با مدرک زیست شناسی چه کارهایی می توانید انجام دهید؟


علوم زیستی یکی از گسترده ترین و مهم ترین موضوعات در جهان امروز است ، به عبارت ساده، "زیست شناسی"، مطالعه زندگی است. زیست شناسی شامل همه چیز از مطالعه پروسه های مولکولی حیات تا مطالعه جوامع گیاهی و جانوری می باشد.


دانش آموختگان رشته زیست شناسی در زمینه های بسیار گسترده ای می توانند به فعالیت بپردازند ، که دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در یکی از این زمینه ها به پیشبرد تخصص خود می پردازند، در ادامه نمونه هایی از این زمینه ها بیان شده است :


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|بخش آموزش | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مهاجرت بدون بازگشت نخبگان


مریم میرزاخانی؛ زنی که دوباره اول شد

چهارشنبه بیست و دوم مرداد مریم میرزاخانی استاد ریاضیات دانشگاه استنفورد، مدال فیلدز را از پارک‌گئون‌های رئیس‌جمهور کره جنوبی در مراسم افتتاحیه کنفرانس جهانی ریاضیات دریافت کرد. این مدال برترین مدال ریاضی در جهان بشمار میرود و از آن به جایزه نوبل ریاضی یاد میشود. این برای اولین بار در تاریخ هفتاد و شش ساله جایزه فیلدز بود که یک ریاضی‌دان زن به آن دست می‌یافت و همچنین اولین جایزه علمی در این سطح برای یک ایرانی.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|هوش و روان شناسی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دانشمندان پتانسیل ایمن سازی در برابر HIV را افزایش دادند.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران وبه نقل از مجله Nature دانشمندان به دنبال تزریق آنتی بادی های خنثی اچ آی وی (bNAbs) به عنوان یک استراتژی برای پیشگیری از عفونت HIV هستند.


این روش، به نام ایمن سازی منفعل نامیده می شود، این عمل برای محافظت نسبت به HIV در میمون ها از یک فرم میمون به نام simian human نشان داده شد.

ایمن سازی منفعل یک گزینه عملی برای پیشگیری گسترده از HIV را فراهم می کند .
دانشمندان در حال اصلاح bNAbs هستند که به طور متوسط ، در هر چند ماه فقط یک بار نیاز به تزریق داشته باشد.

به این منظور، این دانشمندان anti-HIV bNAb قدرتمند جهش یافته ای به نام VRC01 ،را به میمون ها تزریق کردند، به طوری که دوام آن در خون ، زمانی که که یکبار از آن تزریق شد، سه برابر زمانی است که نوع جهش نیافته آن در خون میماند .


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دانلود مقالات پیشنهادی برای مطالعه آزاد زیست شناسان مولکولی


تمام دانش آموختگان عالی که حداقل مدرک کارشناسی ارشد دارند باید زمانی را به مطالعه تحقیقات روز اختصاص دهند. در رشته زیست شناسی باید به روز باشید تا بتوانید به عنوان یک محقق، استاد دانشگاه، یا دانشمند کار خود را پیش ببرید. به رشته زیست شناسی به دید یک شغل نگاه نکنید اگر این دید را دارید همین امروز انصراف دهید. چون تنها فردی موفق می شود که دیدگاه آکادمیک داشته باشد و برای مسائل دیگری به غیر از مسائل مالی در این حیطه فعالیت کند.

(تاریخ آخرین آپلود: 16-آگوست-2014)
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

چگونه برای تحقیقات خود موضوع پیدا کنیم


یکی از مشکلاتی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی دارند و بارها و بارها از من سوال پرسیده اند و می پرسند این است که ما روی چه موضوعی کار کنیم که جدید باشد و بتوانیم بر پایه آن مقاله خوبی منتشر کنیم.

در این مطلب کوتاه خدمت شما می خواهم چند فرمول ساده بدهم که شما بهتر بتوانید ایده هایی را برای مقالات و مطالعات خود پیدا کنید.

