دانشمندان راه نوینی در سوخت کالری های چربی قهوه ای یافتند.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ،زیست شناسان یک مسیر پیام رسانی ، که پروسه ای قدرتمند در سوخت کالری های چربی قهوه ایست را شناختند.


این فرآیند "brown fat thermogenesis" ( گرمازایی چربی قهوه ای) نام دارد، که برای دانشمندان پزشکی بسیار جالب توجه است ، زیرا این مسیر به طور طبیعی کاهش وزن را تحریک می کند و همچنین راهیست برای در امان ماندن از بیماری دیابت .

زیست شناسان موسسه تحقیقاتی Scripps این یافته را ارائه کردند که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.
این یافته ، امکان درمان به وسیله گرمازایی چربی قهوه ای را می دهد .


بیشتر سلول های چربی در بدن ما سلول های "چربی سفید" هستند که ذخیره چربی به عنوان یک منبع انرژی را سبب می شوند.

اما ، ما و پستانداران دیگر انباری از سلول های "چربی قهوه ای" هم داریم، که ظاهرا نه برای ذخیره بلکه برای سوخت سریع انرژی تکامل یافته اند،که به عنوان راهیست برای تولید گرما و گرم نگه داشتن بدن در شرایط سرما، که احتمالا سبب می شود از دریافت کالری اضافی خلاص شوید.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

حافظه گرسنگی در ژن های شماست.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از نشریه CELL ،آزمایشهای اپی ژنتیک پیشنهاد می کنند که پاسخ های فیزیولوژیکی به شرایط تنش، می توانند به ارث برسد.

به تازگی محققان یک مکانیسم ژنتیکی کشف کرده اند که پاسخ بدن به گرسنگی را به نسل های بعدی از کرم ها،انتقال می دهد که پتانسیل تعمیم دادن بر روبرویی انسان با گرسنگی و دیگر چالش های فیزیولوژیکی را دارد .


در طول زمستان سال 1944، نازی ها انتقال مواد غذایی را به غرب هلند ممنوع کردند؛ و یک دوره فراگیر قحطی و ویرانی را سبب شدند . اولین آزمایش های اپی ژنتیک که اثرگرسنگی بر مادران باردار را بررسی میکرد، پیشنهاد کرد که پاسخ های فیزیولوژیکی به شرایط دشوار می تواند به ارث برسد.

در این مقاله که اخیرا در نشریه Cell به چاپ رسیده ،احتمال وجود برخی از مکانیسم های ژنتیکی برای پاسخ به تغییرات محیطی وجود دارد که می توانند به ارث برسند .


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

باکيفيت‌ترين شهرهاي جهان براي زندگي و رتبه ماقبل آخر تهران


در اين مطالعه مشخص شد که بالاترين کيفيت زندگي در دنيا به ساکنان شهر کانبرا پايتخت استراليا تعلق دارد. «شاخص کيفيت زندگي» در اين شهر برابر با 236.98 است که نسبت به تمامي دنيا بالاتر است. کانبرا در سال 2013 در رتبه دوم اين شاخص قرار گرفته بود.

دومين شهر دنيا از نظر کيفيت زندگي شهر اُتاوا پايتخت کانادا است که «شاخص کيفيت زندگي» در اين شهر برابر با 218.77 اعلام شده است.

فرانکفورت (آلمان) با نمره 214.97 در رتبه سوم، زوريخ (سوئيس) با نمره 208.21 رتبه چهارم و دنور (ايالات متحده) با نمره 205.94 در رتبه پنجم «شاخص کيفيت زندگي» قرار گرفته‌اند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|رتبه بندی کشورها و دانشگاه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

روند مطالعه بالینی و تایید داروهای ضد سرطان
به زبان ساده با روند مطالعه بالینی و تایید داروهای ضد سرطان آشنا شوید

مطلب این لینک خیلی ساده و روان است. دوستانی که علاقه دارند بدونند که چگونه تحقیقات آزمایشگاهی که بر روی رده های سلولی انجام می شود چگونه و با طی چه مراحلی بطور کلینیکی ادامه پیدا می کندحتما این لینک را ببینید.

