آنزیم کلیدی تبدیل کننده کلسترول به پیش ساز پلاک‌های عروقی کشف شد.


دانشمندان کارولینای شمالی آنزیمی را یافته‌اند که کلسترول را به یکی از پیش سازهای پلاکهای مسدود کننده عروق تبدیل می‌کند. به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از پایگاه اینترنتی medlineplus.com ، این یافته سنگ بنایی برای درمان تصلب شرایین یا آترواسکلروز محسوب می‌شود.کلسترول یکی از اساسی ترین مواد ساختمانی پوشش اعصاب، یکی از اصلی ترین چربیهای غشای سلولی و همچنین ماده پیش ساز هورمونها محسوب می‌شود. بدن به خودی خود کلسترول مورد نیاز خود را می‌سازد با وجود این کلسترول موجود در مواد غذایی با مسدود کردن عروق خونی خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می‌دهند. هنوز روشن نیست چگونه کلسترول موجود در مواد غذایی به پلاکهای مسدود کننده عروق وارد می‌شود.

دانشمندان دانشکده پزشکی وابسته به دانشگاه ویک فارست با دستکاری الگوی ژنتیکی موشها آنزیم ‪ ACAT2‬را از بدن آنها حذف کردند. این آنزیم با ایجاد تغییرات ساختمانی در کلسترول انتقال آن را به داخل سلول تسهیل می‌کند. در این موشها میزان بروز بیماری تصلب شرایین ‪85‬ درصد کمتر از موشهایی بود که این آنزیم را داشتند. نتایج این مطالعه در ششمین کنفرانس سالانه انجمن متخصصان قلب آمریکا در واشنگتن ارائه شد.

[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف نقش مولکول TNA در تکامل حیات


گروهی از دانشمندان آمریکایی در کنار DNA و RNA به نقش مولکول سومی به نام TNA در تاریخ تکامل حیات در زمین پی بردند. به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، DNA و RNA امروز به عنوان تنها مولکولهای حیات شناخته می شوند. این مولکولها که در سلولهای تمام جانداران زمین وجود دارند خود را سازمان دهی و تکثیر می کنند و می توانند به صورت آنزیمها و پروتئینها بیان شوند.اما شاید در کنار DNA و RNA مولکول سومی هم وجود داشته که در تاریخ تکامل گذشته زمین نقش مهمی در تکامل حیات ایفا کرده است.

این مولکول سوم TNA یا تری نوکلئیک اسید نام دارد که در ساختار آن به جای "دی اکسی ریبوز" (مثل DNA) یا "ریبوز" (مثل RNA) یک "تریوز" جایگزین شده است.

درحقیقت DNA و RNA مولکولهای بسیار پیچیده ای هستند که احتمالاً برای اینکه در اولین اشکال ماده ژنتیکی حاضر باشند بسیار سنگین بوده اند.

بنابراین از سالها قبل گروههای مختلفی از دانشمندان فرضیه هایی را مبنی بر حضور یک مولکول سوم مطرح و این احتمال را ارائه کردند که در طول میلیاردها سال این مولکول به تکامل رسیده و سپس ناپدید شده است.

فرضیه وجود TNA نخستین بار چند سال قبل مطرح شد. اکنون گروهی از دانشمندان مرکز تکامل پزشکی و انفورماتیک در دانشگاه ایالتی آریزونا تعدادی از مولکولهای TNA را ایجاد کردند و برای اولین بار بر روی زیرلایه ای که در آن پروتئین متفاوتی حاضر بود مسیر تکامل این مولکول را دنبال کردند.

این بررسیها نشان می دهد که مولکول TNA قادر است خود را به صورت اشکال سه بعدی پیچیده ای سازمان دهی کند، به پروتئین چنگ بزند و توانایی بالایی برای میل ترکیبی با سایر مولکولها را توسعه دهد.

براساس گزارش نیوساینتیست، بسیاری از محققان در پی انتشار نتایج این تحقیق در مجله "نیچر شیمی" اظهار داشتند که TNA احتمالاً پیش ماده DNA و RNA بوده است چون هرچند ساختارش ساده تر و کوچکتر از این دو مولکول است باوجود این، پیچیدگیهای آنها را حفظ می کند.

از سویی دیگر، این مولکول هرگز در هیچ ارگانیسم زنده ای شناسایی نشده است که این می تواند به معنی ناپدید شدن آن باشد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آیا مردان در حال نابودی اند؟!!!


