کارگاه الکتروفورز ژل دوبعدی پروتئین ها و وسترن بلات
زمان: 29 بهمن لغایت 1 اسفند 1390
مکان: پژوهشگاه رویان


دبیر علمی: دكتر قاسم حسيني سالكده
دبیر اجرایی: علي فتحي

گروه هدف: دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر در رشته های مرتبط
سر فصلها:[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|همایش ها و کنگره ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آیا منشا شما از مریخ است؟
گروهی از دانشمندان سیاره شناس معتقدند که منشا ما از موجوداتی است که از فضا آمده اند. به گزارش خبرگزاری پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از پایگاه اینترنتی دانشگاه تکنولوژی ماساچوست (MIT)،اگر این امر صحیح باشد، دستگاهی توسط محققین MIT و هاروارد بطور مشترک ساخته می شود که می تواند منشا موجودات زمینی را ثابت کند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی کیهانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

روش جدید پیشگیری از جهش در ویروس آنفلوآنزا
به گزارش خبرگزاری پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از پایگاه اینترنتی دانشگاه تکنولوژی ماساچوست (MIT)، دانشمندان این دانشگاه روشی از تهیه واکسن را یافته اند که مانع جهش پذیری ژنوم ویروس آنفلوآنزا می شود. با توجه به اینکه ژنوم ویروس آنفلوآنزا از نوع RNA بوده و ژنوم های RNA نسبت به ژنوم های DNA جهش پذیری بیشتری دارند، ویروس آنفلوآنزا بسیار متغیر است که این امر مشکلات بسیاری را برای درمان آن ایجاد می کند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) بطور سالیانه آخرین نسخه ژنوم ویروس آنفلوآنزا را به دنیا معرفی می کند تا واکسن جدیدی برای آن ساخته شود.

تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور Ram Sasisekharan توالی اسیدهای آمینه پروتئین هماگلوتنین را بررسی کردند و دریافتند که کدام اسیدهای آمینه بیشترین جهش را پیدا می کنند. نتیجه این تحقیق که در نشریه Nature به چاپ رسیده است در ساخت واکسن علیه ویروس آنفلوانزا به دانشمندان کمک می کند.

واکسن جدید منطقه آنتی ژنی پروتئین هماگلوتنین را هدف قرار می دهد و این امر سبب می شود ویروس به آهستگی به سویه های جدید تبدیل شود.

بعضی از سویه های جدید بسیار محکم به گیرنده های سطح سلول متصل می شوند که این امر درجه عفونت زایی آنها را بیشتر می کند. دانشمندان متوجه شده اند که جایگاه متصل شونده به رسپتور مربوط به این پروتئین که به گیرنده ها متصل می شود دور تر از اسید های آمینه هایی قرار دارد که جهش می یابد. ارتباط بین جهش و اتصال پروتئین برای آنها گیج کننده بود تا اینکه پروفسور Ram Sasisekharan و همراهانش با آنالیز ساختار اسید های آمینه پروتئین این راز را پاسخ دادند.

آنها با استفاده از تکنیکی موسوم به آنالیز شبکه ای (Network Analysis) اثر اسید های آمینه مختلف را بر یکدیگر بررسی کردند و متوجه شدند که هر چه اسیدهای آمینه دور (مستقر در جایگاه جهش پذیر) در اثر بارهای الکتریکی خود با اسیدهای آمینه نزدیک (مستقر در جایگاه متصل شونده به گیرنده) بر همکنش قوی تری داشته باشند، جهش در اسیدهای آمینه دور بر میل ترکیبی جایگاه آنتی زنی و گیرنده تاثیر دارد.

آنها در مطالعات قبلی خود دریافته بودند که هر چه افراد بیشتر واکسینه می شوند، میزان جهش در ویروس کاهش می یابد. جهش پذیری ویروس که منجر به تغییر خاصیت انتی ژنی آن می شود را "دریفت آنتی ژنی" (Antigenic Drift) می گویند. نظم در واکسیناسیون، دریفت آنتی ژنی را کاهش می دهد.

