آغاز ساخت واكسن سرطان دهانه رحم در كشور


معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت از آغاز ساخت واكسن‌هاي بيماري‌هاي غيرواگير با انعقاد قرارداد توليد واكسن سرطان دهانه رحم بين وزارت بهداشت و انستيتو پاستور خبر داد.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران، یکی از انواع سرطان که ارتباط آن با ویروس به اثبات رسیده است سرطان گردن رحم یا Cervical Cancer بوده و عامل این بیماری ویروسی از نوع ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است.
دكتر مصطفي قانعي در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين كه يكي از واكسن‌هايي كه كارايي آن در درمان سرطان اثبات شده، واكسن سرطان دهانه رحم است، گفت: با توجه به اين كه مشكلات زنان در اين زمينه نسبتا شايع است، قرارداد ساخت نخستين واكسن بيماري‌هاي غير واگير براي توليد واكسن سرطان دهانه رحم بين معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت و انستيتو پاستور ايران منعقد شد.

وي افزود: بر اساس اين قرارداد طي سه سال آينده اين واكسن كه در سلامت زنان بسيار موثر است، توليد خواهد شد.

قانعي با اشاره به نهايي شدن قراردادهاي توليد واكسن بيماري‌هاي واگير بر اساس فراخوان اعلام شده گفت: واكسن هاري، «ام.ام.آر»، آنفولوانزا و هموفيلوس از جمله واكسن‌هايي هستند كه قرارداد آنها جهت توليد در كشور نهايي شده است كه طي دو سال آينده توليد خواهند شد.

وي تصريح كرد: در حال حاضر واكسن سرطان‌هاي رايج در كشور وجود دارد اما واكسن‌ها بر اساس نوع سرطان هر كشور تهيه شده است؛ بنابراين بايد در ابتدا وضعيت بيماران سرطاني كشور بررسي شود تا عليه آن نوع سرطان، واكسن ساخته شود از اين رو واردات اين واكسن‌ها مشكل نخواهد شد.

معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت با تاكيد بر اين كه توليد داروهاي بيوتكنولوژي در دنيا بيشترين درآمد را در بردارد، گفت: در اين راستا تمامي كشورها تمايل به توليد اين داروها دارند اما كشورهاي عضو سازمان تجارت جهاني، حق كپي كردن و توليد مشابه داروها را ندارند.

وي افزود: به دليل دشمني غربي‌ها با كشور، ايران عضو سازمان تجارت جهاني نشده است. بنابراين اين موضوع فرصتي براي ايران است تا تمامي داروهاي بيوتكنولوژي را در كشور توليد كنيم.

قانعي تاكيد كرد: اين حق ايران است كه وقتي ايران را به سازمان تجارت جهاني راه نمي‌دهند از شركت‌هاي انحصاري خريد نكنيم، بنابراين برنامه‌ريزي صورت گرفته ايران تا دو سال آينده به بزرگترين توليد كننده داروهاي مشابه ژنريك (بيوسميلار) تبديل شويم به طوري كه ايران داروهاي بيوتكنولوژي را كه در دنيا توليد شده و تنها در انحصار چند كشور بوده است توليد خواهد كرد.

وي با بيان اين كه در حال حاضر ايران در توليد داروهاي بيوتكنولوژي رتبه اول منطقه را داراست به ايسنا گفت: ايران همچنين در جايگاه پنجم آسيا قرار دارد كه تا سال آينده به رتبه چهارم ارتقاء مي‌يابد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تصاویر زیبای میکروسکوپی از روند تشکیل جنین


بازدیدکنندگان محترم پایگاه زیست شناسی ایران، تصاویر زیبا از تشکیل جنین در انسان به اینجانب رسیده است که مشاهده آنها خالی از لطف نیست.

مدیریت پایگاه زیست شناسی ایران بدلیل اینکه تخصصی در زمینه جنین شناسی ندارد نظری پیرامون تصاویر رسیده ندارد.

لینارت نیلسون (Lennart Nilsson) دوازده سال از عمر خود را صرف تهیه تصاویری از رشد نوزاد درون رحم کرد. این تصاویر باورنکردنی با استفاده از دوربین های معمولی مجهز به لنز ماکرو و همچنین میکروسکوپ الکترونی گرفته شده است. در این تصاویر مراحل رشد نوزاد از ابتدای لقاح تا کامل شدن جنین و تبدیل به یک نوزاد را می بینیم.


