یک حکایت آموزنده: هوش و درایت شما را در بحرانی ترین شرایط نجات می دهد.


دوستان یک ایمیل من دریافت کردم که این حکایت آموزنده را شامل می شد. خیلی جالب است شما هم بخوانید.

اکثر ما بارها در شرایطی قرار گرفته ایم که فکر کرده ایم کار ما تمام است. خود من یک بار در یک دریای طوفانی داشتم غرق می شدم. منتهی می توان با درایت به راهکاری رسید که شما را نجات دهد.


..... ادامه مطلب را بخوانید
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

عشق مادر، حجم منطقه يادگيري مغز كودك را بزرگتر مي‌كند


محبت ورزي به کودک در اوان زندگي ممکن است به او کمک كند تا «هيپوکامپ»، منطقه‌اي مهم در مغز كه با يادگيري، حافظه و واکنش در برابر فشارهاي عصبي مرتبط است، بزرگتر شود.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس پژوهشي ايسنا، پژوهش‌هاي حيواني در گذشته نشان داد که پشتيباني مادرانه در رشد هيپوکامپ، توليد سلول‌هاي مغزي و توانايي مقابله با فشارها تاثير مثبتي بر موش‌هاي جوان دارد. از طرف ديگر، مطالعات در مورد كودك انسان، ارتباطي ميان تجربه‌هاي اوان كودكي و حجم آميگدالا كه به تنظيم پردازش و ثبت واكنش‌هاي احساسي كمك مي‌كند، يافت.

مطالعات پر شماري نيز نشان داد كودكاني كه در يك محيط محبت آميز پرورش مي‌يابند، در مقايسه با دوستانشان كه در محيطي عاري از ‌محبت زندگي مي‌كنند،‌ از نظر آموزشي و احساسي عموما عملكرد بهتري دارند.
تصويربرداري‌هاي مغزي اكنون فاش كرد كه عشق مادر حجم فيزيكي هيپوكامپ فرزند را تغيير مي‌دهد. در اين مطالعه، حجم هيپوكامپ كودكان مادران محبت ورز، در مقايسه با كودكاني كه مادران آنها كمتر محبت مي‌كردند، 10 درصد بزرگتر بود. پ‍ژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه ميان هيپوكامپ بزرگتر و حافظه بهتر پيوندي وجود دارد.

دكتر «جان لوبي»، پژوهشگر اصلي اين مطالعه و روانپزشك دانشكده پزشكي دانشگاه واشنگتن در سنت لوييس ميسوري گفت:‌ ما اكنون مي‌توانيم با اطمينان بگوييم كه محيط رواني-اجتماعي تاثير ملموسي بر چگونگي رشد مغز انسان دارد. اين يافته توان حركتي تازه‌اي به اين نظريه مي‌دهد كه مي‌گويد پرورش محبت ورزانه كودكان در دوران ابتدايي زندگي آنها تاثيري مثبت بر رشدشان دارد.

[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مصرف سيگار و سطح تحصيلات پايين والدين، از عوامل افزايش بروز سرطان


نتايج يک پژوهش نشان مي‌دهد: عوامل خطرزايي از جمله محل سکونت، مصرف سيگار توسط پدر در دوران بارداري مادر، سطح تحصيلات والدين و وضعيت اقتصادي، با خطر بروز سرطان در کودکان ارتباط دارند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، شناسايي عوامل خطرزاي بروز سرطان در کودکان داراي اهميت است، اما اين عوامل کمتر شناخته شده‌اند، به اين دليل پژوهشي با هدف تعيين عوامل خطرزاي بروز سرطان در کودکان زير 14سال توسط دکتر معصومه رامبد انجام شد.

اين پژوهش به ‌صورت مورد - شاهدي بر روي کودکان زير 14 سال انجام شد و 98 کودک مبتلا به سرطان در گروه مورد و 100 کودک سالم در گروه شاهد از نظر سن و جنسيت با يکديگر همگون شدند. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه‌اي که حاوي برخي عوامل شناخته ‌شده و احتمالي بروز سرطان بود، از طريق والدين جمع‌آوري شد و تجزيه و تحليل داده‌ها با استفاده از آزمون آماري تي مستقل، کاي‌دو و رگرسيون لجستيک صورت گرفت.

