عنوان خبر شرایط تالیف و ترجمه و چالش های پیش رو
(شاخه: تجربه های یک زیست شناس)
ارسال شده توسط P. Jabbarzadeh
سه شنبه 19 آذر 1392 - 11:44:41

دوستان در این مقاله می خواهم در رابطه با شرایط تالیف و ترجمه در ایران صحبت بکنم.

نخست در مورد ترجمه صحبت کنم. عزیزان بهترین زمان اینکه با زبان انگلیسی در رشته خودتون آشنا شوید زمان دانشجویی است. من اولین کتابم را سن 21 سالگی و وقتی دانشجوی ترم 4 بودم شروع کردم. چنین کاری را حتما باید زیر نظر استاد خود انجام دهید. ولی فقط باید حواستان جمع باشد که بعدا استادتان از اسم شما بر روی جلد کتاب چشم پوشی نکند. اگرچه از اینکه اسم شما بر روی جلد کتاب بیاید، آنچه مهمتر است افزایش توانایی های شما با امور فنی ترجمه و زبان تخصصی است.


دوستان این کار را برای پول انجام ندهید. متاسفانه الان همه دنبال پول هستند. دوستانی که دنبال پول هستند بروند یک دفتر معاملات املاک باز کنند. چرا آمده اند رشته زیست شناسی؟

در رشته زیست شناسی باید شما به علم اضافه کنید. زمانیکه شما هیچ تجربه ای ندارید و کاملا ناشناخته هستید که به شما پول نمی دهند. روزی یک دانشجویی خلاصه نویسی هایی از شیمی آلی داشت و منهم پروژه تولید فلش کارت ها را پیش می بردم. این خانم به من پیغام فرستاد که من حاضرم دست نوشته های خودم را بصورت فلش کارت چاپ کنم چقدر به من حق الزحمه می دهند؟

این دوست عزیز تازه برای کارشناسی ارشد مطالعه می کرد و لیسانس خود را گرفته بود. من کاری که کردم درخواست ایشان را نپذیرفتم. زیرا پروژه فلش کارت کار پر هزینه ای بود و خود اینجانب با هزینه زیاد و بدون اینکه حق الزحمه ای دریافت کنم، اتوموبیل خود را فروختم و هزینه چاپ فلش کارت کردم حالا یک نفر می خواهد هزینه ای پرداخت نکند، از همان اول هم صحبت درآمد بکند. ایشان حتی اگر من حاضر بودم فلش کارت شیمی آلی را چاپ کنم باید راضی بود که خودم هزینه چاپ را بدهم.

دوستان در مورد تالیف همواره سعی داشته باشید که مطالعه زیاد داشته باشید. در ایران متاسفانه اکثرا متن چهارتا کتاب را به هم می چسبانند و اسمش را تالیف می گذارند. ولی من نظر دیگری دارم باید واقعا برای تالیف منابع جدید بی شماری مطالع شود تا نویسنده به آگاهی کامل برسد. به عنوان مثال برای چاپ کتاب جدیدم حدود 1000 رفرنس دارم. زیرا واقعا در زمینه های تخصصی نمی توان بی گدار به آب زد.

دوستان درس مهم: شما باید قدرت تشخیص کار بدیع و نوآوری را داشته باشید و سعی کنید وارد آن کار شوید. حتی اگر از خودتون هزینه کنید و یا حتی از کسی پول قرض بگیرید و در این کار شریک شوید. تنها اینگونه افراد آینده نگر هستند. مخصوصا وقتی شما اصلا شناخته شده نیستید چگونه ناشر روی شما سرمایه گذاری کنند. من که استاد دانشگاه بودم ولی باز هم از خودم هزینه می کردم و ناشرین در شرایط فعلی این ریسک را نمی کردند، حالا یک دانشجوی پر توقع در اول راه دنبال پول است.

دوستانی که دنبال درآمد هستند در روزگار کنونی چنین واکنش هایی جواب نمی دهند و زمانیکه شما از همان اول صحبت پول را بکنید کار فرما نگران سطح توقعات شما در اینده می شود.

من دو تجربه دیگر هم دارم. این دو تجربه زمانی بود که من پروژه فلش کارت را اجرایی کردم. همینطوری برای اینکه حرفی زده باشم به یکی از دوستان که ناشر بود گفتم یک پروژه خیلی خوب هست با این مشخصات ایا حاضر هستید سرمایه گذاری کنید. ایشان پاسخ داد که سرمایه گذاری نصف/نصف و سود نیز نصف/نصف

دوستان ایشان هم با خامی برخورد کرد. چنین پروژه ای که ایده و کار از من است، باید طرف مقابل سرمایه گذارد و سود نصف/نصف باشد. یکی از ناشرین هم بعد از چاپ فلش کارت به من گفت اگر چاپ بعدی را کیفیت آنها را پایین بیاورم ولی با همین قیمت بفروشم، حاضر است شریک شود. طبیعی است که باز هم نپذیرفتم. من همیشه به کار با کیفیت اعتقاد دارم و معتقدم همیشه نتیجه خواهد داد.

