چگونه برای تحقیقات خود موضوع پیدا کنیم


یکی از مشکلاتی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی دارند و بارها و بارها از من سوال پرسیده اند و می پرسند این است که ما روی چه موضوعی کار کنیم که جدید باشد و بتوانیم بر پایه آن مقاله خوبی منتشر کنیم.

در این مطلب کوتاه خدمت شما می خواهم چند فرمول ساده بدهم که شما بهتر بتوانید ایده هایی را برای مقالات و مطالعات خود پیدا کنید.

دوستان عزیز اگر می خواهید به شما بها بدهند و در آینده چه برای ادامه تحصیل در داخل ایران و یا حتی خارج از کشور از مطالعات شما استقبال کنند باید زمینه هایی را کار کنید که از جمله بحران های جهانی است و دنیا با آنها دست و پنجه نرم می کند.

بعنوان مثال حیطه ای که من علاقه دارم و سالهاست روی آن متمرکز شده تا دانش تئوری آن را فرا بگیریم و هم اکنون کارهای عملی آن را هم انجام می دهم حیطه دارو و درمان با استفاده از مسیرهای پیام رسانی یا Cell signaling است.

بحث دارو شناسی و مکانیسم اثر داروها و کشف دارو، خود مقوله مهم در عرصه بیولوژی مولکولی است. در گذشته در رشته داروسازی بیشتر به این مقوله پرداخته می شد ولی امروزه این علم در حیطه زیست شناسی سلولی و مولکولی قرار دارد و یا تحت عنوان فارماکولوژی مولکولی یا پزشکی مولکولی مطرح می شود.

حال علی رغم اهمیت دانش فارماکولوژی در مورد بیماری های صعب العلاجی همچون سرطان، بحث پیام رسانی سلولی نیز خود از مباحث فوق العاده پیچیده دنیای علم است. تسلط بر این مقوله ها و کارهای تحقیقاتی خوبی که انجام دهید و در نهایت انتشار مقالات خود در ژورنال های پیشروی این علوم، شما را در عرصه مربوطه مطرح می کند.

و اما چه باید بکنید و از کجا باید شروع کنید؟

--->در ادامه مطلب مقالات شماره ماه سپتامبر 2014 از ژورنال فارماکولوژی اروپا (ویژه نامه کانال های کلسیم) برای دانلود قرار داده شده است. <---


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 6 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

لیست کامل ژورنال های اندیکس شده آی اس ای - 2013


لیست کامل ژورنال های نمایه شده توسط موسسه تامسون روترز را در آخرین فهرست مربوط به سال 2013 در سال 2014 اعلام شد، را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

ISI master list[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کاربرد ویرایش ژنی برای کشتن سلول های سرطان گردن رحم


به گزارش از پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از مجله Virology ، پژوهشگران از یک سیستم دفاعی که به طور معمول برای دفع عفونت های ویروسی در باکتری ها استفاده می شود ، برای دفاع در برابر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) سود جستند، این ویروس باعث سرطان های گردن ، سر و.. می شود.


این پژوهشگران توانستند با استفاده از ابزار ویرایش ژنوم که با عنوان CRISPR شناخته شده ، دو ژن ویروسی مسئول رشد و بقای سلول های سرطان گردن رحم ، را به طور انتخابی از بین ببرند، که سبب خود تخریبی سلول های سرطانی شد.

از آنجا که این روش تنها پس از وارد کردن ژنهای ویروسی، عمل می کند ، هیچ عوارض جانبی در سلول های طبیعی ندارد.

این پژوهشگران بیان می کنند: "شما می توانید از این روش برای تخریب هدف خاصی بهره ببرید، چون کد خاصی گذاشته اید که دقیقا به هدف خاصی ضربه می زند، بدون ضربه زدن به هدف های دیگر.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

لیست دانشگاه های معتبر کشورها از نظر وزارت بهداشت ایران


چون دوستانی زیاد از من می پرسیدند باید عرض کنم کلیه رشته های مرتبط با علوم پزشکی چه در سطح عمومی و چه در سطح تخصصی در کشور های امارات متحده عربی، رومانی، بلغارستان، آذربایجان، ارمنستان، و اوکراین متعبر نمی باشد.

این مورد هم برای افرادی که از دیپلم وارد رشته هایی مثل پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی می شوند، و هم برای افرادی که در سطوح کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در رشته های علوم پایه پزشکی نظیر ژنتیک پزشکی، پزشکی مولکولی و ایمنی شناسی و غیره مشغول می شوند، صدق می کند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|رتبه بندی کشورها و دانشگاه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

فلفل چیلی ارمغان آور سلامتی


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از نشریه Clinical Investigation دانشمندان گزارش کردند که رژیم دارای capsaicin ، که یکی از اجزای فعال در فلفل های چیلی است سبب فعال شدن شدید رسپتور های موجود در آستر سلول های روده موش می شود و بعد از ایجاد واکنش ، در نهایت ریسک ایجاد تومورهای کلورکتال را کاهش می دهد.


