گوش كردن به موسيقي اضطراب و درد را کاهش مي‌دهد
دانشمندان مستنداتي يافته‌اند که نشان مي‌دهد گوش کردن به موسيقي مي‌تواند در کاهش درد افراد مبتلا به اضطراب شديد کارساز باشد.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، پژوهشگران طي يك تحقيق کشف کردند که موسيقي مي‌تواند به عنوان يک عامل منحرف كننده حواس به کار گرفته شود و بر روي افرادي که به آساني غرق در کنش‌هاي شناختي مي‌شوند، عامل تاثيرگذاري باشد.

پژوهشگران مرکز تحقيق درد در دانشگاه «يوتا» در اين پژوهش، سودمندي بالقوه موسيقي براي منحرف كردن واکنش‌هاي رواني نسبت به محرک‌هاي دردآور را مورد ارزيابي قرار دادند. بر پايه اين مطالعه، عامل کليدي در مهار موفقيت آميز درد در اين روش ميزان درگيري بيمار با امر منحرف کننده است.

در اين مطالعه، 143 آزمودني مورد ارزيابي قرار گرفتند. از آنها خواسته شده بود به قطعه‌هاي موسيقي گوش دهند، نواهاي آنها را پي بگيرند و آهنگ‌هاي ناموزون را شناسايي كنند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

صدور کارت تشخيص هويت ژنتيکي
جام جم آنلاين: براي نخستین بار در ایران، کارت هوشمند تشخیص هویت ژنتیکی در خراسان رضوی صادر شد.

مدیر کل پزشکی قانونی کشور در حاشیه برگزاری همایش ملی طب وقضا در مشهد گفت: گزینه های هویتی و امنیتی مختلف مثل زیرنویس، هولوگرام و نقش UV برای پیشگیری از امکان جعل اين کارت تعبيه شده است.

وي افزود: دارا بودن تراشه هوشمند با عملکرد‌های متنوع مانند ذخیره اطلاعات و امکان تشکیل بانک داده‌های ژنتیکی برای اعضای ستاد حوادث غیرمترقبه، از ديگر مواردی ست که در این کارت هوشمند در نظر گرفته شده است .

احمد شجاعی، امکان تشخیص هویت در حوادث بزرگ و دسته‌جمعی بدون نیاز به نمونه‌گیری از والدین و تنها با یک سلول را اصلی‌ترین ویژگی این کارت اعلام کرد.

وي این نوآوری را حاصل تلاش و فعالیت‌های واحد آموزش و پژوهش اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی دانست و افزود: ایجاد کتابخانه جامع الکترونیک پزشکی قانونی نیز از دیگر فعالیت ها ی این واحد است که برای نخستین بار در کشور اجرا شده است .

سومین همایش طب و قضا با حضور مسئولان عالی قضایی، پزشکان و قضات دیوان عالی کشور با هدف افزایش تعاملات بین پزشکان و قضات برای خدمت رسانی بهتر تا فردا در مشهد در حال برگزاری است.

کاهش اشتباهات در احکام صادره از سوی دادگاه ها و بررسی جنبه های مختلف صدمه و مرگ مغزی، زندگی نباتی و خسارات مازاد بر دیه نيز از ديگر اهداف اين همايش است.(واحد مركزي خبر)


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

توفان خورشيدي در راه است
جام جم آنلاين: دانشمندان اخطار دادند طی روزهای آینده، توفانی خورشیدی می تواند امواج رادیویی را بر روی زمین با اختلال مواجه سازد.

طی روزهای آینده، آسمان زمین، نمایشگاهی برای شفقهای شمالی خواهد بود زیرا قرار است ذرات تابیده شده از توفانی خورشیدی با اتمسفر زمین برخورد کنند.

از نقطه نظر منفی، متخصصان پیش بینی می کنند امواج رادیویی به واسطه تشعشعات ناشی از شعله های خورشیدی و ایجاد توفانهای مغناطیسی برای چند روز مختل شوند. این شعله بخشی از دوره افزایش فعالیت در خورشید است که دوره هایی 11 ساله داشته و در سال 2013 به اوج خود خواهد رسید.

سازمان ملی اتمسفری و اقیانوس شناسی گزارش کرده است این توفان خورشیدی در تاریخ 28 و 29 دسامبر آغاز شده و انتظار می رود پدیده مختل شدن خفیف سیگنالهای رادیویی در 31 دسامبر رخ دهد.

