پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی: صفحه اصلی
دانشمندان روسي سرانجام به بكرترين درياچه جهان نفوذ كردند


در مراسم تقدير از دانشمندان روس كه سرانجام موفق به نفوذ به درياچه «وستوك» به عنوان بيگانه‌ترين و بكرترين درياچه جهان در قطب جنوب شدند، آب اين درياچه باستاني به «ولاديمير پوتين» نخست وزير روسيه اهدا شد.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، روز جمعه گذشته (10 فوريه) و در مراسم تقدير از دانشمندان روس، « يوري توروتنف» وزير منابع طبيعي روسيه، يك قوطي حاوي يخ‌هاي ذوب شده درياچه را به «ولاديمير پوتين» نخست وزير اين كشور اهدا كرد.

نخست‌وزير روسيه كه موفقيت دانشمندان در اين زمينه را يك « رويداد بزرگ » توصيف مي‌كرد، ضمن ابراز شگفتي از اين موفقيت،‌ گفت: روزگاري دايناسورها از آب اين درياچه مي‌نوشيدند.

وي از اعطاي نشان ملي روسيه به تيم تحقيقاتي در آينده نزديك خبر داد.

پس از دو دهه تلاش، دانشمندان روس، يكشنبه هفته گذشته (پنجم فوريه) موفق شدند به درياچه «وستوك» در زير توده‌هاي عظيم يخي در عمق 12 هزار و 366 پايي شرق قطب جنوب دست يابند.

اين درحاليست كه اخبار رسمي اين موفقيت را تاييد نكرده بودند.

نزديك به 20 ميليون سال است كه هيچ نوري به درياچه «وستوك» تابيده نشده است و پيش‌بيني مي‌شود گونه هاي منحصر به فردي از موجودات در اين درياچه باستاني زندگي كنند.

برخي محققان از احتمال وجود زندگي ميكروبي در اين درياچه بسيار تاريك با وجود فشار بسيار بالا و سرماي شديد خبر مي‌دهند.

دانشمندان شرايط درياچه «وستوك» در زير يخ‌هاي قطب جنوب را با وضعيت پوسته يخي مريخ، «اروپا» به عنوان قمر مشتري و «انسلادوس» به عنوان قمر زحل مشابه مي‌دانند.

دستيابي به اين درياچه مي‌تواند به دانشمندان براي بررسي امكان وجود حيات در سيارات منظومه شمسي كمك كند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف قديمي‌ترين گونه حيواني و جد احتمالي انسان!


محققان زمين‌شناسي دانشگاه «سن اندروز» انگليس موفق به كشف فسيل‌هاي ميكروسكوپي اسفنج مانند آفريقايي شده‌اند كه به نظر اولين گونه‌هاي حيواني شناخته ‌شده و احتمالا اولين اجداد تكاملي انسان در زمين به شمار مي‌روند.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فسيل‌هاي بسيار كوچك «Otavia antiqua» در سنگهاي 760 ميليون ساله در «ناميبيا» كشف شده‌اند.

اين موجود از اندازه‌اي مشابه يك دانه شن برخوردار بوده و محققان بر اين باورند كه اين اولين حيوانات چندسلولي در حقيقت اجداد دايناسورها، انسانها و تمام چيزهايي هستند كه نام حيوان بر خود مي‌گيرند.

پيش از اين اكتشاف، تصور مي‌شد كه موجودات چند ياختي متعلق به 650 ميليون سال قبل عنوان قديمي‌ترين حيوان زمين را بر دوش مي‌كشند.

محققان بر اساس محل كشف فسيل «Otavia» تصور مي‌كنند كه اين حيوان در آبهاي آرام مانند تالابها و ديگر محيط‌هاي كم‌عمق زندگي مي‌كرده و تغذيه آن احتمالا از باكتري و جلبك بوده است.

طبق سابقه‌هاي فسيلي، ‌اين حيوان حداقل دو دوره طولاني و بسيار سرد موسوم به فرضيه «زمين گلوله برفي» را كه در آن زمين كاملا از يخ پوشيده بوده، گذرانده است.

اين پژوهش در مجله ساينس آفريقاي جنوبي منتشر شده است.

[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

یک حکایت آموزنده: هوش و درایت شما را در بحرانی ترین شرایط نجات می دهد.


دوستان یک ایمیل من دریافت کردم که این حکایت آموزنده را شامل می شد. خیلی جالب است شما هم بخوانید.

