تاریخ توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد


اطلاعيه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور در باره‌ تاريخ‌، محل‌ رفع نقص كارت و برگزاري‌ آزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌ تكميلي‌ (دوره‌هاي‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ داخل‌) سال‌ 1392 و هم چنين‌ هيجدهمين دوره‌المپياد علمي‌ دانشجويي‌ كشور


ضمن‌ آرزوي‌ موفقيت‌ براي‌ داوطلباني كه‌ در آزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌ تكميلي‌ (دوره‌هاي‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ داخل‌) سال 1392 و هم‌ چنين‌ هيجدهمين دوره‌ المپيادعلمي‌ دانشجويي‌ كشور ثبت‌نام‌ نموده‌اند،بدين‌وسيله‌ توجه‌ داوطلبان‌ گرامي‌ را به‌ موارد ذيل‌ معطوف‌ مي‌دارد.


الف‌- برگزاري آزمون و پرينت كارت شركت در آزمون

آزمون براي‌133 كد رشته‌‌ امتحاني‌ در صبح و بعدازظهر روزهاي چهارشنبه ، پنچشنبه و جمعه‌ 18، 19 و 20 بهمن ماه سال 1391 و براساس اطلاعات مندرج بر روي كارت شركت در آزمون رشته امتحاني مربوط برگزار خواهد شد. داوطلبان‌ متقاضي‌ هريك‌ ازكد رشته‌هاي‌امتحاني‌ لازم‌ است‌ به نشاني مندرج بر روي كارت شركت در آزمون مراجعه نمايند. شهرستان محل برگزاري آزمون داوطلبان با توجه به استان محل اقامت آنان به شرح جدول شماره 1 مي‌باشد.

تذکر بسیار مهم : داوطلبانی که به هر طریق موفق به مشاهده و پرینت کارت ورود به جلسه نمیشوند لازم است از روز دوشنبه 16/11/91 از ساعت 8 الي 12 و 14 الي 17 به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمائيد. (آدرس حوزه‌هاي رفع نقص در جدول شماره 2 اين اطلاعيه آمده است) .


ادامه خبر


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تولید سلول های ضربان ساز قلب امیدی تازه در درمان بیماری ها قلبی


مشاهده متن اولیه خبرترجمه: پرهام جبارزاده

سلول های تغییر شکل یافته می توانند جایگزین دستگاه ضربان ساز (Pacemaker) برای بیماران قلبی شوند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از پایگاه خبری تک نیوز دیلی (Technews Daily)، دانشمندان بیولوژی سلولی موفق شدند سلول های قلب خوکچه هندی را به سلول های ضربان ساز تبدیل کنند. سلول های ضربان ساز جریان الکتریکی ایجاد می کنند که این جریان منجر می شود سلول های قلبی با آهنگ یکنواخت منقبض شوند.

از میان ده میلیارد سلول قلبی، کمتر از 10000 سلول ضربان ساز هستند که این سلول ها در مجاورت دهلیز راست قرار گرفته اند. چنانچه سلول های ضربان ساز در اثر بیماری یا کهولت تخریب شوند، ضربان قلب نامنظم می شود. مشکل دستگاه مصنوعی ضربان ساز که با عمل جراحی در بدن بیماران کار گذاشته می شود این است که پس از مدتی بدلیل به اتمام رسیدن انرژی باطری های آن، باید این دستگاه تعویض شود که این امر نیاز به عمل جراحی مجدد دارد.

محققین در مرکز بیماری های قلب و عروق لوس آنجلس روش جدیدی را برای تولید سلول های ضربان ساز یافته اند. در این روش، با استفاده از انتقال ویروس به عضله قلب، ژن Tbx18 را به ماهیچه قلب منتقل می کنند. این ژن نقش کلیدی در تکوین جنینی سلول های ضربان ساز دارد. در آزمایشاتی که بر روی خوکچه هندی انجام شد، ورود این ژن (Tbx18) سبب تبدیل سلول های قلبی به سلول های ضربان ساز (Pacemaker) گردید.

قانون حق نسخه برداری: از آنجاییکه این وب سایت تحت حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، استفاده از خبر تنها با قرار دادن لینک خبر به پایگاه زیست شناسی ایران مجاز است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی تغییر کرد


رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی در طی روزهای نهم و دهم خرداد ماه، گفت: به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و عدم تداخل با کنکور سراسری، زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی تغییر کرد.