همینطور هدف درمانی یا targeted-therapy که کار اصلی متخصصین پزشکی مولکولی یا بیولوژی مولکولی هست خیلی ساده معرفی شده و چند دارو مشهور هم معرفی شده اند.

بطور متوسط فقط برای اینکه یک دارو تا از آزمایشگاه تحقیقات بنیادی به میز داروخانه برسد 12 سال زمان برده و حدود یک میلیارد دلار هزینه دارد.

حتما اینجا مطالعه کنید


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی بدون آزمون (وزارت بهداشت)
انستیتو پاستور ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد: فراخوان پذيرش دانشجو در دوره دكتراي تخصصي پژوهش محور مراكز تحقيقاتي ميكروبيولو‍ژي و بيوتكنولوژي انستيتو پاستور ايران براي اين مراكز تحقيقاتي تا 15 تیر تمدید شد.

شرايط شركت در اين دوره كماكان داشتن حداقل دو مقاله نمايه شده نوع 1 (ISI web of science يا PubMed) و نيز حد نصاب نمره قبولي در آزمون هاي زبان خارجي مطابق شرايط ثبت نام در دانشگاه ها است. آزمون مربوطه بصورت مصاحبه مي باشد و پس از بررسي مدارك داوطلبين افراد واجد شرايط براي انجام مصاحبه دعوت خواهند شد.


آیین نامه وزارت بهداشت را در ادامه مطلب دانلود کنید.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بخش آموزش | ارسال نظر: 6 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

بلوکه کردن حرکات سلولی برای جلوگیری از پخش شدن سرطان در بدن


ارسال خبر: کاربر dokhtarekorosh

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از وب سایت دانشگاه UCL ، در چگونگی حرکت سلول ها در بدن میتوان به روش های نوین با متوقف کردن حرکات سلولی مانع پخش شدن سلول های سرطانی و به دنبال آن مانع به وجود آمدن تومور های ثانویه شد.

دانشمندان کشف کردند که سلول ها برای تهاجم به سایر بافت ها به صورت حالت شبه مایع از کانال های باریک در بدن حرکت میکنند.

این انتقالات به وسیله سیگنالهای شیمیایی انجام میشود که این سیگنالها میتواند برای جلوگیری از پراکنده شدن سلول های سرطانی بلوکه شوند.

اغلب مرگ های ایجاد شده ناشی از سرطان بخاطر تومورهای اولیه رخ نمیدهد اما تومورهای ثانویه ایجاد شده در ارگان های حیاتی مثل شش ها یا مغز که ناشی از حرکت سلول های تومورهای اولیه اصلی به دیگر نواحی بدن ایجاد است مرگ آفرین می باشند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

استرس دوران کودکی در تغییر ساختار کروموزوم ها موثر است


استرس دوران کودکی به DNA آسیب می زند.

محققین طی تحقیقی که در 16 ژوئن 2014 در مجله پدیاتریک منتشر شد به این نکته تاکید کردند که مشکلات روحی و عوامل استرس زایی که در محیط سکونت کودکان وجود دارد سبب کوتاه تر شدن طول تلومر در DNA می شود.

این مشکلات روحی می تواند مشاهده بازی ها و برنامه های خشن تلویزیونی باشد و یا در محیط خانواده با مشکلات و بد رفتاری های والدین خود درگیر باشند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی سلولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

سبک زندگی مادر می تواند در ابتلای کودک به اوتیسم نقش داشته باشد


ارتباط اوتیسم با سطوح هورمونی پیش از تولد تشخیص داده شد.

دانشمندان با مطالعه پرونده و نتایج آزمایشات کودکانی که مبتلا به اوتیسم می شوند پی بردند که بخشی از علل ابتلا به اوتیسم که یک ناهنجاری رفتاری و فیزیولوژیک است در پیش از تولد و در رحم مادر شکل میگیرد.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.4486 ثانيه, 0.0555 براي هر جستجو .