پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی: صفحه اصلی
کشف هورمون درمان قطعی چاقی


پژوهشگران علوم پزشکی در انستیتوی پژوهش های پزشکی استانفور – برنهام آمریکا هورمون جدیدی را کشف کردند که نقش زیادی در سوختن چربی ها و تبدیل آن به انرژی و درنتیجه کمک به از بین رفتن قطعی چاقی دارد.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، چاقى به بیمارى گفته مى‌شود که در آن مقدار زیادى چربى در بدن ذخیره شده باشد. زمانى که مقدار کالری دریافت شده بیشتر از کالری مصرف شده باشد، چاقى نتیجه مى‌شود. عوامل موثر در ایجاد چاقى شامل عوامل ارثى، پرخورى، تغییر سوخت وساز بافت چربى، کاهش تولید گرما (یعنى فرآیندى که در آن چربى تولید انرژى مى کند)، کاهش فعالیت جسمى بدون کاهش مقدار غذاى دریافتى و برخى از داروهاست.

محققین می گویند کشف هورمون جدید اورکسین Orexin که در قالب یک پژوهش جدید صورت گرفت نقش زیادی در سوختن چربی ها و تبدیل آنها به انرژی دارد که این امر به از بین بردن نهایی بیماری چاقی کمک می کند.

بر پایه این گزارش، پژوهشگران انستیتوی پژوهش های پزشکی استانفور – برنهام آمریکا بعد از آزمایشها و پژوهش های خود بر روی موش ها به این نتایج دست یافتند. این پژوهش نشان می دهد که هورمون یاد شده در داخل سلول های مغز تولید می شود و به خلاص شدن از چربی ها از طریق فعال کردن به اصطلاح چربی های قهوه ای کمک می کند.

بافت چربی های قهوه ای رگ های خونی عصبی بیشتری دارند و حاوی میتوکندری های بیشتری از چربی های معمولی هستند، به همین دلیل قهوه ای رنگ هستند. میتوکندری ها نیروگاه های انرژی سلول ها هستند که انرژی را به فرمی که برای بدن قابل استفاده است تبدیل می کند. چربی قهوه ای انرژی مصرف می کند و بدن را گرم می کند بر عکس چربی سفید انرژی ذخیره می کند.

این بافتی است که در بدن انسان وجود دارد و کاری را انجام می دهد که خیلی از ما می خواهیم انجام دهیم، یعنی از بین بردن چربی اضافی.
این پژوهش افزود: کشف هورمون «اورکسین» و نقش بزرگ آن در سوختن موثر چربی‌ها ممکن است به سوال رایج در بین مردم که چرا برخی غذا زیاد می خورند اما وزن آنها زیاد نمی شود اما برخی دیگر با خوردن کمی غذا چاق می شوند.

این پژوهش تاکید کرد: میزان این هورمون در بین افراد متفاوت است و بر همین اساس میزان استعداد به چاقی و مقدار غذا نیز تفاوت می کند.
بر اساس این پژوهش؛ کمبود این هورمون در جسم انسان تا حد زیادی در بروز چاقی نقش دارد زیرا از قدرت بدن برای سوختن چربی ها و رهایی از کالری می کاهد.

پژوهشگران قرار است در مرحله آینده درباره این هورمون تحقیقات بیشتری کرده و برای یافتن یا تولید ترکیب شیمیایی جدیدی با همان ویژگی ها و تاثیر گذاری درسوختن چربی ها تلاش کنند. پژوهشگران یادآور شده اند افزایش چربى شکم، به طور مستقل با خطر ابتلا به بیمارى قلبى را ارتباط دارد.

نتایج این تحقیق در آخرین شماره نشریه متابولیسم سلولی (CELL METABOLISM) منتشر شده است.

[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

محققان میکروسکوپی در ابعاد یک سلول ساختند!!!


