پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی: صفحه اصلی
محقق ایرانی، سلولهای سرطانی را به بلعیدن سم وادار کرد


محقق ایرانی دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد موفق به ابداع سیستم انتقال دارویی شده است که می تواند سلولهای سرطان پروستات را وادار کند تا سم یا همان داروی ضد سرطان را بلعیده و به این شکل نابود شوند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، بهبود دادن روند شیمی درمانی و انتقال داروهای آن به سلولهای سرطانی برای بسیاری از محققان چالش برانگیز است و برانگیختن سلولهای سرطانی برای تسلیم شدن در برابر شیمی درمانی چالشی بزرگتر به شمار می رود.

اما شاید چنین چالشهایی تا کنون با موفقیتی به بزرگی موفقیت امید فرخزاد، محقق فناوری نانو در بیمارستان زنان "بیرگهام" در دانشکده پزشکی هاروارد مواجه نشده باشند. وی در آخرین مطالعاتش به همراه محققان MIT موفق به ابداع سیستم انتقال دارویی شده است که می تواند حجم بزرگی از داروهای شیمی درمانی را به سلولهای سرطان پروستات انتقال دهد.

فرخزاد و همکارانش برای طراحی حاملی بی نقص برای دارو از استراتژی انتخابی استفاده کردند که به آنها امکان می داد لیگاندهایی (ماده ای که با پیوند و ترکیب با یک بیومولکول یا یک گیرنده هدف بیوشیمیایی خاصی را دنبال می کند) که می توانند به صورت ویژه سلولهای سرطان پروستات را هدف بگیرند را انتخاب کنند. سپس محققان نانوذراتی حامل داروهای شیمی درمانی (دوستاکسل) را به این لیگاندها پیوند دادند.

برای درک بهتر زیبایی سیستم انتخابی فرخزاد، ابتدا باید رفتار لیگاندها را درک کرد. در حالی که بیشتر لیگاندها از توانایی پیوند با سلولها برخوردارند استراتژی فرخزاد این امکان را به وجود می آورد تا لیگاندهای ویژه ای که نه تنها می توانند به سلولهای سرطان پروستات بچسبند، بلکه می توانند میان سلولهای سرطانی و غیر سرطانی فرق قائل شوند را انتخاب کند. ویژگی دیگر لیگاندها این است که هواره توسط سلولهای سرطانی بلعیده می شوند.به گفته فرخزاد بیشتر لیگاندها توسط سلولهای سرطانی بلعیده می شوند، اما نه به صورت کارآمد، از این رو ما با کمک لیگاندها نانوسلولهایی را طراحی کردیم که برای بلعیده شدن در نظر گرفته شده اند. این توانایی در سیستم انتقال دارو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به این شکل می توان حجم زیادی از دارو را به درون سلولهای سرطانی انتقال داد. به این شکل سم توسط خود سلول سرطانی بلعیده می شود و سلول از بین می رود.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، از دیگر زوایای اهمیت این سیستم انتقال دارو این است که نانوسلولهای لیگاندی می توانند با چندین نوع عامل سرطانزا بر روی سطح سلول تعامل برقرار کنند که این ویژگی آن را تواناتر و کارامدتر می سازد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف رابطه ميان صداي مردان با كيفيت اسپرم آنها


نتایج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد، مردان داراي صداي بم‌تر در مقايسه با ساير مردان، از كيفيت پايين‌تر اسپرم برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس پژوهشي ايسنا پژوهشگران دانشگاه استرالياي غربي با بررسي 54 مرد 18 تا 32 ساله دريافته‌اند، تعداد و كيفيت اسپرم در مردان با صداي بم، پايين‌تر از ساير مردان است و اسپرم اين گروه شانس كمتري براي لقاح با تخمك دارد.علت اين امر در مردان با صداي بم، ميزان هورمون جنسي تستوسترون بالاتر است كه همين مسأله باعث كاهش توليد اسپرم مي شود. صداي بم بيشتر در مردان بلند قد و چهارشانه ديده مي‌شود كه اغلب به دليل ظاهر فيزيكي، بيشتر مورد توجه هستند. محققان اين مسأله را برقراري تعادل در حفظ تعادل و تداوم نسل عنوان مي‌كنند.

نتايج اين پژوهش در مجله علمي PLoS One به چاپ رسيده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف شيوه جديد مبارزه با سرطان


جام جم آنلاين: یک پروفسور فرانسوی شیوه درمانی جدیدی را با اتکا به سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با سرطان کشف کرد.