در اين مطالعه، سطح تحصيلات پايين پدر و مادر، به ‌عنوان يکي از عوامل افزايش خطر بروز سرطان در کودکان گزارش شد.
يافته‌ها‌ حاکي از آن است که خطر بروز سرطان در کودکاني که در خانواده‌هاي با درآمد کم‌ زندگي مي‌کردند با نسبت شانس 3.08 بيشتر بود.

علاوه بر آن مصرف سيگار توسط پدر در دوران بارداري با نسبت شانس 3 و زندگي در مجاورت برق فشار قوي با نسبت شانس 1.5 نيز افزايش خطر بروز سرطان در کودکان را در پي داشت. به ‌علاوه، خطر بروز اين بيماري در کودکاني که پدر آنها روزانه بيش از 11 نخ سيگار مصرف مي‌کرد، با نسبت شانس 2.7 بيشتر بود.

نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد: برخي عوامل خطرزا از جمله محل سکونت، مصرف سيگار توسط پدر در دوران بارداري، سطح تحصيلات والدين و وضعيت اقتصادي، با خطر بروز سرطان در کودکان ارتباط دارد. لذا لازم است مراقبين بهداشتي بهبود وضعيت محيطي و اقتصادي- اجتماعي خانواده را جزء اهداف خود قرار داده و تلاش‌هاي خود را بر پايه برنامه‌ريزي‌هاي پيشگيري‌کننده و آموزشي قرار دهند.


[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

انفجار در آزمايشگاه ميکروبي دانشکده داروسازي مشهد


رييس دانشكده داروسازي دانشگاه علوم‌پزشكي مشهد از وقوع انفجار در آزمايشگاه ميکروبي دانشکده داروسازي مشهد خبر داد.

محسن ايمن‌شهيدي در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ضمن تاييد اين انفجار اظهارداشت: خوشبختانه خسارت چنداني به دانشكده وارد نشد و تنها تعدادي از شيشه‌ها شكسته شد.

رييس دانشكده داروسازي دانشگاه علوم‌پزشكي مشهد درباره علت اين حادثه گفت: نشتي يكي از اتوكلاوهاي آزمايشگاه موجب انفجار و در نهايت شكسته‌شدن شيشه‌هاي اطراف شده است.

ايمن‌شهيدي گفت: براي اينكه محوطه آزمايشگاه ميكروبي هر چه سريع‌تر آماده و شيشه‌ها نصب شود، دانشکده امروز (پنج‌شنبه) بسته ‌شده و رفت و آمدي در اين قسمت انجام نخواهد شد.

به گزارش ايسنا، اتوکلاو دستگاهي است كه براي استريل‌كردن ابزار پزشكي و آزمايشگاهي در فشار و دماي بالا و با استفاده از بخار آب كاربرد دارد.


[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تاثیر خوردن بستنی بر روی مغز


عصب شناسان موسسه روان شناسی لندن در تازه‌ترین بررسیهای خود دریافته‌اند خوردن بستنی سبب تحریک همان بخشی از مغز می‌شود که مسوول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.

در این بررسیها روشن شد خوردن بستنی بلافاصله بر ناحیه موسوم به قشر چشمی پیشانی مغز تاثیر می‌گذارد. این آزمایش با حمایت مالی یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده بستنی در اروپا انجام شده است. محققان با کمک دستگاه اسکنر ، نحوه عمل بخشهای مختلف مغز داوطلبان را در هنگام خوردن بستنی بررسی کردند.

نتایج تحقیق اخیر که در کنفرانس متخصصان زیست عصب شناسی در شهر کاردیف مرکز کلان در "ویلز" انگلیس ارائه شده ، بخشی از تحقیقات گسترده‌تری است که در زمینه شناسایی مراکزی از مغز که احساسات مختلف را در اشخاص بوجود می‌آورد، در دست انجام است.

محققان امیدوارند بتوانند جایگاه احساساتی نظیر ناامید شدن و سرخوردگی و یا احساس تنهایی را مشخص سازند. به نوشته روزنامه گاردین یک محقق انگلیسی به نام پیتر هالیگان که استاد علوم زیست - عصب شناسی در دانشگاه لندن است بزودی با یک بودجه دوازده ‪میلیون پوندی نخستین تحقیقات را در حوزه نوظهور زیست - عصب شناسی اجتماعی به اجرا در خواهد آورد.

