تاثیر خوردن بستنی بر روی مغز


عصب شناسان موسسه روان شناسی لندن در تازه‌ترین بررسیهای خود دریافته‌اند خوردن بستنی سبب تحریک همان بخشی از مغز می‌شود که مسوول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.

در این بررسیها روشن شد خوردن بستنی بلافاصله بر ناحیه موسوم به قشر چشمی پیشانی مغز تاثیر می‌گذارد. این آزمایش با حمایت مالی یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده بستنی در اروپا انجام شده است. محققان با کمک دستگاه اسکنر ، نحوه عمل بخشهای مختلف مغز داوطلبان را در هنگام خوردن بستنی بررسی کردند.

نتایج تحقیق اخیر که در کنفرانس متخصصان زیست عصب شناسی در شهر کاردیف مرکز کلان در "ویلز" انگلیس ارائه شده ، بخشی از تحقیقات گسترده‌تری است که در زمینه شناسایی مراکزی از مغز که احساسات مختلف را در اشخاص بوجود می‌آورد، در دست انجام است.

محققان امیدوارند بتوانند جایگاه احساساتی نظیر ناامید شدن و سرخوردگی و یا احساس تنهایی را مشخص سازند. به نوشته روزنامه گاردین یک محقق انگلیسی به نام پیتر هالیگان که استاد علوم زیست - عصب شناسی در دانشگاه لندن است بزودی با یک بودجه دوازده ‪میلیون پوندی نخستین تحقیقات را در حوزه نوظهور زیست - عصب شناسی اجتماعی به اجرا در خواهد آورد.

یکی از اهداف این طرح استفاده از اطلاعات بدست آمده از تصاویر اسکنرها برای تشخیص این نکته است که کدام یک از کارمندانی که بابت بیماری مرخصی استحقاقی تقاضا می‌کنند، واقعا دچار بیماری هستند و کدام دسته تمارض می‌کنند. این محقق با بهره‌گیری از این نوع اسکنها توانسته است ناحیه‌ای از مغز را که در هنگام تقلب و فریبکاری فعال می‌شود مشخص کند.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران


[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ادامه وحشت دانشمندان از انتشار مرگبارترين تحقيق سال‌هاي اخير در مورد ویروس آنفلوآنزا


دانشمنداني که با دستكاري ويروس مرگبار آنفلوآنزاي پرندگان، موفق به توليد ويروسي با قدرت بسيار فراگير و نابودكننده بشر شده بودند، به دليل نگراني از سوء استفاده احتمالي تروريست‌ها از اين ويروس، تحقيقات خود را به طور موقت متوقف کردند.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس علمي ايسنا، اين پژوهشگران در نامه‌اي که در دو نشريه علمي «ساينس» و «نيچر» منتشر کرده‌اند، خواستار آن شده‌اند که در مورد ارزش و همچنين خطرات انجام چنين مطالعاتي بحث و گفت‌وگو صورت گيرد.

مقامات دولتي ماه گذشته از مولفان اين تحقيقات خواستند که پيش از انتشار مقالات خود، جزييات مهمي را از آنها حذف کنند. گروهي از مشاوران دولت آمريکا هشدار داده بودند که اطلاعات موجود در اين تحقيقات ممکن است براي اقدامات تروريستي مورد استفاده قرار گيرد.

متخصصان ايمني زيستي نگرانند که يک نوع تغيير يافته و مسري‌تر از ويروس آنفلوآنزاي مرغي ممکن است باعث همه گيري مرگباري شود که تلفات آن حتي از شيوع آنفلوآنزاي اسپانيايي که در فاصله سال‌هاي 1918 تا 1919، جان حدود 40 ميليون نفر را ستاند، هم بيشتر باشد.

اين هيات که در وزارت بهداشت آمريکا در مورد ايمني تحقيقات بيولوژيک به دولت مشاوره مي‌دهد، توصيه کرده است که جزييات مهمي از محتواي مقالات مربوط به اين تحقيقات تازه حذف شود و همين مساله باعث واکنش‌هاي خشمگينانه‌اي در سطح بين‌المللي شده است. هيات مشاور دولت آمريکا در حوزه ايمني تحقيقات زيستي از 18 کارشناس دولتي و 23 متخصص خارج از دولت تشکيل شده است. اين نهاد که مي‌تواند به پژوهشگران توصيه‌هايي کند، قادر نيست مانع از انتشار تحقيقات آنها شود.

