پیام مدیریت به مناسبت آغاز سال 1392
دوستان عزیز سلام

عید همگی شما مبارک (پیشاپیش) و یادتون نره چهار شنبه سوری برید بترکونید، ملاقه هم بزنید. البته نمی دونم با ملاقه زنی آشنایی دارید یا رسمی است که زمان بچگی ما بود به هر حال دوست دارم از همه لحظات خود لذت ببرید. شاد باشید. پر انرژی باشید.

درس خوب است، موفقیت و ادامه تحصیل خوب است ولی موفقیت واقعی زمانی بدست می آید که شما با شور و هیجان به سمت موفقیت حرکت کنید.

دیگه چه خبر دوستان خوبم؟؟؟ واقعا بعد از آزمون کارشناسی ارشد 92 نتوانستم صحبتی با شما داشته باشم. دلیل آن هم خیلی واضح بود واقعا لحظه ای من نتوانستم به کارهای عقب افتاده خود برسم، البته از اینکه با دوستان و کنارشون بودم واقعا لذت می بردم ولی به هر حال من باید قدری وضعیت مشاوره ها و ارتباطات خودم را با دوستان گل مدیریت کنم تا بتوانم همیشه در خدمتشون باشم.

هدف من از این یادداشت این است که هم یک خوش و بشی با هم بکنیم و هم یک سری مسایل را با شما در میان بگذارم که کمک به ارتباطات صمیمی تر من با دوستان عزیزم بشود و در پایان هم یک مژده به شما بدهم.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 13 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آخرین تخفیف پایگاه زیست شناسی در سال 1391
برای ورود به فروشگاه اینترنتی اینجا کلیک کنید.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

واقعیاتی تلخ درباره سبک زندگی ایرانی
"محمود سریع‌القلم" استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفتگوی مشروح با گروه دین و اندیشه خبرگزاری مهر به بررسی سبک زندگی معطوف به توسعه یافتگی پرداخت و سبک کنونی زندگی ایرانی را نقادی و راهکارهای پیشنهادی خود برای اصلاح آن را مطرح ساخت.

دغدغه پیشرفت و توسعه یافتگی در آثار و آرای دکتر محمود سریع القلم برجسته است. اگر مخاطب آشنایی با سیر فکری این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی تهران داشته باشد درمی‌یابد که دغدغه سریع القلم توسعه یافتگی و طرح اصول ثابت آن با مطالعات مقایسه‌ای است. کتابهای "عقلانیت و توسعه یافتگی ایران"، "فرهنگ سیاسی ایران" و "اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار" از جمله آثار وی در واقع این سیر را مورد بررسی قرار می‌دهند. در حال حاضر، کتاب "عقلانیت و توسعه یافتگی ایران" به چاپ نهم و کتاب "اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار" به چاپ پنجم رسیده است.

سریع القلم معتقد است که توسعه یافتگی از دو بخش کلان تشکیل می شود: اصول ثابت و الگوهای مختلف به تناسب شرایط گوناگون کشورها. کشورهایی مثل آلمان، انگلیس و ژاپن و... از اصول ثابت توسعه یافتگی برخوردارند مانند دولت حداقل، صنعتی شدن، توجه فراگیر به علم وعقلانیت، بخش خصوصی فعال، نظام آموزشی کاربردی، نخبگان ابزاری منسجم، مردم پرکار و مسئولیت پذیر، دولت پاسخگو... ولی الگوهایی که طی سالها پرورش و تکامل یافته، متفاوت است.

در نظر داشته باشید که ما به سبک زندگی هیچ ملتی اصالتاً نمی توانیم ایراد بگیریم چون سبک زندگی نتیجه انباشت تجربیات تاریخی یک ملت است. اما می توانیم معیارهایی را مشخص کنیم و از آن زاویه آسیب شناسی کنیم. در اینجا قصد دارم آسیب شناسی سبک زندگی ایرانی را بر اساس خود فرهنگ ایرانی و فرهنگ دینی مورد خطاب قرار دهم.

مادیات و خودخواهی کانونهای سبک زندگی ما شده است.

بر اساس تجربه‌ای که در مشاهدات بین‌المللی از جوامعی چون ترکیه، مالزی، کشورهای عربی و اروپایی داشته‌ام اولین وجه مقایسه‌ای که می‌توان در خصوص سبک زندگی ایرانی و همه این کشورها در نظر گرفت و البته بر خلاف ادعاهایی که عموماً در میان ما وجود دارد این است که میانگین ایرانی خیلی دنیا دوست است. علاقه عمیقی به دنیا و مال دنیا دارد ولی هنرمندانه و با ادا و ظاهرسازی آنرا استتار می‌کند. از این دنیا هم، پول، لوازم زندگی، نمایش خانه، ویلا و اتومبیل به دیگران سهم مهمی از دنیادوستی ایرانی دارد. در مقایسه، یک دانمارکی برای نقاشی، موزه، هنر، کتاب، آخرین رمانها، کنسرت، تئاتر، دوستان فرهنگی، کشف کشورها و فرهنگهای دیگر، جا باز می‌کند. در سبد کالاهای میانگین ایرانی، این موارد تقریباً تعطیل است. کافی است صورت آرام و خوش‌رنگ یک شهروند معمولی ترکیه را با یک ایرانی مضطرب و همیشه در حال پول جمع کردن مقایسه کنید.

