پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی: صفحه اصلی
ویژگی ژنتیکی بسیار نادر، پسربچه‌ سه ساله را «سوپرمن» کرد!


یک پسر بچه سه ساله به دلیل برخورداری از یک صفت ژنتیکی بسیار نادر از چنان قدرتی برخوردار شده که عنوان «سوپر پسر» را به خود اختصاص داده است.
این توانایی ژنتیکی خاص به این پسر بچه کوچک که «لیام هوکسترا» نام دارد، امکان می‌دهد که قدرت عضلانی فوق‌العاده‌ای داشته باشد، به طوری که می‌تواند به راحتی اثاثیه و لوازم سنگین را جابه‌جا کند. محققان علت این قدرت فوق‌العاده و استثنایی را یک حالت ژنتیکی نادر اعلام کرده‌اند. آنها می‌گویند لیام احتمالا به حالتی موسوم به «هایپرتراپی ماهیچه‌ای مربوط به مید ستاتین» دچار است.
در این وضعیت بدن فرد مقدار بسیار اندکی چربی دارد و در عوض رشته‌های ماهیچه‌یی در بدن وی بسیار بزرگ می‌شوند و این وضعیت قدرت واقعی و فوق‌العاده‌ای به فرد می‌دهد.
اولین بار این پدیده در یک پسر بچه خردسال آلمانی در سال 2000 مشاهده شد. لیما ماهیچه‌های بسیار قدرتمندی دارد، اما ظاهر وی درست شبیه به یک کودک طبیعی است .
در واقع جثه او کمی از سن خود کوچکتر، اما قدرتش بسیار بیشتر است.
لیام ناچار است به دلیل متابولیسم سریع در بدنش دائم غذا بخورد، یعنی حداقل باید در روز شش وعده غذا بخورد تا دچار کمبود کالری نشود.
لیام به دلیل قدرت زیاد اگر از بلندی بیافتد، آسیبی نمی‌بیند.
پژوهشگران معتقدند با بررسی و شبیه سازی این حالت می‌تواند بسیاری از بیماریها را معالجه کنند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف دلیل علمی ازدواج زنان و مردان
پژوهشگران برزیلی پایه های علمی این موضوع که در انتخاب شریک زندگی افراد متضاد همدیگر را جذب می کنند را کشف کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، محققان پارانا در برزیل که نتایج یافته های خود را در کنفرانس سالانه انجمن ژنتیک انسانی اروپا مطرح کردند توانستند پایه های ژنتیکی جذب افراد متضاد را در انتخاب شریک زندگی پیدا کنند.

این کشف نشان می دهد که افراد از بینی خود به عنوان نوعی "جی پی اس" برای پیدا کردن نیمه گمشده خود استفاده می کنند.
این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، پروفایل ژنتیکی 90 زوج ازدواج کرده و پروفایل ژنتیکی 150 زوج گروه زن و مرد که به صورت اتفاقی انتخاب شده بودند را با هم مقایسه کردند و در این مقایسه توجه خود را به پادگنهای سازگارسنجی (MHC) معطوف کردند. MHC بخشی بنیادی DNA در سیستم ایمنی است و موجب می شود که هر فردی بوی بدن خاص خود را داشته باشد.

این محققان کشف کردند که تفاوتهایی که در ژنهای MHC افرادی که واقعا زن و شوهر بودند وجود داشت بسیار بیشتر از تفاوتهای ژنتیکی زوجهایی بود که به صورت اتفاقی و تنها برای انجام این تحقیقات گروه بندی شده بودند.

به گفته این دانشمندان، وقتی یک فرد شریکی را برای زندگی خود انتخاب می کند که بوی مختلفی با بوی خود وی دارد. این نشان می دهد که این زوج فرزندانی خواهند داشت که سیستم ایمنی آنها برای رویارویی با بیماریها مقاوم تر است.

این مکانیزم تکاملی موجب می شود افرادی که از نظر ژنتیکی به هم شبیه هستند و یا نسبت خویشاوندی با هم دارند چندان تمایل به ازدواج با هم نداشته باشند. به این ترتیب سیستم ایمنی نسلهای آینده آنها مقاوم تر می شود.

به علاوه احتمال باروری در افرادی که از نظر ژنتیکی تفاوتهای زیادی با هم دارند افزایش می یابد.

