مایکو باکتریوم ایرانیکوم (افتخاری دیگر برای ایران و ایرانی )


با همت و تلاش یک محقق ایرانی برای اولین بار در تاریخ علمی یک گونه جدید باکتری با نام «مایکو باکتریوم ایرانیکوم » به نام ایران به ثبت جهانی رسید. به گزارش بنیان به نقل از فارس، حسن شجاعی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد کارکرد این باکتری اظهار داشت: مایکو باکتریوم ایرانیکوم در بدن انسان موجب مننژیت شبه سل و همچنین ضایعات پوستی می‌شود.

[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

شناخت سلول های بنیادی سرطان و نقش آن در درمان سرطان


تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی همچنان ادامه دارد و ما نیز از کشف هایی که در این زمینه رخ می دهد ، بسیار سخن گفته ایم . اخیرا و با شناخت روز افزون سلول های بنیادی، دانشمندان به شواهد محکمی در رابطه با اثبات نظریه بحث برانگیز رشد تومورهای سرطانی دست یافته اند که می تواند در تشخیص و درمان سرطان انقلابی به پا کند.

[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

*اگه فوتبالیست بود همه میشناختنش!!!


اگه هنرپیشه بود همه میشناختیمش!!!
تا به حال عکس این دانشمندان جوان و نابغه کشور را دیده اید؟ جوانی که با همه درد ها و مشکلات جسمانی تا آخرین لحظات زندگی خود دست از کسب علم و دانش برنداشت و مدال های افتخار را یکی پس از دیگری به گردن آویخت ......[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 5 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

داستان کوتاه: مراقب آنچه که میگویید باشید‎!


هنگامی که جوان بودم زندگی خانوادگی وحشتناکی داشتم. تنها به این دلیل به مدرسه میرفتم که بتوانم چند ساعتی از خانه دور باشم و خودم را میان بچه های دیگر گم کنم. عادت کرده بودم مثل یک سایه، بی سر و صدا به مدرسه بیایم و به همان شکل به خانه برگردم.

هیچ کس توجهی به من نداشت و من نیز با کسی کاری نداشتم. ترجیح میدادم هیچ توجهی را به خود جلب نکنم. زیرا باور داشتم همه از من بدشان میآید. گرچه در خلوت خود تمنای دیده شدن و توجه را داشتم.

زندگی سایه وار من به همین شکل میگذشت تا اینکه لنی (Lenny )به مدرسه ما آمد...

لنی دبیر ادبیات انگلیسی در دبیرستان ما بود. ۴۲ ساله، با ریش کم پشتی که تمام صورتش را پوشانده بود و لبخند دلنشینی که همیشه بر لب داشت. ریز نقش و پر جنب و جوش بود و اصرار داشت او را با نام کوچک صدا کنیم. برای اولین بار در زندگی ام کسی به من توجه کرد و با من مهربان بود. برای اولین بار در زندگی ام کسی مرا میدید، لنی!


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 5 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

پرواز کن آنگونه که می خواهی


متن زیر توسط یکی از دوستان ایمیل شد و چون خیلی با تعداد اندکی از اطرافیان من شبیه بود به نوعی حرف دل من و بعضی از روابط اجباری پیرامون بود. لذا جالب دیدم و در اینجا گذاشتم. ولی امسال به سیم آخر زده ام می خواهم از همه آنها فرار کنم.


---------------------


با آدم ضعیف تر از خودتون تا حالا پینگ پونگ بازی کرده اید؟
منظورم اینایی هستن که تازه راکت بدست شده اند و چند ساعتی مربی داشته اند و تازه از استایل والیبال اومده اند تو تنیس روی میز (با راکت اسبک می زنند)

خیلی عجیبه که اینها چون بد بازی می کنند ، نمی تونی ببریشون و اصلا هم مهم نیست مهارتت ! طرف عملا یه بازی دیگه می کنه و توهمزده که داره پینگ پونگ بازی می کنه...

من و تو هم عملا تو این توهم وقتمون حروم می شه و اتفاق بدتر اینه که وقتی با یه آدم حسابی می نشینی پای بازی می بینی مهارتت خیلی کم شده و طول می کشه تا برسی به سطح بازی اصلی خودت!

اینها را نوشتم تا بگم حرف اصلیم را وقتی با یه آدم کم فهم معاشرت می کنی یا آدمی که خودش را به نفهمی میزنه

وقتی با یه آدم خاله زنک دم به دم میشی وقتی با آدم احمق دمخور می شی که قضاوتهای عجیب غریب و خرافی داره و تحملش می کنی ،

وقتی با یه آدم روبرو می شی که دغدغه هایش مسکن و رستوران و لباس برند و ...