ظاهر و باطن میانگین ایرانی بالای 50 درصد شکاف دارد
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 8 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

از آنکه یه دنیا ژنوتیپش یکتاست


دوستی این شعر مرتبط با زیست شناسی را برای من فرستادند من دیدم جهت تنوع در ایران بیولوژی منتشر کنم.


ار من آنکه یه دنیا ژنوتیپش یکتاست

فنوتیپ خوش او چون فنوتیپ گلهاست

هست در هر نگهش رمز هزاران ژن عشق

که همه ترجمه رشته ای از "دی ان آ" ست

دوش از بهر دلم عشوه چنان سنتز کرد

که فغان از همه ژن های وجودم برخاست

این یکی کرد جهش وان دگری شد معیوب

کدون زندگیم گشت دچار کم و کاست

گشت معیوب مرا هرچه ژن غالب بود

حالیا! کار من سوخته دل واویلاست

کاریوتیپ من بدبخت چنان قاطی کرد

که گمانم اثرش تا به ابد پابرجاست

گفتم ای یار مکن، شد ژنوتیپم بر باد

خنده ای کرد و بگفت: از فنوتیپت پیداست

گفتم آخر تو مرا آلل صبری بفرست

که از عصیان جهش،بند جنونم بر پاست

ژن امید مرا نوکلئوتیدیست حقیر

ژن جور تو،ولی، نوکلئوتیدش صد تاست.

پلی پپتید غمت بسکه دراز است ای دوست

بهر آن جان بود در دل تنگی که مراست

گفت باید که به راهم هموزیگوت گردی

هتروزیگوس، تو مباش، ار به دلت الفت ماست

گفتمش: من هموزیگوس نتوانم گشتن

چون نماندست مرا یک اتوزوم سالم و راست

عاشقی را که چنان سندرم عشق دهند

تو تعجب مکن ار اشک غمش چون دریاست

حالیا! زین ژنوتیپی که نصیبم گشته

فنوتیپم به میان همه انگشت نماست

من ندانم که چنین سنگدلی،بی انصافی

از کجا آمده و اصل و تبارش ز کجاست

بهر سلول حیات اینهمه،پپتید بلاست

همه زیر سر یک رشته "ام ار ان آ" ست

آری! آخر به یکی دام بلا می افتد

هر که چون مستی ما سر به هواست

ای خدا یار مرا سندرم مرگ بده

که چنین با من عاجز به سر جور وجفاست

همولوگ نیست چو هرگز دل من با دل او

این دو را دادن پیوند فقط کارخداست

برگرفته از شعر سپهر طباطبایینویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 5 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تفاوت خط فقر و خط فهم


دیگر نگران نبود کلاس در شهرستان خود یا هزینه بالای آن ها نباشید


دوستان سری کامل فیلم های آموزشی ویژه کارشناسی ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی ، و بیوشیمی آماده شده است.

این فیلم ها به تفکیک مبحث نیز جهت رفع اشکال دوستان گرامی با هزینه مناسب عرضه می شود.


سفارش فیلم های موضوعی:

http://www.iranbiology.ir/news/plugins/shop/products.php?cat=7

سفارش فیلم های کامل (کل سرفصل):

http://www.iranbiology.ir/news/plugins/shop/products.php?cat=1


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دی ان ای چهار رشته ای: امید تازه برای درمان سرطانمارپیچ چهار رشته ای دی ان ای که با اشعه ایکس از آن عکسبرداری شده (چپ) و مارپیچ چهار رشته ای در داخل سلول که با مواد فلورسانس نشاندار شده


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری بی بی سی، دانشمندان دانشگاه کمبریج برای اولین بار مولکول چهار رشته ای دی ان ای را در بدن انسان مشاهده کرده اند که ممکن است راه تازه ای را برای درمان سرطان پیش روی بشر بگذارد.

مارپیچ دی ان ای که به آن لقب مولکول حیات داده اند و حامل رمزهای ژنتیکی است به عنوان مولکولی دو رشته ای شناخته می شد، اما محققان در پژوهشی که در نشریه شیمی طبیعت منتشر کرده‌اند می گویند مارپیچ چهار رشته ای در بدن انسان وجود دارد و احتمالا زمانی مشاهده می شود که سلول شرایط سرطانی پیدا می کند.

به این ترتیب دانشمندان این موضوع را مطرح می کنند که دی ان ای چهار رشته ای ممکن است راه تازه ای برای درمان سرطان پیش روی بشر بگذارد.

پروفسور "شانکار بالاسوبرامانیان" استاد بخش شیمی دانشگاه کمبریج می گوید: "احتمالا این مولکول وقتی زیاد می شود که سلول دارای ژنوتیپ (ترکیب ژنتیکی) به خصوصی باشد یا کارکردش مختل شده باشد."

او می گوید "ما باید این را ثابت کنیم. اگر چنین شود، می توان دی ان ای چهار رشته ای را با مولکولهای صناعی هدف قرار داد. این می تواند راه جالبی باشد. در این صورت می توانیم سلولهای را که کارکردشان مختل شده به طور اختصاصی هدف قرار دهیم."


دکتر جیمز واتسون(راست) و دکتر فرانسیس کریک شصت سال پیش مارپیچ دو رشته ای دی ان ای را توضیح دادند و برای این کشف جایزه نوبل دریافت کردند[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کنگره بین المللی فراورده های طبیعیزمان بازسازي صفحه :0.5866 ثانيه, 0.1360 براي هر جستجو .