اکثر ما بارها در شرایطی قرار گرفته ایم که فکر کرده ایم کار ما تمام است. خود من یک بار در یک دریای طوفانی داشتم غرق می شدم. منتهی می توان با درایت به راهکاری رسید که شما را نجات دهد.


..... ادامه مطلب را بخوانید
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

عشق مادر، حجم منطقه يادگيري مغز كودك را بزرگتر مي‌كند


محبت ورزي به کودک در اوان زندگي ممکن است به او کمک كند تا «هيپوکامپ»، منطقه‌اي مهم در مغز كه با يادگيري، حافظه و واکنش در برابر فشارهاي عصبي مرتبط است، بزرگتر شود.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس پژوهشي ايسنا، پژوهش‌هاي حيواني در گذشته نشان داد که پشتيباني مادرانه در رشد هيپوکامپ، توليد سلول‌هاي مغزي و توانايي مقابله با فشارها تاثير مثبتي بر موش‌هاي جوان دارد. از طرف ديگر، مطالعات در مورد كودك انسان، ارتباطي ميان تجربه‌هاي اوان كودكي و حجم آميگدالا كه به تنظيم پردازش و ثبت واكنش‌هاي احساسي كمك مي‌كند، يافت.

مطالعات پر شماري نيز نشان داد كودكاني كه در يك محيط محبت آميز پرورش مي‌يابند، در مقايسه با دوستانشان كه در محيطي عاري از ‌محبت زندگي مي‌كنند،‌ از نظر آموزشي و احساسي عموما عملكرد بهتري دارند.
تصويربرداري‌هاي مغزي اكنون فاش كرد كه عشق مادر حجم فيزيكي هيپوكامپ فرزند را تغيير مي‌دهد. در اين مطالعه، حجم هيپوكامپ كودكان مادران محبت ورز، در مقايسه با كودكاني كه مادران آنها كمتر محبت مي‌كردند، 10 درصد بزرگتر بود. پ‍ژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه ميان هيپوكامپ بزرگتر و حافظه بهتر پيوندي وجود دارد.

دكتر «جان لوبي»، پژوهشگر اصلي اين مطالعه و روانپزشك دانشكده پزشكي دانشگاه واشنگتن در سنت لوييس ميسوري گفت:‌ ما اكنون مي‌توانيم با اطمينان بگوييم كه محيط رواني-اجتماعي تاثير ملموسي بر چگونگي رشد مغز انسان دارد. اين يافته توان حركتي تازه‌اي به اين نظريه مي‌دهد كه مي‌گويد پرورش محبت ورزانه كودكان در دوران ابتدايي زندگي آنها تاثيري مثبت بر رشدشان دارد.

[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مصرف سيگار و سطح تحصيلات پايين والدين، از عوامل افزايش بروز سرطان


نتايج يک پژوهش نشان مي‌دهد: عوامل خطرزايي از جمله محل سکونت، مصرف سيگار توسط پدر در دوران بارداري مادر، سطح تحصيلات والدين و وضعيت اقتصادي، با خطر بروز سرطان در کودکان ارتباط دارند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، شناسايي عوامل خطرزاي بروز سرطان در کودکان داراي اهميت است، اما اين عوامل کمتر شناخته شده‌اند، به اين دليل پژوهشي با هدف تعيين عوامل خطرزاي بروز سرطان در کودکان زير 14سال توسط دکتر معصومه رامبد انجام شد.

اين پژوهش به ‌صورت مورد - شاهدي بر روي کودکان زير 14 سال انجام شد و 98 کودک مبتلا به سرطان در گروه مورد و 100 کودک سالم در گروه شاهد از نظر سن و جنسيت با يکديگر همگون شدند. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه‌اي که حاوي برخي عوامل شناخته ‌شده و احتمالي بروز سرطان بود، از طريق والدين جمع‌آوري شد و تجزيه و تحليل داده‌ها با استفاده از آزمون آماري تي مستقل، کاي‌دو و رگرسيون لجستيک صورت گرفت.

در اين مطالعه، سطح تحصيلات پايين پدر و مادر، به ‌عنوان يکي از عوامل افزايش خطر بروز سرطان در کودکان گزارش شد.
يافته‌ها‌ حاکي از آن است که خطر بروز سرطان در کودکاني که در خانواده‌هاي با درآمد کم‌ زندگي مي‌کردند با نسبت شانس 3.08 بيشتر بود.

