کشف یک ژن در ارتباط با کنترل ویروس HIV توسط سیستم ایمنی


دانشمندان ژنی را کشف کرده اند که برای بقای جنین ضروری است و سبب مقاومت در برابر ویروس HIV می شود.
این ژن که Arih2 نامگذاری شده است جهت درمان سل و هپاتیت نیز حیاتی است. این ژن تصمیم می گیرد که یا سیستم ایمنی تکامل یابد و یا جهت جلوگیری از پاسخ التهابی مزمن، عقب نشینی نماید.

چنانچه تصمیم گیری اشتباه باشد، سلول ها توسط سیستم خودایمنی، کشته می شوند.

عقب نشینی سیستم ایمنی سبب می شود، بعنوان مثال ویروس HIV میزبان خود را که لمفوسیت های T یاریگر یا CD4 هستند را نیابد و این امر سبب کاهش عفونت ویروسی شود.


لینک اصلی خبرنویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

توضیحات بیشتر پیرامون تخفیفات فروشگاه ایران بیولوژی


بخش بسته ها بطور کلی تخفیف دارند. محصولاتی که در بخش بسته های کنکوری قرار دارند در ابتدای کار تخفیفات خوبی داده شده اند. اگر هیچکدام مورد نظر شما نبودند سپس می توانید بخش های دیگر مثل کتاب ها ، یا فلش کارت، و یا فیلم ها را مرور کنید.

علاوه بر تخفیفاتی که بر روی بسته ها گذاشته شده اند، کد تخفیف، تخفیف دیگری را بر روی محصولات اضافه می کند که شما در فاکتور خواهید دید. بنابراین کد تخفیف با تخفیفی که بطور معمول در بسته ها لحاظ شده است متفاوت است و مجددا تخفیف در نظر گرفته می شود.

کد تخفیف در بعضی موارد بصورت عمومی ارائه می شود و پس از دریافت تعداد سفارش مشخصی، این کد غیر فعال خواهد شد.

راهنمای خرید ::: ورود به فروشگاه آنلاین


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

خودخواری یا اتوفاژی (قسمت دوم)


پروتئین های دخیل در اتوفاژی:

تاکنون در مخمر، حداقل 30 ژنِ مربوط به اتوفاژی (Atg) شناسایی شده اند. بسیاری از این ژن ها (ولی نه همۀ آنها) در پستانداران نیز وجود دارند. اتوفاژی بطور کلی به چهار مرحلۀ اصلی تقسیم می شود که این مراحــــل توسط ژن های Atg اجرا می گردند: (1) مرحلۀ القا، (2) مرحلۀ تشکیل وزیکلِ دو غشایی، (3) مرحلۀ اتصال اتوفاگوزوم-لیزوزوم و (4) مرحلۀ هضم

مرحلۀ نخست: القای تشکیلِ حفراتِ دو غشایی- پروتئینی موسوم به کینازِ "هدفِ راپامایسین در پستانداران" یا mTOR تنظیم کنندۀ اصلیِ اتوفاژی است و این مسیر را مهار می کند. در هنگامی که مواد غذایی در سلول بالا است، پروتئینِ mTOR با پروتئین های ULK1، Atg13، و FIP200 متصل شده و پروتئین های ULK1 و Atg13 را هایپرفســــفریله می کند. mTOR زیرواحدِ کاتالیتیکِ کمپلکسی است که mTORC نام دارد. در اثر فسفریلاسیونِ اضافیِ مولکول ها ULK1 و Atg13، گسترشِ غشاءهای اتوفاژی درون سیتوپلاسم مهار می شود. این پروتئین ها بر روی غشاءهای سیتوپلاسمی بویژه شبکۀ اندو پلاسمی و دستگاهِ گلژی قرار دارند.

گرسنگیِ سلول و یا داروهایی نظیرِ راپامایسین تجمعِ پروتئینِ mTOR را با ULK1 مهار می کند. بدین وسیله پروتئــــین های مزبور از طریقِ عملکردِ نامناسبِ mTOR، سطح پایین تری از فسفریلاسیون را خواهند داشت که به این وضعیت هایپوفسفریلاسیون می گوییم. هایپوفسفریلاسیونِ این پروتئین ها سبب القای اتوفـــاژی می شود. ULK1 القا کنندۀ اتوفاژی است که توسط mTOR مهار می شود. تحقیقات نشان داده اند که تراکمِ لیزوزوم ها در سطح سلول با فعالیتِ mTORC1 ارتباط دارد.
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

خودخواری یا اتوفاژی (قسمت اول)


لیزوزوم ها اندامک هایی پویا هستند که محل خود را در سیتوپلاسم تغییر می دهند. از مهم ترین عواملی که بر روی مکان یابیِ لیزوزوم ها تاثیر دارد، اسیدیتۀ (pH) و موادِ غذایی در سیتوپلاسم هستند. زمانی که سیتوپلاسم اسیدی باشد، لیزوزوم ها از مجاورتِ هسته به سطح سلول تغییر مکان میدهند. همچنین اگر سلول در شرایطِ گرسنگی باشد محل لیزوزوم ها در اطراف هسته است.
اتوفاژی از طریقِ حذف اندامک های سلولیِ اضافی و یا آسیب دیده، تنظیم فعالیت ها و ثبات سلول (هومِئوستازی) را سبب می شود. اتوفاژی در هنگامِ تنش های متابولیکی نظیر گرسنگی، به منظورِ تنظیم وضعیت انرژیِ سلول فعال می شود. اکنون دانشمندان به کشفِ مکانیسمِ اتوفاژی و پروتئین های دخیل در آن علاقه زیادی نشان می دهند.