دیگه انتظار نداشته باش که از حروم شدن وقتت غصه بخوری از درجا زدنت هم خجالت نمی کشی

از تجمع برنامه ای نصفه عمل شده و کارهای نیمه تمامت هم ککت نمی گزه از نخواندن آخرین مقاله تخصصی رشته ات ، بهت بر نمی خوره

یا ندیدن فلان دانشمند و بلد نبودن مفاهیم بلند حافظ و مولوی و ....دردت نمیاره داری بی غیرت می شی عزیزم
به مردنت ادامه بده
یا مثل یه بزرگمرد از این وضعیت بیا بیرون و نگذار زنده به گور بشی و بشی یه مرده متحرک...

دکتر علیرضا شیری

پرواز كن آنگونه كه مي‌خواهي
و گرنه پروازت مي دهند آنگونه كه مي‌خواهند


نویسنده :P. Jabbarzadeh|تجربه های یک زیست شناس | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کَکِ آبی، رکورد دار بیشترین تعداد ژن‌


هنگامی كه زیست شناسان پیشرو در اواخر دهه ۱۹۹۰ مشغول تعیین توالی بازها در ژنوم انسان بودند بر سر اینكه سه میلیارد جفت بازی كه DNA ما را می سازد حاوی چه تعداد ژن است با یكدیگر شرط بستند. حدس های اندكی به حقیقت نزدیك بودند.
حدود یك دهه پیش خرد متعارف بر آن بود كه ما برای انجام هزاران فرایند سلولی كه كاركرد بدن ما را حفظ می كنند به چیزی حدود ۱۰۰ هزار ژن نیاز داریم. اما در نهایت معلوم شد كه ما فقط در حدود ۲۵ هزار ژن داریم- تقریباً هم تعداد با ژن های گیاه گلدار كوچكی به نام Arabidopsis و اندكی بیشتر از كرم Caenorhabditis elegans.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف راز چگونگی خلق گلبول های قرمز خون


پژوهشگران می گویند طی تحقیقات آنان راز چگونگی تولید گلبول قرمز فاش شد .

مقاله ای که در نشریه ژن و رشد منتشر شده عنوان می کند که محققین علوم پزشکی طی مطالعات حیوانی گام مهمی را در کشف راز چگونگی خلق گلبول های قرمز خون برداشتند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققین علوم پزشکی در مرکز پزشکی جنوب غرب دانشگاه تگزاس دریافتند بخش کوچکی از آر ان آ ( RNA ) ، سلول های بنیادی را به سمت تمایز یافتن به گلبول های قرمز خون هدایت می کند.
پژوهشگران همچنین بازدارنده مصنوعی آر ان آ برای متوقف سازی این فرایند تولید کرده اند.
دانشمندان معتقدند اگر چنین مداخلاتی در بدن انسان مفید واقع شود، می تواند علیه برخی سرطان ها و بیماری ها مانند پلیسیتمی ورا که طی آن بدن میزان زیادی گلبول قرمز تولید می کند سودمند باشد.
از سوی دیگر این یافته می تواند به تولید دارویی منجر شود که ساخت گلبول های قرمز را در مبارزه با کم خونی، خون ریزی و یا بیماری ارتفاع افزایش دهد.
دکتر اریک اولسون رییس بخش زیست شناسی مولکولی این دانشگاه و مجری این طرح می گوید: در این بین یافته مهم این است که این میکرو آر ان آ موسوم به miR-451 تنظیم کننده طبیعی قدرتمند تولید گلبول های قرمز است.
آنها همچنین نشان دادند که بازدارنده مصنوعی miR-451 می تواند سطح miR-451 را در بدن موش کاهش داده و مانع از تولید گلبول قرمز شود.
دانشمندان امیدوارند این بازدارنده و مولکول هایی که عملکرد مشابه دارند بتوانند به ارائه داروهای جدی علیه بیماریهای کشنده منجر شوند که در حال حاضر درمانی برای آنها وجود ندارد.

[ارسال شده توسط Mendel]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا 2011/2012


دوستان می توانید فهرست کامل 500 دانشگاه برتر دنیا را مشاهده کنید. من هر چه گشتم نام دانشگاه های ایران را پیدا نکردم شما بگردید حتما پیدا می کنید.


فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا


فراموش نکنید می توانید با خیال راحت یک دانشگاه از این لیست را برای آینده خود انتخاب کنید حتی اگر آفریقای جنوبی باشد مطمئنا بهترین دانشگاه های دنیا شما را جذب خواهند کرد.نویسنده :P. Jabbarzadeh|از گوشه و کنار اینترنت | ارسال نظر: 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.3838 ثانيه, 0.1025 براي هر جستجو .