علاوه بر آن مصرف سيگار توسط پدر در دوران بارداري با نسبت شانس 3 و زندگي در مجاورت برق فشار قوي با نسبت شانس 1.5 نيز افزايش خطر بروز سرطان در کودکان را در پي داشت. به ‌علاوه، خطر بروز اين بيماري در کودکاني که پدر آنها روزانه بيش از 11 نخ سيگار مصرف مي‌کرد، با نسبت شانس 2.7 بيشتر بود.

نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد: برخي عوامل خطرزا از جمله محل سکونت، مصرف سيگار توسط پدر در دوران بارداري، سطح تحصيلات والدين و وضعيت اقتصادي، با خطر بروز سرطان در کودکان ارتباط دارد. لذا لازم است مراقبين بهداشتي بهبود وضعيت محيطي و اقتصادي- اجتماعي خانواده را جزء اهداف خود قرار داده و تلاش‌هاي خود را بر پايه برنامه‌ريزي‌هاي پيشگيري‌کننده و آموزشي قرار دهند.


[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

انفجار در آزمايشگاه ميکروبي دانشکده داروسازي مشهد


رييس دانشكده داروسازي دانشگاه علوم‌پزشكي مشهد از وقوع انفجار در آزمايشگاه ميکروبي دانشکده داروسازي مشهد خبر داد.

محسن ايمن‌شهيدي در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ضمن تاييد اين انفجار اظهارداشت: خوشبختانه خسارت چنداني به دانشكده وارد نشد و تنها تعدادي از شيشه‌ها شكسته شد.

رييس دانشكده داروسازي دانشگاه علوم‌پزشكي مشهد درباره علت اين حادثه گفت: نشتي يكي از اتوكلاوهاي آزمايشگاه موجب انفجار و در نهايت شكسته‌شدن شيشه‌هاي اطراف شده است.

ايمن‌شهيدي گفت: براي اينكه محوطه آزمايشگاه ميكروبي هر چه سريع‌تر آماده و شيشه‌ها نصب شود، دانشکده امروز (پنج‌شنبه) بسته ‌شده و رفت و آمدي در اين قسمت انجام نخواهد شد.

به گزارش ايسنا، اتوکلاو دستگاهي است كه براي استريل‌كردن ابزار پزشكي و آزمايشگاهي در فشار و دماي بالا و با استفاده از بخار آب كاربرد دارد.


[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تاثیر خوردن بستنی بر روی مغز


عصب شناسان موسسه روان شناسی لندن در تازه‌ترین بررسیهای خود دریافته‌اند خوردن بستنی سبب تحریک همان بخشی از مغز می‌شود که مسوول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.

در این بررسیها روشن شد خوردن بستنی بلافاصله بر ناحیه موسوم به قشر چشمی پیشانی مغز تاثیر می‌گذارد. این آزمایش با حمایت مالی یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده بستنی در اروپا انجام شده است. محققان با کمک دستگاه اسکنر ، نحوه عمل بخشهای مختلف مغز داوطلبان را در هنگام خوردن بستنی بررسی کردند.

نتایج تحقیق اخیر که در کنفرانس متخصصان زیست عصب شناسی در شهر کاردیف مرکز کلان در "ویلز" انگلیس ارائه شده ، بخشی از تحقیقات گسترده‌تری است که در زمینه شناسایی مراکزی از مغز که احساسات مختلف را در اشخاص بوجود می‌آورد، در دست انجام است.

محققان امیدوارند بتوانند جایگاه احساساتی نظیر ناامید شدن و سرخوردگی و یا احساس تنهایی را مشخص سازند. به نوشته روزنامه گاردین یک محقق انگلیسی به نام پیتر هالیگان که استاد علوم زیست - عصب شناسی در دانشگاه لندن است بزودی با یک بودجه دوازده ‪میلیون پوندی نخستین تحقیقات را در حوزه نوظهور زیست - عصب شناسی اجتماعی به اجرا در خواهد آورد.