حتما شنیده اید که کروموزوم Y در حال زوال است ، ولی آیا مردان رو به نابودی اند؟ زنان بخاطر داشتن تفاوتی سیتوژنتیکی از مردان متمایزند. یک کروموزوم X اضافی بجای Y باعث شده است آنها زن باشند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از Popular Science تقریباً یک دهه از زمان اولین پیشگویی دانشمندان در رابطه با از دست رفتن کروموزوم Y در مردان می گذرد. در واقع کروموزوم Y باعث می شود که مردان ، مرد باشند. اما نقشه برداری اخیر از ژنوم شامپانزه نشان داده است که از کروموزوم Y محافظت می شود. این امر بخاطر تک همسری انسان است.

ژن های انسان در 23 جفت کروموزوم گسترش یافته اند که 22 تای آنها کاملاً مشابه می باشند. کروموزوم 23 همانند یک سکه ی دو رویه در عالم بیولوژی محسوب می گردد. دو X بمعنی زن بودن و X در کنار Y بمعنی مرد بودن است. جفت های کروموزومی غالباً قطعاتی از DNA را طی فرایند نوترکیبی ، مبادله می کنند. نقش نوترکیبی فعال نگه داشتن ژن ها می باشد.

تا اواخر دهه 1990 عقیده بر این بود که کروموزوم Y انسان بخش عمده ای از ژن های کروموزوم X را ندارد تا بتواند با آن تبادل قطعه انجام دهد. نتیجه این امر باعث کاهش و غیر فعال شدن تدریجی ژن های کروموزوم Y می گردد تا اینکه نهایتاً محو شود. بطوریکه پیشبینی شد نسل مرد بین 5 تا 10 ملیون سال اینده از کره خاکی محو خواهد شد.

چون انسان و شامپانزه از یک جد مشترک در 6 ملیون سال پیش منشا گرفته اند ، دیوید پیج (David Page) از مؤسسه
Whitehhead در ماساچوست بر آن شد تا روند نمو کروموزوم Y در شامپانزه و همتای انسانی آن را مطالعه نماید. آنچه او کشف کرد دور از تصور بود: کروموزوم Y در شامپانزه بیشتر از Y ی انسانی تحلیل رفته بود.

پیج و همکارانش نتیجه گرفتند که شامپانزه های ماده بعلت بی بند و باری و داشتن چندین شریک جنسی ، توانسته اند ژن های Y را به گونه ای القا کنند که اسپرم های فعالی را تولید نمایند. در واقع بقول این محققین جنگی بین اسپرم های شامپانزه وجود دارد. هر شامپانزه نر سعی می کند ژن های خود را تحمیل نماید.

در واقع طی این روند ، ژن های غیر تولید مثلی واقع بر کروموزوم Y ، سست و غیر فعال شده اند. بعلاوه تحلیل Y در شامپانزه شباهت هایی را با انسان نشان داده است. دانشمندان این مؤسسه بر این باورند که اگر چه کروموزوم Y انسانی در ابتدا ژن هایی را از دست داده اند ، ولی در قرون اخیر نسبتاً پایدار شده است. کروموزوم Y انسان از سرنوشت Y شامپانزه دور مانده است و این امر بدلیل تک همسری بودن و یا منوگامی بودن انسان است.

اسپرم انسان رقابت اسپرم های شامپانزه را نداشته است. بنابراین فشاری را برای تولید اسپرم قوی تر متحمل نشده است. تمام ژنتیک دانان معتقدند که زوال کروموزوم Y در انسان متوقف شده است. جنی آ. مارشال از دانشگاه ملی استرالیا ، کانبرا ، می گوید که از 300 ملیون سال گذشته که کروموزوم Y انسان متولد شد ، بتدریج تحلیل رفته است. ولی همچنان بحث ادامه دارد که آیا کاهش میزان مردان در مقایسه با زنان متوقف شده است و یا خیر ؟

[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

میز شلوغ، باعث فکر راحت‌تر و واضح‌تر می شود


میز شلوغ، باعث فکر راحت‌تر و واضح‌تر می شود محققان آلمانی معتقدند که میز شلوغ، در فکر کردن، بازدهی بهتری دارد.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرویس علمی فناوری جام نیوز، مدیران و افراد پرکار، ممکن است که نسبت به میز مرتب، بسیار صحبت کنند، اما به نظر می‌رسد با توجه به بازدهی، میز شلوغ، بهتر می‌باشد.
محققان آلمانی معتقدند که میز شلوغ، در فکر کردن، بازدهی بهتری دارد. محققان در یک مجموعه‌‌ای از مطالعات، دریافتند که افراد زمانی که اطراف‌شان شلوغ است، واضح‌تر و راحت‌تر فرآیند فکر کردن را انجام می‌دهند و کارهای خود را راحت‌تر انجام می‌دهند.

