ارائه یک روش درمانی مهم در مبارزه با بیماریهای ژنتیکی میتوکندریال


پژوهشگران آمریکایی برای اولین بار موفق شدند از راه پیوند کروموزوم با بیماریهای ارثی میتوکندریال که از مادر به فرزند می رسند مبارزه کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، بیماریهای ارثی میتوکندریال به بیماریهای گفته می شوند که از مادر به فرزندان می رسد. اکنون گروهی از دانشمندان مرکز تحقیقات ملی اورگان و دانشگاه علم و بهداشت اورگان موفق شدند این بیماریها را روی گروهی از میمونها درمان کنند.


در این متد، کروموزمها از مادر حامل یک جهش ژنتیکی بیماریزا به DNA میتوکندریال سلولهای تخم یک اهداکننده سالم منتقل می شوند. به این ترتیب از انتقال بیماریهای ارثی میتوکندریال به فرزندان جلوگیری می شود.

میتوکندریها اندامکهایی هستند که انرژی لازم برای سلولها را تولید می کنند و دارای DNA مخصوص به خود هستند که از DNA هسته جدا است. میتوکندریها در سیتوپلایم سلولها حضور دارند و تنها از طریق مادر به ارث می رسند.

در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند: "معتقدیم که این کشف در میمونها می تواند به سرعت در ارائه روشهای درمانی مناسب برای انسان نیز توسعه یاید و از بیماریهایی که از طریق DNA میتوکندریال مثل بعضی از اشکال سرطان، دیابت بارداری، مشکلات عضلانی و آسیبهای تخریب نورونی از مادر به فرزندان منتقل می شود جلوگیری کرد. در حال حاضر در حدود 150 بیماری وجود دارند که علت آنها جهشهای ژنتیکی در DNA میتوکندریال است و از هر 200 تولد یک کودک با یک جهش میتوکندریال متولد می شود."

براساس گزارش نیچر، این محققان سلولهای مختلف تخم بارور نشده را از دو میمون ماکاکوی ماده به نامهای A و B جمع آوری کردند. از تخم میمون B کروموزومها گرفته شدند و به سلول تخم میمون A انتقال داده شدند. به این ترتیب در A سلولهای تخمی به دست آمد که محتوی ژنهای میتوکندریال B بود اما ژنهای DNA هسته آنها تنها متعلق به میمون A بود. سپس این سلولها در شیشه به روش بارداری IVF بارور و در رحم میمون A کاشته شدند.

حاصل این آزمایش، تولد دو بچه میمون سالم بود که از یک مادر بیمار متولد شده بودند. آزمایشات بعدی نشان داد که این دو بچه میمون حامل هیچ ناهنجاری در DNA میتوکندریال نبودند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ایجاد یک مولکول جدید برای مقابله با ویروس HIV


پژوهشگران فرانسوی مولکول جدیدی را ایجاد کردند که می تواند از ورود ویروس HIV به سلولهای بدن جلوگیری کند. به گزارش خبرگزاری مهر، ویروس HIV در بدن انسان می تواند موجب بیماری ایدز شود. محققان انیستیتو پاستور، دانشگاه مطالعات پاریس 11 و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه مولکول جدیدی را برای مقابله با این ویروس ایجاد کردند که CD4-HS نام دارد.

این مولکول برخلاف سایر درمانهای رایج که هدف آنها توقف تکثیر ویروس است می تواند راه ورود ویروس HIV را به سلول مسدود کند. بر اساس گزارش نیچر، این مولکول از پیوند میان یک قند و یک پپتید ایجاد شده است و می تواند استراتژی درمانی جدیدی را پیش از آنکه ویروس وارد سلول شود ارائه کند.

این محققان اظهار داشتند که از آغاز شیوع این اپیدمی تاکنون در حدود 25 مولکول درمانی ایجاد شده اند که توانسته اند عمر بیماران مبتلا به ایدز را افزایش دهند اما اغلب این مولکولها عوارض جانبی بسیار مهمی دارند.

در این بررسیهای جدید، این دانشمندان دریافتند که "گلیکوپروتئین gp120" که روی غشای ویروس قرار دارد می تواند به عنوان یک هدف درمانی در نظر گرفته شود. این پروتئین به ویروس اجازه می دهد که یک گیرنده را روی سلول که CD4 نام دارد تشخیص دهد.

این دانشمندان به زودی آزمایشات این مولکول را بر روی جانداران آزمایشگاهی آغاز می کنند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف ژنی که شما را تا 100 سالگی زنده نگه می دارد


محققان در کالج پزشکی آلبرت اینشتین موفق به کشف ژنی شده اند که از فرسودگی سلولها جلوگیری کرده و می تواند طول عمر انسان را تا 100 سالگی افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان با مطالعه بر روی گروهی از افراد در رده سنی 97 سال دریافتند تمامی این افراد ژنی را در بدن خود دارند که از سالخوردگی سلولها جلوگیری می کند.

مطالعه بر روی تمامی 86 نفر داوطلب و فرزندان آنها نشان داد میزان آنزیم تلومراز که به محافظت از دی ان ای در برابر سالخوردگی شهرت یافته است، بسیار بالا است.

محققان در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک پس از دستیابی به این نتایج اعلام کردند می توان از این مطالعات در راستای تولید داروهای ضد سالخوردگی استفاده کرد.

