عنوان خبرهمگام با من در نوشتن یک مقاله مروری- قسمت نخست: مقدمه
(شاخه: نکات کلیدی امور پژوهشی)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
چهارشنبه 22 مرداد 1393 - 12:23:11

مقاله جدید کلید خورد و به قول معروف کلنگش را زدیم

همیجا باشید که قهوه را میل کنم (جای شما خالی) و بعد دارم یک پست می نویسم آماده که شد می گذارمش باز یک سری درد دل جدید به بهانه این مقاله ای که شروع کردم.

خوب آماده شد:

به بهانه این که بسیاری از دوستان سوال می کنند که چطوری و از کجا باید نوشتن یک مقاله را شروع کنیم، من سعی می کنم طی چتد مطلب فعالیت های خودم را در حین نوشتن یک مقاله مروری بنویسم.برای نوشتن مقاله در مسیر یک کار پژوهشی همواره سوالاتی مطرح می شود که من به کررات شنیده ام. مهمترین مواردی که من برخورد داشتم این دو سوال بوده اند:

1- برای نوشتن مقاله مروری آیا باید صاحب آثار و مقالات متعددی باشیم؟ در چه صورت مقاله مروری ما اعتبار دارد؟

عزیزان اولا شما اگر مقاله ای را در یک ژورنال معتبر منتشر کنید بر حسب درجه ژورنال، ناشر، و ایمپکت فاکتور ژورنال، مقاله شما دارای اعتبار است. در واقع این، نوع مقاله نیست که به شما اعتبار می دهد بلکه ژورنال است که به شما اعتبار می دهد. من در جای دیگر عرض کردم بعضی از دانشگاه ها انتشار و اکسپت مقاله شما را به منزله نوشتن پایان نامه می دانند و شما را معاف از نوشتن پایان نامه یا لااقل فصل نتایج و بحث می کنند.

زیرا در هیات تحریریه ژورنال هایی که به معنای واقعی Peer Review هستند، داورانی که تخصص بالایی در زمینه کار شما دارند، مقاله شما را ارزیابی می کنند و بدلیل داوری سخت گیرانه، کاری که منتشر می شود سطح علمی خوبی دارد و به شما اعتبار می دهد.

لذا شما اگر موفق شوید مقاله خود را منتشر کنید، کار شما خوب است و اگر به فرض چنین شاخصی مثل داشتن مقالات متعدد برای انتشار مقاله مروری در نظر گرفته شود، این سیاست ژورنال است و مقاله شما را چاپ نمی کند. بنابراین پیش داوری نکنید و فقط کار خود را به بهترین روش، انجام دهید.

متاسفانه این نگرش که ما نمی توانیم مقاله مروری بنویسیم ناشی از اعتماد به نفس پایین علمی می شود و باز هم متاسفانه اساتید داخل ایران، این نگرش را به دانشجو تزریق می کنند.

از من میشنوید، حتی برای دانشجویان نخبه کارشناسی که خیلی می خواهند مقاله منتشر کنند ولی امکانات آزمایشگاهی خوبی ندارند، نوشتن مقاله مروری بهترین فرصت است. البته خیلی سخت است و عرض کردم واقعا نخبه که علاقه مطالعه دارد و دارای ایده است.

من هیچگونه خط کشی را نمی پذیرم. یعنی چه که این کار را شما انجام دهید و این کار را شما انجام ندهید. چرا تعیین تکلیف می شود. بنویسید و اگر چاپ نشد کار خود را آنقدر اصلاح کنید تا چاپ شود. این عدم انتشار مربوط به مقالات مروری نمی شود، مقالات تحقیقاتی هم اگر خوب نباشد منتشر نمی شود. پس چرا قبل از اینکه کاری شروع شود، گفته می شود شما نمی توانید؟؟؟؟

خیر جایی که من هستم اولین انتظاری که اساتید دارند این است که شما طی دو سال اول تحصیلتون مقاله مروری منتشر کنید. ولی هیچکس منتشر نمی کند. یعنی من در دور و بر خود ندیدم.

وقتی یک کاری کم انجام می شود دلیل واقعی آن را باید پیدا کنید. دلیل منتشر نشدن مقالات مروری این نیست که توسط دانشجو نوشته شده است، دلیلش این است که نوشتن مقاله مروری در حدی که قابل چاپ در یک ژورنال خوب باشد بسیار سخت تر است. در آن زمانی که شما مقاله مروری می نویسید شاید حداقل دو مقاله تحقیقاتی بتوانید منتشر کنید شاید هم بیشتر

2- در حین انجام پروژه چه زمان هایی به مقاله مروری فکر کنیم؟ و آیا به صلاح است نتایج کار را در آخر منتشر کنیم که کسی از کار پایان نامه ما سر در نیاورد تا در نهایت بعد از اتمام کار با مقالاتمون دنیا را شوکه کنیم

