پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی: صفحه اصلی
کاهش خطر سرطان با ادویه زدن به گوشت


تحقیقات جدید حاکی از آن است که ادویه جاتی‌ که در غذا مورد استفاده قرار می گیرند علاوه بر خوش طعم کردن غذا یک کار دیگر هم انجام می دهند و آن هم کاهش خطر ابتلا به سرطان است.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از Science Daily، محققان دانشگاه ایالت کنزاس دریافتند که ترکیباتی‌ به نام آمین های هتروسایکلیک (HCA) در زمان کباب کردن، گریل کردن، جوشاندن و سرخ کردن در غذاهای ‌گوشتی ایجاد می شوند که مصرف آن ها خطر ابتلا به سرطان های‌ مقعد، معده، ریه، پانکراس، سینه و پروستات را بالا می برد. آن ها دریافتند که اضافه کردن ادویه های‌ مخصوصی که حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی ‌هستند سطح HCA را در زمان پخت تا 40 درصد کاهش می دهد.

گوشت گاو‌ پخته شده نسبت به سایر گوشت ها HCA بیشتری‌ تولید می کند. تحقیقات قبلی حاکی از آن بودند که پخت مواد گوشتی‌ زیر دمای 352 درجه فارنهایت به مدت کم تر از 4 دقیقه میزان HCA را پایین می‌آورد. و با بالا بردن دما و زمان میزان آن بالا می‌رود.

ولی در ظاهر پایین آوردن دمای ‌پخت عمل مناسبی نیست چرا که ادویه های‌ حاوی آنتی اکسیدان با ترکیبات اسید فنیک پیش از تولید HCA در طول حرارت دیدن، از تولید آن جلوگیری می کند. و نیز با بالا بودن دمای ‌پخت هم مغایرتی ندارد.

محققان ادویه زیره سبز، دانه های گشنیز، ریشه جوز، ریشه انگشتی، رزماری را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که دو تای آخر بیشترین مقدار فعالیت آنتی اکسیدانی را در جلوگیری از تولید HCA دارند و رزماری در این میان تأثیر بیشتری نسبت به بقیه دارد و اثر آن تا حدود 61 تا 79 درصد است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

متولدین ماه آوریل بیشتر ام اس می گیرند


ایسکانیوز- محققان اسکاتلندی دریافتند کودکانی که در ماه آوریل متولد می شوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به ام اس قرار دارند. به گزارش خبرنگار سرویس علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از medicalnewstoday، فرزندان مادرانی که در ماه های پاییز و زمستان دوران بارداری خود را سپری می کنند بیشتر به ام اس مبتلا می شوند.

محققان دریافتند دلیل این ارتباط عدم مواجهه کافی مادر با نور خورشید طی این ماه هاست. نور خورشید از اصلی ترین منابع تأمین ویتامین D در بدن است. و کاهش این ویتامین، فرد را در معرض خطر ابتلا به ام اس قرار می دهد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

شکلات جان شما را نجات می دهد


تحقیقات دانشمندان کانادایی نشان می دهد افرادی که در طول هفته شکلات مصرف می کنند کمتر در معرض خطر سکته و مرگ ناشی از سکته قرار خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مطالعه بر روی 50 هزار داوطلب نشان داد افرادی که در طول هفته شکلات مصرف می کنند 22 درصد کمتر از دیگر افراد در معرض خطر سکته قرار دارند و افردی که دچار این اختلال شده اند اما در مصرف شکلات تردیدی به خود راه نمی دهند 46 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از سکته قرار دارند.

محققان دانشگاه تورنتو دلیل این پدیده را وجود مقادیر زیادی آنتی اکسید فلاوانوید در شکلات می دانند. به گفته آنها مطالعات بیشتری نیاز است تا تعیین شود آیا شکلات بر روی کاهش احتمال سکته تاثیر دارد یا افراد سالم بیشتر به مصرف شکلات گرایش نشان می دهند.

محققان دریافتند از میان 44 هزار و 489 نفر از داوطلبان حاضر در مطالعه کسانی که در هفته شکلات مصرف می کردند 22 درصد کمتر از افرادی که شکلات نمی خورند در معرض سکته قرار دارند. مطالعه ای دیگر نشان داد هزار و 169 نفر که در هفته 50 گرم شکلات می خوردند 46 درصد کمتر از افرادی که شکلات نمی خوردند در معرض خطر مرگ ناشی از سکته قرار دارند.

