از بین بردن بیماری‌ قلبی، با مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ


از بین بردن بیماری‌ قلبی، با مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ بنابر نتایج یک تحقیق، مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ، باعث از بین رفتن خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرویس علمی فناوری جام نیوز (22 ژانویه / 2 بهمن)، بیماران چاقی که نوشیدنی ساخته شده از میوه گل سرخ را روزانه به مدت شش هفته مصرف کردند، مشاهده نمودند که فشار خون و سطح کلسترول آنها به طور چشمگیری، کاهش پیدا کرده است.

این دانه‌های کوچک که در اواخر فصل شکوفه زدن، جوانه می‌کند، برای قرن‌ها و سالیان متمادی، به عنوان یک درمان برای بیماری‌هائی چون ورم مفاصل مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در تحقیقی که در سال 2007 انجام شد، نشان داد بیمارانی که دارای زخم‌های مفاصل بودند، با مصرف روزانه کپسول گل سرخ، 40 درصد درد آنها کاهش و 25 درصد پیشرفت در حرکت، برای‌شان حاصل شد.

در آخرین تحقیقی که توسط محققان تغذیه اروپائی انجام شد، محققان با استفاده از 31 زن و مرد چاق، به دنبال آن بودند که آیا مصرف روزانه عصاره گل سرخ، خطر بیماری‌های دیابت نوع اول و دوم و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.


[ارسال شده توسط صفا]


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|گیاه درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آيا ثروتمندان شادتر از کساني هستند که پول ندارند؟


خبرگزاري دانشجويان ايران - همدانآيا ثروتمندان شادتر از کساني هستند که پول ندارند؟ براساس يک مطالعه پژوهشي که به تازگي درباره پول و روان‌شناسي صورت گرفته، پاسخ اين سوال مثبت است، البته روان‌شناساني که اين مطالعه را انجام داده‌اند همچنين گفته‌اند که ثروت روان‌شناختي اهميت بيشتري از ثروت مادي دارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه همدان، در وبلاگي آمده است: دکتر "اد دينر" از دانشگاه ايلي نويز و پسرش دکتر "رابرت بيسواس- دينر" که از مرکز روان‌شناسي کاربردي در ميلواکي دو تن از خبره‌ترين روان‌شناسان جهان در موضوع شادکامي هستند تاثيرات ثروت مادي بر روي شادکامي را مورد مطالعه قرار داده و يافته‌هاي خود را در صد و هفدهمين کنگره سالانه انجمن روان‌شناسي آمريکا ارائه کردند.

دکتر دينر مي‌گويد: مردم بايد از دام تأکيد بيش از حد بر روي منابع مادي بپرهيزند و مجموعه کاملي از منابع را در نظر بگيرند. اين به آن‌ها کمک مي‌کند که با شرايط سخت و دشوار بهتر کنار آيند.


[ارسال شده توسط صفا]


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تولید لیزر خود ترمیم شونده از سلولهای زنده


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران محققان توانسته اند یک تک سلول زنده را به گونه ای تغییر دهند که می تواند از خود نور لیزر تولید کند، ابداعی که می تواند شیوه های درمانی و تشخیصی تحت نور و لیزر را متحول سازد. به گزارش خبرگزاری مهر، این تکنیک با تغییر ساختار یک سلول آغاز می شود به شکلی که می تواند از خود پروتئین نورزا ایجاد کند، نوعی پروتئین که در ابتدا از عروس ماهی های درخشان به دست می آمدند.سپس با قرار گرفتن این سلولها در معرض نور آبی ضعیف، سلولها می توانند از خود پرتو لیزری مستقیم و سبز رنگی ایجاد کنند. این شیوه می تواند در تصویربرداری های میکروسکوپی و درمانهای نوری بهبود قابل توجهی ایجاد کند.

نور لیزر با نور عادی تفاوت دارد، زیرا لیزر دسته هایی باریک از رنگها است که به صورت هماهنگ و منطبق با یکدیگر نوسان می کنند. تکنیک جدید که توسط محققان مرکز طب نوری بیمارستان عمومی ماساچوست ابداع شده است برای اولین بار توانسته است این تکنیک را در سلول زنده و نه اجسام جامد نمایش دهد.

محققان از پروتئین فلورسنت سبز یا GFP به عنوان واسطه لیزری استفاده کردند، این پروتئینها اولین بار از بدن عروس ماهی های درخشان به دست آمده و توانستند با عملکردی مشابه یک مشعل که می تواند درون ساختار سامانه های زنده را درخشان سازد، زیست شناسی را متحول سازد.