اسپرم در لوله فالوپ (لوله شیپور رحمی)
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|آلبوم عکس زیست شناسی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

محقق ایرانی، سلولهای سرطانی را به بلعیدن سم وادار کرد


محقق ایرانی دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد موفق به ابداع سیستم انتقال دارویی شده است که می تواند سلولهای سرطان پروستات را وادار کند تا سم یا همان داروی ضد سرطان را بلعیده و به این شکل نابود شوند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، بهبود دادن روند شیمی درمانی و انتقال داروهای آن به سلولهای سرطانی برای بسیاری از محققان چالش برانگیز است و برانگیختن سلولهای سرطانی برای تسلیم شدن در برابر شیمی درمانی چالشی بزرگتر به شمار می رود.

اما شاید چنین چالشهایی تا کنون با موفقیتی به بزرگی موفقیت امید فرخزاد، محقق فناوری نانو در بیمارستان زنان "بیرگهام" در دانشکده پزشکی هاروارد مواجه نشده باشند. وی در آخرین مطالعاتش به همراه محققان MIT موفق به ابداع سیستم انتقال دارویی شده است که می تواند حجم بزرگی از داروهای شیمی درمانی را به سلولهای سرطان پروستات انتقال دهد.

فرخزاد و همکارانش برای طراحی حاملی بی نقص برای دارو از استراتژی انتخابی استفاده کردند که به آنها امکان می داد لیگاندهایی (ماده ای که با پیوند و ترکیب با یک بیومولکول یا یک گیرنده هدف بیوشیمیایی خاصی را دنبال می کند) که می توانند به صورت ویژه سلولهای سرطان پروستات را هدف بگیرند را انتخاب کنند. سپس محققان نانوذراتی حامل داروهای شیمی درمانی (دوستاکسل) را به این لیگاندها پیوند دادند.

برای درک بهتر زیبایی سیستم انتخابی فرخزاد، ابتدا باید رفتار لیگاندها را درک کرد. در حالی که بیشتر لیگاندها از توانایی پیوند با سلولها برخوردارند استراتژی فرخزاد این امکان را به وجود می آورد تا لیگاندهای ویژه ای که نه تنها می توانند به سلولهای سرطان پروستات بچسبند، بلکه می توانند میان سلولهای سرطانی و غیر سرطانی فرق قائل شوند را انتخاب کند. ویژگی دیگر لیگاندها این است که هواره توسط سلولهای سرطانی بلعیده می شوند.به گفته فرخزاد بیشتر لیگاندها توسط سلولهای سرطانی بلعیده می شوند، اما نه به صورت کارآمد، از این رو ما با کمک لیگاندها نانوسلولهایی را طراحی کردیم که برای بلعیده شدن در نظر گرفته شده اند. این توانایی در سیستم انتقال دارو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به این شکل می توان حجم زیادی از دارو را به درون سلولهای سرطانی انتقال داد. به این شکل سم توسط خود سلول سرطانی بلعیده می شود و سلول از بین می رود.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، از دیگر زوایای اهمیت این سیستم انتقال دارو این است که نانوسلولهای لیگاندی می توانند با چندین نوع عامل سرطانزا بر روی سطح سلول تعامل برقرار کنند که این ویژگی آن را تواناتر و کارامدتر می سازد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف رابطه ميان صداي مردان با كيفيت اسپرم آنها


نتایج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد، مردان داراي صداي بم‌تر در مقايسه با ساير مردان، از كيفيت پايين‌تر اسپرم برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس پژوهشي ايسنا پژوهشگران دانشگاه استرالياي غربي با بررسي 54 مرد 18 تا 32 ساله دريافته‌اند، تعداد و كيفيت اسپرم در مردان با صداي بم، پايين‌تر از ساير مردان است و اسپرم اين گروه شانس كمتري براي لقاح با تخمك دارد.علت اين امر در مردان با صداي بم، ميزان هورمون جنسي تستوسترون بالاتر است كه همين مسأله باعث كاهش توليد اسپرم مي شود. صداي بم بيشتر در مردان بلند قد و چهارشانه ديده مي‌شود كه اغلب به دليل ظاهر فيزيكي، بيشتر مورد توجه هستند. محققان اين مسأله را برقراري تعادل در حفظ تعادل و تداوم نسل عنوان مي‌كنند.