در جستجویی که اینجانب در پایگاه اینترنتی Pubmed انجام دادم فقط در مورد یکی از تنظیم کننده های کلیدیِ این مسیر که به پروتئینِ mTOR مشهور است، تعدادِ 8346 مقاله به ثبت رسیده اند که از این میان تعدادِ 6425 مقاله تاریخ انتشار آنها بین سال های 2007 تا 2012 است. به عبارتی حدودِ 77 درصدِ مقالات پیرامون mTOR در پنج سال گذشته به چاپ رسیده اند.

این امر نشان دهندۀ توجهِ اخیرِ دانشمندان به مقولۀ اتوفاژی است. اگر پروتئین های دیگرِ این مسیر را نیز بررسی کنید نتیجۀ مشابهی را خواهید گرفت. از اینرو، تصمیم گرفته شد اشاره ای نیز به تنظیمِ مسیر اتوفاژی داشته باشم که در حد بضاعتِ کتابِ حاضر خوانندۀ گرامی را با این مسیر که در کتاب های درسی دانشگاهی کمتر بدان توجه شده است، آشنا کنم.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آیین نامه مشاوره و تماس آنلاین با مدیریت


اتصالات محکم و دسموزوم + پروتئین های مربوطه


دوستانی که برای کنکور می خونید این یک تصویر از اتصال محکم و پروتئین های دخیل در آن هست. اتصال کمربندی که از طریق اکتین مشخص است همواره در مجاورت اتصال محکم است. به پروتئین های هر یک از اتصالات دقت کنید و نام آنها را به ذهن بسپارید.
نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

در خصوص نحوه پذيرش دانشجو با پرداخت هزينه شخصي (شهريه)


اطلاعيه مركز سنجش آموزش پزشكي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي در خصوص نحوه پذيرش دانشجو با پرداخت هزينه شخصي (شهريه) براي نيمه دوم سال تحصيلي 92-91 از بين داوطلبان شركت كننده در آزمون ورودي كارشناسي ارشد اول و دوم تيرماه 91

با سپاس به درگاه خداوند متعال و با سلام و درود به پيشگاه حضرت بقيه ا...(عج)، با عرض پوزش از داوطلبان گرامي آزمون كارشناسي ارشد 91 ،به اطلاع مي رساند توجه به عدم دريافت و تكميل اطلاعات مربوط به پذيرش دانشجوي كارشناسي ارشد بصورت مازاد برظرفيت با پرداخت هزينه شخصي(شهريه) ، كليه اطلاعات مربوطه از قبيل اسامي دانشگاههاي پذيرنده و ظرفيت پذيرش آنها، ضوابط پذيرش ، ميزان سهميه و ساير موارد طي اطلاعيه اين مركز در تاريخ 30/8/91 از طريق همين سايت به اطلاع عموم خواهد رسيد .

مركز سنجش آموزش پزشكي

ساعت 10:33 www.sanjeshp.ir
[ارسال شده توسط مهدی]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1392


دوستان می بینم که در اثر اعلام ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد استرس شما بیشتر شده است و از دیروز تماس های شما با من بیشتر شده است.

من نمی دونم چرا در دقیقه 90 همیشه تصمیم می گیرید. با این کار وقت را از دست می دهید و کار را برای من سخت تر می کنید. زیرا واقعا ممکن است آنقدر دیر شده باشد که دیگر کاری از دست من بر نیاید.


به هر حال دوستانی که دوست دارید ده ها بار ایمیل بزنید بعد اقدام به ثبت نام کلاس ها کنید، من در خدمت شما هستم ولی دقت کنید دیر نشود چون اینجانب هیچ مسئولیتی را در قبال عدم نتیجه گیری شما نمی پذیرم.


ولی اگر با من کار کنید و گوش به فرمان من باشید قبول نشدن در جای خوب در کارشناسی ارشد بسیار سخت و در حد زدن توپ به تیر دروازه خواهد بود.


به هر حال این دوره تخفیف قابل تمدید نیست و دوستانی که مدام ایمیل می زنند اگر قصد جدی دارید زودتر تهیه کنید تا من در روز شنبه 13 ابانماه کلیه بسته ها را ارسال کنم. زیرا از روز یکشنبه به مدت دو هفته اینجانب در سفر خواهم بود.


لذا مهلت تخفیف از 14 آبانماه به 12 آبانماه تغییر کرد.


مطلب تکمیلی:

با تهیه این بسته عملا در کلاس های خصوصی اینجانب می نشینید.

با این تخفیف هر ساعت کلاس اینجانب برای شما 2500 تومان در می آید که آموزگار دبستان نیز کلاس های خصوصی اش گران تر است.

بنابراین این تخفیف تمدید نمی شود و فقط جنبه حمایت مالی از دوستانی با قدرت خرید کمتر دارد.

سفارشات تا 5 شنبه دریافت می شود که در روز شنبه ارسال شوند.

موفق باشیدلینک ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 92: دانلود دفترچه

مشاهده تخفیفات کلاس ها و فیلم های آموزشی تضمینی پایگاه زیست شناسی ایران با رتبه یک و دو رقمی

بسته الماس


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.5907 ثانيه, 0.2387 براي هر جستجو .