عنوان خبریک خاطره: وقتی کسی نظر تخصصی میدهد لااقل فکر کنیم
(شاخه: نکات کلیدی امور پژوهشی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 15:27:11

یک خاطره:

هفته قبل یکی از این دوستان خارجی ما گفت مقالمو فرستادم برای یک ژورنال Breast که ژورنال خوبی با ایمپکت فاکتور فکر کنم دو و خورده ای البته ایشان هم کارش خوب بود و هم زبان انگلیسیش


عنوان مقالشو گفت و گفت نظرت چیه. خوب منم از اونجاییکه در صحبت علمی نمی توانم نظرمو نگم و از آنهایی نیستم که درون گرا هستند و ایده هامو راحت به اشتراک می گذارم (البته دارم این اخلاق را کمتر می کنم) بهش گفتم عنوانش خیلی طولانیه و کاملا مشخصه شما یک بخشی از کارتو اینجا گذاشتی کاملا از عنوان مشخصه و اضافه کردم شما یک سل لاینو گذاشتی. گفت یک سل لاین غیر سرطانی هم هست. گفتم عزیز اون کنترله. ژورنال به ندرت همچنین چیزی را منتشر می کنه. گرچه کار خوب هست ولی یک سری موارد سلیقه ای تاثیر داره در پذیرش مقاله

ایشان ناگهان بر آشفت و گفت حالا ببین اگر من اکسپت نگرفتم!!! تو از روی عنوان مگر می توانی محتوا را بفهمی چیه؟؟؟؟

کلی داغ کرد. اینجا بود که من گفتم به من ربطی نداره. وقتی کسی یک چیزی مطرح میکنه میخواد شما تشویق کنی. تازه من طوری نمیگم که طرف توی ذوقش بخوره.

امروز ایشان را در یک سمینار دیدم و خودش رو کرد به من و گفت مقاله را ریجکت کرد ژورنال. آنهم ریجکت فوری بدون داوری

یا مثل اون دوست ایرانی ساکن مالزی دانشجوی سال سوم دکترا که من همینطور توی کار نظرمو میدم ایشان بر آشفته میشود. تازه یک ماه رایگان و فی سبیل الله روی مقالش وقت گذاشتم که لااقل فرمت قابل انتشار پیدا کند (یک کار قدیمی و تاریخ گذشته)

بابا دوست من، کمی وقتی یکی نظر کارشناسی میده بهتره جهت ارتقای کار خودمون گوش کنیم. مقاله آن خانم هم که چهار تا ژورنال ریجکت کرد. حتی با ایمپکت فاکتور نیم. منکه از شما نه پولی میگیرم ونه میگم اسم منو توی مقاله بیاورید فقط قصدم کمک هست. حالا چرا با من دعوا می کنید؟؟؟ هه هه هه.

------------------------------


درس اخلاقی واقعا برای یک پابلیش خوب باید قبلا پروژه از طراحی خوبی برخوردار بوده باشه. نوشتن مقاله هر چقدر هم حرفه ای با ادیت منحصر بفرد باشد، ایده مقاله و نوآوری که در نتایج هست نقش تعیین کننده داره در گرفتن پذیرش. از طرفی کار هم ممکن است مثل این دوست خارجی ما خوب باشد و یک روش درمانی جدید با استفاده از ویروس باشد روی سرطان پستان و باز هم ریجکت شود. حالا هر نوع مقاله ای باشه. چه مروری و چه تحقیقاتی. مقاله مروری که پوست میکنه. ولی در کل باید تفکر و اندیشه نوآورانه از اول تا پایان کار همراه محقق باشد تا یک انتشار خوبی داشته باشد.

البته وظیفه استاد راهنما دقیق هدایت دانشجو هست. ولی ظاهرا بسیاری از همکاران گرفتارند و ما سعی میکنیم به اندازه ذره ای لااقل این جای خالی را پر کنیم.

ولی من تصمیم گرفتم اگر کسی از پروژه اش برای من تعریف میکنه فقط بگم آفرین. چه کار دارم نظرمو بگم. پیشنهاد بدم. گرچه بعدا به نتیجه می رسد ولی آن لحظه نوشیدن قهوه ما را که با اوقات تلخی اش خراب کرده است :(


از اینجا بود که تصمیم گرفتم بسته هایی را طراحی کنم تا بتوانم از اول با پروژه ها باشم و کمکشون کنم و البته واسشون هزینه جزئی داشته باشد. شاید دوستان بیشتر قدر بدانند. حتی به عنوان بخشی از تیم پژوهشی شما میتوانم کمکتون کنم. باید یاد بگیریم کارهای پژوهشی در تمام دنیا گروهی و تیم ورک هست.


درود بر شمااین خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.324 )


زمان بازسازي صفحه :0.1587 ثانيه, 0.0411 براي هر جستجو .