تاکنون چنین رسم بود که محققان زمانی که می‌خواستند اجسام ذره‌بینی را مشاهده کنند آن را در زیر میکروسکوپ قرار می‌دادند، اما اکنون یک گروه از محققان انگلیسی موفق شده‌اند میکروسکوپی را تکمیل کنند که در ابعاد یک تک سلول آدمی است.
این میکروسکوپ با همکاری یک گروه بین رشته‌ای از محققان با بودجه شورای پژوهشهای علوم زیستی و شورای پژوهشهای علوم فیزیکی و مهندسی ، تکمیل شده است. اندازه این تراشه نوری در حد یک سلول است و می‌تواند برای تولید سریعتر داروهای جدید و انجام آزمایشهای پزشکی با سرعت زیاد مورد استفاده قرار گیرد.

محققان برای تولید میکروسکوپ جدید از این تصور که میکروسکوپ چیزی است که اجسام ریز را در زیر آن قرار می‌دهند تا قابل روئیت شوند، صرف نظر کردند و فکر نو تراشه‌های نوری را بسط دادند که نمونه‌های زیستی ریز می‌توانند در درون آنها جای گیرند.

در این حال مقادیر اندکی مواد شیمیایی فلوئورسان که موجب می‌شود نمونه زیستی از خود نور ساطع کند، به مجموعه اضافه می‌شود و آنگاه با استفاده از یک پرتو لیزر کار تحلیل سلول آنچه که درون آن جای گرفته انجام می‌شود. محققان می‌توانند با استفاده از این فناوری، موقعیت ساختار درونی سلولها را مورد بررسی قرار دهند و درباره وجود یا عدم وجود بیماریهای گوناگون در تراز سلولی به کاوش بپردازند.

در عین حال این روش امکان می‌دهد نحوه واکنش بدن را به داروهای مختلف در سطح سلولی مورد مطالعه قرار داد و شیوه‌های درمان موثری را ابداع کرد. این فناوری جدید همچنین این امکان تازه را بوجود می‌آورد که یک آزمایشگاه مینیاتوری در ابعاد یک کارت اعتباری کوچک بوجود آورد که با کمک آن می‌توان نمونه سلولهای بدن بیمار را در خانه مورد آزمایش قرار داد و نیاز به حضور در بیمارستان را برای انجام آزمایشها از میان برد.

تحقیقات اولیه این گروه از پژوهشگران تا آنجا موفق بوده که این گروه یک شرکت تجاری به نام "بایو استیتوس" به منظور عرضه فناوری جدید برپا کرده‌اند. این شرکت همچنین فناوری دستگاه بررسی‌کننده نور فلوئورسانی را که از نمونه بدست می‌آید، تکمیل کرده است.

این فناوری امکان تحلیل نمونه‌های زیستی بسیار پیچیده را فراهم می‌آورد. به گفته پروفسور "پل اسمیت" که سرپرستی گروه پژوهشگران را برعهده دارد، تحقیقات این گروه می‌تواند انقلابی در عرصه بررسی و تحلیل نمونه‌های زیستی بوجود آورد. گام بعدی این گروه تکمیل دستگاههای کوچک و ساده‌ای است که قادر به تشخیص بیماریها و عوارض مختلف هستند. در آینده با کمک این فناوری می‌توان دستگاههای کوچکی در اختیار افراد قرار داد تا با استفاده از آن بطور شخصی خود را چک -آپ و معاینه پزشکی کنند.

تحقیق جدید که در دانشکده پزشکی ویلز در انگلستان انجام شده از همکاری محققانی از دانشگاههای کاردیف، بنگور (هر دو در ایالت ویلز) ، موسسه سرطان شناسی گری در لندن ، دانشگاه واریک در انگلستان و برخی از آزمایشگاهها در آمریکا برخوردار بوده است.


[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آنزیم کلیدی تبدیل کننده کلسترول به پیش ساز پلاک‌های عروقی کشف شد.


دانشمندان کارولینای شمالی آنزیمی را یافته‌اند که کلسترول را به یکی از پیش سازهای پلاکهای مسدود کننده عروق تبدیل می‌کند. به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از پایگاه اینترنتی medlineplus.com ، این یافته سنگ بنایی برای درمان تصلب شرایین یا آترواسکلروز محسوب می‌شود.کلسترول یکی از اساسی ترین مواد ساختمانی پوشش اعصاب، یکی از اصلی ترین چربیهای غشای سلولی و همچنین ماده پیش ساز هورمونها محسوب می‌شود. بدن به خودی خود کلسترول مورد نیاز خود را می‌سازد با وجود این کلسترول موجود در مواد غذایی با مسدود کردن عروق خونی خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می‌دهند. هنوز روشن نیست چگونه کلسترول موجود در مواد غذایی به پلاکهای مسدود کننده عروق وارد می‌شود.

