عنوان خبرکمی بیشتر پیرامون همکاری های پژوهشی گروهی با اینجانب
(شاخه: نکات کلیدی امور پژوهشی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
جمعه 11 مهر 1393 - 09:56:56

با توجه به اینکه بعد از اینکه بعد از حدود 10 سال تدریس در دانشگاه های ایران به مالزی آمدم، نگاه متفاوتی داشتم. دلیل آن هم این بود که از طریق سایت دانشجویان زیادی با من در ارتباط بودند و دانشجویان من تنها محدود به دانشجویان دانشگاه محل تدریسم نبودند.

این دیدگاه باعث شد اینجا هم دقت زیادی داشته باشم تا ببینم دانشجویان چگونه توسط اساتید راهنمایی می شوند و سعی شد بتوانم غیر از پروژه تحقیقاتی خودم در بیش از 30 سمینار و کارگاه آموزشی شرکت کنم. این دوره ها هم توسط شرکت، اساتید و دانشگاه های کشورهای مختلف مثل استرالیا، آمریکا، دانمارک، نیوزیلند و غیره برگزار می شوند.

اینجا به معنای واقعی ارتباط جهانی دارد و واقعا این ارتباطات بصورت جهشی دیدگاه آکادمیک خیلی متفاوتی را در انسان ایجاد می کند. البته به شرط اینکه دنبالش باشید. چون هر جایی همیشه یک عده زیادی هستند که فقط به دنبال گرفتن مدرک هستند.


حتی اگر من در موضوعی نیز تسلط داشته باشم فقط برای اینکه سر از کار آنها در بیاورم در دوره های آنها ثبت نام میکنم.

بخشی از این کارگاه ها رایگان بودند و بخشی از آنها هم رایگان نبودند، اما بسیاری از دانشجویان ارشد و دکترای اینجا حتی حوصله سمینارهای رایگان را هم نداشتند و نخواهند داشت. همینطور سرشون در پروژه هست تا بخورند به دیوار

به هر حال چون هدف من از خارج شدن این است که یک سری تجربیات و دانش جدیدی را به ایران منتقل کنم و به کشور خدمت کنم، این بود که با خیلی اساتید و شرکت ها اتصال بر قرار کردم تا بهتر بتوانم دقیقا سر از کار آنها در بیاورم.

این بود که به فکر افتادم یک چنین کارهایی را با ایرانیان راه بیندازیم تا کیفیت مقالات و رزومه کاری آنها افزایش یابد. من توضیحاتی را در پست های قبلی دادم ولی ظاهرا طبق معمول خیلی پر حرف هستم، از ایمیل های دوستان مشخص شد که ظاهرا کمی گیج شدند. اگر چه هدف من باز کردن و شفاف کردن کار بود.

لذا در ادامه مطلب من خیلی خلاصه و در چند جمله نکات کلیدی این طرح را اشاره می کنم. چنانچه دوستانی خواستند هم می توانند ایمیل بزنند و هم وقت اسکایپ بگذاریم و از طریف ویدئو چت تا یک ساعت با هم صحبت کنیم تا دقیق اهداف خودتون را بفرمایید و ببینیم چه کار می توانیم انجام دهیم تا شما به هدف خود برسید.


چه نوع همکاری هایی انجام می شود؟

مشاوره در انتشار مقاله

مشاوره در پروژه (کار عملی بصورت کامل توسط دانشجو)

مشارکت در پروژه (در کار عملی نیز با شما همکاری خواهم کرد)

- نوشتن مقاله

* شامل دو نوع طرح طلایی و نقره ای بر حسب نوع ویراستار آمریکایی

- دخالت در پروژه تحقیقاتی (در نقش استاد راهنما)

* انجام فقط مشاوره و همکاری به عنوان استاد راهنما (طرح ناظر پروژه)

* کارهایی که استاد راهنمای شما موظف هستند انجام دهند ولی وقت نمی کنند، اینجانب برای شما انجام می دهم.

* در این طرح وظایف استاد راهنما از جمله راهنمایی در مراحل کار بصورت خیلی دقیق، و هدفمند کردن پروژه انجام شده و حتی پیش نویس پایان نامه هم ادیت شده و اصلاحات آن به شما منعکس می شود تا ارتقا پیدا کند.