بر اساس گزارش تلگراف، تلومرازها از تلومرها که نقش محافظت از دی ان ای را در برابر گسسته شدن به عهده دارد، حمایت می کند. هر زمان که تقسیم سلولی رخ می دهد، تلومرهای سلول کوتاهتر شده و سلول بیشتر در معرض فرسودگی و مرگ قرار می گیرد اما دانشمندان بر این باورند با بهبود بخشید تلومرازها می توان از مرگ سلول جلوگیری کرده از آن در برابر سالخوردگی محافظت کرد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کاربرد نانو پزشکی در تشخیص و درمان سرطان و بیماریهای سخترئیس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر تشخیص و درمان بسیاری از بیماریها از جمله سرطان با استفاده از داروهاي مبتني بر فناوري نانو امکان پذیر شده است.

به گزارش وب دا دکتر محمود رضا جعفری در همایش نانو پزشکی که در حاشیه نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت : در حال حاضر سرطان دومين عامل مرگ و مير در ايران است و پيش‌بيني نيمي از درمان‌ها با استفاده از داروهاي مبتني بر فناوري نانو امكان‌پذير شده است. همچنين امكان تشخصي بيماري‌ها و درمان بسياري از آنها در صورت تشخيص ارزان و زودهنگام وجود دارد.

استاد دانشکده دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد : از بين بردن سلول‌هاي هدف از طريق شناسايي آنها به وسيله نانو ذرات حاوي داروهاي سايتوتوكسيك متصل به ليگاندهاي هدفدار خاص، از بين بردن مولكول‌ها از طريق شناسايي آنها به وسيله نانو ذرات حاوي داروهاي ضد ميكروب متصل به ليگاندهاي هدف دار خاص، تهيه اكسيژن از طريق ساخت گلبول‌هاي قرمز مصنوعي و رفع انسداد عروق و ساخت نانو لوله‌هاي پروتييني از جمله كاربردهاي نانو پزشكي مي‌باشد.

وی در حوزه داروسازي به كاربردهاي فناوري نانو اشاره كرد و افزود: امكان مصرف داروهاي نامحلول در آب، امكان استنشاقي يا خوراكي شدن داروهاي تزريقي و راحتي فوق‌العاده بيمار، حذف اثرات جانبي داروها با هدف‌گيري دقيق بافت‌ها، امكان درمان بيماري‌هاي لاعلاج مانند هپاتيت، ايدز و سرطان، تحول شگرف در درمان بيماري‌هاي مغزي و امكان رساندن دارو به مغز از جمله اين كاربردها است.

رئیس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهددر خصوص كاربردهاي نانو اظهارداشت: نانو در زمينه‌هاي پزشكي و سلامت، مواد، داروسازي، الكترونيك و كامپيوتر، دندان پزشكي، محيط زيست، انرژي، كشاورزي و صنايعي مانند فولاد، برق كاربرد دارد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

نخستین نانو داروی ضد سرطان در نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی رونمایی شد .


نخستين نانوداروي تزريقي ضد سرطان خاورميانه، ساخت محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، با نام تجاري (سينا دوکسوزوم) در نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی رونمایی شد .


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

جست‌وجوي بلندپروازانه DNA در مريخ!


پژوهشگران در تلاشند تا با ارسال کاوشگري به مريخ در سال 2018(1397) به جست‌وجوي DNA در سطح سياره سرخ بپردازند و به اين ترتيب، پرده از تاريخچه حيات در اين سياره بردارند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مريخ، به حالتي که امروز مي‏ شناسيم، يک سياره يخ‏زده و سترون است. اشعه فرابنفش و ذرات کيهاني با عبور از جو نازک آن، سطح مريخ را بمباران مي‌‏کنند و از آن يک سياره عاري از حيات مي ‏سازند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی کیهانی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

اولين موجودات زنده : آغاز سناريوي تكامل


منبع: زيست شناسي سلولي پيشرفته ، تاليف پرهام جبارزاده
.
همه ما ميدانيم اولين موجود زنده كه مي شده است نام موجود زنده به آن داد طبيعتا در سطح مولكولي بوده است.

مولكول هايي كه تنها از RNA تشكيل يافته اند. ويروئيد ها كه امروزه بعنوان انگل گياهان مشاهده مي شوند ، موجوداتي هستند كه هيچ چيز ندارند جز RNA. موجوداتي مشابه ويروئيد ها احتمالا اولين موجودات زنده بوده اند..[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

بيماري ژنتيكي با نام "پر مويي"


«پروتریواج پاتیل»، از زمان تولد از یک بیماری نادر ژنتیکی به نام پرمویی hypertrichosis یا سندرم Werewolf رنج می‌برد. او یکی از 50 نفری است که در کل دنیا مبتلا به این بیماری هستند. تا به حال خانواده پروتریواج تلاش کرده‌اند که از راه‌های مختلفی بیماری فرزندشان را درمان کنند، آنها هومئوپاتی، داروهای سنتی هندی و لیزر را امتحان کرده‌اند، اما از هیچ کدام از این درمان‌ها نتیجه‌ای نگرفته‌اند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.7327 ثانيه, 0.2061 براي هر جستجو .