جبرائیل نسل سراجی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اعلام تقویم آزمونی کارشناسی ارشد علوم پزشکی از آغاز ثبت‌نام این دوره از آزمون از 23 بهمن ماه خبر داد.

وی با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی از 23 بهمن ماه از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی www.sanjeshp.ir ، گفت: مهلت ثبت‌نام داوطلبان تا 12 اسفند ماه ادامه دارد.

سراجی با بیان اینکه دفترچه راهنمای ثبت‌نام 14 بهمن ماه منتشر می‌شود، اظهار کرد: همچنین داوطلبانی که در این آزمون ثبت‌نام می‌کنند، می‌توانند در طی روزهای 22 تا 24 اسفندماه نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی اقدام کنند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

بالاخره اولین داروی ژن درمانی در اتحادیه اروپا تایید شد.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از انجمن ژن و سلول درمانی آمریکا، اولین داروی ژن درمانی با نام گلیبرا (Glybera) یا Alipogen tiparvovec موفق به اخذ تاییدیه از آژانس پزشکی اروپا (EMA) گردید.

گلیبرا یک وکتور مربوط به آدنوویروس است که به گونه ای دستکاری شده است که بتواند آنزیم لیپو پروتئین لیپاز را در افراد مبتلا به این نقص نادر آنزیمی بیان نماید. تائیدیه این دارو توسط اتحادیه اروپا یک خبر خوب برای علوم سلولی و مولکولی با رویکرد درمانی است. اگرچه تنظیم بیان این پروتئین در سلول مشکلات زیادی خواهد داشت ولی امیدواری برای چنین فعالیت هایی برای جامعه زیست شناسی افزایش خواهد یافت.

داروی گلیبرا در سال 2010 توسط موسسه مولکول درمانی آمستردام به کمیته درمان های پیشرفته اتحادیه اروپا ارائه شد و پس از بررسی های فراوان و آزمایش مجدد توسط تیم تحقیقاتی هلندی، توانست در سال 2011 تاییدیه دریافت کند که تعدادی از سازمان ها با این تائیدیه و صحت عملکرد دارو همچنان مخالف بودند.

از آنجائیکه نقص در آنزیم لیپو پروتئین لیپاز، یک بیماری نادر است و یک نفر به ازای هر یک میلیون نفر قابل مشاهده است، این امر به دلیل فقدان جامعه آماری مناسب مشکلاتی را برای اثبات اثر بخشی این دارو ایجاد کرد. بطوریکه نسبت به سرعت تاثیر گذاری گلیبرا تردید وجود داشت.

بررسی های بالینی تنها شامل 27 بیمار می شد و انجام این آزمایشات برای موسسه مولکول درمانی آمستردام مشکلات مالی را ایجاد کرد. اما با مشارکت یک شرکت خصوصی مجددا آزمایش بر روی 12 فرد دیگر نیز انجام شد و در نهایت کمیسیون متقاعد شد که در پنج نفر میزان شیلومیکرون کاهش یافته است.

داروی گلیبرا سبب افزایش هضم لیپو پروتئین ها می شود. در اثر نقص در آنزیم لیپو پروتئین لیپاز، افراد دارای پانکراس متورم خواهند بود.

قانون حق نسخه برداری: استفاده از خبر تنها با قرار دادن لینک خبر به پایگاه زیست شناسی ایران مجاز است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

گیرنده های گلوتامات (کانال لیگاندیِ کاتیونی – کانال لیگاندیِ کلسیم)


...