* یکی از مهمترین موارد این است که کل پروژه شما از نظر مسیر کار دقیق برای شما رسم می شود تا بدلیل عدم اطلاع شما، در مسیر استاد خود قرار نگیرید. خیلی از اساتید بدلیل اینکه آرمان هایی دارند و حتی کارهایی که انجام نشدنی است را به دانشجو محول می کنند و دانشجو موظف است برای فارغ التحصیلی مو به مو این اوامر را اجرا کند. لذا مواردی که اساتید شما خواسته های غیر منطقی دارند باید به شما گفته شود چه کار بکنید. چون خیلی مواقع شما ضرر خواهید کرد. کلی کار می کنید ولی حتی یک مقاله منتشر نمی کنید.

* این طرح هزینه پایینی دارد که در حد هزینه یک استاد راهنما نیز نمی باشد ولی هزینه مشاوره برای مقاله و ادیت مقاله در نظر گرفته نشده است و دوستان می توانند بعدا مشاوره مقاله خود را نیز به اینجانب محول کنند.

* در این طرح حدود شش ماه تا یک سال پشتیبانی می شوید و در مسیر کار با اینجانب از طریق اسکایپ صحبت خواهید کرد.

* طرح الماس (هم راهنمایی شما انجام شده و هم انتشار مقاله شما تماما هزینه ها را شامل می شود که تخفیفی دارد در واقع هزینه راهنمایی و مشاوره به عنوان استاد راهنما تقریبا حذف می شود)

* طرح پلاتینوم (نوشتن مقاله مروری یک نوع پروژه تحقیقاتی محسوب شده و در این طرح قرار داده شده است)

- مشارکت در پروژه تحقیقاتی

* به عنوان استاد راهنما و همکار طرح خواهم بود و بخشی نیز از نتایج برای شما ارسال شده تا در مقاله و پایان نامه خود درج کنید.

* پروژه مستقل (هر نوع پروژه ای در ارتباط با داروسازی مولکولی و پزشکی مولکولی را شامل شده ولی به شرط اینکه شروع نکرده باشید زیرا باید کاملا با همفکری من پیش ببرید)

- می تواند شامل کشت سلولی، فلو سایتومتری، PCR و qPCR باشد.

- بخشی از کار را من اینجا انجام داده و بخشی از کار را شما در دانشگاه خود انجام می دهید تا داده ها و نتایج خیلی بیشتری داشته باشید.

* تارگت (پروژه تحقیقاتی بیوانفورماتیک و پروتئومیکس)---> لیست پروژه ها

* تارگت پلاس (همان طرح تارگت هست ولی هزینه های انتشار مقاله نیز بصورت درجه یک در آن گنجانیده شده است)

--> در مورد طرح های تارگت مطلبی جداگانه گذاشته ام که کلا شما را با این مقوله آشنا کنم. یکی از برگ های برنده پایان نامه شما و هر مقاله ای که منتشر کنید خواهد بود. اینجا کلیک کنید.

آیا اخلاقی است که بخشی از پروژه خود را بدهیم شخصی یا شرکتی انجام دهد؟

آری. نه تنها کاملا اخلاقی است بلکه در دنیا بسیار رواج دارد مخصوصا زمانیکه محقق فصد دارد در یک ژورنال با ایمپکت فاکتور بالا مقاله خود را منتشر کند.

حقایقی در مورد انجام پروژه مستقل (شرکت یا فردی خارج از تیم پژوهشی شما):

1- وظیفه یک محقق و متخصص و دانشمند، فکر کردن و طراحی ایده است. این مهم نیست که مواد را روی هم بریزید و کار انجام دهید بلکه این مهم است چگونه یک مسیر آزمایشی را طراحی کنید و پروژه خود را به نوآوری برسانید. خیلی از دستگاه ها حتی مثل میکروسکوپ الکترونی یا فلو سایتومری دارای اوپراتور هستند و شما نمونه را میدهید آنها تصاویر را به شما می دهند. فکر کردن مهم است، کار کردن بر عهده تکنسین است.