بر اساس گزارش تلگراف، با این وجود به دلیل اینکه مصرف بیش از حد شکلات می تواند منجر به چاقی در افراد شود و چاقی نیز یکی از عوامل تهدید کننده سلامتی به شمار می رود، دانشمندان قصد دارند مطالعات بیشتری را به منظور رد یا اثبات تاثیر شکلات بر روی بروز سکته انجام دهند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|گیاه درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

چای و قهوه بخورید تا بیماری قلبی به سراغتان نیاید


تحقیقات جدید حاکی از آن است که مصرف روزانه 3 تا 6 فنجان چای یا قهوه احتمال خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می دهد.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از webmed، تحقیقات جدید نشان می دهد افرادی که تا حد اعتدال چای و قهوه مصرف می کنند نسبت به افرادی که از خوردن چای و قهوه خودداری می کنند کم تر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار دارند.
محققان مطالعات خود را در خصوص تأثیر مصرف چای و قهوه در کاهش بیماری قلبی به مدت 13 سال روی بیش از 37 هزار نفر انجام دادند.
نتایج به دست آمده نشان داد افرادی که روزانه 3 تا 6 فنجان چای می نوشند نسبت به افرادی که کم تر از یک فنجان چای در روز می نوشند، 45 درصد کم تر به بیماری قلبی مبتلا می شوند. نوشیدن بیش از 6 فنجان چای در روز در مقایسه با کم تر از 1 فنجان در روز، کاهش 36 درصدی را در کم تر شدن خطر بیماری قلبی به همراه دارد. مصرف متعادل قهوه تأثیر به سزایی در کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی ندارد و تنها تأثیر کمی به جای می گذارد.
ولی محققان دریافتند که مصرف چای و قهوه تنها روی کاهش خطر بیماری قلبی تأثیر داشته و روی کاهش خطر سکته قلبی اثری نمی گذارد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|گیاه درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مصرف روزانه آسپرین باعث طول عمر می شود.مصرف روزانه آسپرین خطر مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش می دهد. به گزارش "پایگاه زیست شناسی ایران" به نقل از Lancet مطالعه بیماران مبتلا به انواع سرطان طی 5 سال 21 درصد کاهش مرگ و میر را به دنبال داشته است. محققین بریتانیایی طی چهار سال تحقیق بر روی آسپرین درمانی، به این نتیجه دست یافته اند. انها همچنین پی برده اند که تمام مرگ ها با هر علتی که باشد با مصرف روزانه 75mg آسپرین تا 10 درصد کاهش پیدا می کند. میزان دوز مصرفی در این پژوهش بین 75 تا 500 میلی گرم مورد آزمایش قرار گرفت. تاثیر ضد سرطانی این دارو بر روی سرطان های متنوعی همچون مغز، پروستات، ریه، مثانه، و ... مشاهده شده است. این مقاله همچنین پیشنهاد می کند که استفاده روزانه از آسپرین می تواند مرگ هزاران انسان را در دنیا به تاخیر اندازد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

متولدین زمستان بیشتر در معرض بیماری های عصبی قرار دارند.
زیست شناسان گزارش کردند: تولد در حین زمستان ساعت بیولوژیکی را بر همزده و می تواند افراد را نسبت به بعضی بیماری های عصبی مستعد کند.

به گزارش "پایگاه زیست شناسی ایران" به نقل از سایت LiveScience طی تحقیقی که بر روی موش های متولد شده در زمستان و متولد شده در تابستان انجام گرفت و با بررسی فعالیت سیستم عصبی این موش ها ، مشخص شد که موش های متولد شده در زمستان بدلیل کوتاه بودن طول روز که برخی از عملکرد های فیزیولوژیکی را دچار نقصان می کند، و وجود بیماری های فصلی و حساسیت نوزادان به دلیل نقص سیستم ایمنی به این بیماری ها، می تواند به تدریج عملکرد سیستم عصبی و مغزی را دچار مشکل نماید.

بیماری هایی همچون اضطراب و یا حتی شیزوفرنی در این افراد به دور از انتظار نیست. این محققین برای مطالعات خود از موش های تغییر یافته ای استفاده کرده اند که سلول های عصبی آنها در هنگام عملکرد به رنگ سبز می درخشند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ام اس چيست؟
ام اس هنگامي در بدن آغاز مي‌شود كه گلبول‌هاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند به ميلين كه حفاظتي براي رشته‌هاي عصبي است و كمك مي‌كند كه پيام‌هاي الكتريكي با سرعتي چندين برابر منتقل شوند، بجاي يك عامل بيگانه حمله مي‌كنند و هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي اعصاب مربوط به يكي از اندام‌هاي بدن حمله كنند، آن اندام دچار مشكل مي‌شود.

«انواع ام اس» شايد بتوان گفت دو بيمار ام اس را نمي‌توان يافت كه چگونگي شروع و ادامه بيماريشان شبيه هم باشد ولي در كل بيماري ام اس را مي‌توان به چهار دسته‌ اصلي تقسيم كرد.