نتايج اين پژوهش در مجله علمي PLoS One به چاپ رسيده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف شيوه جديد مبارزه با سرطان


جام جم آنلاين: یک پروفسور فرانسوی شیوه درمانی جدیدی را با اتکا به سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با سرطان کشف کرد.

این پروفسور به نام «سونیا» در انستیتوی «گوستاو روس» فرانسه شیوه درمانی جدیدی را برای مبارزه کشف کرده است که بر اساس تحریک سیستم دفاعی بدن است.سیستم دفاعی بدن تولید کننده «پادتن» است که با ویروس ها و باکتری ها مقابله می کند.

این پروفسور فرانسوی گفت: می توان سیستم دفاعی بدن را علیه سلول های سرطانی مثل ویروس‌ها و باکتری که به سادگی نمی‌توان آنها را کشف کرد، تحریک کرد.

وی به طور مشخص در این زمینه به مبارزه با سرطان ریه اشاره کرد.

سیستم ایمنی بخشی از بدن است که وظیفه شناسایی سلول‌ها و مولکول‌های خودی از بیگانه و از بین بردن یا بی‌خطر کردن آنها را برعهده دارد.

بدن با دو روش دفاع غیر اختصاصی و دفاع اختصاصی عوامل بیماری‌زا و بیگانه را از بین می‌برد و مانع بروز بیماری می‌شود.

دفاع غیر اختصاصی در برابر اغلب میکروب‌ها یکسان عمل می‌کند و نمی‌تواند میکروب‌های مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد.

اجزای دفاع غیر اختصاصی شامل پوست، آنزیم «لیزوزیم» موجود در اشک، عرق و بزاق برای تخریب دیواره سلولی باکتری‌ها و لایه‌های مخاطی برای تخریب یا دفع میکروب ها است.

درصورتی که عوامل بیماری‌زا از سد دفاع غیر اختصاصی عبور کنند، با دفاع اختصاصی روبه‌رو می‌شوند.

در این مکانیسم، علاوه بر ماکروفاژها نوعی از گلبول‌های سفید به نام لنفوسیت‌ها نقش دارند که از سلول‌های بنیادین مغز استخوان حاصل می‌شوند. لنفوسیت‌ها به طور اختصاصی عمل می‌کنند، یعنی یک نوع خاصی از عوامل بیگانه را شناسایی و از بین می‌برند.(فارس)


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف سلول‌هاي بنيادي در شير مادر


اين نوع از سلول‌ها مي‌توانند به سلول بافت‌هايي چون استخوان، مفصل، لوزالمعده، كبد و حتي سلول‌هاي عصبي تبديل شوند. نكته‌اي كه باعث خشنودي دانشمندان شده است اين كه اين سلول‌ها به تعداد زيادي در شير مادر يافت مي‌شوند و در كل حدود 2 درصد سلول‌هاي شير مادر را تشكيل مي‌دهند. البته برخي از دانشمندان وجود چنين سلول‌هايي را مورد ترديد قرار داده‌اند.

محققان اين طرح معتقدند بهترين آزمايش براي آزمودن اين سلول‌ها اين است كه آنها را به موش‌هاي آزمايشگاهي تزريق كنند و در صورتي كه اين سلول‌ها موجب ظاهر شدن تومور در آنها شد، مي‌توان نتيجه گرفت اين سلول‌ها ظرفيت تبديل به انواع ديگر بافت‌ها را دارند.

سلول‌هاي بنيادي شبه‌جنيني قبلا در مايعي كه جنين را فرا مي‌گيرد و بندناف پيدا شده‌اند اما اين اولين بار است كه اين سلول‌ها در بزرگسالان ديده مي‌شود.

البته ساير انواع سلول‌هاي بنيادي كه مي‌توانند به سلول‌هاي خون، استخوان، چربي و غضروف تبديل شوند در بزرگسالان وجود دارند. اما اين تعداد در مقابل قابليت سلول‌هاي موجود در شير مادر در تبديل به انواع زيادي از سلول‌ها بسيار ناچيز است.

حتي اگر در آزمايش‌هاي بعدي معلوم شود اين سلول‌ها از نوع شبه‌جنيني نيستند، باز هم مي‌توان از آنها براي بازسازي بافتي استفاده كرد. به عنوان مثال مي‌توان اين سلول‌ها را ذخيره كرد و اگر مادر در آينده دچار بيماري، مثلا ديابت شود از اين سلو‌ل‌ها به عنوان جايگزين سلول‌هاي لوزالمعده‌اش استفاده كرد.

