عنوان خبررابطه هورمون های جنسی و ایست قلبی
(شاخه: جانورشناسی و فیزیولوژی)
ارسال شده توسط dokhtarekorosh
جمعه 14 شهريور 1393 - 09:54:44

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از نشریه Heart Rhythm سطوح هورمون های جنسی در خون بیماران ؛ ممکن است ، ایست ناگهانی قلبی که یک اختلال در ریتم قلبی است را نشان دهد که در 95 درصد از بیماران منجر به مرگ میشود.


در یک مطالعه جدید ، سطح پایین تستسرون ( هورمون غالب مردانه ) در مردانی که دچار ایست قلبی ناگهانی می شوند دیده شد.


در صورتی که سطوح بالاتر استروژن( هورمون جنسی اصلی زنانه) به شدت شانس ایست قلبی ناگهانی را هم در مردان و هم در زنان افزایش می دهد.

این پژوهشگران بیان میکنند : "از آنجا که ایست قلبی ناگهانی معمولا کشنده است، ما دائما به دنبال راهی برای پیش بینی آن در بیماران مستعد هستیم ، زیرا پس از رخ دادن آن دیگر برای درمان دیر است. "بر خلاف حملات قلبی (انفارکتوس میوکارد)، که به طور معمول به خاطر مسدود شدن عروق کرونر و به دنبال آن کاهش جریان خون به عضله قلب روی می دهد، ایست قلبی ناگهانی در نتیجه اختلال در ایمپالس های الکتریکی است.


هر سال، 250،000 تا 300،000 نفر در ایالات متحده و تا 5 میلیون نفر در سراسر جهان از ایست قلبی ناگهانی می میرند.
و با وجود پیشرفت های قابل توجه در طب اورژانس و احیا، فقط 5 درصد از این افراد زنده میمانند.

این اولین بار بود که ارتباط بین سطح هورمونهای جنسی و ایست ناگهانی قلبی کشف شد ، و نشان داد که سطح تستوسترون بالاتر در مردان و همچنین پایین بودن سطوح استروژن هم در مردان وهم در زنان سبب حفاظت در مقابل ایست ناگهانی قلب می شود.

پژوهشگران سطح هورمون خون را در 149 بیمار که ایست قلبی ناگهانی داشتند با سطوح هورمون در 149 بیمار عروق کرونری که ایست ناگهانی قلب نداشتند مقایسه کردند ونتایج این یافته ها از این قرار است :

• سطح تستوسترون در مردان با ایست ناگهانی قلبی 4.4 نانوگرم در هر میلی لیتر ، در مقایسه با 5.4 نانوگرم در هر میلی لیتر برای مردانی که ایست ناگهانی قلب نداشتند.

• در مردان با ایست ناگهانی قلب ، سطح استرادیول از 68 پیکو گرم در هر میلی لیتر ، در مقایسه با 52 پیکو گرم در هر میلی لیتر برای مردانی که ایست ناگهانی قلبی ندارند.

• سطح استرادیول در زنان با ایست ناگهانی قلب 54 پیکو گرم در هر میلی لیتر ، در مقایسه با 36 پیکو گرم در زنان گروه کنترل.
این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.322 )


زمان بازسازي صفحه :0.2079 ثانيه, 0.0755 براي هر جستجو .