2- کارهای پژوهشی سلولی و مولکولی کارهای دقیقی است و گاهی بار ها باید آزمایشات تکرار شود. مواد هم بسیار گران است. لذا مواد را حرام میکنید بدون هیچ نتیجه ای. ولی یک تکنسین که در روز بارها آن کار را انجام میدهد خیلی مسلط است. شما نمونه را می دهید و برای شما نتایج را می دهد.

3- در اکثر مواقع هزینه مواد نیز بر عهده دانشجو است بنابراین بهتر است هزینه را دقیق خرج کند که جواب مطمئنی که قابل انتشار باشد را بگیرد.

4- اگر شما مثلا اثر ضد سرطانی یک دارو را کار کنید و یک یا دو تکنیک استفاده کنید، فقط اگر شانس بیارید ژورنال های خیلی ضعیف منتشر خواهند کرد. و برای اینکه یک ژورنال خوب با ایمپکت فاکتور بالای 2 مقاله شما را منتشر کند، باید 4-5 تکنیک را استفاده کنید. این امر هزینه کار شما را بالا برده و حتی از نظر زمانی ممکن است نتوانید انجام دهید.

5- انتشار مقاله نقش کلیدی در طراحی اینده شما دارد بنابراین باید هدف شما فقط و فقط انتشار یک مقاله خوب باشد.

6- در این کار من به شما کمک میکنم که اینجا با کمک شرکت هایی که من صحبت کردم کار شما انجام شود. در مسیر مشاوره تصمیم گیری میکنیم که در پروژه شما چه کارهایی را شما انجام دهید و چه کارهایی را اینجا انجام دهیم. قطعا من نمیرسم ولی از افرادی امیدوارم بتوانم بخواهم این کار را انجام دهند.

7- هزینه ای که به اینجانب می دهید فقط هزینه مشاوره استاد راهنما است ولی هزینه مواد باید پرداخت شود زیرا شرکت ها می گیرند. تازه اگر شانس بیاوریم هزینه دستگاه ها و سرویس دستگاه ها را نگیرند. به هر حال چون من می خواهم به شما کمک شود تمام تلاشم را می کنم راضی شوند تخفیف دهند یا هزینه خدمات را کم کنند.

8- در اینجا اسم اینجانب نیازی نیست به عنوان نویسنده مقاله ذکر شود یا بعدا بر حسب شدت کار شما و سختی آن باید بصورت توافقی صحبت کنیم. زیرا اساتید شما عملا کار خاصی برای شما نمی کنند ولی اسم آنها همه جا هست و حتی برخی اصرار می کنند اسم اول مقاله باشند. اما من قصد ندارم شما را درگیر کنم و قرار است کمکتون کنم لذا حساسیتی روی این موارد ندارم.

9- قطعا بدلیل اینکه هزینه مواد اضافه می شود، این نوع همکاری هزینه زیادی خواهد داشت. البته اینجانب فعلا هزینه همکاری عملی از شما نمی گیرم و فقط حق مشاوره میگیرم که شبیه موارد قبلی می شود. اما درد سر این کار خیلی زیاد است لذا اگر دانشجویان همکاری نکنند شاید منصرف شوم.

10- من میتوانم از شرکت ها فاکتور بگیرم که چنانچه می توانید از دانشگاه یا استاد خود بگیرید، فاکتورها را از گرانتی که دارید بگیرید (فقط هزینه مواد که بخش عمده هزینه ها می گردد).

آیا باید نام اینجانب در مقاله بیاید؟

خیر دوست عزیز همانطور که عرض کردم بعنوان نویسنده نیازی نیست ولی از نظر جنبه اخلاقی می تواند در بخش Acknowledgement ذکر شود. چنانچه لازم شد (مثل انجام پروژه مشترک) بعدا توافقی صحبت می کنیم. فعلا همچنین نیازی نیست.