باز هم مطلب تکراری همیشگی: "خوب سوال خوبیست. بستگی دارد به اینکه شما چرا اینجا هستید. من قبلا هم گفتم که کار شما تا آخر همین است. مطالعه کنید، تحقیق کنید، و بنویسید. رشته زیست شناسی و تمام گرایش های مرتبط رشته تحقیقاتی هستند و ماهیت وجودی شما در تحقیق و مطالعه خلاصه می شود. به این فکر نباشید مدرک تحصیلی بگیرید بعد بروید یک گوشه کار کنید و یک شغلی داشته باشید. افرادی که با این ایده هستند همانهایی هستند که همش دنبال کار می گردند و مدام منتظر بقیه هستند و دائما می نالند."

پس این فرض را در نظر می گیریم که شما کسی هستید که می خواهید در این رشته یک فرد شناخته شده باشید. مطمئن باشید با اولین مقاله ای که در یک ژورنال خوب و معتبر منتشر کنید، با شما تماس گرفته می شود که:

1- بعنوان یک سخنران مدعو به یکی از کنفرانس ها در یکی از کشور ها مثلا چین یا آمریکا یا هر جای دیگری بروید.

2- بعنوان داور ژورنال با شما تماس میگیرند که مقالات را داوری کنید.

3- پیام تبریک از افرادی که خصوصا در رشته شما کار می کنند به شما می رسد.

4- در مقالات دیگری به مقاله شما ارجاع داده می شود.

یک کاری که یک بار عمل کرده است، بارهای دیگر هم می تواند درست باشد. بهمین دلیل من از تجربیاتم همواره می نویسم و سعی نمیکنم از توهمات یا شنیده های خودم صحبت کنم. عمدا در لا بلای صحبت به خودم ارجاع می دهم تا فقط و فقط شما دوست عزیز باورتان شود که انجام شده است و شما هم انجام دهید. پس می شود. لذا هر چهار مورد فوق نیز برای من در همین مدت کوتاهی که از مقاله اخیرم می گذرد رخ دادند.

حال چه کار کنید؟ الان دقیقا همان لحظه ای هست که شما یک کاری را شروع کرده اید و ممکن است اصلا مسیر علمی خود را تغییر دهید. این به هیچ عنوان اهمیتی ندارد. چون فقط یک مقاله خوب کافی است تا شما را در موقعیت جدیدتون بشناساند. ولی شما برای اینکه جا بیوفتید به چندین مقاله نیاز دارید. این مقالات را چه زمان منتشر کنید؟

اشتباه بزرگ: افرادی که کلا چه در سطح کارشناسی ارشد و چه در سطح دکترا منتظرند کارشان تمام شود سپس پس از دو سال یا چهار سال، مقاله منتشر کنند، سخت در اشتباه هستند.

زیرا در دنیا رقابت است و با سرعت زیادی کارها در جریان است. تعجب نکنید که ایده ای که به فکر شما رسیده است به فکر خیلی ها رسیده است و با سرعت در حال کار کردن هستند. به محض اینکه شما در انتشار مقاله خود غفلت کنید کسی دیگر ان کار را می کند. مخصوصا اینکه مقالات شما از پایان نامه چهار سال اینده منتشر شود.

ممکن است در آن زمان دیگر پایان نامه شما نوآوری نداشته باشد و چندین مقاله در آن زمینه منتشر شده باشد. ثانیا اگر هم ژورنالی منتشر کند (که درجه پایین هستند) کار شما ارزش نخواهد داشت و متخصصین رشته شما آن کار را کپی می دانند. دیگر، آنها اطلاع ندارند که شما چهار سال پیش این ایده را داشتید.

خیلی ساده عرض کنم باز یک تجربه از خودم. اولین مقاله مروری در زمینه تاثیر بربرین بر روی سرطان پستان را من نوشتم. به محض اینکه این مقاله منتشر شد حدود یک ماه بعد، یک مقاله مروری توسط یک نویسنده دیگر بر روی بربرین و سرطان پستان نوشته شد. البته در ژورنال سطح پایین تری منتشر شد. ولی بالاخره ایشان در حال نوشتن بود و اگر کمی تنبلی و غفلت اینجانب بود الان ایشان اولین مقاله بود و مطمئنا می توانست در ژورنال بهتری منتشر کند. بهمین سادگی.

مقاله ای هم که در حال نوشتن هستم ممکن است باز قبل از انتشار من، مقالاتی با ایده تقریبا مشابه منتشر شوند. زیرا مقالات هر هفته اسکن می شوند و اگر مطلبی باشد به من ایده داده و جهت مقاله را تغییر می دهم.

پس سعی کنید هم به روز باشید و مقالات را مطالعه کنید که بدونید در دنیا چه خبر است و نیز افرادی که دقیقا در همان فیلد شما کار می کنند را می شناسید لذا حواستان به آنها باید باشد. خیلی استراتژیک صحبت می کنم؟؟؟ درست است مگر نمی خواهید جا بیوفتید باید خیلی هوشمند باشید.