دوستان عزیز اگر می خواهید به شما بها بدهند و در آینده چه برای ادامه تحصیل در داخل ایران و یا حتی خارج از کشور از مطالعات شما استقبال کنند باید زمینه هایی را کار کنید که از جمله بحران های جهانی است و دنیا با آنها دست و پنجه نرم می کند.

بعنوان مثال حیطه ای که من علاقه دارم و سالهاست روی آن متمرکز شده تا دانش تئوری آن را فرا بگیریم و هم اکنون کارهای عملی آن را هم انجام می دهم حیطه دارو و درمان با استفاده از مسیرهای پیام رسانی یا Cell signaling است.

بحث دارو شناسی و مکانیسم اثر داروها و کشف دارو، خود مقوله مهم در عرصه بیولوژی مولکولی است. در گذشته در رشته داروسازی بیشتر به این مقوله پرداخته می شد ولی امروزه این علم در حیطه زیست شناسی سلولی و مولکولی قرار دارد و یا تحت عنوان فارماکولوژی مولکولی یا پزشکی مولکولی مطرح می شود.

حال علی رغم اهمیت دانش فارماکولوژی در مورد بیماری های صعب العلاجی همچون سرطان، بحث پیام رسانی سلولی نیز خود از مباحث فوق العاده پیچیده دنیای علم است. تسلط بر این مقوله ها و کارهای تحقیقاتی خوبی که انجام دهید و در نهایت انتشار مقالات خود در ژورنال های پیشروی این علوم، شما را در عرصه مربوطه مطرح می کند.

و اما چه باید بکنید و از کجا باید شروع کنید؟

--->در ادامه مطلب مقالات شماره ماه سپتامبر 2014 از ژورنال فارماکولوژی اروپا (ویژه نامه کانال های کلسیم) برای دانلود قرار داده شده است. <---


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 6 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

لیست کامل ژورنال های اندیکس شده آی اس ای - 2013


لیست کامل ژورنال های نمایه شده توسط موسسه تامسون روترز را در آخرین فهرست مربوط به سال 2013 در سال 2014 اعلام شد، را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

ISI master list[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کاربرد ویرایش ژنی برای کشتن سلول های سرطان گردن رحم


به گزارش از پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از مجله Virology ، پژوهشگران از یک سیستم دفاعی که به طور معمول برای دفع عفونت های ویروسی در باکتری ها استفاده می شود ، برای دفاع در برابر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) سود جستند، این ویروس باعث سرطان های گردن ، سر و.. می شود.


این پژوهشگران توانستند با استفاده از ابزار ویرایش ژنوم که با عنوان CRISPR شناخته شده ، دو ژن ویروسی مسئول رشد و بقای سلول های سرطان گردن رحم ، را به طور انتخابی از بین ببرند، که سبب خود تخریبی سلول های سرطانی شد.

از آنجا که این روش تنها پس از وارد کردن ژنهای ویروسی، عمل می کند ، هیچ عوارض جانبی در سلول های طبیعی ندارد.

این پژوهشگران بیان می کنند: "شما می توانید از این روش برای تخریب هدف خاصی بهره ببرید، چون کد خاصی گذاشته اید که دقیقا به هدف خاصی ضربه می زند، بدون ضربه زدن به هدف های دیگر.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

لیست دانشگاه های معتبر کشورها از نظر وزارت بهداشت ایران


چون دوستانی زیاد از من می پرسیدند باید عرض کنم کلیه رشته های مرتبط با علوم پزشکی چه در سطح عمومی و چه در سطح تخصصی در کشور های امارات متحده عربی، رومانی، بلغارستان، آذربایجان، ارمنستان، و اوکراین متعبر نمی باشد.

این مورد هم برای افرادی که از دیپلم وارد رشته هایی مثل پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی می شوند، و هم برای افرادی که در سطوح کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در رشته های علوم پایه پزشکی نظیر ژنتیک پزشکی، پزشکی مولکولی و ایمنی شناسی و غیره مشغول می شوند، صدق می کند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|رتبه بندی کشورها و دانشگاه ها | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.6884 ثانيه, 0.1658 براي هر جستجو .