آیا لازم است نام اینجانب را در فرم استاد راهنما یا مشاور به دانشگاه خود اعلام کنیم؟

از آنجایی که همکاران لطف دارند و مخالفت می کنند و دانشجو برای تایید فرم به درد سر می افتد، هیچ نیازی به این مورد نیست و هزینه مشاوره آن را بجای دانشگاه شما، شخص دانشجو زحمت می کشد، و افتخار داشتن دانشجوی رسمی برای استادتان باقی بماند. (بخاطر همین بعضی رفتارهای غیر آکادمیک هست که علم ایران فرسنگ ها با علم دنیا فاصله دارد)

ایا می توانیم بصورت گروهی کار کنیم که هزینه مشاوره و مواد تقسیم شود؟

البته که می توانید. زیرا:

1- هدف حمایت شما هست و این هزینه ها هم بهانه است که شما قدر کار خودتان را بدانید. چون چنین خدماتی اینجا انجام می شود و فقط هزینه مشاوره 5-6 برابر است ولی برای انجام مقالات خوب این هزینه ها می شود.

2- اگر 4 الی 5 نفر پروژه مشابهی انتخاب کنند که فقط نمونه متفاوتی یا داروی متفاوتی داشته باشند دیگر مواد مشترک هست مثل کیت های مولکولی، سلولی، و محیط کشت، خیلی برای شما مناسب تر می شود.

3- هزینه مشاوره چنانچه پایان نامه باشد چون بحث ادیت هم مطرح است، کمی به مبلغ اضافه می شود ولی باز هم مقرون به صرفه است که 5 نفر پایان نامه نزدیکی را بردارند و می توانند در کل تخفیف خوبی بگیرند.

4- در مورد طرح های تارگت و تارگت پلاس صد در صد پیشنهاد می کنم بصورت گروهی کار کنید و هزینه مشاوره هم بین شما تقسیم می شود و نسبت به آنچه یاد میگیرید از نظر من برای شما رایگان می افتد. بحث اکتشافات دارویی و پروتئومیکس بسیار در دنیا مهم است و خودش یک تخصص است.

این هزینه ها که شما می کنید کجا می رود؟

* مطمئنا بخشی که در جیب بنده می آید بسیار ناچیز است که احتمال زیاد بزودی یا افزایش پیدا کند و یا آن قسمت پر چالش کار حذف شود. چون کارهایی مثل کشت سلولی یا فلورسانت و غیره را که بخواهم برای پروزه شما انجام دهم و فقط شما هزینه مواد را بدهید عقلانی نیست. لذا باید مطمئن باشم دانشجو واقعا انگیزه کافی برای یک کار پژوهشی رده بالا را دارد.

* بخش عمده هزینه مواد به شرکت ها پرداخت می شود تا مواد خریداری شوند. ولی مواد بدلیل نبودن تحریم ها سریع می رسد و از نظر کیفیت وضعیت مطلوبی دارند.

* هزینه هایی برای نگهداری دستگاه ها و سرویس ها از هزینه کپسول CO2 گرفته تا فلو سایتومتری یا ورود به آزمایشگاه ها میگیرند که پرداخت می شود.

* ادیتورهای مقالات هزینه میگیرند.

* هزینه های فوق بدلیل اینکه به شرکت های اروپایی و آمریکایی پرداخت می شود به یورو و دلار است و یا به نماینده آنها در مالزی معادل ان به رینگیت مالزی پرداخت می شود.

* امیدوارم در نهایت دانشجویان متوجه شرایط حساس کار و نوع همکاری ها باشند و نخواهند با اینجانب سر هزینه ها و پرداخت ها بحث کنند. چون فقط با مشاهده یک نفر با این شرایط، این سرویس ها و همکاری ها را متوقف می کنم.

سوالی داشتید در خدمتم. وقت مشاوره اسکایپ هم می توانید بگیرید. در جریان باشید اسکایپ فقط با ویدئو کال و تصویری است. چنانچه نمی خواهید با تصویر صحبت کنید، وقت اسکایپ داده نمی شود (بدلیل جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای اینجانب)

درود بر همگی


برای بزرگ تر شدن بر روی عکس کلیک کنید.
=============================


استفاده از این مطلب بدون دادن لینک پایگاه زیست شناسی ایران ممنوع است.
این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.336 )


زمان بازسازي صفحه :0.2940 ثانيه, 0.1134 براي هر جستجو .