یکی از اهداف این طرح استفاده از اطلاعات بدست آمده از تصاویر اسکنرها برای تشخیص این نکته است که کدام یک از کارمندانی که بابت بیماری مرخصی استحقاقی تقاضا می‌کنند، واقعا دچار بیماری هستند و کدام دسته تمارض می‌کنند. این محقق با بهره‌گیری از این نوع اسکنها توانسته است ناحیه‌ای از مغز را که در هنگام تقلب و فریبکاری فعال می‌شود مشخص کند.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران


[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ادامه وحشت دانشمندان از انتشار مرگبارترين تحقيق سال‌هاي اخير در مورد ویروس آنفلوآنزا


دانشمنداني که با دستكاري ويروس مرگبار آنفلوآنزاي پرندگان، موفق به توليد ويروسي با قدرت بسيار فراگير و نابودكننده بشر شده بودند، به دليل نگراني از سوء استفاده احتمالي تروريست‌ها از اين ويروس، تحقيقات خود را به طور موقت متوقف کردند.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس علمي ايسنا، اين پژوهشگران در نامه‌اي که در دو نشريه علمي «ساينس» و «نيچر» منتشر کرده‌اند، خواستار آن شده‌اند که در مورد ارزش و همچنين خطرات انجام چنين مطالعاتي بحث و گفت‌وگو صورت گيرد.

مقامات دولتي ماه گذشته از مولفان اين تحقيقات خواستند که پيش از انتشار مقالات خود، جزييات مهمي را از آنها حذف کنند. گروهي از مشاوران دولت آمريکا هشدار داده بودند که اطلاعات موجود در اين تحقيقات ممکن است براي اقدامات تروريستي مورد استفاده قرار گيرد.

متخصصان ايمني زيستي نگرانند که يک نوع تغيير يافته و مسري‌تر از ويروس آنفلوآنزاي مرغي ممکن است باعث همه گيري مرگباري شود که تلفات آن حتي از شيوع آنفلوآنزاي اسپانيايي که در فاصله سال‌هاي 1918 تا 1919، جان حدود 40 ميليون نفر را ستاند، هم بيشتر باشد.

اين هيات که در وزارت بهداشت آمريکا در مورد ايمني تحقيقات بيولوژيک به دولت مشاوره مي‌دهد، توصيه کرده است که جزييات مهمي از محتواي مقالات مربوط به اين تحقيقات تازه حذف شود و همين مساله باعث واکنش‌هاي خشمگينانه‌اي در سطح بين‌المللي شده است. هيات مشاور دولت آمريکا در حوزه ايمني تحقيقات زيستي از 18 کارشناس دولتي و 23 متخصص خارج از دولت تشکيل شده است. اين نهاد که مي‌تواند به پژوهشگران توصيه‌هايي کند، قادر نيست مانع از انتشار تحقيقات آنها شود.

در حالي که ويروس H5N1 که نوعي ويروس آنفلوآنزاي پرندگان است، براي انسانها بسيار مرگبار است، اما تلفات آن تا کنون محدود بوده است، زيرا به سادگي از انسان به انسان سرايت نمي‌کند.

اما پژوهشگران دانشگاه «اراسموس» هلند و دانشگاه «ويسکونسين - مديسون» آمريکا در پژوهشي مشترک، اين ويروس را به شکلي تغيير دادند که امکان سرايت آن بين موش خرما‌ها بسيار بيشتر شد.


دو نشريه علمي اکنون مي‌خواهند که نتايج اين تحقيقات را به استثناي بخش‌هاي حساس آن، منتشر کنند و همزمان مسؤولان آنها در حال رايزني با دولت آمريکا هستند تا راهي براي ارائه اين اطلاعات به «دانشمندان مسؤول» پيدا شود.

سازمان بهداشت جهاني ماه دسامبر 2011 در بيانيه‌اي اعلام کرد که محدود کردن دسترسي عمومي به نتايج تحقيقات، به توافق حاصل شده ميان اعضاي سازمان لطمه خواهد زد.

دانشمنداني که تحقيقات اخير در مورد نوع جديد ويروس آنفلوآنزاي مرغي را انجام داده‌اند، در نامه‌اي نوشته‌اند که دانش مربوط به انواع مسري‌تر ويروس آنفلوآنزا پيش از پيدايش آنها در طبيعت، براي کمک به تضمين بهداشت و سلامتي عمومي مهم است.