دانشمندان دانشکده پزشکی وابسته به دانشگاه ویک فارست با دستکاری الگوی ژنتیکی موشها آنزیم ‪ ACAT2‬را از بدن آنها حذف کردند. این آنزیم با ایجاد تغییرات ساختمانی در کلسترول انتقال آن را به داخل سلول تسهیل می‌کند. در این موشها میزان بروز بیماری تصلب شرایین ‪85‬ درصد کمتر از موشهایی بود که این آنزیم را داشتند. نتایج این مطالعه در ششمین کنفرانس سالانه انجمن متخصصان قلب آمریکا در واشنگتن ارائه شد.

[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف نقش مولکول TNA در تکامل حیات


گروهی از دانشمندان آمریکایی در کنار DNA و RNA به نقش مولکول سومی به نام TNA در تاریخ تکامل حیات در زمین پی بردند. به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، DNA و RNA امروز به عنوان تنها مولکولهای حیات شناخته می شوند. این مولکولها که در سلولهای تمام جانداران زمین وجود دارند خود را سازمان دهی و تکثیر می کنند و می توانند به صورت آنزیمها و پروتئینها بیان شوند.اما شاید در کنار DNA و RNA مولکول سومی هم وجود داشته که در تاریخ تکامل گذشته زمین نقش مهمی در تکامل حیات ایفا کرده است.

این مولکول سوم TNA یا تری نوکلئیک اسید نام دارد که در ساختار آن به جای "دی اکسی ریبوز" (مثل DNA) یا "ریبوز" (مثل RNA) یک "تریوز" جایگزین شده است.

درحقیقت DNA و RNA مولکولهای بسیار پیچیده ای هستند که احتمالاً برای اینکه در اولین اشکال ماده ژنتیکی حاضر باشند بسیار سنگین بوده اند.

بنابراین از سالها قبل گروههای مختلفی از دانشمندان فرضیه هایی را مبنی بر حضور یک مولکول سوم مطرح و این احتمال را ارائه کردند که در طول میلیاردها سال این مولکول به تکامل رسیده و سپس ناپدید شده است.

فرضیه وجود TNA نخستین بار چند سال قبل مطرح شد. اکنون گروهی از دانشمندان مرکز تکامل پزشکی و انفورماتیک در دانشگاه ایالتی آریزونا تعدادی از مولکولهای TNA را ایجاد کردند و برای اولین بار بر روی زیرلایه ای که در آن پروتئین متفاوتی حاضر بود مسیر تکامل این مولکول را دنبال کردند.

این بررسیها نشان می دهد که مولکول TNA قادر است خود را به صورت اشکال سه بعدی پیچیده ای سازمان دهی کند، به پروتئین چنگ بزند و توانایی بالایی برای میل ترکیبی با سایر مولکولها را توسعه دهد.

براساس گزارش نیوساینتیست، بسیاری از محققان در پی انتشار نتایج این تحقیق در مجله "نیچر شیمی" اظهار داشتند که TNA احتمالاً پیش ماده DNA و RNA بوده است چون هرچند ساختارش ساده تر و کوچکتر از این دو مولکول است باوجود این، پیچیدگیهای آنها را حفظ می کند.

از سویی دیگر، این مولکول هرگز در هیچ ارگانیسم زنده ای شناسایی نشده است که این می تواند به معنی ناپدید شدن آن باشد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آیا مردان در حال نابودی اند؟!!!