براساس گزارش ساینس دیلی، نتایج این کشف نقش مهمی در تضمین تولید مثل سالم و تولد فرزندانی با یک سیستم ایمنی قوی خواهد داشت.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ارائه یک روش درمانی مهم در مبارزه با بیماریهای ژنتیکی میتوکندریال


پژوهشگران آمریکایی برای اولین بار موفق شدند از راه پیوند کروموزوم با بیماریهای ارثی میتوکندریال که از مادر به فرزند می رسند مبارزه کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، بیماریهای ارثی میتوکندریال به بیماریهای گفته می شوند که از مادر به فرزندان می رسد. اکنون گروهی از دانشمندان مرکز تحقیقات ملی اورگان و دانشگاه علم و بهداشت اورگان موفق شدند این بیماریها را روی گروهی از میمونها درمان کنند.


در این متد، کروموزمها از مادر حامل یک جهش ژنتیکی بیماریزا به DNA میتوکندریال سلولهای تخم یک اهداکننده سالم منتقل می شوند. به این ترتیب از انتقال بیماریهای ارثی میتوکندریال به فرزندان جلوگیری می شود.

میتوکندریها اندامکهایی هستند که انرژی لازم برای سلولها را تولید می کنند و دارای DNA مخصوص به خود هستند که از DNA هسته جدا است. میتوکندریها در سیتوپلایم سلولها حضور دارند و تنها از طریق مادر به ارث می رسند.

در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند: "معتقدیم که این کشف در میمونها می تواند به سرعت در ارائه روشهای درمانی مناسب برای انسان نیز توسعه یاید و از بیماریهایی که از طریق DNA میتوکندریال مثل بعضی از اشکال سرطان، دیابت بارداری، مشکلات عضلانی و آسیبهای تخریب نورونی از مادر به فرزندان منتقل می شود جلوگیری کرد. در حال حاضر در حدود 150 بیماری وجود دارند که علت آنها جهشهای ژنتیکی در DNA میتوکندریال است و از هر 200 تولد یک کودک با یک جهش میتوکندریال متولد می شود."

براساس گزارش نیچر، این محققان سلولهای مختلف تخم بارور نشده را از دو میمون ماکاکوی ماده به نامهای A و B جمع آوری کردند. از تخم میمون B کروموزومها گرفته شدند و به سلول تخم میمون A انتقال داده شدند. به این ترتیب در A سلولهای تخمی به دست آمد که محتوی ژنهای میتوکندریال B بود اما ژنهای DNA هسته آنها تنها متعلق به میمون A بود. سپس این سلولها در شیشه به روش بارداری IVF بارور و در رحم میمون A کاشته شدند.

حاصل این آزمایش، تولد دو بچه میمون سالم بود که از یک مادر بیمار متولد شده بودند. آزمایشات بعدی نشان داد که این دو بچه میمون حامل هیچ ناهنجاری در DNA میتوکندریال نبودند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ایجاد یک مولکول جدید برای مقابله با ویروس HIV


پژوهشگران فرانسوی مولکول جدیدی را ایجاد کردند که می تواند از ورود ویروس HIV به سلولهای بدن جلوگیری کند. به گزارش خبرگزاری مهر، ویروس HIV در بدن انسان می تواند موجب بیماری ایدز شود. محققان انیستیتو پاستور، دانشگاه مطالعات پاریس 11 و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه مولکول جدیدی را برای مقابله با این ویروس ایجاد کردند که CD4-HS نام دارد.

این مولکول برخلاف سایر درمانهای رایج که هدف آنها توقف تکثیر ویروس است می تواند راه ورود ویروس HIV را به سلول مسدود کند. بر اساس گزارش نیچر، این مولکول از پیوند میان یک قند و یک پپتید ایجاد شده است و می تواند استراتژی درمانی جدیدی را پیش از آنکه ویروس وارد سلول شود ارائه کند.

این محققان اظهار داشتند که از آغاز شیوع این اپیدمی تاکنون در حدود 25 مولکول درمانی ایجاد شده اند که توانسته اند عمر بیماران مبتلا به ایدز را افزایش دهند اما اغلب این مولکولها عوارض جانبی بسیار مهمی دارند.

در این بررسیهای جدید، این دانشمندان دریافتند که "گلیکوپروتئین gp120" که روی غشای ویروس قرار دارد می تواند به عنوان یک هدف درمانی در نظر گرفته شود. این پروتئین به ویروس اجازه می دهد که یک گیرنده را روی سلول که CD4 نام دارد تشخیص دهد.

این دانشمندان به زودی آزمایشات این مولکول را بر روی جانداران آزمایشگاهی آغاز می کنند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف ژنی که شما را تا 100 سالگی زنده نگه می دارد


محققان در کالج پزشکی آلبرت اینشتین موفق به کشف ژنی شده اند که از فرسودگی سلولها جلوگیری کرده و می تواند طول عمر انسان را تا 100 سالگی افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان با مطالعه بر روی گروهی از افراد در رده سنی 97 سال دریافتند تمامی این افراد ژنی را در بدن خود دارند که از سالخوردگی سلولها جلوگیری می کند.