1-ام اس خوش‌خيم ( Benign MS ) كه در اين نوع فقط تعداد كمي حمله رخ مي‌دهد كه اين حملات نيز معمولا با بهبودي كامل همراه است. اين نوع ام‌اس در طي زمان بدتر نمي‌شود و معمولا موجب هيچ ناتواني ماندگاري نخواهد شد.

2- نوع عود كننده و فروكش يابنده ( Relapsihg Remitting MS ) كه اكثر مبتلايان بيماريشان را با همين نوع آغاز مي‌كنند و به اين صورت است كه در آنها هر حمله بيماري، يك دوره آرام در پي دارد كه بيماران در اين مدت مشكلي ندارند، حمله‌ها نيز معمولا غير قابل پيش‌بيني‌اند.

3- نوع پيشرونده ثانويه ( Secondary Progressive MS ) ، اين دسته مي‌توان ادامه نوع قبلي دانست يعني پس از چندين سال حمله‌ و آرامش بيمار به حدي مي‌رسد كه بدون وجود دوره‌هاي واضحي از حمله با گذشت زمان ضعيف‌تر مي‌شود.

4- نوع پيشرونده اوليه ( Primary Progressive ) در اين نوع بيماري هرگز حالت‌هاي عود يا فروكش را ندارند و از همان حالت ممكن است هر زماني متوقف شود يا همچنان بدتر شود. «علائم و مشكلات شايع در ام اس» تظاهرات و سير بيماري ام اس از شخصي به شخص ديگر متفاوت است.

چشم‌ها نيز معمولا اولين و شايع‌ترين عضو درگير هستند، قدرت بينايي نيز معمولا در اشخاصي كه درگيري چشمي داشته‌اند تا حدي كاهش مي‌يابد. اندام‌هاي دست و پا نيز ممكن است دچار مشكلات حسي و حركتي شوند مثل احساس كرختي، به خواب رفتگي يا سوزن سوزن شدن، اشكال در راه رفتن و حركات اداري ديگر را مي‌توان نام برد. گوش‌ها گاهي دچار مشكلاتي نظير وزوز يا كاهش شنوايي مي‌شوند.

احساس نياز مكرر به دفع ادرار، بند آمدن و احتباس ادرار، بي‌اختياري در دفع ادرار و بالاخره كاهش ميل و توانايي جنسي از مشكلاتي هستند كه در دستگاه ادراري - تناسلي بيماران به وجود مي‌آيند. از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن خصوصا در تاريكي ممكن است به خاطر درگيري مخچه باشد به جزء اين موارد مي‌توان به مشكلاتي نظير تمركز حواس و گاهي بي‌حواسي، اضطراب، افسردگي، احساس درد در ماهيچه‌ها، اشكال در سخن گفتن، اشكال در اجابت مزاج اشاره كرد.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

وقتي كروموزوم X آسيب مي‌بيند
چرا افرادي كه مبتلا به سندرم شكننده X هستند، از به آغوش كشيدن يا تماس فيزيكي با ديگران حتي والدين خود امتناع مي‌كنند.سندرم شكننده X، يك عارضه ژنتيك است كه به واسطه آسيب ديدن كروموزوم X به وجود مي‌آيد و يكي از شناخته‌شده‌ترين دلايل ابتلا به اوتيسم و عقب‌ماندگي ذهني وراثتي است.

تحقيقات دانشگاه Northwestern نشان مي‌دهد، در سندرم شكننده X تاخيري در قشر حسي مخ ايجاد مي‌شود. اين قسمت، ناحيه‌اي از مغز را دربرمي‌گيرد كه به حس لامسه واكنش نشان مي‌دهد. اين تاخير ممكن است سبب ايجاد اثرات زنجيره‌اي بر مغز شود و مشكلات بعدي و اثرات نامناسبي در سيستم مداربندي صحيح مغز بگذارد.

دانستن اين كه چگونه و چه موقع عملكرد مغز تحت تاثير اين سندرم قرار مي‌گيرد، مي‌تواند به دانشمندان براي درمان و تصحيح رشد غيرصحيح كمك كند.

طي رشد مغز دوراني وجود دارد كه بسيار حياتي و بااهميت است. اين دوران زماني است كه مغز بسيار تغييرپذير است و بسرعت دگرگون مي‌شود.

تمام دگرگوني‌هاي اين رشد سريع بايد به قدري هماهنگ باشد تا مغز بدرستي مداربندي شده، در نتيجه عملكرد مناسبي داشته باشد.

تحقيق درباره مدل موش (حيواني)‌ مبتلا به سندرم شكننده X نشان داد، رشد سيناپس‌ها در قشر حسي مخ با تاخير انجام مي‌شود. سيناپس‌ها محل تماس دو عصب با يكديگر است.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.7459 ثانيه, 0.3524 براي هر جستجو .