تولیدی و تولید مثلی مدنظر بوده، بسیار حائز اهمیت است و از آنجایی که انجام این پروسه کاملا تخصصی، زمان‌بر و پرهزینه است، انجام این مهم صرفا باید در حیواناتی صورت ‌گیرد که دارای خصوصیات ژنتیکی بسیار ممتاز هستند.

مدیرگروه جنین‌شناسی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به سایر فعالیت‌های این مرکز اظهار کرد: فعالیت‌هایی در زمینه بهبود روش‌های انجماد اسپرم، تخمک و بهبود شرایط تولید و انجماد جنین در شرایط آزمایشگاهی و چگونگی استفاده از پروسه شبیه‌سازی در مورد حیوانات ممتازی که با این شیوه تولید می‌شوند در دستور کار قرار دارند.

وی با بیان اینکه بخش دیگر فعالیت‌های ما درخصوص حیوانات آزمایشگاهی است با هدف دست‌ورزی‌هایی که می‌تواند در زمینه تولید حیوانات مدل برای تشخیص و درمان بیماری‌های انسان کاربرد داشته باشد، افزود: در این راستا طرح تولید موش‌های knockout دارای نقص سیستم ایمنی پیشرفته که در مطالعات فارماکولوژیک، تولید آنتی بادی‌های مونوکلونال، پیوند بافت و مطالعات ژنوژنیک کاربرد داشته، از دیگر فعالیت‌های این گروه است.

شیرازی افزود: حیوانات مدل، امکان انجام آزمایشاتی را که در مدل انسانی میسر نیست را نیز فراهم می‌کند.

وی در رابطه با طرح تولید موش‌های knockout دارای نقص سیستم ایمنی پیشرفته، توضیح داد: تمامی مراحل مهندسی سازه ژنی با استفاده از ویرایش ژنی و روش Crisper/Cas9 در پژوهشگاه صورت گرفته و به زودی شاهد تولد بچه موش‌های دارای نقص سیستم ایمنی خواهیم بود.

به گفته وی، تولید مدل‌های موشی دیگر نیز در برنامه‌های آتی این مرکز قرار دارد.

منبع خبر
این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.446 )


زمان بازسازي صفحه :0.2443 ثانيه, 0.0727 براي هر جستجو .