در حالي که ويروس H5N1 که نوعي ويروس آنفلوآنزاي پرندگان است، براي انسانها بسيار مرگبار است، اما تلفات آن تا کنون محدود بوده است، زيرا به سادگي از انسان به انسان سرايت نمي‌کند.

اما پژوهشگران دانشگاه «اراسموس» هلند و دانشگاه «ويسکونسين - مديسون» آمريکا در پژوهشي مشترک، اين ويروس را به شکلي تغيير دادند که امکان سرايت آن بين موش خرما‌ها بسيار بيشتر شد.


دو نشريه علمي اکنون مي‌خواهند که نتايج اين تحقيقات را به استثناي بخش‌هاي حساس آن، منتشر کنند و همزمان مسؤولان آنها در حال رايزني با دولت آمريکا هستند تا راهي براي ارائه اين اطلاعات به «دانشمندان مسؤول» پيدا شود.

سازمان بهداشت جهاني ماه دسامبر 2011 در بيانيه‌اي اعلام کرد که محدود کردن دسترسي عمومي به نتايج تحقيقات، به توافق حاصل شده ميان اعضاي سازمان لطمه خواهد زد.

دانشمنداني که تحقيقات اخير در مورد نوع جديد ويروس آنفلوآنزاي مرغي را انجام داده‌اند، در نامه‌اي نوشته‌اند که دانش مربوط به انواع مسري‌تر ويروس آنفلوآنزا پيش از پيدايش آنها در طبيعت، براي کمک به تضمين بهداشت و سلامتي عمومي مهم است.

گزارش‌ها حاکي است که در جريان يک نشست جهاني در ماه فوريه، ممکن است موضوع انتشار اين تحقيقات مورد بحث قرار گيرد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

نگراني دانشمندان از كشف تارعنكبوت عجيب در زباله‌هاي هسته‌اي


محققان آمريكايي در حال بررسي تارهاي عنكبوت سفيد رنگ عجيبي هستند كه در استخر زباله‌هاي هسته‌اي كشف شده‌اند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كارمندان بخش زباله هاي هسته‌يي سايت ساوانا ريور در كاروليناي جنوبي ماه گذشته تارهاي عنكبوت عجيبي درعمق 5 و 9 متري استخر سوخت هاي مصرفي پيدا كردند.
چنين ماده سفيد رنگ رشته مانندي تاكنون در بين زباله‌هاي هسته‌اي ديده نشده بود و كشف آن باعث نگراني دانشمندان در خصوص احتمال وقوع جهش ژنتيكي در عنكبوت‌ها شده است. كارشناسان آزمايشگاه ملي ساوانا ريور نمونه‌هاي كشف شده را جمع‌آوري كرده و در حال بررسي دقيق آنها هستند.

اسيديته و دماي آب در استخر سوخت‌هاي مصرفي در اندازه خاصي قرار دارد و در صورت ورود ميكرو ارگانيسم ها به داخل استخر امكان زنده ماندن آنها وجود دارد. حضور هر موجودي در استخر سوخت‌هاي مصرفي، آن را در معرض پرتوهاي راديواكتيو قرار مي‌دهد و احتمال تغييرات ژنتيكي و مبدل شدن به حيوانات بزرگ‌تر را افزايش مي دهد.

اگر تارها واقعا توسط عنكبوت‌ها در اعماق استخر درست شده باشند، احتمال قرار گرفتن آنها در معرض پرتوهاي راديواكتيو و جهش ژني عنكبوت وجود دارد.

تنها برخي ارگانيسم‌ها خاصيت مقاومت طبيعي در برابر تابش و پرتوهاي راديواكتيو دارند كه از آن جمله مي‌توان به باكتري «داينوكوكوس راديودورانس» اشاره كرد.