به‌ هم‌ریختگی روانی و دیداری، باعث می‌شود که انسان برای فکر کردن، بیشتر تمرکز کند. اندیشمندان و نویسندگان بزرگی چون آلبرت انیشتین و روآلد داهل، به داشتن میز شلوغ در دنیا مشهور بودند.
به نوشته روزنامه دیلی میل، محققان بر این باورند، برخلاف آنچه تصور در مورد میز شلوغ وجود دارد، اتفاقا میزهای شلوغ، برای فکر کردن مضر نمی‌باشند و حتی باعث افزایش کارآئی شغلی و افزایش خلاقیت کارمندان در حل مشکلات می‌شود. محققان می‌گویند تمام شواهد، ارتباط بین شلوغی میز و عدم تمرکز فرد برای فکر کردن را تائید نمی‌کند.


[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

از بین بردن بیماری‌ قلبی، با مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ


از بین بردن بیماری‌ قلبی، با مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ بنابر نتایج یک تحقیق، مصرف روزانه عصاره میوه گل سرخ، باعث از بین رفتن خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرویس علمی فناوری جام نیوز (22 ژانویه / 2 بهمن)، بیماران چاقی که نوشیدنی ساخته شده از میوه گل سرخ را روزانه به مدت شش هفته مصرف کردند، مشاهده نمودند که فشار خون و سطح کلسترول آنها به طور چشمگیری، کاهش پیدا کرده است.

این دانه‌های کوچک که در اواخر فصل شکوفه زدن، جوانه می‌کند، برای قرن‌ها و سالیان متمادی، به عنوان یک درمان برای بیماری‌هائی چون ورم مفاصل مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در تحقیقی که در سال 2007 انجام شد، نشان داد بیمارانی که دارای زخم‌های مفاصل بودند، با مصرف روزانه کپسول گل سرخ، 40 درصد درد آنها کاهش و 25 درصد پیشرفت در حرکت، برای‌شان حاصل شد.

در آخرین تحقیقی که توسط محققان تغذیه اروپائی انجام شد، محققان با استفاده از 31 زن و مرد چاق، به دنبال آن بودند که آیا مصرف روزانه عصاره گل سرخ، خطر بیماری‌های دیابت نوع اول و دوم و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.


[ارسال شده توسط صفا]


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|گیاه درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آيا ثروتمندان شادتر از کساني هستند که پول ندارند؟


خبرگزاري دانشجويان ايران - همدانآيا ثروتمندان شادتر از کساني هستند که پول ندارند؟ براساس يک مطالعه پژوهشي که به تازگي درباره پول و روان‌شناسي صورت گرفته، پاسخ اين سوال مثبت است، البته روان‌شناساني که اين مطالعه را انجام داده‌اند همچنين گفته‌اند که ثروت روان‌شناختي اهميت بيشتري از ثروت مادي دارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه همدان، در وبلاگي آمده است: دکتر "اد دينر" از دانشگاه ايلي نويز و پسرش دکتر "رابرت بيسواس- دينر" که از مرکز روان‌شناسي کاربردي در ميلواکي دو تن از خبره‌ترين روان‌شناسان جهان در موضوع شادکامي هستند تاثيرات ثروت مادي بر روي شادکامي را مورد مطالعه قرار داده و يافته‌هاي خود را در صد و هفدهمين کنگره سالانه انجمن روان‌شناسي آمريکا ارائه کردند.

دکتر دينر مي‌گويد: مردم بايد از دام تأکيد بيش از حد بر روي منابع مادي بپرهيزند و مجموعه کاملي از منابع را در نظر بگيرند. اين به آن‌ها کمک مي‌کند که با شرايط سخت و دشوار بهتر کنار آيند.