منبع: زیست شناسی سلولی با رویکرد پزشکی ، در دست تالیف توسط: پرهام جبارزاده

گیرنده های گلوتامات به دو نوع تقسیم می شوند:

1) گیرنده های یونوتروپیک و 2) گیرنده های متابوتروپیک


گیرنده یونوتروپیک، کانال های یونیِ لیگاندی هستند، درحالیکه گیرنده های متابوتروپیک، فاقد کانال یونی بوده و مشابه گیرنده های موسکارینیِ استیل کولین، عمل خود را با رهاسازی پیام آورهای ثانویه انجام می دهند.
گیرنده های یونوتروپیک بر حسب ترکیبی که به آنها متصل می شود، خود به سه نوع تقسیم می شوند:

1)AMPA
(آلفا- آمینو-3- هیدروکسی-5- متیل-4- ایزوآلوکسازول پروپانوئیک اسید)

2)کِینات

3)NMDA (اِن-متیل- دِ آسپارتات)

هر سه نوع کانال توسط گلوتامات نیز باز می شوند. همانطور که قبلاً اشاره شد، گلوتامات یک ناقل عصبیِ تحریکی بویژه در مغز است. انتقال سیناپسی سریع توسط گیرنده های AMPA و کِینات انجام می شود. گیرنده های NMDA ، پاسخ سیناپسی آهسته ای را می دهند. گیرنده های NMDA در تکوین مغز، یادگیری، یا حافظه نقش های مهمی ایفا می کنند. لذا می توانیم گیرنده های یونوتروپیک را به دو نوعِ گیرنده های NMDA و گیرنده های غیر NMDA تفکیک کرد.

نکته: فراموش نکنید که ایزومرِ L- گلوتامات بر روی گیرنده های گلوتامات تاثیر دارد.
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 6 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف روش جدید تقسیم سلولی بنام کلروکینز
ارسال متن انگلیسی: سارا ملیح، ترجمه و بازسازی خبر: پرهام جبارزاده


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران، محققین دانشگاه ویسکانسین، یک روش جدیدی از تقسیم سلولی را در سلول های انسانی کشف کردند. این روش جدیدی که اینک کلروکینز (Klerokinesis) نامیده شده است، یک روش بازگشت به عقب است و یک نوع دفاع علیه سلول های سرطانی محسوب می شود.
دکتر مارک بورکارد که استادیار دپارتمان خون شناسی دانشگاه ویسکانسین آمریکا است در همایش بیولوژی سلولی در سانفرانسیسکو (دسامبر 2012) یافته های خود را ارائه کرد. وی خاطر نشان می کند در بعضی سلولی ها انسانی که سرطانی شده اند مثل سلول های سرطان پستان، بجای دو دسته کروموزومی، سه یا چهار دسته کروموزومی وجود دارد. این حالت که پلی پلوئیدی نامیده می شود حاصل تقسیم غیر طبیعی در سلول ها است. در سرطان پستان، حدود 14 درصد، و در سرطان لوزالمعده حدود 35 درصد سلول های پلی پلوئیدی هستند.

این گروه که در تلاش یافتن راهی برای درمان سلول های پلی پلوئیدی سرطانی بود، با روش جدید تقسیم سلولی مواجه شدند. در کلروکینز که عدد کروموزومی اصلی یا همان 46 مجددا در سلول ایجاد می شود یک راه بازسازی سلول است. در کلروکینز، سلول بجای اینکه وارد سیتوکینز شود، ساختار خود را به گونه ای به هم میریزد که مجددا می تواند رشد یافته و تقسیم جدیدی را پایه ریزی کند که وضعیت طبیعی سلول ایجاد شود.

زمانیکه دانشمندان جهت مبارزه با سرطان، مانع سیتوکینز شدند، متوجه شدند که در سلول های پلی پلوئیدی سلول ها مجددا عدد کروموزومی را بصورت دیپلوئید نشان دادند. به عبارتی انجام تقسیم غیر طبیعی در انسان اسیب های جدی به همراه دارد و سلول ها دارای ژن هایی هستند که توسط کلروکینز تعداد کروموزوم ها را به وضعیت طبیعی باز می گرداند. قطعا کشف ژن های دخیل در کلروکینز که در سلول های سرطانی از سلول های سالم اولیه به ارث رسیده اند و پافشاری در بیان آنها می تواند به درمان برخی از انواع سرطان کمک کند.


قانون حق نسخه برداری: استفاده از خبر تنها با قرار دادن لینک خبر به پایگاه زیست شناسی ایران مجاز است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 8 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تشخیص سریع سرطان سینه با شیوه نوین تصویربرداری


پژوهشگران دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT ) و دانشگاه کیس وسترن ریورز (CWRU ) شیوه نوین تشخیصی ارائه کرده‌اند که می‌تواند به پزشکان در تشخیص دقیق سرطان سینه کمک کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، با این شیوه پزشک به طور دقیق بین موارد سرطانی و غیر سرطانی تمایز قایل می‌شود.