خوب این اشتباهی هست که زیاد انجام می شود. تقریبا عادت دانشجویان دکترا است. خاص ایران هم نیست و اینجا هم اکثریت مقالات خود را در پایان دکترا منتشر می کنند. حق دارند، بدلیل اینکه انتشار مقاله مخصوصا اینکه هم مروری باشند و هم تحقیقاتی و آنهم به تعداد چند عدد، کاری طاقت فرسا است و اجازه نمی دهد پایان نامه خود را بنویسند و مدام باید خرده فرمایشات و اصلاحات خواسته شده توسط ژورنال ها را اعمال کنند. دانشجویان کارشناسی ارشد هم که بسیاری کلا خلاص هستند. البته ناراحت نباشید من گاهی تند صحبت می کنم برای اینکه شما را تحریک کنم و کمکتون کنم که تغییر کنید.

خوب چه کنیم؟

1- دوست عزیز شما به محض ورود در یک حیطه تحقیقاتی باید ورود خود را اعلام کنید. چگونه؟ به محض اینکه تصمیم میگیرید روی یک دارو و یک بیماری کار کنید، در مرحله نوشتن پروپوزال و مطالعات اولیه، یک مقاله مروری بنویسید. نوشتن مقاله مروری چون خیلی جدی است سبب می شود شما مطالعاتتون را خیلی هدفمند داشته باشید و کارتون و حتی پروپوزالتون، کیفیت بهتری خواهد داشت.

زمانیکه شما الان شروع کنید مثلا تاثیر بربرین را بر روی سرطان پستان بصورت یک مقاله مروری منتشر می کنید به دیگران این پیام را می دهید که دارید در این حیطه مطالعه می کنید ولی طبیعتا انتشار نتایج زمان می برد برای اینکه کار آزمایشگاهی است. بنابراین یک نقش مقاله مروری فقط این نیست که شما یک مقاله نوشته باشید، بلکه پیامی که منتشر می کنید مهم است.

2- در نوشتن مقاله مروری و اینکه چگونه مبحث را بخش بندی کنید و چگونه شروع کنید و به کجا برسید خیلی مهم است. حالا در قسمت های بعدی همین مطلب راهنمایی هایی به شما خواهم کرد. (عجله نکنید)

3- شما به موازات شروع می کنید کار آزمایشگاهی خود را انجام دادن. در برنامه زمان بندی خود کار عملی را نیز دسته بندی کنید و پیشبینی کنید که مثلا تعدادی تکنیک را که انجام دادید، اگر نتایجشان به هم مرتبط است را یک مقاله تحقیقاتی منتشر کنید. و مثلا شش ماه بعد باز یک مقاله تحقیقاتی دیگر بهمین ترتیب. حساب و کتاب مقاله ای کارتان را مرتب تنظیم کنید.

4- خوب به سلامتی مقاله مروری نخست شما منتشر شد. ولی در حین کار مواردی است که ممکن است کار عملی شما متوقف شود. مثلا منتظر رسیدن سفارشات مواد هستید یا ممکن است یک دستگاه خراب باشد و غیره. نگذارید در کارتان خلا ایجاد شود. خود من شخصا شاید بتوانم صبح آزمایشگاه باشم و شب مقاله بنویسم،

اما نوشتن مقاله خیلی تمرکز می طلبد مخصوصا روزهای اول که شما باید قالب مقاله را روی کاغذ رسم کنی که چه اجزایی دارد و چه مطالبی باشد و غیره. لذا وقتی روی مقاله کار می کنم گاهی تا چند هفته دانشگاه نمی روم. بنابراین وقتی کار شما متوقف می شود، بهترین زمان است که یا مقالات حاصل از نتایج قبلی خود را سر و سامان دهید و یا اگر نتایج ندارید، پایه ریزی مقاله مروری جدیدی را بکنید. شما ده تا مقاله مروری هم می توانید بنویسید.

ایده مهم است. این نیست که مثلا روی سرطان خاص یا داروی خاص بنویسید. شما می توانید یک آنزیم را از دل یک بیماری بیرون بکشید و تاثیر دارو را روی همان یک آنزیم بنویسید. البته این امر بستگی دارد چه پشتوانه تحقیقاتی و چه اهمیتی وجود داشته باشد. برای اینکه کار شما قابل چاپ باشد همین ایده ها و نکته سنجی ها مهم است.

همگام با من در نوشتن یک مقاله مروری- قسمت دوم: مدیریت منابع


=============================


استفاده از این مطلب بدون دادن لینک پایگاه زیست شناسی ایران ممنوع است.
این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.312 )


زمان بازسازي صفحه :0.1504 ثانيه, 0.0241 براي هر جستجو .