بر اساس گزارش اسپیس، فورانهای کرونالی خورشیدی یا همان شعله های خورشیدی حاوی میلیاردها تن گازهای مولد پرتو ایکس و فرابنفش هستند که با سرعتی برابر هشت میلیون کیلومتر بر ساعت به میان فضا پرتاب می شوند و حرارتی برابر 100 میلیون درجه سلسیوس دارند.

این فورانها بر روی زمین در قالب نمایشهایی رنگارنگ از شفقهای قطبی دیده می شوند.(مهر)


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی کیهانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

توليد گل رز با ماندگاري طولاني
جام جم آنلاين: با اجرای طرح "بهینه سازی ترا ریختی، باززایی و انتقال ژن در راستای به تاخیر انداختن زمان پیری در گل رز" گل رز با ماندگاری طولانی تر از حالت طبیعی براي اولين بار در ايران تولید شد.

این روش در دنیا روی گیاهان علفی انجام شده و تاكنون بر روی گیاهانی با پایه چوبی انجام نشده است؛ زیرا انتقال ژن مورد نظر بر گیاهان پایه چوبی دشوارتر از گیاهان علفی است.

محقق این پروژه كه آن را در قالب پایان نامه دكترا انجام داده است، گفت: این روش برای اولین بار در ایران بر روی گیاهان با پایه چوبی انجام شده كه نتیجه آن نیز رضایت بخش است.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

فراخوان کنگره ژنتیک ::: خرداد ماه 1391


احتراماً به اطلاع می رساند: با توفیقات الهی، دوازدهمین کنگره ژنتیک ایران انشاا... 1 الی 3 خرداد ماه 1391 در تهران، سالن همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد. از جنابعالی دعوت می شود جهت هرچه باشکوه تر برگزار شدن این کنگره ملی با ارائه پیشنهادها و نظرات ارزنده خود ما را یاری فرموده و در خصوص اطلاع رسانی به سایر همکاران محترم اقدام فرمائید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، لطفا به پایگاه اینترنتی کنگره که در ذیل آمده مراجعه فرمائید. لازم به ذکر است که ثبت نام و ارسال مقالات به کنگره از طریق مراجعه به این پایگاه قابل انجام بوده داوری و پذیرش مقالات و سایر فعالیتهای مرتبط با کنگره به صورت اینترنتی انجام خواهد شد.

با تقدیم احترام

دبیرخانه دوازدهمین کنگره ژنتیک ایران

نشانی پایگاه:

http://geneticscongress.ir

پست الکترونیکی:

geneticscongress@gmail.com

نشانی دبیرخانه کنگره:

تهران - خيابان كريم خان زند - نبش خيابان عضدي (آبان) شمالي - ساختمان دانشگاه علامه طباطبايي - طبقه دوم - اتاق 225

مسئول دبیرخانه: علی حاجی محمّدی

تلفن : 021-81032250 فکس:021-81032200 موبایل:09358684108

تلفكس دبیرخانه کنگره:021-81032223


نویسنده :P. Jabbarzadeh|همایش ها و کنگره ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كاهش مرگ ناشي از سرطان سينه به وسيله آسپرين


ين نتايج، حاصل تجزيه و تحليل اطلاعات به دست آمده از افرادي است كه در مرحله 1، 2 يا 3 سرطان سينه بين سال‌هاي 1976 تا 2002 قرار داشته و آسپرين مصرف مي‌كرده‌اند.

اين افراد طي 3 دهه در مطالعاتي كه به وسيله 238 هزار پرستار در آمريكا دنبال شد، شركت داشته‌اند. شركت‌ كنندگان تا زمان مرگ يا رهايي از سرطان تحت نظارت قرار داشتند و اين نظارت‌ها تا سال 2006 ادامه يافت. در طول اين مدت 341 زن دچار مرگ و 400 نفر ديگر به گسترش مرض مبتلا شدند يا بيماري‌شان عود كرد.

تعدادي از شركت‌كنندگان به دليل برخي شرايط خاص مانند جلوگيري از سكته يا حملات قلبي، آسپرين با دوز پايين مصرف مي‌كردند. محققان هاروارد كه بخشي از اين فرآيند را تحت نظر داشتند، دريافتند طي دوره‌اي كه اين افراد آسپرين مصرف مي‌كنند خطر مرگ ناشي از سرطان تا 50 درصد كاهش مي‌يابد.

