تفاوت خط فقر و خط فهم


دیگر نگران نبود کلاس در شهرستان خود یا هزینه بالای آن ها نباشید


دوستان سری کامل فیلم های آموزشی ویژه کارشناسی ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی ، و بیوشیمی آماده شده است.

این فیلم ها به تفکیک مبحث نیز جهت رفع اشکال دوستان گرامی با هزینه مناسب عرضه می شود.


سفارش فیلم های موضوعی:

http://www.iranbiology.ir/news/plugins/shop/products.php?cat=7

سفارش فیلم های کامل (کل سرفصل):

http://www.iranbiology.ir/news/plugins/shop/products.php?cat=1


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دی ان ای چهار رشته ای: امید تازه برای درمان سرطانمارپیچ چهار رشته ای دی ان ای که با اشعه ایکس از آن عکسبرداری شده (چپ) و مارپیچ چهار رشته ای در داخل سلول که با مواد فلورسانس نشاندار شده


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری بی بی سی، دانشمندان دانشگاه کمبریج برای اولین بار مولکول چهار رشته ای دی ان ای را در بدن انسان مشاهده کرده اند که ممکن است راه تازه ای را برای درمان سرطان پیش روی بشر بگذارد.

مارپیچ دی ان ای که به آن لقب مولکول حیات داده اند و حامل رمزهای ژنتیکی است به عنوان مولکولی دو رشته ای شناخته می شد، اما محققان در پژوهشی که در نشریه شیمی طبیعت منتشر کرده‌اند می گویند مارپیچ چهار رشته ای در بدن انسان وجود دارد و احتمالا زمانی مشاهده می شود که سلول شرایط سرطانی پیدا می کند.

به این ترتیب دانشمندان این موضوع را مطرح می کنند که دی ان ای چهار رشته ای ممکن است راه تازه ای برای درمان سرطان پیش روی بشر بگذارد.

پروفسور "شانکار بالاسوبرامانیان" استاد بخش شیمی دانشگاه کمبریج می گوید: "احتمالا این مولکول وقتی زیاد می شود که سلول دارای ژنوتیپ (ترکیب ژنتیکی) به خصوصی باشد یا کارکردش مختل شده باشد."

او می گوید "ما باید این را ثابت کنیم. اگر چنین شود، می توان دی ان ای چهار رشته ای را با مولکولهای صناعی هدف قرار داد. این می تواند راه جالبی باشد. در این صورت می توانیم سلولهای را که کارکردشان مختل شده به طور اختصاصی هدف قرار دهیم."


دکتر جیمز واتسون(راست) و دکتر فرانسیس کریک شصت سال پیش مارپیچ دو رشته ای دی ان ای را توضیح دادند و برای این کشف جایزه نوبل دریافت کردند[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کنگره بین المللی فراورده های طبیعی


تاریخ توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد


اطلاعيه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور در باره‌ تاريخ‌، محل‌ رفع نقص كارت و برگزاري‌ آزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌ تكميلي‌ (دوره‌هاي‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ داخل‌) سال‌ 1392 و هم چنين‌ هيجدهمين دوره‌المپياد علمي‌ دانشجويي‌ كشور


ضمن‌ آرزوي‌ موفقيت‌ براي‌ داوطلباني كه‌ در آزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌ تكميلي‌ (دوره‌هاي‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ داخل‌) سال 1392 و هم‌ چنين‌ هيجدهمين دوره‌ المپيادعلمي‌ دانشجويي‌ كشور ثبت‌نام‌ نموده‌اند،بدين‌وسيله‌ توجه‌ داوطلبان‌ گرامي‌ را به‌ موارد ذيل‌ معطوف‌ مي‌دارد.


الف‌- برگزاري آزمون و پرينت كارت شركت در آزمون

آزمون براي‌133 كد رشته‌‌ امتحاني‌ در صبح و بعدازظهر روزهاي چهارشنبه ، پنچشنبه و جمعه‌ 18، 19 و 20 بهمن ماه سال 1391 و براساس اطلاعات مندرج بر روي كارت شركت در آزمون رشته امتحاني مربوط برگزار خواهد شد. داوطلبان‌ متقاضي‌ هريك‌ ازكد رشته‌هاي‌امتحاني‌ لازم‌ است‌ به نشاني مندرج بر روي كارت شركت در آزمون مراجعه نمايند. شهرستان محل برگزاري آزمون داوطلبان با توجه به استان محل اقامت آنان به شرح جدول شماره 1 مي‌باشد.

تذکر بسیار مهم : داوطلبانی که به هر طریق موفق به مشاهده و پرینت کارت ورود به جلسه نمیشوند لازم است از روز دوشنبه 16/11/91 از ساعت 8 الي 12 و 14 الي 17 به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمائيد. (آدرس حوزه‌هاي رفع نقص در جدول شماره 2 اين اطلاعيه آمده است) .


ادامه خبر


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تولید سلول های ضربان ساز قلب امیدی تازه در درمان بیماری ها قلبی


مشاهده متن اولیه خبرترجمه: پرهام جبارزاده

سلول های تغییر شکل یافته می توانند جایگزین دستگاه ضربان ساز (Pacemaker) برای بیماران قلبی شوند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از پایگاه خبری تک نیوز دیلی (Technews Daily)، دانشمندان بیولوژی سلولی موفق شدند سلول های قلب خوکچه هندی را به سلول های ضربان ساز تبدیل کنند. سلول های ضربان ساز جریان الکتریکی ایجاد می کنند که این جریان منجر می شود سلول های قلبی با آهنگ یکنواخت منقبض شوند.