اين باكتري يك ارگانيسم طبيعي ضد تابش است كه با استفاده از روش‌هاي مهندسي ژنتيك براي درمان راديواكتيو استفاده مي شود.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

پيوند سلول‌هاي بنيادي اسپرم‌ساز انساني


محقق پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم زيستي جهاد دانشگاهي (ابن سينا) براي نخستين بار در جهان با افزايش 18 هزار برابري سلول‌هاي بنيادي اسپرم‌ساز انساني حاصل از بافت كوچك بيوپسي در محيط آزمايشگاه، امكان پيوند سلول‌هاي بنيادي اسپرم ساز و حفظ باروري پسران نابالغ مبتلا به سرطان را فراهم كرد.
دكتر هومن صدري اردكاني، متخصص طب توليد مثل و عضو هيات علمي پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم زيستي جهاد دانشگاهي (ابن سينا) در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره جزئيات اين دستاورد علمي كه مجله معتبر «نيچر» (Nature Review Urology) با بازتاب اين موفقيت از آن به عنوان «سنگ بناي روش‌هاي نوين درمان ناباروري مردان» ياد كرده است، اظهار كرد: پسران نابالغ مبتلا به سرطان كه تحت دوزهاي بالاي شيمي درماني قرار مي‌گيرند، در معرض خطر عقيمي در سنين بالاتر هستند. اين روش‌هاي درماني، همان گونه كه سلول‌هاي سرطاني را از بين مي‌برد، موجب از بين رفتن برخي سلول‌هاي بدن از جمله سلول‌هاي بنيادي اسپرم ساز (Spermatogonial stem cells) در مردان نيز مي‌شوند.

وي تاكيد كرد: اگر فرد پس از سن بلوغ مبتلا به سرطان شود، بايد پيش از آغاز درمان، اسپرم‌هاي فرد براي استفاده در سال‌هاي آتي، فريز شود و اين روشي است که در اکثر مراکز درمان ناباروري قابل انجام است؛ اما در مورد پسران نابالغ به دليل اين كه اسپرم‌سازي در بدن آن‌ها هنوز آغاز نشده اين امر ميسر نيست. از نظر تئوري، فريز بافت بيضه قبل از شروع شيمي درماني و پيوند سلول‌هاي بنيادي اسپرم ساز خود بيمار در مراحل بعدي، مي‌تواند راه حلي براي حفظ باروري در اين بيماران باشد.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

سلول درمانی روشی نوین در جایگزینی نسوج از دست رفته دندانی


عضو هیات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد سلول درمانی را روشی نوین در درمان مشکلات دندانی و جایگزینی نسوج از دست رفته آن عنوان کرد.
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، دکتر سعیده خواجه احمدی با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه در دندانپزشکی از مواد مختلف جهت ترمیم دندان ها استفاده می شود و این مواد حتی در بهترین شرایط در دراز مدت ممکن است دچار شکست بشود خاطر نشان کرد:. با ورود علم مهندسی بافت ,محققین دندانپزشکی در این حیطه وارد شدند که سلول های بنیادی و فاکتورهای رشدی که بر روی این سلول ها اثر می گذارند را مورد استفاده قرار دهند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیماریهای دهان و فک و صورت دانشکده دندانپزشکی مشهد با بیان اینکه دانشکده دندانپزشکی مشهد اجرای طرحهای تحقیقاتی در زمینه سلول درمانی را از برنامه های اولویت دار خود قرار داده است و بر اساس سیاست گذاریهای 5 ساله طرحهای تحقیقاتی به سمت سلولهای بنیادی و سل تراپی انجام می شود اظهار داشت : جایگزینی نسوج از دست رفته دندانی با موادی از جنس دندان ،جایگزینی دندان های از دست رفته با دندان های جدید ، بازسازی استخوان و نسوج نرم از دست رفته در اثر روندهای پاتولوژیک با بافت مشابه از اهداف این علم می باشد.

وی با اشاره به اینکه بر این اساس در حال حاضر طرح سلول زدایی غشای سینوس در دانشکده دندانپزشکی مشهد در حال اجراست خاطر نشان کرد : این طرح شامل بدست آوردن داربست طبیعی این غشاء با حذف سلول های موجود در آن جهت فهم بیشتر ساختار طبیعی آن و طراحی داربست در آینده به عنوان حامل سلول های استخوان ساز می باشد

عضو هیات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای دهان و فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه غشاء سینوس فک فوقانی در سلامت انسان نقش بسزایی دارد افزود: تغییر یافتن آن در بیماریهای سینوزیت و دیگر بیماریهای درگیر کننده غشاء سینوس سبب بروز مشکلات برای بیمار می شود و اجرای این طرح می تواند تحولی نوین در سلولهای بنیادی به شمار می رود .