در مطالعه جدید، این پروتئین از دستکاری و تغییر سلولهای کلیه انسان به وجود آمده است. سپس این سلولها در میان دو آینه کوچک که نقش حفره های لیزری را به عهده داشته و ابعاد آنها تنها 20 میلیونیوم متر بود، قرار گرفتند به این شکل نور تولید شده از سلولها می توانست بارها و بارها در میان سلول نوسان داشته باشد.

پس از قرار گرفتن سلولها در معرض نور آبی می توان نور سبز رنگ و مستقیم لیزر را مشاهده کرد که از دل سلول به بیرون می تابد. طی این فرایند و پس از آن سلولها همچنان زنده باقی می مانند. در واقع محققان این سیستم را یک سیستم لیزری خود ترمیم شونده می دانند زیرا در صورتی که طی این فرایند پروتئینهای نورزا آسیب ببینند سلولها به سادگی پروتئینهای جدیدی تولید می کنند.

محققان باور دارند با استفاده از این لیزر زنده می توان بسیاری از فرایندهای درون سلولی را با حساسیت و دقتی بسیار بالا مشاهده کرد.
بر اساس گزارش بی بی سی، در تصویربرداری، تشخیص و درمانهای نوری متخصصان در تلاشند راه هایی کارامد را برای تاباندن نور لیزر از منبعی خارجی به اعماق نسوج بدن بیابند، در حالی که در این شیوه نور از درون خود بافت به هدفهای مورد نظر تابیده خواهد شد.


http://www.iran-stu.com

[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

پرتره هایی از حشرات عادی


"دوسان بنو" دانشجوی اهل اسلواکی است که به حشرات علاقه ای ویژه دارد و از این رو تمامی تمرکز خود را به عکاسی ماکرو از حشرات و عنکبوتهایی قرار داده است که روزانه در محیط زندگی انسانها پرسه می زنند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، بنو این جانداران را از فضای خارج از منزل خود به دام انداخته و سپس برای عکاسی آنها را به استودیو ویژه حشراتش می برد، جزئیات تصاویری که وی از این حشرات به ثبت رسانده به اندازه ای است که تارهای موی بدن، آرواره و نیش آنها قابل مشاهده است، جزئیاتی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

بنو با تاکید به تنوع بالایی که در میان حشرات وجود دارد، می گوید در میان آنها انواعی وجود دارند که ابروهای رنگین کمانی یا موهای بسیار بلند دارند و تفاوت در ساختار بدن حشرات به اندازه ای است که انگار هر یک از آنها از یک سیاره جداگانه به زمین آمده اند:[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|آلبوم عکس زیست شناسی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کمربند سرطان در ایران کجا است


مدیر زمین شناسی پزشکی سازمان زمین شناسی با بیان اینکه در ایران کمربند سرطان مری و دستگاه گوارش از استانهای اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان می گذرد، گفت: سرطان مری بیشترین نرخ مرگ و میر را در دنیا دارد.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، زمین شناسی پزشکی علمی است که به بررسی ارتباط بین عوامل زمین شناسی با سلامت انسانها و جانوران و تاثیر عوامل زیست محیطی بر پراکندگی جغرافیایی بیماری های مرتبط می پردازد.
بیماری سرطان با بیش از 200 نوع مختلف حاصل رشد و تکثیر بی رویه سلول های بدن است که تحت‌تاثیر عوامل مختلف از جمله عوامل و آلاینده های محیط طبیعی و یا بشر ساز و عوامل ژنتیکی ایجاد می ‌شود. از این رو محققان این حوزه در کشور مطالعاتی را در این زمینه آغاز کرده اند.

نتایج این مطالعات نشان داد که کمربندهای فلز زایی در ایران وجود دارد که بخشی از کمربند متالوژنی خاورمیانه است. این امر سبب شده است که در برخی از مناطق کشور عناصر سمی چون سرب، روی، ارسنیک، جیوه، طلا، نقره و کادمیوم از فراوانی بیشتری برخوردار شود که برخی بیماریها را برای سکنه به همراه دارد. به گونه ای که ایران کمربند برخی سرطانها شناخته شده است.

ایران کمربند سرطانهای مری و دستگاه گوارش

مجری طرح زمین شناسی پزشکی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه ایران کمربند سرطان "مری" و "دستگاه گوارش" است، گفت: این کمربند استانهای اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان را شامل می شود که از طرف شرق و شمال شرقی و غرب و شمال غربی ایران، کشورهای دیگر را نیز شامل می شود.

