عنوان خبر وضعیت کارهای تحقیقاتی در شرایط فعلی
(شاخه: تجربه های یک زیست شناس)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
سه شنبه 19 آذر 1392 - 12:01:35

دوستان یکی از راه هایی که شاید درآمدی داشته باشد، تدوین طرح های تحقیقاتی است ولی این نوع طرح ها مخصوص اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند.

البته این مورد برای اساتید رشته های علوم انسانی خیلی خوب است. زیرا پروژه های آنها فقط هزینه کاغذ دارند ولی پروژه های علوم پایه بسیار پر هزینه هستند و با هزینه ناچیزی که از طریق بودجه گرانت در اختیار اساتید گذاشته می شود واقعا چیزی برای استاد نمی ماند. استادی هم که کار نکند امتیازی کسب نمی کند که بتواند بودجه گرانت دریافت کند. در حقیقت بودجه گرانت را به همه نمی دهند.

حال داستان چیست؟


از طرف وزارتخانه های معظم علوم، تحقیقات و فناوری، و نیز بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی هر ساله بودجه ای تحت عنوان گرانت برای دانشگاه ها تعریف می شود و هر دانشگاهی نیز بر حسب امتیازی که اساتید و اعضای هیات علمی آن دریافت می کنند، این بودجه را بین آنها تقسیم می کند.

بر اساس کارهایی که اساتید در سال انجام می دهند، همه ساله توسط شورای پژوهشی دانشگاه به اساتید اعلام می شود که اطلاعات پژوهشی خود را در سایت پژوهشی بارگذاری کنند. بعد از اینکه مدارک و مستندات اساتید توسط معاونت پژوهشی بررسی شد، برای هر عضو هیات علمی نامه ای ارسال می شود و در آن مبلغ گرانت برای آن عضو هیات علمی مشخص می شود. برای نمونه نامه تاییدیه بودجه ویژه پژوهشی (گرانت) اینجا کلیک کنید.

بر حسب ایین نامه گرانت، برای هر فعالیت مقداری امتیاز در نظر گفته می شود. مثلا کتاب تالیفی بین 10 الی 20 امتیاز، کتاب ترجمه بین 1 الی 10 امتیاز، چاپ مقاله در ژورنال بین 2 الی 7 امتیاز، و شرکت در کنفرانس ها بین 0/25 الی 1 امتیاز دارند. طبیعی است هیچکسی نمی توانند در یک سال همه این کارها را داشته باشد. ولی متاسفانه همکاران عضو کمیسیون همیشه کم لطفی کرده و امتیازهای کمتر را در نظر می گیرند. تمام همکاران با این مشکل مواجه هستند که خود دادن امتیازهای دلسرد کننده نتیجه منفی دارد. سپس برای هر امتیاز یک میلیون تومان در نظر می گیرند و جمع کل آنها را در نامه مربوطه منعکس می کنند.

البته اعضای هیات علمی باید سالی یک یا دو امتیاز هم بیاورند. یعنی انجام این فعالیت ها صرفا برای کسب درآمد نیست و یک استاد نمی تواند بگوید من بودجه گرانت را نمی خواهم و کار هم نمی کنم. مخصوصا همکاران قراردادی و پیمانی سالیانه باید امتیاز مشخصی را بیاورند وگرنه قرارداد آنها به حالت تعلیق در می آید. لذا من شخصا همیشه به گونه ای کار پژوهشی می کنم که تعدادی امتیاز ذخیره برای چند سال داشته باشم. مخصوصا بعضی کارهای من که تالیف هستند چندین سال طول می کشد لذا بعد از اتمام و چاپ اثر به اندازه چندین سال هم امتیاز می آورم. مثلا اگر در یک سال 8 امتیاز کسب کنم تا چهار سال نیازی نیست کار جدیدی انجام دهم.

بنابراین چه بودجه پژوهشی را بخواهید و چه نخواهید باید کمی فعالیت انجام دهید و سالیانه گزارش عملکرد بدهید. ولی چنانچه پیشنهاد طرح پژوهشی بدهید باید بعد از اینکه مقاله مربوط به طرح خود را در یک ژورنال به چاپ رساندید، بودجه را دریافت کنید.

اینکه بعد از انجام کار تحقیقاتی و چاپ مقاله بودجه را به شما می دهند، برای ما علوم پایه ای ها دچار مشکل می کند. برای اینکه نتیجه کار تحقیقاتی ما در یک ژورنال ISI چاپ شود، کلی هزینه مواد و وسایل می کنیم (مخصوصا در گرایش های مولکولی). بالاخره کفگیر ما به ته دیگ می خورد. نوع مقاله نیز بر حسب میزان بودجه ای که در طرح پژوهشی درخواست شده است تعیین می شود. مثلا طرح های زیر 5 میلیون با طرح های زیر ده میلیون تومان فرق دارند. مثلا باید حداقل 7 امتیاز بیاورید. از طرفی از سر و ته امتیاز مقاله شما می زنند. خلاصه کنم اینکه به قدری محقق را به چالش می کشند که کلا از پیشنهاد طرح پژوهشی منصرف شوند.

علاوه بر بودجه پژوهشی، پاداش مقاله نیز وجود دارد که به ازای هر یک امتیازی که مقاله دریافت کند، مبلغ 85000 تومان بابت پاداش به محقق می دهند. مثلا اگر در یک سال از طرح پزوهشی خود دو مقاله که یکی 5 امتیاز و دیگری 6 امتیاز دریافت کند، مجموعا برای 11 امتیاز به شما 850 هزار تومان پاداش مقاله می دهند.

پاداش مقاله را نیز سال به سال دارند سخت تر می کنند. لذا بسیاری از مقالاتی که اساتید ایران منتشر می کنند اکثرا جنبه ترویجی دارد تا نوآوری و تولید علم. یا اکثرا کارهای تکراری هستند که نمونه آن را محققین دیگر دنیا انجام داده اند ولی شما نوع نمونه را تغییر می دهید. مثلا آنها بر روی موش انجام داده اند شما بر روی خرگوش انجام می دهید. برای اینکه تقریبا جواب مشخص باشد. زیرا برای تولید علم باید سال ها تلاش صورت گیرد و بارها کار به شکست بخورد و در چنین شرایطی که استاد هر سال مورد باز و خواست قرار می گیرد چگونه تولید علم انجام شود.

خدمت همکاران عزیز و مسئولین گرامی عرض کنم چاپ مقاله در هر ژورنال ISI را نمی گویند تولید علم. آمار تولید علم این نیست که تعداد کمی مقالات را بالا ببریم. بلکه زمانی خواستید آمار تولید علم ایران را بدهید، ببینید چند مقاله در ژورنال های NATURE و SCIENCE چاپ کرده اید.

طبق معمول مطالب من به درد دل ختم می شود. واقعا نگرانی های من زیاد است.

درود بر شمااین خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.282 )


زمان بازسازي صفحه :0.2048 ثانيه, 0.0466 براي هر جستجو .