نحوه اثر اسیدهای آمینه دور به طراحان واکسن، این ایده را می دهد که تغییر در کدام اسید آمینه بیشترین تاثیر را در عفونت زایی ویروس دارد.نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تاثير ويرانگر بيماري «ام.اس.» بر تالاموس مغز
پژوهشگران پرتونگاري دانشکده پزشکي دانشگاه تگزاس در هوستون مستنداتي يافته‌اند که نشان مي‌دهد بيماري «ام.اس.» علاوه بر صدمات ناتوان كننده قابل مشاهده، بر ناحيه‌اي از مغز که کار کنترل‌ شناختي و حسي و عملکردهاي حرکتي را بر عهده دارد نيز تاثير ويرانگر مي‌گذارد.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، نتايج اين مطالعه كه در آن تالاموس مغز به عنوان محک انتخاب شده، در قالب مقاله‌اي در مجله علمي «نوروساينس» منتشر شده است.

به گفته دكتر «حسن»، از پژوهشگران دانشگاه تگزاس و نويسنده اصلي اين مقاله، تالاموس يک ناحيه مرکزي است که با بقيه بخش‌هاي مغز مرتبط است و همانند يک «اداره پست» عمل مي‌كند. تالاموس همچنين ناحيه‌اي است که کمترين ميزان صدمه ناشي از زخم‌هاي بيماري را نشان مي‌دهد، اما مي‌توانيم کاهش حجم آن را مشاهده کنيم، بنا بر اين به نظر مي‌آيد که ديگر صدمه‌هاي مغزي مرتبط با بيماري نيز در حال رخ دادن است.

پژوهشگران مي‌دانند که با سالمندي معمول حجم تالاموس کاهش مي‌يابد و اين روند پس از 70 سالگي شتاب مي‌گيرد. هدف تيم پژوهشگران چند رشته‌اي دانشگاه تگزاس اين بود که ببينند آيا اين کاهش حجم در بيماران «ام.اس.» بزرگتر است يا خير، چه در اين صورت مي‌تواند کاستي‌هاي مرتبط با زوال عقل (دمانس) را که به همراه بيماري مي‌آيد، توضيح دهد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

گوش كردن به موسيقي اضطراب و درد را کاهش مي‌دهد
دانشمندان مستنداتي يافته‌اند که نشان مي‌دهد گوش کردن به موسيقي مي‌تواند در کاهش درد افراد مبتلا به اضطراب شديد کارساز باشد.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، پژوهشگران طي يك تحقيق کشف کردند که موسيقي مي‌تواند به عنوان يک عامل منحرف كننده حواس به کار گرفته شود و بر روي افرادي که به آساني غرق در کنش‌هاي شناختي مي‌شوند، عامل تاثيرگذاري باشد.

پژوهشگران مرکز تحقيق درد در دانشگاه «يوتا» در اين پژوهش، سودمندي بالقوه موسيقي براي منحرف كردن واکنش‌هاي رواني نسبت به محرک‌هاي دردآور را مورد ارزيابي قرار دادند. بر پايه اين مطالعه، عامل کليدي در مهار موفقيت آميز درد در اين روش ميزان درگيري بيمار با امر منحرف کننده است.

در اين مطالعه، 143 آزمودني مورد ارزيابي قرار گرفتند. از آنها خواسته شده بود به قطعه‌هاي موسيقي گوش دهند، نواهاي آنها را پي بگيرند و آهنگ‌هاي ناموزون را شناسايي كنند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

صدور کارت تشخيص هويت ژنتيکي
جام جم آنلاين: براي نخستین بار در ایران، کارت هوشمند تشخیص هویت ژنتیکی در خراسان رضوی صادر شد.

مدیر کل پزشکی قانونی کشور در حاشیه برگزاری همایش ملی طب وقضا در مشهد گفت: گزینه های هویتی و امنیتی مختلف مثل زیرنویس، هولوگرام و نقش UV برای پیشگیری از امکان جعل اين کارت تعبيه شده است.