حتما شنیده اید که کروموزوم Y در حال زوال است ، ولی آیا مردان رو به نابودی اند؟ زنان بخاطر داشتن تفاوتی سیتوژنتیکی از مردان متمایزند. یک کروموزوم X اضافی بجای Y باعث شده است آنها زن باشند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از Popular Science تقریباً یک دهه از زمان اولین پیشگویی دانشمندان در رابطه با از دست رفتن کروموزوم Y در مردان می گذرد. در واقع کروموزوم Y باعث می شود که مردان ، مرد باشند. اما نقشه برداری اخیر از ژنوم شامپانزه نشان داده است که از کروموزوم Y محافظت می شود. این امر بخاطر تک همسری انسان است.

ژن های انسان در 23 جفت کروموزوم گسترش یافته اند که 22 تای آنها کاملاً مشابه می باشند. کروموزوم 23 همانند یک سکه ی دو رویه در عالم بیولوژی محسوب می گردد. دو X بمعنی زن بودن و X در کنار Y بمعنی مرد بودن است. جفت های کروموزومی غالباً قطعاتی از DNA را طی فرایند نوترکیبی ، مبادله می کنند. نقش نوترکیبی فعال نگه داشتن ژن ها می باشد.

تا اواخر دهه 1990 عقیده بر این بود که کروموزوم Y انسان بخش عمده ای از ژن های کروموزوم X را ندارد تا بتواند با آن تبادل قطعه انجام دهد. نتیجه این امر باعث کاهش و غیر فعال شدن تدریجی ژن های کروموزوم Y می گردد تا اینکه نهایتاً محو شود. بطوریکه پیشبینی شد نسل مرد بین 5 تا 10 ملیون سال اینده از کره خاکی محو خواهد شد.

چون انسان و شامپانزه از یک جد مشترک در 6 ملیون سال پیش منشا گرفته اند ، دیوید پیج (David Page) از مؤسسه
Whitehhead در ماساچوست بر آن شد تا روند نمو کروموزوم Y در شامپانزه و همتای انسانی آن را مطالعه نماید. آنچه او کشف کرد دور از تصور بود: کروموزوم Y در شامپانزه بیشتر از Y ی انسانی تحلیل رفته بود.

پیج و همکارانش نتیجه گرفتند که شامپانزه های ماده بعلت بی بند و باری و داشتن چندین شریک جنسی ، توانسته اند ژن های Y را به گونه ای القا کنند که اسپرم های فعالی را تولید نمایند. در واقع بقول این محققین جنگی بین اسپرم های شامپانزه وجود دارد. هر شامپانزه نر سعی می کند ژن های خود را تحمیل نماید.

در واقع طی این روند ، ژن های غیر تولید مثلی واقع بر کروموزوم Y ، سست و غیر فعال شده اند. بعلاوه تحلیل Y در شامپانزه شباهت هایی را با انسان نشان داده است. دانشمندان این مؤسسه بر این باورند که اگر چه کروموزوم Y انسانی در ابتدا ژن هایی را از دست داده اند ، ولی در قرون اخیر نسبتاً پایدار شده است. کروموزوم Y انسان از سرنوشت Y شامپانزه دور مانده است و این امر بدلیل تک همسری بودن و یا منوگامی بودن انسان است.

اسپرم انسان رقابت اسپرم های شامپانزه را نداشته است. بنابراین فشاری را برای تولید اسپرم قوی تر متحمل نشده است. تمام ژنتیک دانان معتقدند که زوال کروموزوم Y در انسان متوقف شده است. جنی آ. مارشال از دانشگاه ملی استرالیا ، کانبرا ، می گوید که از 300 ملیون سال گذشته که کروموزوم Y انسان متولد شد ، بتدریج تحلیل رفته است. ولی همچنان بحث ادامه دارد که آیا کاهش میزان مردان در مقایسه با زنان متوقف شده است و یا خیر ؟

[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

میز شلوغ، باعث فکر راحت‌تر و واضح‌تر می شود


میز شلوغ، باعث فکر راحت‌تر و واضح‌تر می شود محققان آلمانی معتقدند که میز شلوغ، در فکر کردن، بازدهی بهتری دارد.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرویس علمی فناوری جام نیوز، مدیران و افراد پرکار، ممکن است که نسبت به میز مرتب، بسیار صحبت کنند، اما به نظر می‌رسد با توجه به بازدهی، میز شلوغ، بهتر می‌باشد.
محققان آلمانی معتقدند که میز شلوغ، در فکر کردن، بازدهی بهتری دارد. محققان در یک مجموعه‌‌ای از مطالعات، دریافتند که افراد زمانی که اطراف‌شان شلوغ است، واضح‌تر و راحت‌تر فرآیند فکر کردن را انجام می‌دهند و کارهای خود را راحت‌تر انجام می‌دهند.