مطالعه بر روی تمامی 86 نفر داوطلب و فرزندان آنها نشان داد میزان آنزیم تلومراز که به محافظت از دی ان ای در برابر سالخوردگی شهرت یافته است، بسیار بالا است.

محققان در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک پس از دستیابی به این نتایج اعلام کردند می توان از این مطالعات در راستای تولید داروهای ضد سالخوردگی استفاده کرد.

بر اساس گزارش تلگراف، تلومرازها از تلومرها که نقش محافظت از دی ان ای را در برابر گسسته شدن به عهده دارد، حمایت می کند. هر زمان که تقسیم سلولی رخ می دهد، تلومرهای سلول کوتاهتر شده و سلول بیشتر در معرض فرسودگی و مرگ قرار می گیرد اما دانشمندان بر این باورند با بهبود بخشید تلومرازها می توان از مرگ سلول جلوگیری کرده از آن در برابر سالخوردگی محافظت کرد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کاربرد نانو پزشکی در تشخیص و درمان سرطان و بیماریهای سخترئیس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر تشخیص و درمان بسیاری از بیماریها از جمله سرطان با استفاده از داروهاي مبتني بر فناوري نانو امکان پذیر شده است.

به گزارش وب دا دکتر محمود رضا جعفری در همایش نانو پزشکی که در حاشیه نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت : در حال حاضر سرطان دومين عامل مرگ و مير در ايران است و پيش‌بيني نيمي از درمان‌ها با استفاده از داروهاي مبتني بر فناوري نانو امكان‌پذير شده است. همچنين امكان تشخصي بيماري‌ها و درمان بسياري از آنها در صورت تشخيص ارزان و زودهنگام وجود دارد.

استاد دانشکده دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد : از بين بردن سلول‌هاي هدف از طريق شناسايي آنها به وسيله نانو ذرات حاوي داروهاي سايتوتوكسيك متصل به ليگاندهاي هدفدار خاص، از بين بردن مولكول‌ها از طريق شناسايي آنها به وسيله نانو ذرات حاوي داروهاي ضد ميكروب متصل به ليگاندهاي هدف دار خاص، تهيه اكسيژن از طريق ساخت گلبول‌هاي قرمز مصنوعي و رفع انسداد عروق و ساخت نانو لوله‌هاي پروتييني از جمله كاربردهاي نانو پزشكي مي‌باشد.

وی در حوزه داروسازي به كاربردهاي فناوري نانو اشاره كرد و افزود: امكان مصرف داروهاي نامحلول در آب، امكان استنشاقي يا خوراكي شدن داروهاي تزريقي و راحتي فوق‌العاده بيمار، حذف اثرات جانبي داروها با هدف‌گيري دقيق بافت‌ها، امكان درمان بيماري‌هاي لاعلاج مانند هپاتيت، ايدز و سرطان، تحول شگرف در درمان بيماري‌هاي مغزي و امكان رساندن دارو به مغز از جمله اين كاربردها است.

رئیس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهددر خصوص كاربردهاي نانو اظهارداشت: نانو در زمينه‌هاي پزشكي و سلامت، مواد، داروسازي، الكترونيك و كامپيوتر، دندان پزشكي، محيط زيست، انرژي، كشاورزي و صنايعي مانند فولاد، برق كاربرد دارد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

نخستین نانو داروی ضد سرطان در نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی رونمایی شد .


نخستين نانوداروي تزريقي ضد سرطان خاورميانه، ساخت محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، با نام تجاري (سينا دوکسوزوم) در نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی رونمایی شد .


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

جست‌وجوي بلندپروازانه DNA در مريخ!


پژوهشگران در تلاشند تا با ارسال کاوشگري به مريخ در سال 2018(1397) به جست‌وجوي DNA در سطح سياره سرخ بپردازند و به اين ترتيب، پرده از تاريخچه حيات در اين سياره بردارند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مريخ، به حالتي که امروز مي‏ شناسيم، يک سياره يخ‏زده و سترون است. اشعه فرابنفش و ذرات کيهاني با عبور از جو نازک آن، سطح مريخ را بمباران مي‌‏کنند و از آن يک سياره عاري از حيات مي ‏سازند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی کیهانی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.5537 ثانيه, 0.1462 براي هر جستجو .