وي افزود: دارا بودن تراشه هوشمند با عملکرد‌های متنوع مانند ذخیره اطلاعات و امکان تشکیل بانک داده‌های ژنتیکی برای اعضای ستاد حوادث غیرمترقبه، از ديگر مواردی ست که در این کارت هوشمند در نظر گرفته شده است .

احمد شجاعی، امکان تشخیص هویت در حوادث بزرگ و دسته‌جمعی بدون نیاز به نمونه‌گیری از والدین و تنها با یک سلول را اصلی‌ترین ویژگی این کارت اعلام کرد.

وي این نوآوری را حاصل تلاش و فعالیت‌های واحد آموزش و پژوهش اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی دانست و افزود: ایجاد کتابخانه جامع الکترونیک پزشکی قانونی نیز از دیگر فعالیت ها ی این واحد است که برای نخستین بار در کشور اجرا شده است .

سومین همایش طب و قضا با حضور مسئولان عالی قضایی، پزشکان و قضات دیوان عالی کشور با هدف افزایش تعاملات بین پزشکان و قضات برای خدمت رسانی بهتر تا فردا در مشهد در حال برگزاری است.

کاهش اشتباهات در احکام صادره از سوی دادگاه ها و بررسی جنبه های مختلف صدمه و مرگ مغزی، زندگی نباتی و خسارات مازاد بر دیه نيز از ديگر اهداف اين همايش است.(واحد مركزي خبر)


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

توفان خورشيدي در راه است
جام جم آنلاين: دانشمندان اخطار دادند طی روزهای آینده، توفانی خورشیدی می تواند امواج رادیویی را بر روی زمین با اختلال مواجه سازد.

طی روزهای آینده، آسمان زمین، نمایشگاهی برای شفقهای شمالی خواهد بود زیرا قرار است ذرات تابیده شده از توفانی خورشیدی با اتمسفر زمین برخورد کنند.

از نقطه نظر منفی، متخصصان پیش بینی می کنند امواج رادیویی به واسطه تشعشعات ناشی از شعله های خورشیدی و ایجاد توفانهای مغناطیسی برای چند روز مختل شوند. این شعله بخشی از دوره افزایش فعالیت در خورشید است که دوره هایی 11 ساله داشته و در سال 2013 به اوج خود خواهد رسید.

سازمان ملی اتمسفری و اقیانوس شناسی گزارش کرده است این توفان خورشیدی در تاریخ 28 و 29 دسامبر آغاز شده و انتظار می رود پدیده مختل شدن خفیف سیگنالهای رادیویی در 31 دسامبر رخ دهد.

بر اساس گزارش اسپیس، فورانهای کرونالی خورشیدی یا همان شعله های خورشیدی حاوی میلیاردها تن گازهای مولد پرتو ایکس و فرابنفش هستند که با سرعتی برابر هشت میلیون کیلومتر بر ساعت به میان فضا پرتاب می شوند و حرارتی برابر 100 میلیون درجه سلسیوس دارند.

این فورانها بر روی زمین در قالب نمایشهایی رنگارنگ از شفقهای قطبی دیده می شوند.(مهر)


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی کیهانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

توليد گل رز با ماندگاري طولاني
جام جم آنلاين: با اجرای طرح "بهینه سازی ترا ریختی، باززایی و انتقال ژن در راستای به تاخیر انداختن زمان پیری در گل رز" گل رز با ماندگاری طولانی تر از حالت طبیعی براي اولين بار در ايران تولید شد.

این روش در دنیا روی گیاهان علفی انجام شده و تاكنون بر روی گیاهانی با پایه چوبی انجام نشده است؛ زیرا انتقال ژن مورد نظر بر گیاهان پایه چوبی دشوارتر از گیاهان علفی است.

محقق این پروژه كه آن را در قالب پایان نامه دكترا انجام داده است، گفت: این روش برای اولین بار در ایران بر روی گیاهان با پایه چوبی انجام شده كه نتیجه آن نیز رضایت بخش است.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.3209 ثانيه, 0.0878 براي هر جستجو .