فرح رحمانی بیماریهای متابولیکی مانند گواتر، فلورسیس (ضایعات مینای دندان) و بیماریهای ناشی از کمبود مواد مغذی، کمبود آهن و "روی" را از دیگر بیماریهای شایع در کشور نام برد و اظهار داشت: علاوه بر این کمربند ارسنیک از دیگر کمربندهای مهم کشور است که عاملی برای ایجاد بیماریهای پوستی و برخی سرطانها است که در حال انجام مطالعات درباره آنها هستیم.

مدیر زمین ‌شناسی پزشکی سازمان زمین شناسی، با بیان اینکه استان گلستان در کمربند سرطان خیزی آسیای ‌میانه با قابلیت بالای سرطان "مری" واقع شده است، ادامه داد: بر این اساس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با همکاری سازمان یونسکو پروژه 2 ساله ای را تعریف کرده که طی آن به بررسی کمربند سرطان خیز منطقه پرداخته است.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

درمان ريشه‌ای ديابت نوع دو بر پايه‌ی پزشکی چينی


گونه‌ای از ديابت (بيماری قند) که بيش‌تر در بزرگسالان ديده می‌شود (ديابت نوع دو)، هنگامی به وجود می‌آيد که سلول‌های توليد کننده‌ی انسولين از ساختن هورومن انسولين به اندازه‌ی کافی باز می‌مانند يا سلول‌ها بدن به خوبی به انسولين پاسخ نمی‌دهند و در نتيجه ميزان قند در خون بالا می‌رود.اين قند به مولکول‌ها بدن پيوند می‌شود و آسيب‌های بافتی پديد می‌آورد. درمان‌های کنونی اين بيماری تنها جان بيمار را نجات می‌دهند و بر زمان زندگی او می‌افزايند و بيماری را به طور بنيادی درمان نمی‌کنند. اما اکنون پزشکان غربی با سر نخی که از پزشکی چينی به دست آورده‌اند، اميدهايی برای درمان اين بيماری پيدا کرده‌اند. آن‌ها مولکولی را از ميوه‌ی گياه گاردنيا به دست آورده‌اند که به نظر می‌رسد به ريشه‌ی اين بيماری حمله می‌کند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران دکتر بردفورد لوول از دانشکده پزشکی هاروارد، چن‌يو زانگ از دانشگاه نانجينگ و گروه همکارانشان در جست و جوی مولکولی بودند که بتواند از فعاليت آنزيمی به نام پروتيين UCP2 جلوگيری کند. اين پروتيين به ميتوکندری‌های سلول‌ها کمک می‌کند تا از مولکول‌های به دست آمده از غذا انرژی فراهم آورند، اما از تراوش کردن انسولين از سلول‌های لوزالمعده جلوگيری می‌کند. اين پروتيين به ميزان زيادی در بيماران ديابتی و جانورانی که ديابتی شده‌اند ديده می‌شود. پژوهشگران افزايش فعاليت اين پروتيين را در آسيب‌زايی ديابت بسيار کليدی می‌دانند. بنابراين، در جست و جوی مهارکننده‌ای برای آن برآمدند.

زانگ، که با پزشکی چينی آشنايی داشت، پيشنهاد کرد کاوش را از ميوه‌ی گاردنيای ياسمين (Gardenia jasminoides) آغاز کنند. سلول‌های لوزالمعده‌ی موش را به عصاره‌ی اين گياه تيمار کردند و دريافتند که به آزاد‌سازی انسولين می‌پردازند، اما سلول‌های موش‌هايی که با دست‌کاری ژنتيکی توان ساختن UCP2 را از دست داده بودند، تراوشی نشان ندادند. بنابراين، پيشنهاد شد که عصاره‌ی اين گياه از راه مهار کردن UCP2 باعث تراوش انسولين از سلول‌های لوزالمعده می‌شود. لوول يادآوری می‌کند:"هنگامی که اين نتيجه را ديدم، برايم باورنکردنی بود." بررسی‌های بيش‌تر به جداسازی مولکولی به نام جنيپين (genipin) از عصاره انجاميد که پيش‌تر به توان آن در پيوند شدن با پروتيين‌ها پی برده بودند. با افزودن اين مولکول به بافت لوزالمعده‌ی موش در لوله‌ی آزمايش، پژوهشگران توانستند حساسيت آن سلول‌ها را به ميزان قند خون بازگردانند. سپس، گونه‌ای از جنيپين دست‌کاری شده ساختند که نمی‌توانست به پروتيين‌ها پيوند شود که اثر مشابه اما ضعيف‌تری نشان داد. اين يافته از نظر درمانی مهم است، زيرا توان پيوند شدن به پروتيين‌ها می‌تواند به پيامدهای ناخواسته بينجامد. گزارش کامل اين پژوهش در شماره‌ی جاری مجله‌ی Cell Metabolism چاپ شده است.