و ی از حمایتهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معاونت پژوهشی دانشگاه ، دانشکده دندانپزشکی ، مرکز تحقیقات دندانپزشکی و مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت برای دستیابی به اهداف تعیین شده قدردانی کرد.


http://www.mums.ac.ir/news/relations/fa/11443
[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تولد موش تراریخته ای که مانند پرنده ها آواز می خواند


دانشمندان ژاپنی موفق به تولید موش تراریخته ای شده اند که می تواند مانند یک پرنده آواز بخواند. به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، گروهی از محققان دانشگاه اوساکا در حال تولید موشهایی تراریخته هستند که در معرض نسخه برداری نادرست DNA قرار داشته و احتمال جهش ژنتیکی در آنها بالا است.
موش آواز خوان که می تواند صدایی مانند پرنده ها را از خود ایجاد کند در بخشی از این پروژه به نام "موش تکامل یافته" به وجود آمده است و دانشمندان ژاپنی امیدوارند با کمک آن بتوانند اطلاعات جدیدی درباره چگونگی تکامل زبان به دست آورند.

به گفته محققان جهش ژنتیکی نیروی محرکه تکامل به شمار می رود و از این رو این محققان موشهای اصلاح ژنتیکی شده را برای چندین نسل پرورش دادند تا نتیجه این تغییرات را ببینند، نتیجه این تغییرات موشی است که به تازگی متولد شده و می تواند مانند پرنده ها آواز بخواند.

این موش آوازه خوان به صورت اتفاقی متولد شده است اما این ویژگی در وی به صوت موروثی به نسلهای آینده انتقال داده خواهد شد. در این پروژه موشی دیگر با ماهیچه ها و دم کوتاهتر مانند نژاد "داشهوند" در سگها نیز متولد شده است.

محققان امیدوارند با کمک این جانداران بتوانند نشانه هایی را از چگونگی تکامل زبان در انسانها به دست آورند، درست مانند دیگر محققان از کشورهای دیگر که برای درک روند تکامل زبان در میان انسانها در حال مطالعه بر روی آواز فنچها هستند. با این همه از آنجایی که موشها در دسته پستانداران به شمار می آیند، محققان آنها را نمونه های مطالعاتی بهتری برای کشف منشا زبان در میان انسانها می دانند.

بر اساس گزارش میل آنلاین، محققان همچنین دریافتند موشهای عادی که به همراه موشهای آوازخوان رشد می کنند، نسبت به دیگر موشهای معمولی اصوات جیرجیر مانند فراصوت کمتری از خود ایجاد می کنند که این به معنی آن است که روشهای ارتباطاتی نیز مانند یک لهجه می تواند در میان یک گروه پخش شود. محققان ژاپنی می گویند شاید این مطالعات برای بسیاری غیر عادی و دور از ذهن به نظر بیاید اما آنها قصد دارند مطالعات خود را تا روزی که بتوانند یک "میکی ماوس" زنده به وجود آورند، ادامه دهند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

حقایق ترسناک در مورد ویتامین E


اگر شما هم جزء آن دسته از مردانی هستید که معمولا از قرص های ویتامین E استفاده می کنید تا از مبتلا شدن به سرطان پروستات و ناراحتی های قلبی پیشگیری کنید بهتر است که این مطلب را مطالعه کنید.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از باشگاه خبرنگاران، چیزی در حدود 40 درصد مردان در آمریکا از قرص های حاوی این ویتامین استفاده می کنند اما بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته توسط موسسه ملی مطالعات سرطان در ایالات متحده استفاده طولانی مدت از این ویتامین احتمال ابتلا به سرطان پروستات را 17 درصد افزایش می دهد.

ویتامین E برای حفظ سلامت بدن انسان بسیار مهم و حیاتی است. این ویتامین باعث می شود که بدن انسان بتواند مواد مغذی حل شده در چربی را جذب کند و باعث گشادی رگ ها شده و با روان کردن جریان خون از سکته قلبی جلوگیری می کند.

همچنین این ویتامین دارای آنتی اکسیدان هایی است که با تقویت سیستم ایمنی بدن انسان، مقاومت در برابر سرطان را افزایش و احتمال ابتلا به آن را کاهش می دهند.