این پروفسور به نام «سونیا» در انستیتوی «گوستاو روس» فرانسه شیوه درمانی جدیدی را برای مبارزه کشف کرده است که بر اساس تحریک سیستم دفاعی بدن است.سیستم دفاعی بدن تولید کننده «پادتن» است که با ویروس ها و باکتری ها مقابله می کند.

این پروفسور فرانسوی گفت: می توان سیستم دفاعی بدن را علیه سلول های سرطانی مثل ویروس‌ها و باکتری که به سادگی نمی‌توان آنها را کشف کرد، تحریک کرد.

وی به طور مشخص در این زمینه به مبارزه با سرطان ریه اشاره کرد.

سیستم ایمنی بخشی از بدن است که وظیفه شناسایی سلول‌ها و مولکول‌های خودی از بیگانه و از بین بردن یا بی‌خطر کردن آنها را برعهده دارد.

بدن با دو روش دفاع غیر اختصاصی و دفاع اختصاصی عوامل بیماری‌زا و بیگانه را از بین می‌برد و مانع بروز بیماری می‌شود.

دفاع غیر اختصاصی در برابر اغلب میکروب‌ها یکسان عمل می‌کند و نمی‌تواند میکروب‌های مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد.

اجزای دفاع غیر اختصاصی شامل پوست، آنزیم «لیزوزیم» موجود در اشک، عرق و بزاق برای تخریب دیواره سلولی باکتری‌ها و لایه‌های مخاطی برای تخریب یا دفع میکروب ها است.

درصورتی که عوامل بیماری‌زا از سد دفاع غیر اختصاصی عبور کنند، با دفاع اختصاصی روبه‌رو می‌شوند.

در این مکانیسم، علاوه بر ماکروفاژها نوعی از گلبول‌های سفید به نام لنفوسیت‌ها نقش دارند که از سلول‌های بنیادین مغز استخوان حاصل می‌شوند. لنفوسیت‌ها به طور اختصاصی عمل می‌کنند، یعنی یک نوع خاصی از عوامل بیگانه را شناسایی و از بین می‌برند.(فارس)


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف سلول‌هاي بنيادي در شير مادر


اين نوع از سلول‌ها مي‌توانند به سلول بافت‌هايي چون استخوان، مفصل، لوزالمعده، كبد و حتي سلول‌هاي عصبي تبديل شوند. نكته‌اي كه باعث خشنودي دانشمندان شده است اين كه اين سلول‌ها به تعداد زيادي در شير مادر يافت مي‌شوند و در كل حدود 2 درصد سلول‌هاي شير مادر را تشكيل مي‌دهند. البته برخي از دانشمندان وجود چنين سلول‌هايي را مورد ترديد قرار داده‌اند.

محققان اين طرح معتقدند بهترين آزمايش براي آزمودن اين سلول‌ها اين است كه آنها را به موش‌هاي آزمايشگاهي تزريق كنند و در صورتي كه اين سلول‌ها موجب ظاهر شدن تومور در آنها شد، مي‌توان نتيجه گرفت اين سلول‌ها ظرفيت تبديل به انواع ديگر بافت‌ها را دارند.

سلول‌هاي بنيادي شبه‌جنيني قبلا در مايعي كه جنين را فرا مي‌گيرد و بندناف پيدا شده‌اند اما اين اولين بار است كه اين سلول‌ها در بزرگسالان ديده مي‌شود.

البته ساير انواع سلول‌هاي بنيادي كه مي‌توانند به سلول‌هاي خون، استخوان، چربي و غضروف تبديل شوند در بزرگسالان وجود دارند. اما اين تعداد در مقابل قابليت سلول‌هاي موجود در شير مادر در تبديل به انواع زيادي از سلول‌ها بسيار ناچيز است.

حتي اگر در آزمايش‌هاي بعدي معلوم شود اين سلول‌ها از نوع شبه‌جنيني نيستند، باز هم مي‌توان از آنها براي بازسازي بافتي استفاده كرد. به عنوان مثال مي‌توان اين سلول‌ها را ذخيره كرد و اگر مادر در آينده دچار بيماري، مثلا ديابت شود از اين سلو‌ل‌ها به عنوان جايگزين سلول‌هاي لوزالمعده‌اش استفاده كرد.

در اين ميان اين كشف ما را با سوال مهمي روبه‌رو مي‌كند: نقش اين سلول‌‌‌ها در نوزاد شيرخوار چيست؟

مطمئنا وجود تعداد زيادي از اين سلول‌ها در شير مادر نمي‌تواند براي نوزاد بي‌دليل باشد. ممكن است اين سلول‌ها نقش بازسازي‌كننده داشته باشند. هم‌اكنون دانشمندان در تلاشند تا اين سلول‌ها را در بدن نوزاد دنبال كنند و از نقش آنها آگاهي يابند.