یک رسپتور یا کانال یونی با نام TRPV1 در نورون های حسی کشف شد، جایی که در آن نگهبان گرما، ترشی و تندی است.

این محرک ها پتانسیل تحریک سلول ها را به صورت مضری دارند، بنابراین TRPV1 به طور سریع به عنوان رسپتور درد مولکولی بیان می شود، که این می تواند نقش مرسوم این رسپتور باشد که در سیستم عصبی روی می دهد.

اما این پژوهشگران دریافتند که TPRV1 در سلول های اپی تلیال روده هم وجود دارد جایی که به وسیله رسپتور فاکتور رشد یا EGFR فعال می شود.


EGFR یکی از عوامل مهم تقسیم سلولی در روده هستند که آستر اپیتلیال را تقریبا هر 4- 6 روز جایگزین می کنند.

یک سطح پایه از EGFR برای جا یگزینی طبیعی اپی تلیال در روده نیاز است ، اگر چه پیام رسانی نامحدود EGFR، ریسک پراکنده شدن تومورها را افزایش می دهد.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دانشمندان راه نوینی در سوخت کالری های چربی قهوه ای یافتند.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ،زیست شناسان یک مسیر پیام رسانی ، که پروسه ای قدرتمند در سوخت کالری های چربی قهوه ایست را شناختند.


این فرآیند "brown fat thermogenesis" ( گرمازایی چربی قهوه ای) نام دارد، که برای دانشمندان پزشکی بسیار جالب توجه است ، زیرا این مسیر به طور طبیعی کاهش وزن را تحریک می کند و همچنین راهیست برای در امان ماندن از بیماری دیابت .

زیست شناسان موسسه تحقیقاتی Scripps این یافته را ارائه کردند که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.
این یافته ، امکان درمان به وسیله گرمازایی چربی قهوه ای را می دهد .


بیشتر سلول های چربی در بدن ما سلول های "چربی سفید" هستند که ذخیره چربی به عنوان یک منبع انرژی را سبب می شوند.

اما ، ما و پستانداران دیگر انباری از سلول های "چربی قهوه ای" هم داریم، که ظاهرا نه برای ذخیره بلکه برای سوخت سریع انرژی تکامل یافته اند،که به عنوان راهیست برای تولید گرما و گرم نگه داشتن بدن در شرایط سرما، که احتمالا سبب می شود از دریافت کالری اضافی خلاص شوید.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

حافظه گرسنگی در ژن های شماست.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از نشریه CELL ،آزمایشهای اپی ژنتیک پیشنهاد می کنند که پاسخ های فیزیولوژیکی به شرایط تنش، می توانند به ارث برسد.

به تازگی محققان یک مکانیسم ژنتیکی کشف کرده اند که پاسخ بدن به گرسنگی را به نسل های بعدی از کرم ها،انتقال می دهد که پتانسیل تعمیم دادن بر روبرویی انسان با گرسنگی و دیگر چالش های فیزیولوژیکی را دارد .


در طول زمستان سال 1944، نازی ها انتقال مواد غذایی را به غرب هلند ممنوع کردند؛ و یک دوره فراگیر قحطی و ویرانی را سبب شدند . اولین آزمایش های اپی ژنتیک که اثرگرسنگی بر مادران باردار را بررسی میکرد، پیشنهاد کرد که پاسخ های فیزیولوژیکی به شرایط دشوار می تواند به ارث برسد.

در این مقاله که اخیرا در نشریه Cell به چاپ رسیده ،احتمال وجود برخی از مکانیسم های ژنتیکی برای پاسخ به تغییرات محیطی وجود دارد که می توانند به ارث برسند .


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

باکيفيت‌ترين شهرهاي جهان براي زندگي و رتبه ماقبل آخر تهران


در اين مطالعه مشخص شد که بالاترين کيفيت زندگي در دنيا به ساکنان شهر کانبرا پايتخت استراليا تعلق دارد. «شاخص کيفيت زندگي» در اين شهر برابر با 236.98 است که نسبت به تمامي دنيا بالاتر است. کانبرا در سال 2013 در رتبه دوم اين شاخص قرار گرفته بود.

دومين شهر دنيا از نظر کيفيت زندگي شهر اُتاوا پايتخت کانادا است که «شاخص کيفيت زندگي» در اين شهر برابر با 218.77 اعلام شده است.

فرانکفورت (آلمان) با نمره 214.97 در رتبه سوم، زوريخ (سوئيس) با نمره 208.21 رتبه چهارم و دنور (ايالات متحده) با نمره 205.94 در رتبه پنجم «شاخص کيفيت زندگي» قرار گرفته‌اند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|رتبه بندی کشورها و دانشگاه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.7071 ثانيه, 0.1382 براي هر جستجو .