در اين ميان اين كشف ما را با سوال مهمي روبه‌رو مي‌كند: نقش اين سلول‌‌‌ها در نوزاد شيرخوار چيست؟

مطمئنا وجود تعداد زيادي از اين سلول‌ها در شير مادر نمي‌تواند براي نوزاد بي‌دليل باشد. ممكن است اين سلول‌ها نقش بازسازي‌كننده داشته باشند. هم‌اكنون دانشمندان در تلاشند تا اين سلول‌ها را در بدن نوزاد دنبال كنند و از نقش آنها آگاهي يابند.

دكتر امير شيروانينویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف ژن عامل بيماري سرطان ريه


جام جم آنلاين: گروهی از محققان سنگاپوری از کشف ژنی خبر دادند که عامل سرطان ریه است.

شمار کمی از سلول ها که تحت نام سلول های بنیادی سرطان، یا سلول های تومورساز شناخته می شوند، غده های سرطانی را ایجاد و یا به توسعه آنها کمک می کنند.بر اساس این گزارش، گروهی از محققان سنگاپوری توانستند به عاملی به نام «CD166» دست بیابند که سلول های «تی آی سی» را آشکار می سازد.

دکتر بینگ لیم، معاون ريیس بخش بیولوژی بنیاخته های (سلول های بنیادی) سرطانی در موسسه ژنوم سنگاپور به همراه دکتر الین لیم، سرطان شناس بیمارستان «تان توک سنگ» و عضو مرکز ملی مطالعات سرطان سنگاپور در تحقیقات خود به بررسی عمیق تر ژنوم سلول های بنیادی سرطانی (بنیاخته های سرطانی) پرداخته و ژن هایی را کشف کردند که به رشد این بنیاخته ها کمک می کند.

بر این اساس ، در موارد غیر عادی ، سطح یکی از آنزیم های مرتبط با سوخت و ساز بدن به نام «گلیساین دیکربوکسیلیز» به طور محسوس افزایش می یابد. افزایش این آنزیم به تغییر رفتار سلول ها منجر شده و نهایتا آنها را سرطانی می کند.

در شرایط عادی، آنزیم «گلیساین دیکربوکسیلیز» به مقدار کمی در سلول ها وجود دارد.

نتایج این تحقیق که در نخستین شماره از مجله اینترنتی «Cell» منتشر خواهد شد، پیشرفتی چشمگیر در زمینه مبارزه با سرطان به شمار رفته و به ساخت داروهایی برای مقابله با این بیماری کمک می کند.(واحد مرکزی خبر )


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف سلول‌هاي بنيادي در چشم


مجریان این بررسی از موسسه سلول های بنیادی عصبی در بنیاد تحقیقات احیایی در نیویورك می گویند: این یافته ها قابلیت كمك به درمان بیماری های چشمی مانند تحلیل «ماكولا» را دارد و می تواند بیماری های عجیبی را كه درآنها بافت های غیرچشمی در چشم رشد می كند، توضیح دهد.پژوهشگران امیدوارند در آینده دریابند چگونه این سلول های بنیادی را درون چشم روشن و فعال كنند. این امر به چشم بیمار امكان می دهد تا خود را درمان و ترمیم كند.

این سلول های بنیادی در لایه خاصی از سلول های چشم موسوم به «اپیتلیوم رنگدانه شبكیه» یافت شد كه در زیر شبكیه كه در واقع منطقه حساس به نور در چشم است پنهانند.

«اپیتلیوم رنگدانه شبكیه» (RPE) شبكیه را زنده و فعال نگه می دارد اما در بیماری هایی مانند تحلیل «ماكولا» از كار می افتد و شبكیه می میرد.

پژوهشگران می گویند: سلول های بنیادی در این منطقه منبع با ارزشی از سلول های سیستم عصبی مركزی هستند و می توانند به انواع سلول های مختلف متمایز شوند.

آنها سلول های «RPE» را از چشم اهدا كننده گرفته و در آزمایشگاه رشد دادند.با وجود آنكه این سلول ها در انسان بالغ رشد نمی یابند در محیط آزمایشگاه رشد می كنند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.2883 ثانيه, 0.0709 براي هر جستجو .