گزارش‌ها حاکي است که در جريان يک نشست جهاني در ماه فوريه، ممکن است موضوع انتشار اين تحقيقات مورد بحث قرار گيرد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

نگراني دانشمندان از كشف تارعنكبوت عجيب در زباله‌هاي هسته‌اي


محققان آمريكايي در حال بررسي تارهاي عنكبوت سفيد رنگ عجيبي هستند كه در استخر زباله‌هاي هسته‌اي كشف شده‌اند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كارمندان بخش زباله هاي هسته‌يي سايت ساوانا ريور در كاروليناي جنوبي ماه گذشته تارهاي عنكبوت عجيبي درعمق 5 و 9 متري استخر سوخت هاي مصرفي پيدا كردند.
چنين ماده سفيد رنگ رشته مانندي تاكنون در بين زباله‌هاي هسته‌اي ديده نشده بود و كشف آن باعث نگراني دانشمندان در خصوص احتمال وقوع جهش ژنتيكي در عنكبوت‌ها شده است. كارشناسان آزمايشگاه ملي ساوانا ريور نمونه‌هاي كشف شده را جمع‌آوري كرده و در حال بررسي دقيق آنها هستند.

اسيديته و دماي آب در استخر سوخت‌هاي مصرفي در اندازه خاصي قرار دارد و در صورت ورود ميكرو ارگانيسم ها به داخل استخر امكان زنده ماندن آنها وجود دارد. حضور هر موجودي در استخر سوخت‌هاي مصرفي، آن را در معرض پرتوهاي راديواكتيو قرار مي‌دهد و احتمال تغييرات ژنتيكي و مبدل شدن به حيوانات بزرگ‌تر را افزايش مي دهد.

اگر تارها واقعا توسط عنكبوت‌ها در اعماق استخر درست شده باشند، احتمال قرار گرفتن آنها در معرض پرتوهاي راديواكتيو و جهش ژني عنكبوت وجود دارد.

تنها برخي ارگانيسم‌ها خاصيت مقاومت طبيعي در برابر تابش و پرتوهاي راديواكتيو دارند كه از آن جمله مي‌توان به باكتري «داينوكوكوس راديودورانس» اشاره كرد.

اين باكتري يك ارگانيسم طبيعي ضد تابش است كه با استفاده از روش‌هاي مهندسي ژنتيك براي درمان راديواكتيو استفاده مي شود.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

پيوند سلول‌هاي بنيادي اسپرم‌ساز انساني


محقق پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم زيستي جهاد دانشگاهي (ابن سينا) براي نخستين بار در جهان با افزايش 18 هزار برابري سلول‌هاي بنيادي اسپرم‌ساز انساني حاصل از بافت كوچك بيوپسي در محيط آزمايشگاه، امكان پيوند سلول‌هاي بنيادي اسپرم ساز و حفظ باروري پسران نابالغ مبتلا به سرطان را فراهم كرد.
دكتر هومن صدري اردكاني، متخصص طب توليد مثل و عضو هيات علمي پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم زيستي جهاد دانشگاهي (ابن سينا) در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره جزئيات اين دستاورد علمي كه مجله معتبر «نيچر» (Nature Review Urology) با بازتاب اين موفقيت از آن به عنوان «سنگ بناي روش‌هاي نوين درمان ناباروري مردان» ياد كرده است، اظهار كرد: پسران نابالغ مبتلا به سرطان كه تحت دوزهاي بالاي شيمي درماني قرار مي‌گيرند، در معرض خطر عقيمي در سنين بالاتر هستند. اين روش‌هاي درماني، همان گونه كه سلول‌هاي سرطاني را از بين مي‌برد، موجب از بين رفتن برخي سلول‌هاي بدن از جمله سلول‌هاي بنيادي اسپرم ساز (Spermatogonial stem cells) در مردان نيز مي‌شوند.

وي تاكيد كرد: اگر فرد پس از سن بلوغ مبتلا به سرطان شود، بايد پيش از آغاز درمان، اسپرم‌هاي فرد براي استفاده در سال‌هاي آتي، فريز شود و اين روشي است که در اکثر مراکز درمان ناباروري قابل انجام است؛ اما در مورد پسران نابالغ به دليل اين كه اسپرم‌سازي در بدن آن‌ها هنوز آغاز نشده اين امر ميسر نيست. از نظر تئوري، فريز بافت بيضه قبل از شروع شيمي درماني و پيوند سلول‌هاي بنيادي اسپرم ساز خود بيمار در مراحل بعدي، مي‌تواند راه حلي براي حفظ باروري در اين بيماران باشد.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :6.0180 ثانيه, 0.3247 براي هر جستجو .