بهترين نتيجه در كساني مشاهده شد كه بين 2 تا 5 روز در هفته از آسپرين استفاده مي‌كردند به طوري كه تا 70 درصد خطر مرگ كاهش مي‌يافت، در حالي كه استفاده از آسپرين به مدت 6 يا 7 روز در هفته حدود 64 درصد باعث كاهش خطر مرگ مي‌شد. به طور كلي استفاده از آسپرين تا 50 درصد خطر مرگ و همچنين بازگشت مجدد بيماري را كاهش مي‌دهد.

داروهاي ضدالتهاب غير استروئيدي مانند ناپروكسين و ايبوپروفن نيز خطر ناشي از اين نوع سرطان را كاهش مي‌دهد.البته محققان متذكر شدند اين يك مطالعه مشاهداتي بوده و نمي‌توان دليل قاطع و نهايي براي تاثير آسپرين عنوان كرد يا چگونگي كاهش خطرات ناشي از سرطان را توضيح داد.
آسپرين در بعضي افراد اثرات جانبي بدي دارد و باعث خونريزي معده و روده مي‌شود و هرگز نبايد به عنوان درمان جايگزين براي روش‌هاي درماني مرسوم استفاده شود. هنوز مطالعات و آزمايشات باليني بيشتري براي تاييد اين نتايج نياز است؛ اما اگر خانم‌هاي مبتلا به سرطان سينه از آسپرين براي درمان ديگر شرايط استفاده مي‌كنند، اين مصرف به آنها كمك مي‌كند كه از بازگشت سرطان تا حدي جلوگيري شود.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کاهش خطر سرطان با ادویه زدن به گوشت


تحقیقات جدید حاکی از آن است که ادویه جاتی‌ که در غذا مورد استفاده قرار می گیرند علاوه بر خوش طعم کردن غذا یک کار دیگر هم انجام می دهند و آن هم کاهش خطر ابتلا به سرطان است.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از Science Daily، محققان دانشگاه ایالت کنزاس دریافتند که ترکیباتی‌ به نام آمین های هتروسایکلیک (HCA) در زمان کباب کردن، گریل کردن، جوشاندن و سرخ کردن در غذاهای ‌گوشتی ایجاد می شوند که مصرف آن ها خطر ابتلا به سرطان های‌ مقعد، معده، ریه، پانکراس، سینه و پروستات را بالا می برد. آن ها دریافتند که اضافه کردن ادویه های‌ مخصوصی که حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی ‌هستند سطح HCA را در زمان پخت تا 40 درصد کاهش می دهد.

گوشت گاو‌ پخته شده نسبت به سایر گوشت ها HCA بیشتری‌ تولید می کند. تحقیقات قبلی حاکی از آن بودند که پخت مواد گوشتی‌ زیر دمای 352 درجه فارنهایت به مدت کم تر از 4 دقیقه میزان HCA را پایین می‌آورد. و با بالا بردن دما و زمان میزان آن بالا می‌رود.

ولی در ظاهر پایین آوردن دمای ‌پخت عمل مناسبی نیست چرا که ادویه های‌ حاوی آنتی اکسیدان با ترکیبات اسید فنیک پیش از تولید HCA در طول حرارت دیدن، از تولید آن جلوگیری می کند. و نیز با بالا بودن دمای ‌پخت هم مغایرتی ندارد.

محققان ادویه زیره سبز، دانه های گشنیز، ریشه جوز، ریشه انگشتی، رزماری را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که دو تای آخر بیشترین مقدار فعالیت آنتی اکسیدانی را در جلوگیری از تولید HCA دارند و رزماری در این میان تأثیر بیشتری نسبت به بقیه دارد و اثر آن تا حدود 61 تا 79 درصد است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

متولدین ماه آوریل بیشتر ام اس می گیرند


ایسکانیوز- محققان اسکاتلندی دریافتند کودکانی که در ماه آوریل متولد می شوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به ام اس قرار دارند. به گزارش خبرنگار سرویس علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از medicalnewstoday، فرزندان مادرانی که در ماه های پاییز و زمستان دوران بارداری خود را سپری می کنند بیشتر به ام اس مبتلا می شوند.

محققان دریافتند دلیل این ارتباط عدم مواجهه کافی مادر با نور خورشید طی این ماه هاست. نور خورشید از اصلی ترین منابع تأمین ویتامین D در بدن است. و کاهش این ویتامین، فرد را در معرض خطر ابتلا به ام اس قرار می دهد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :1.2882 ثانيه, 0.3477 براي هر جستجو .