به‌ هم‌ریختگی روانی و دیداری، باعث می‌شود که انسان برای فکر کردن، بیشتر تمرکز کند. اندیشمندان و نویسندگان بزرگی چون آلبرت انیشتین و روآلد داهل، به داشتن میز شلوغ در دنیا مشهور بودند.
به نوشته روزنامه دیلی میل، محققان بر این باورند، برخلاف آنچه تصور در مورد میز شلوغ وجود دارد، اتفاقا میزهای شلوغ، برای فکر کردن مضر نمی‌باشند و حتی باعث افزایش کارآئی شغلی و افزایش خلاقیت کارمندان در حل مشکلات می‌شود. محققان می‌گویند تمام شواهد، ارتباط بین شلوغی میز و عدم تمرکز فرد برای فکر کردن را تائید نمی‌کند.


[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

از بین بردن بیماری‌ قلبی، با مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ


از بین بردن بیماری‌ قلبی، با مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ بنابر نتایج یک تحقیق، مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ، باعث از بین رفتن خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرویس علمی فناوری جام نیوز (22 ژانویه / 2 بهمن)، بیماران چاقی که نوشیدنی ساخته شده از میوه گل سرخ را روزانه به مدت شش هفته مصرف کردند، مشاهده نمودند که فشار خون و سطح کلسترول آنها به طور چشمگیری، کاهش پیدا کرده است.

این دانه‌های کوچک که در اواخر فصل شکوفه زدن، جوانه می‌کند، برای قرن‌ها و سالیان متمادی، به عنوان یک درمان برای بیماری‌هائی چون ورم مفاصل مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در تحقیقی که در سال 2007 انجام شد، نشان داد بیمارانی که دارای زخم‌های مفاصل بودند، با مصرف روزانه کپسول گل سرخ، 40 درصد درد آنها کاهش و 25 درصد پیشرفت در حرکت، برای‌شان حاصل شد.

در آخرین تحقیقی که توسط محققان تغذیه اروپائی انجام شد، محققان با استفاده از 31 زن و مرد چاق، به دنبال آن بودند که آیا مصرف روزانه عصاره گل سرخ، خطر بیماری‌های دیابت نوع اول و دوم و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.


[ارسال شده توسط صفا]


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|گیاه درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آيا ثروتمندان شادتر از کساني هستند که پول ندارند؟


خبرگزاري دانشجويان ايران - همدانآيا ثروتمندان شادتر از کساني هستند که پول ندارند؟ براساس يک مطالعه پژوهشي که به تازگي درباره پول و روان‌شناسي صورت گرفته، پاسخ اين سوال مثبت است، البته روان‌شناساني که اين مطالعه را انجام داده‌اند همچنين گفته‌اند که ثروت روان‌شناختي اهميت بيشتري از ثروت مادي دارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه همدان، در وبلاگي آمده است: دکتر "اد دينر" از دانشگاه ايلي نويز و پسرش دکتر "رابرت بيسواس- دينر" که از مرکز روان‌شناسي کاربردي در ميلواکي دو تن از خبره‌ترين روان‌شناسان جهان در موضوع شادکامي هستند تاثيرات ثروت مادي بر روي شادکامي را مورد مطالعه قرار داده و يافته‌هاي خود را در صد و هفدهمين کنگره سالانه انجمن روان‌شناسي آمريکا ارائه کردند.

دکتر دينر مي‌گويد: مردم بايد از دام تأکيد بيش از حد بر روي منابع مادي بپرهيزند و مجموعه کاملي از منابع را در نظر بگيرند. اين به آن‌ها کمک مي‌کند که با شرايط سخت و دشوار بهتر کنار آيند.


[ارسال شده توسط صفا]


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.4532 ثانيه, 0.0944 براي هر جستجو .