یکی از اهداف این طرح استفاده از اطلاعات بدست آمده از تصاویر اسکنرها برای تشخیص این نکته است که کدام یک از کارمندانی که بابت بیماری مرخصی استحقاقی تقاضا می‌کنند، واقعا دچار بیماری هستند و کدام دسته تمارض می‌کنند. این محقق با بهره‌گیری از این نوع اسکنها توانسته است ناحیه‌ای از مغز را که در هنگام تقلب و فریبکاری فعال می‌شود مشخص کند.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران


[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ادامه وحشت دانشمندان از انتشار مرگبارترين تحقيق سال‌هاي اخير در مورد ویروس آنفلوآنزا


دانشمنداني که با دستكاري ويروس مرگبار آنفلوآنزاي پرندگان، موفق به توليد ويروسي با قدرت بسيار فراگير و نابودكننده بشر شده بودند، به دليل نگراني از سوء استفاده احتمالي تروريست‌ها از اين ويروس، تحقيقات خود را به طور موقت متوقف کردند.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس علمي ايسنا، اين پژوهشگران در نامه‌اي که در دو نشريه علمي «ساينس» و «نيچر» منتشر کرده‌اند، خواستار آن شده‌اند که در مورد ارزش و همچنين خطرات انجام چنين مطالعاتي بحث و گفت‌وگو صورت گيرد.

مقامات دولتي ماه گذشته از مولفان اين تحقيقات خواستند که پيش از انتشار مقالات خود، جزييات مهمي را از آنها حذف کنند. گروهي از مشاوران دولت آمريکا هشدار داده بودند که اطلاعات موجود در اين تحقيقات ممکن است براي اقدامات تروريستي مورد استفاده قرار گيرد.

متخصصان ايمني زيستي نگرانند که يک نوع تغيير يافته و مسري‌تر از ويروس آنفلوآنزاي مرغي ممکن است باعث همه گيري مرگباري شود که تلفات آن حتي از شيوع آنفلوآنزاي اسپانيايي که در فاصله سال‌هاي 1918 تا 1919، جان حدود 40 ميليون نفر را ستاند، هم بيشتر باشد.

اين هيات که در وزارت بهداشت آمريکا در مورد ايمني تحقيقات بيولوژيک به دولت مشاوره مي‌دهد، توصيه کرده است که جزييات مهمي از محتواي مقالات مربوط به اين تحقيقات تازه حذف شود و همين مساله باعث واکنش‌هاي خشمگينانه‌اي در سطح بين‌المللي شده است. هيات مشاور دولت آمريکا در حوزه ايمني تحقيقات زيستي از 18 کارشناس دولتي و 23 متخصص خارج از دولت تشکيل شده است. اين نهاد که مي‌تواند به پژوهشگران توصيه‌هايي کند، قادر نيست مانع از انتشار تحقيقات آنها شود.

در حالي که ويروس H5N1 که نوعي ويروس آنفلوآنزاي پرندگان است، براي انسانها بسيار مرگبار است، اما تلفات آن تا کنون محدود بوده است، زيرا به سادگي از انسان به انسان سرايت نمي‌کند.

اما پژوهشگران دانشگاه «اراسموس» هلند و دانشگاه «ويسکونسين - مديسون» آمريکا در پژوهشي مشترک، اين ويروس را به شکلي تغيير دادند که امکان سرايت آن بين موش خرما‌ها بسيار بيشتر شد.


دو نشريه علمي اکنون مي‌خواهند که نتايج اين تحقيقات را به استثناي بخش‌هاي حساس آن، منتشر کنند و همزمان مسؤولان آنها در حال رايزني با دولت آمريکا هستند تا راهي براي ارائه اين اطلاعات به «دانشمندان مسؤول» پيدا شود.

سازمان بهداشت جهاني ماه دسامبر 2011 در بيانيه‌اي اعلام کرد که محدود کردن دسترسي عمومي به نتايج تحقيقات، به توافق حاصل شده ميان اعضاي سازمان لطمه خواهد زد.

دانشمنداني که تحقيقات اخير در مورد نوع جديد ويروس آنفلوآنزاي مرغي را انجام داده‌اند، در نامه‌اي نوشته‌اند که دانش مربوط به انواع مسري‌تر ويروس آنفلوآنزا پيش از پيدايش آنها در طبيعت، براي کمک به تضمين بهداشت و سلامتي عمومي مهم است.

گزارش‌ها حاکي است که در جريان يک نشست جهاني در ماه فوريه، ممکن است موضوع انتشار اين تحقيقات مورد بحث قرار گيرد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.8492 ثانيه, 0.2985 براي هر جستجو .