از میان ده میلیارد سلول قلبی، کمتر از 10000 سلول ضربان ساز هستند که این سلول ها در مجاورت دهلیز راست قرار گرفته اند. چنانچه سلول های ضربان ساز در اثر بیماری یا کهولت تخریب شوند، ضربان قلب نامنظم می شود. مشکل دستگاه مصنوعی ضربان ساز که با عمل جراحی در بدن بیماران کار گذاشته می شود این است که پس از مدتی بدلیل به اتمام رسیدن انرژی باطری های آن، باید این دستگاه تعویض شود که این امر نیاز به عمل جراحی مجدد دارد.

محققین در مرکز بیماری های قلب و عروق لوس آنجلس روش جدیدی را برای تولید سلول های ضربان ساز یافته اند. در این روش، با استفاده از انتقال ویروس به عضله قلب، ژن Tbx18 را به ماهیچه قلب منتقل می کنند. این ژن نقش کلیدی در تکوین جنینی سلول های ضربان ساز دارد. در آزمایشاتی که بر روی خوکچه هندی انجام شد، ورود این ژن (Tbx18) سبب تبدیل سلول های قلبی به سلول های ضربان ساز (Pacemaker) گردید.

قانون حق نسخه برداری: از آنجاییکه این وب سایت تحت حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، استفاده از خبر تنها با قرار دادن لینک خبر به پایگاه زیست شناسی ایران مجاز است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی تغییر کرد


رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی در طی روزهای نهم و دهم خرداد ماه، گفت: به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و عدم تداخل با کنکور سراسری، زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی تغییر کرد.

جبرائیل نسل سراجی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اعلام تقویم آزمونی کارشناسی ارشد علوم پزشکی از آغاز ثبت‌نام این دوره از آزمون از 23 بهمن ماه خبر داد.

وی با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی از 23 بهمن ماه از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی www.sanjeshp.ir ، گفت: مهلت ثبت‌نام داوطلبان تا 12 اسفند ماه ادامه دارد.

سراجی با بیان اینکه دفترچه راهنمای ثبت‌نام 14 بهمن ماه منتشر می‌شود، اظهار کرد: همچنین داوطلبانی که در این آزمون ثبت‌نام می‌کنند، می‌توانند در طی روزهای 22 تا 24 اسفندماه نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی اقدام کنند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|اطلاعیه ها | ارسال نظر: 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

بالاخره اولین داروی ژن درمانی در اتحادیه اروپا تایید شد.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از انجمن ژن و سلول درمانی آمریکا، اولین داروی ژن درمانی با نام گلیبرا (Glybera) یا Alipogen tiparvovec موفق به اخذ تاییدیه از آژانس پزشکی اروپا (EMA) گردید.

گلیبرا یک وکتور مربوط به آدنوویروس است که به گونه ای دستکاری شده است که بتواند آنزیم لیپو پروتئین لیپاز را در افراد مبتلا به این نقص نادر آنزیمی بیان نماید. تائیدیه این دارو توسط اتحادیه اروپا یک خبر خوب برای علوم سلولی و مولکولی با رویکرد درمانی است. اگرچه تنظیم بیان این پروتئین در سلول مشکلات زیادی خواهد داشت ولی امیدواری برای چنین فعالیت هایی برای جامعه زیست شناسی افزایش خواهد یافت.

داروی گلیبرا در سال 2010 توسط موسسه مولکول درمانی آمستردام به کمیته درمان های پیشرفته اتحادیه اروپا ارائه شد و پس از بررسی های فراوان و آزمایش مجدد توسط تیم تحقیقاتی هلندی، توانست در سال 2011 تاییدیه دریافت کند که تعدادی از سازمان ها با این تائیدیه و صحت عملکرد دارو همچنان مخالف بودند.

از آنجائیکه نقص در آنزیم لیپو پروتئین لیپاز، یک بیماری نادر است و یک نفر به ازای هر یک میلیون نفر قابل مشاهده است، این امر به دلیل فقدان جامعه آماری مناسب مشکلاتی را برای اثبات اثر بخشی این دارو ایجاد کرد. بطوریکه نسبت به سرعت تاثیر گذاری گلیبرا تردید وجود داشت.

بررسی های بالینی تنها شامل 27 بیمار می شد و انجام این آزمایشات برای موسسه مولکول درمانی آمستردام مشکلات مالی را ایجاد کرد. اما با مشارکت یک شرکت خصوصی مجددا آزمایش بر روی 12 فرد دیگر نیز انجام شد و در نهایت کمیسیون متقاعد شد که در پنج نفر میزان شیلومیکرون کاهش یافته است.

داروی گلیبرا سبب افزایش هضم لیپو پروتئین ها می شود. در اثر نقص در آنزیم لیپو پروتئین لیپاز، افراد دارای پانکراس متورم خواهند بود.

قانون حق نسخه برداری: استفاده از خبر تنها با قرار دادن لینک خبر به پایگاه زیست شناسی ایران مجاز است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.8874 ثانيه, 0.1441 براي هر جستجو .