وجود ذرات رسوب کلسیم می‌تواند نشانه وجود سرطان سینه باشد. با این حال در اکثر موارد تشکیل این رسوب ریز کلسیمی نشانه خوش خیمی بیماری است.

زمانی که رسوب ریز کلسیمی توسط ماموگرافی تشخیص داده می‌شود پزشکان اقدام به نمونه برداری از بافت مشکوک و آزمایش آن برای سرطان می‌کنند.

این در حالی است که در 15 تا 25 درصد موارد پزشکان نمی‌توانند بافت حاوی رسوب کلسیم را بازیابی کنند و در نتیجه تشخیص قطعی صورت نمی‌گیرد. از این رو بیمار مجبور می‌شود تحت فرایندهای جراحی تهاجمی‌تری قرار بگیرد.

در شیوه جدیدی که این پژوهشگران ارائه دادند، از نوع خاص طیف نگار برای تعیین موقعیت رسوب کلسیم در طول نمونه برداری استفاده می‌شود. این شیوه می‌تواند به طور قابل توجهی به تشخیص قطعی منجر شود.

این پژوهشگران دریافتند روش طیف نگاری دارای موفقیت 97 درصدی است.

در بین زنانی که توسط ماموگرافی، وجود رسوب کلسیمی در آنها تشخیص داده می شود، 10 درصد مبتلا به سرطان هستند. از این رو باید نمونه برداری از آنها صورت بگیرد. در طول این فرایند یک رادیولوژیست از سه زاویه مختلف اشعه ایکس را به بافت می‌تاباند تا موقعیت رسوب کلسیم مشخص شود سپس سوزنی را برای برداشتن 5 تا 10 نمونه به بافت وارد می‌کند.

پس از آن یک پاتولوژیست بافت را بررسی می‌کند تا از وجود رسوب کلسیم مطمئن شود اگر رسوبی دیده نشد رادیولوژیست دوباره با اشعه ایکس نمونه برداری می‌کند. این درحالی که تلاش دوم به ندرت موفقیت آمیز است.

محققان MIT و CWRU طی چند سال تحقیق خود، یک شیوه طیف نگاری ابداع کردند که می تواند مانند آنچه که رادیو لوژیست برای نمونه برداری انجام می‌دهد، بافت را طی چند ثانیه بررسی کند و دریابد آیا این بافت حاوی رسوب کلسیم سرطانی هست یا خیر.

نتایج این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منشر شده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

سوال 1 - وضعیت سلول های شبکیه چشم از نظر پتانسیل غشاء


دوستان زیست شناس سلولی و مولکولی بیایید از فضای مجازی استفاده بهتری بکنیم.

یک سوال طرح کرده ام پیشنهاد می کنم بررسی کنید و پاسخ سوال را با ذکر دلیل کامنت بگذارید.

لطفا اگر عضو هر شبکه اجتماعی هستید یا وب سایت یا وبلاگی دارید این سوال را به اشتراک بگذارید تا دیگر دوستان نیز نظر خودشون را بفرمایند.

.........

اطلاع دارید پدیده هدایت سیگنال عصبی تحت تاثیر اختلاف پتانسیل غشا است. حال پاسخ این سوال را بدهید: 1 یا 2

.........

دو هفته فرصت هست من بعدا نظر خودم را خواهم داد.
دوستان عزیز راهنمایی: وضعیت دپلاریزه یعنی پتانسیل غشا به سمت مثبت (نسبت به وضعیت استراحت) و وضعیت هاپرپلاریزه یعنی پتانسیل غشا به سمت منفی (نسبت به وضعیت استراحت) . وضعیت استراحت نیز برای سلول های عصبی 90- است. حال در اثر برخورد نور سلول های بینایی چه وضعیتی را پیدا می کنند. باید قدری در مورد وضعیت کانل ها و تبادلات غشایی اطلاعات داشته باشید.


لینک این صفحه برای اشتراک گذاری: لینک را کپی کنید.

لینک صفحه فیس بوک این مسابقه برای اشتراک گذاری


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 18 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.3176 ثانيه, 0.0732 براي هر جستجو .