بنابراین دوستان در وهله اول آرامش داشته باشید و کاری را با کیفیت انجام دهید تا در اینده سبب شهرت شما شود. اینگونه است که کارهای بعدی شما به سرعت فروش می شوند و به تدریج درآمد هم برای شما خواهد داشت.

در ایران به ندرت کتاب شما توسط ناشرین سرمایه گذاری می شود. لذا شما باید سعی کنید با کاری که خودتون اجرا می کنید و سرمایه گذاری می کنید درآمد نیز کسب کنید. لذا هوشیار باشید. اگر سرمایه ندارید با افرادی که پروژه های خوبی به پیش می برند و صاحب ایده هستند خودتون را نزدیک کنید. در این شرایط نخست باید خودتون را به ایشان اثبات کنید تا اعتماد طرف به شما جلب شود.

یک تجربه: نمونه این افراد خانم مریم غلامی هستند. ایشان دانشجوی دانشگاه تربیت معلم تهران (خوارزمی فعلی) بودند و ساکن مشهد هستند. ایشان در سال 1389 آزمون کارشناسی ارشد را داده بودند و برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد به اینجانب مراجعه کردند. ایشان بسیار دانشجوی باهوش و نیز اجتماعی بودند و طی صحبت هایی که شد و من هم کارنامه ایشان را دیدم که چقدر میکروبیولوژی ایشان قوی است، توافق کردیم فلش کارت میکروبیولوژی را به ایشان بدهم.

مطمئنا اگر من از توانایی ایشان آگاه نبودم این کار را نمی کردم. البته با ایشان آشنایی قبلی نداشتم ولی طی چند روز که ایشان به محیط کار من علاقمند شدند و به دفتر من رفت و آمد می کردند، اعتماد اینجانب جلب شد و ایشان هم با کار با کیفیت خود به اینجانب ثابت کردن که من اشتباه نکردم. البته چون پروژه فلش کارت پروژه پر هزینه ای بود من نتوانستم حق الزحمه ای به ایشان بدهم ولی علی رغم اینکه ایده از اینجانب بود، من نام ایشان را بعنوان مولف ذکر کردم و نام خود را بعنوان ویراستار علمی قرار دادم.

ایشان همان سال کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی میکروبی دانشگاه اصفهان قبول شدند و بعنوان حق الزحمه ناقابل تعدادی فلش کارت دادم که از طریق فروش بین دانشجویان بتوانند درآمد ناچیزی را کسب کنند.

دوستان فراموش نکنید زمانی که شما یک پروژه را پیش می برید و به نتیجه می رسد، آنچه که از همه مهمتر است شما را به اعتماد به نفس بالا و خود باوری می رساند.

در حال حاضر متاسفانه دانشجویان اینگونه فکر نمی کنند. درست است همه درگیر مشکلات اقتصادی هستند، ولی تا خوش فکری نکنید که مشکلات شما رفع نمی شود. افراد خیلی شعار زیاد می دهند ولی زمانیکه می خواهید کاری انجام دهند هر کدام در یک مرحله در جا می زنند. من ایده فراوان دارم. یکی از ایده ها این بود که تعدادی پروژه تالیف و ترجمه را با دانشجویان انجام دهیم. سرمایه نیز بین آنها تقسیم شود ولی مدیریت و ویراستاری کار را من انجام دهم تا کار آنها به نتیجه برسد. اسامی دانشجویان نیز به عنوان مولف یا مترجم بر روی جلد باشد. ولی اینقدر دانشجویان با بی انگیزه ای از ایده اینجانب استقبال کردند که من پروژه را لغو کردم. یک مسابقه کتابخانی نیز راه انداختم که دانشجویان را تشویق کنم منابع انگلیسی را مطالعه کنند و علی رغم اینکه خیلی ابراز علاقه می کردند ولی بعد در عمل استقبالی نشد. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. ببینید چقدر ابراز خوشحالی کرده اند!!! ولی اینجا را جهت اطلاعیه لغو آن ملاحظه کنید.

این را بدانید هیچکسی مثل من اینقدر حوصله سر و کله زدن با دانشجویان را ندارد. اساتید معظم خود را دیده اید.

درود بر همگی دانشجویان سختکوش و خوش فکر و بیدار زیست شناسی

یک عذرخواهی: قبل از اینکه ادامه مطلب را بنویسم از افرادی که در این وب سایت نام می برم و یا بدون اشاره به نام آنها از رفتارهای فیمابین من با ایشان صحبت می کنم عذرخواهی می کنم. دوستان همکار، اگر مطالب مرتبط با خود را اینجا خواندید، صرفا هدف من انتقال تجربیات شخصی به دوستان جوان و ارائه راهکارهایی است که اینجانب برای رسیدن به هدف بکار می گرفتم. وگرنه قصد خدشه و یا مطرح کردن کینه ای در باره شما دوستان همکار را ندارم و دست شما را به گرمی می فشارم زیرا که حضور تک تک شما عزیزان در موفقیت های ناچیز اینجانب بسیار مهم بوده است.این خبر از طرف پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی
( http://www.iranbiology.ir/news/news.php?extend.280 )


زمان بازسازي صفحه :0.1642 ثانيه, 0.0341 براي هر جستجو .