دكتر امير شيروانينویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف ژن عامل بيماري سرطان ريه


جام جم آنلاين: گروهی از محققان سنگاپوری از کشف ژنی خبر دادند که عامل سرطان ریه است.

شمار کمی از سلول ها که تحت نام سلول های بنیادی سرطان، یا سلول های تومورساز شناخته می شوند، غده های سرطانی را ایجاد و یا به توسعه آنها کمک می کنند.بر اساس این گزارش، گروهی از محققان سنگاپوری توانستند به عاملی به نام «CD166» دست بیابند که سلول های «تی آی سی» را آشکار می سازد.

دکتر بینگ لیم، معاون ريیس بخش بیولوژی بنیاخته های (سلول های بنیادی) سرطانی در موسسه ژنوم سنگاپور به همراه دکتر الین لیم، سرطان شناس بیمارستان «تان توک سنگ» و عضو مرکز ملی مطالعات سرطان سنگاپور در تحقیقات خود به بررسی عمیق تر ژنوم سلول های بنیادی سرطانی (بنیاخته های سرطانی) پرداخته و ژن هایی را کشف کردند که به رشد این بنیاخته ها کمک می کند.

بر این اساس ، در موارد غیر عادی ، سطح یکی از آنزیم های مرتبط با سوخت و ساز بدن به نام «گلیساین دیکربوکسیلیز» به طور محسوس افزایش می یابد. افزایش این آنزیم به تغییر رفتار سلول ها منجر شده و نهایتا آنها را سرطانی می کند.

در شرایط عادی، آنزیم «گلیساین دیکربوکسیلیز» به مقدار کمی در سلول ها وجود دارد.

نتایج این تحقیق که در نخستین شماره از مجله اینترنتی «Cell» منتشر خواهد شد، پیشرفتی چشمگیر در زمینه مبارزه با سرطان به شمار رفته و به ساخت داروهایی برای مقابله با این بیماری کمک می کند.(واحد مرکزی خبر )


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف سلول‌هاي بنيادي در چشم


مجریان این بررسی از موسسه سلول های بنیادی عصبی در بنیاد تحقیقات احیایی در نیویورك می گویند: این یافته ها قابلیت كمك به درمان بیماری های چشمی مانند تحلیل «ماكولا» را دارد و می تواند بیماری های عجیبی را كه درآنها بافت های غیرچشمی در چشم رشد می كند، توضیح دهد.پژوهشگران امیدوارند در آینده دریابند چگونه این سلول های بنیادی را درون چشم روشن و فعال كنند. این امر به چشم بیمار امكان می دهد تا خود را درمان و ترمیم كند.

این سلول های بنیادی در لایه خاصی از سلول های چشم موسوم به «اپیتلیوم رنگدانه شبكیه» یافت شد كه در زیر شبكیه كه در واقع منطقه حساس به نور در چشم است پنهانند.

«اپیتلیوم رنگدانه شبكیه» (RPE) شبكیه را زنده و فعال نگه می دارد اما در بیماری هایی مانند تحلیل «ماكولا» از كار می افتد و شبكیه می میرد.

پژوهشگران می گویند: سلول های بنیادی در این منطقه منبع با ارزشی از سلول های سیستم عصبی مركزی هستند و می توانند به انواع سلول های مختلف متمایز شوند.

آنها سلول های «RPE» را از چشم اهدا كننده گرفته و در آزمایشگاه رشد دادند.با وجود آنكه این سلول ها در انسان بالغ رشد نمی یابند در محیط آزمایشگاه رشد می كنند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

غلبه چاي سبز بر سرطان


جام جم آنلاين: آنتي‌اكسيدان‌ها انواع خاصي از ويتامين‌ها، مواد معدني و آنزيم‌ها هستند كه بدن را در برابر بيماري‌ها و مشكلاتي از قبيل سرطان، بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي، آرتروز و آب‌مرواريد محافظت مي‌كند.

اين مواد، سرعت اكسيداسيون چربي‌ها را كاهش مي‌دهند، آن را مهار مي‌كنند يا به تاخير مي‌اندازند ولي كيفيت يك محصول اكسيد شده را بهبود نمي‌بخشند.

آنتي‌اكسيدان‌ها، مواد ارزشمندي هستند كه در مقابل راديكال‌هاي آزاد ـ كه براي سلامتي مضر هستند ـ از بدن محافظت مي‌كنند.