بر اساس این نظریات بود که معمولا متخصصین به مردان مسن تر توصیه می کردند که با خوردن قرص های حاوی ویتامین E احتمال ابتلای به سرطان پروستات را کاهش دهند. اما چگونه است که بر اساس تحقیقات جدید این ویتامین سرطان زا شناخته شده است؟

دکتر"اریک کلین" متخصص کلیه و مجرای ادرای اینگونه توضیح می دهد: در این زمینه دو نظریه وجود دارد، اول اینکه در زمانی که شما بیش از حد ویتامین E مصرف کنید بدن شما قادر نخواهد بود تا سایر ویتامین های مورد نیاز برای مقابله با سرطان را جذب کند.

نظریه دوم به این شکل است که ویتامین E در اصل غده سرطانی را تغذیه و تشویق به رشد می کند. این مسئله تنها درباره این قرص ها بلکه در مورد سایر قرص های ویتامین نیز مصداق دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی 68 آزمایش کلینیکی در سال 2007 میلادی قرص های بتاکارتوئن، و ویتامینهای A و E نزدیک به 5 درصد احتمال مرگ را افزایش می دهند.

تحقیق دیگری که در سال 2009 بر روی 7000 مرد انجام شد نیز همچنین نشان می دهد که افرادی که دارای ناراحتی قلبی بوده و فولیک اسید و ویتامین B 12 مصرف می کنند از احتمال ابتلای بیشتری به سرطان برخوردار هستند.

همچنین بر اساس تحقیق انجام شده بر روی افراد سیگاری که از قرص های ویتامین A و بتاکارتئون استفاده می کنند نیز مشخص شد که این افراد بیشتر در معرض نارسایی های شش و ریه هستند.

البته نباید فراموش کرد که معنی این مطالب این نیست که ما باید مصرف قرص های ویتامین را کنار بگذاریم، بلکه باید درست و صحیح و با نظارت پزشکی از آنها استفاده کنیم.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تشخيص سرطان سينه از روي تار مو


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از ایرنا، محققان استرالیایی آزمایشی ارایه كرده اند كه غربالگری سرطان سینه را با استفاده از تار مو امكان پذیر می كند.
شركت «SBC Research»، هشتاد بیمار را مورد آزمایش قرار داده است. قصد آنها تایید این فرضیه بود كه زنان مبتلا به سرطان سینه میزان بسیار بیشتری «فسفولیپید» در جریان خونشان دارند و این میزان در موهای آنها قابل تشخیص است.

این شركت كه قصد تجاری سازی این آزمایش را دارد، اعلام كرد كه این آزمایش می تواند برای زنان در تمامی سنین به عنوان یك شیوه غربالگری اولیه مورد استفاده قرار گیرد. این در حالی است كه شیوه «ماموگرافی» عمدتا برای زنان بالای 50 سال كاربرد دارد.

محققان دراین آزمایش ، شیوه خود را بر پایه این كشف قرار دادند كه موی زنان مبتلا به سرطان سینه ساختار سلولی متفاوتی نسبت به سایر زنان دارد. آنها از فناوری «سینكروترون» اشعه ایكس برای تشخیص 70 درصد زنانی كه سرطان سینه داشتند، استفاده كردند. در این آزمایش مشاهده شد حلقه ای در موهای زنان سرطانی وجود دارد كه در موهای افراد سالم نیست. اما محققان اكنون راهكار دیگری را به كار گرفتند و براین باورند كه این راهكار آزمایش دقیقتری است.

آنها فردی را یافتند كه با وجود داشتن حلقه در موی خود مبتلا به سرطان سینه نبود. دانش پژوهان دریافتند این فرد از روغن زیتون برای تغذیه موهای خود استفاده می كرده است و پس از آن كه این روغن را كنار گذاشته و حلقه ها نیز ناپدید شده اند. از این رو دانشمندان دریافتند این حلقه موجود در موهای این افراد «لیپیدی» است.

فرضیه این بود كه تومور موجب افزایش «لیپید» در بیماران می شود و این لیپید به جریان خون وارد و در تار مو تلفیق می شود. محققان به شواهدی دست یافته اند كه نشان می دهد محتوای «لیپیدی» در غشای سلول های سرطانی در مقایسه با بافت طبیعی افزایش می یابد.

غشای سلول ها از «لیپید» تشكیل شده اند و آنچه كه ظاهرا در سرطان سینه روی می دهد این است كه خاصیت سیالی این «لیپیدها» افزایش می یابد و دانشمندان فكر می كنند به این دلیل است كه سرطان قابلیت تهاجم دارد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.5597 ثانيه, 0.1648 براي هر جستجو .