[ارسال شده توسط صفا]


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تولید لیزر خود ترمیم شونده از سلولهای زنده


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران محققان توانسته اند یک تک سلول زنده را به گونه ای تغییر دهند که می تواند از خود نور لیزر تولید کند، ابداعی که می تواند شیوه های درمانی و تشخیصی تحت نور و لیزر را متحول سازد. به گزارش خبرگزاری مهر، این تکنیک با تغییر ساختار یک سلول آغاز می شود به شکلی که می تواند از خود پروتئین نورزا ایجاد کند، نوعی پروتئین که در ابتدا از عروس ماهی های درخشان به دست می آمدند.سپس با قرار گرفتن این سلولها در معرض نور آبی ضعیف، سلولها می توانند از خود پرتو لیزری مستقیم و سبز رنگی ایجاد کنند. این شیوه می تواند در تصویربرداری های میکروسکوپی و درمانهای نوری بهبود قابل توجهی ایجاد کند.

نور لیزر با نور عادی تفاوت دارد، زیرا لیزر دسته هایی باریک از رنگها است که به صورت هماهنگ و منطبق با یکدیگر نوسان می کنند. تکنیک جدید که توسط محققان مرکز طب نوری بیمارستان عمومی ماساچوست ابداع شده است برای اولین بار توانسته است این تکنیک را در سلول زنده و نه اجسام جامد نمایش دهد.

محققان از پروتئین فلورسنت سبز یا GFP به عنوان واسطه لیزری استفاده کردند، این پروتئینها اولین بار از بدن عروس ماهی های درخشان به دست آمده و توانستند با عملکردی مشابه یک مشعل که می تواند درون ساختار سامانه های زنده را درخشان سازد، زیست شناسی را متحول سازد.

در مطالعه جدید، این پروتئین از دستکاری و تغییر سلولهای کلیه انسان به وجود آمده است. سپس این سلولها در میان دو آینه کوچک که نقش حفره های لیزری را به عهده داشته و ابعاد آنها تنها 20 میلیونیوم متر بود، قرار گرفتند به این شکل نور تولید شده از سلولها می توانست بارها و بارها در میان سلول نوسان داشته باشد.

پس از قرار گرفتن سلولها در معرض نور آبی می توان نور سبز رنگ و مستقیم لیزر را مشاهده کرد که از دل سلول به بیرون می تابد. طی این فرایند و پس از آن سلولها همچنان زنده باقی می مانند. در واقع محققان این سیستم را یک سیستم لیزری خود ترمیم شونده می دانند زیرا در صورتی که طی این فرایند پروتئینهای نورزا آسیب ببینند سلولها به سادگی پروتئینهای جدیدی تولید می کنند.

محققان باور دارند با استفاده از این لیزر زنده می توان بسیاری از فرایندهای درون سلولی را با حساسیت و دقتی بسیار بالا مشاهده کرد.
بر اساس گزارش بی بی سی، در تصویربرداری، تشخیص و درمانهای نوری متخصصان در تلاشند راه هایی کارامد را برای تاباندن نور لیزر از منبعی خارجی به اعماق نسوج بدن بیابند، در حالی که در این شیوه نور از درون خود بافت به هدفهای مورد نظر تابیده خواهد شد.


http://www.iran-stu.com

[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

پرتره هایی از حشرات عادی


"دوسان بنو" دانشجوی اهل اسلواکی است که به حشرات علاقه ای ویژه دارد و از این رو تمامی تمرکز خود را به عکاسی ماکرو از حشرات و عنکبوتهایی قرار داده است که روزانه در محیط زندگی انسانها پرسه می زنند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، بنو این جانداران را از فضای خارج از منزل خود به دام انداخته و سپس برای عکاسی آنها را به استودیو ویژه حشراتش می برد، جزئیات تصاویری که وی از این حشرات به ثبت رسانده به اندازه ای است که تارهای موی بدن، آرواره و نیش آنها قابل مشاهده است، جزئیاتی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

بنو با تاکید به تنوع بالایی که در میان حشرات وجود دارد، می گوید در میان آنها انواعی وجود دارند که ابروهای رنگین کمانی یا موهای بسیار بلند دارند و تفاوت در ساختار بدن حشرات به اندازه ای است که انگار هر یک از آنها از یک سیاره جداگانه به زمین آمده اند:[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|آلبوم عکس زیست شناسی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.7573 ثانيه, 0.2719 براي هر جستجو .