اين مواد، راديكال‌هاي آزاد را قبل از اين‌كه بتوانند سلول‌هاي سالم را مورد حمله قرار دهند و موجب صدمات شوند، خنثي مي‌كنند. اين در حالي است كه بيشتر از 50 بيماري وجود دارد كه راديكال‌هاي آزاد در آنها نقش دارند.

همه سلول‌هاي بدن حاوي اتمي با هسته بار مثبت و الكترون‌هاي با بار منفي به دور آن هستند.وقتي كه بدن در معرض آلودگي هوا، دود سيگار، مواد شيميايي، آفت‌كش‌ها، الكل، داروها، دودهاي سمي، غذاهاي سرخ شده، چربي‌هاي غيراشباع و... قرار مي‌گيرد، الكترون‌ها مي‌توانند از مدار خود خارج شوند.

در اين حالت، اتمي كه الكترون از دست داده است، ناپايدار مي‌شود و سعي مي‌كند تا از اتم‌هاي نزديك به خود الكترون بگيرد تا جايگزين الكترون ازدست رفته كند و در نتيجه واكنش‌هاي زنجيره‌اي اتفاق مي‌افتند.

راديكال‌هاي آزاد، هريك از اتم‌ها يا مولكول‌هايي هستند كه داراي الكترون جفت‌نشده باشند.

واكنش‌هاي زنجيره‌اي كه توسط الكترون‌هاي جفت نشده انجام مي‌شوند، مي‌توانند راديكال‌هاي آزاد را به جريان خون بفرستند و احتمالا سرطان، بيماري‌هاي قلبي و... را به وجود آورند.

راديكال‌هاي آزاد مي‌توانند در ابتدا به غشاء سلولي سپس به ساختارهاي درون سلولي مانند ميتوكندري و هسته و در انتها به DNA آسيب برسانند و موجب موتاسيون شوند كه همين موضوع مي‌تواند باعث بروز سرطان شود.

غشاء سلولي آسيب‌ديده براحتي به ويروس‌ها اجازه ورود به بدن را مي‌دهد. در جريان خون نيز راديكال‌هاي آزاد به رگ‌هاي خوني آسيب مي‌رسانند.

در نقطه مقابل، آنتي‌اكسيدان‌ها به ترميم آسيب‌هاي وارد شده به بدن توسط اين راديكال‌هاي آزاد به دو روش كمك مي‌كنند.

آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در چاي سبز از مرگ سلولي برنامه‌ريزي ‌شده در سلول ‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌كند اما روي سلول ‌هاي عادي تأثيري ندارد و مي‌تواند يك ماده ايده‌آل براي شيمي‌ درماني باشد.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|گیاه درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

با فعال‌سازي ژن اجدادي، مورچه‌هاي ابرسرباز در برابر دشمن به صف مي‌شوند


دانشمندان دانشگاه مك‌گيل كانادا با فعال‌سازي ژن‌هاي قديمي، موفق به خلق مورچه‌هاي ابرسرباز شده‌اند كه از سر و فك بسيار بزرگي برخوردارند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ دانشمندان بر اين باورند كه اين مورچه‌هاي غول‌پيكر احتمالا يك رجعت ژنتيكي به يكي از اجداد خود در ميليونها سال قبل داشته‌اند.

اين محققان مدعي هستند كه مي‌توانند با افزودن يك هورمون خاص به لاروي مورچه عادي، آن را به يك ابرسرباز تبديل كنند.

مورچه‌هاي ابرسرباز ممكن است بطور طبيعي در حيات وحش وجود داشته باشند؛ اما اين امكان به ندرت پيش مي‌آيد. در بيابانهاي آمريكا و مكزيك، كار اين سربازها، حفاظت از كلوني در برابر حمله مورچه‌هاي ديگر است.

ابرسربازها از سرهاي غول‌پيكر خود براي مسدود كردن دهانه لانه و جلوگيري از ورود و حمله مورچه‌هاي دشمن استفاده مي‌كنند.

دانشمندان طي پژوهشهاي خود كه در مجله ساينس منتشر شده، نشان دادند كه مورچه‌هاي عادي گونه Pheidole morrisi از ابزارهاي ژنتيكي مورد نياز براي تبديل به ابرسرباز برخوردار بوده و تنها به يك فشار هورموني نياز دارند.

به گفته محققان، نتايج اين پژوهش نشان داده كه هدف قرار دادن ابزارهاي توسعه اجدادي مي‌تواند نقش مهمي در تكامل ويژگي‌هاي فيزيكي ايفا كند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.4776 ثانيه, 0.1470 براي هر جستجو .