[ارسال شده توسط O2]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|گیاه درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

گيرنده‌های چشايی ويژه‌ی مزه‌ی تلخ در بافت شش‌ها شناسايی شده است


گيرنده‌های چشایی یافت شده در شش با گشادکردن راه‌های هوايی موش‌های دچار آسم، به مواد تلخ پاسخ می‌دهند. اين يافته‌ها رويکرد متفاوتی را برای درمان آسم گشوده‌اند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه مريلند دريافته‌اند که مواد تلخ بهتر از بتاآگونيست‌ها می‌توانند راه‌هايی هوايی شش‌ها را باز کنند. آن‌ها پس از غربال‌گری برای ژن‌های فعال در سلول‌های ماهيچه‌ی صاف که اين راه‌های هوايی را بسته يا باز می‌کنند، گيرنده‌های چشايی را در اين سلول‌ها شناسايی کردند. آن‌ها گمان می‌کردند اين گيرنده‌ها فقط در زبان، سقف دهان، بخش بالايی مری و زبان کوچک وجود دارند.
آن‌ها در آغاز گمان می‌کردند اين گيرنده‌ها در بافت ماهيچه‌ی صاف ديواره‌ی راه‌هايی هوايي هستند تا زهرهای گياهی تلخ را شناسايی کنند و با فشرده‌کردن راه‌های هوايی از شش‌ها محافظت کنند. اما پس از آزمودن ترکيب‌های تلخ استاندار بر بافت ماهيچه‌ی صاف انسان و موش، دريافتند که عکس آن درست است. داروهای تلخ ضدمالاريا، کوينين و کلورکوينين، اين سلول‌های ماهچه‌ای را به حالت آرامش (بدون انقباض) می‌برند. به نظر می‌رسد اين واکنش کمک می‌کند تا زهرها به سادگی بيرون فرستاده‌ شوند.
آزمايش روی راه‌های هوايی موش‌های کالبدشکافی شده نشان داد که اين ترکيبات تلخ در آرامش دادن به بافت ماهيچه‌ای، سه برابر اثرگذارتر از داروهای ضدآسم هستند. هنگامی‌که پژوهشگران ترکيبات تلخ و داروهای آسم را به موش‌هايی با نشانه‌های آسم‌مانند دادند و مقدار هوايی را اندازه گرفتند که می‌توانست از راه‌های هوايی آن‌ها بگذرد، به همين نتيجه رسيدند.
اکنون پژوهشگران در جست‌وجوی مواد تلخ هستند که بتوان آن‌ها را به افشانه‌های ويژه‌ی داروهاي آسم افزود تا درمان اين بيماري بهبود يابد.

[ارسال شده توسط O2]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

میراث جاویدان «هنریتا لکس»

میراث به جا مانده از هر انسان، به فراخور جایگاه اجتماعی، شخصیتی، علمی و میزان ثروتش در طی حیات متفاوت است، از بعضی از افراد تنها خاطره‌ای در ذهن خانواده‌هایشان باقی می‌ماند، اما بعضی‌های دیگر حتی پس از مرگ هم میراثی از خود به جای می‌گذارند که بر زندگی انسان‌های دیگر تأثیر می‌گذارد و روند تکامل یک جامعه را تغییر می‌دهد.
در این میان، البته کسانی هم پیدا می‌شوند که ناخواسته نام و خاطره‌شان جاودان باقی می‌ماند!


هنریتا لکس Henrietta Lacks یکی از این افراد بود. او در آگوست سال ۱۹۲۰ در یکی از شهرهای ایالت ویرجینیا به دنیا آمد. خانواده آنها بسیار پرجمعیت بود، مادر هنریتا در هنگام دهمین زایمانش، درگذشت. پدر او که حس می‌کرد از عهده سرپرستی این همه فرزند برنمی‌آید، هر کدام از آنها را به خویشاوندی سپرد، وظیفه بزرگ کردن هنریتا هم به پدربزرگش سپرده شد.
در سال ۱۹۴۱، هنریتا با پسرعمویش ازدواج کرد، تا این زمان آنها در مزارع تنباکو کار می‌کردند، اما در این زمان برای کار به یک کارخانه نورد فلز رفتند، سپس آنها صاحب یک خانه و پنج فرزند شدند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.6219 ثانيه, 0.1696 براي هر جستجو .