آیا میمون‌ها راز اوتیسم را برملا می‌کنند؟
دانشمندان چینی با دستکاری ژنتیکی میمون‌های ماکاک و افزودن ژنی که تصور می‌شود در انسان زمینه‌ساز اوتیسم است، علائم و ویژگی‌های بیماری اوتیسم را در میمون‌ها ایجاد کردند.

نتایج این تحقیق که در نشریه "نیچر" منتشر شده این امید را ایجاد کرده که ممکن است در شناخت این بیماری و یافتن درمان آن، تحولی بزرگ در راه باشد.

اوتیسم هنوز برای دانش پزشکی یک معما است، دلایل زیادی به عنوان عامل بیماری مطرح هستند که ژنتیک یکی از آنها است.

تصور می‌شود که حدود صد ژن در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند و اگر دقیقا روشن شود که علت اوتیسم چیست، احتمال یافتن درمان بسیار بیشتر خواهد شد.

تا به حال تحقیقات ژنتیکی اوتیسم روی موش‌ها انجام شده و البته همیشه این علامت سوال بزرگ وجود داشت که مغز موش را چقدر می‌توان به مغز انسان شبیه دانست.

محققان موسسه علوم اعصاب فرهنگستان علوم چین در شانگهای می‌خواستند مغز میمون‌ها را بررسی کنند تا نتایج، قابلیت بیشتری برای تعمیم به انسان داشته باشد.

آنها برای این کار ژن MECP۲ انسان را در نظر گرفتند.

بسیاری از کسانی که علائم اوتیسم دارند، و همچنین کسانی که مبتلا به سندروم رت هستند (اختلال شدید ماده خاکستری مغز)- یک نسخه اضافی از ژن MECP۲ دارند.

این پژوهشگران در سال ۲۰۱۰ قدمی بزرگ برداشتند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

عامل عارضه سرهای کوچک نوزادان برزیلی 'پشه حامل ویروس است'

به گفته پژوهشگران، عامل افزایش موارد عارضه سرهای کوچک در نوزادان در برزیل احتمالا نوعی ویروس است که توسط پشه انتقال می‌یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت برزیل در یک نشست خبری، ضمن اعلام آمار جدید در مورد نوزادان مبتلا به میکروسفالی - عارضه سرهای کوچک - نتیجه تحقیقات در مورد افزایش غیرعادی در این آمار را گزارش کرده است.

وی گفته است که شمار نوزادان مظنون به ابتلای به میکروسفالی از ٣٥٣٠ مورد در روز ششم ژانویه سال جاری به ٣٨٩٣ مورد در روز شانزدهم همین ماه افزایش یافته است. همزمان، آمار مرگ نوزادان در اثر ابتلای به این بیماری هم به ٤٩ مورد رسیده است.

میکروسفالی نوعی اختلال در رشد عصبی است که در نتیجه آن، نوزاد با سر و مغز کوچک‌تر از حالت طبیعی (دور سر کمتر از ۴۲ سانتی‌متر) متولد می‌شود.

--------------------------------------------------

گروه پژوهشی دراگ دیسکاوری تصمیم دارد بر روی شناسایی داروهای احتمالی موثر بر روی ویروس زیکا و ویروس دنگی کار کند. برای شرکت در این پروژه چند ماهه به ما بپیوندید.

--------------------------------------------------

در همانحال، پژوهشگران در برزیل گفته‌اند که شواهد به دست آمده حاکی از ارتباط این بیماری با گسترش ویروس زیکا Zika در بخش‌هایی از قاره آمریکاست. این ویروس توسط پشه انتقال می‌یابد. پیشتر، تحقیقات انجام شده در برزیل نشان داده بود که احتمالا آلودگی زنان باردار به این ویروس باعث می‌شود که تکامل جنین دچار اختلال شود.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

افزایش تعداد فرزند سبب طول عمر می شود


ارتباط افزایش تعداد فرزندان با طول عمر:

سریع قضاوت نکنید: تحقیقاتی نشان داده است که افزایش تعداد فرزند سبب طول عمر می شود. این کار با اندازه گیری طول تلومر انجام شده است در دو جمعیت از خانم ها و با تعداد بچه آنها ارتباط داده شده است.

نظر شما چیست؟

ایا همیشه اندازه گیری تلومر می شود این تحلیل را به ما بدهد. مثل یک مادری با ده فرزند فکر می کنید جوان می ماند؟ کمی به اطراف خود نگاه کنید.

دقت کنید هیچ مقاله ای را از روی عنوان قضاوت نکنید کمی زحمت بکشید و مقاله را باز کرده مطالعه کنید. سپس دارای تحلیل کامل تری از موضوع خواهید گردید.

تمایل داشتید اینجا نظر خود را بنویسید.

نکات مهم زیر را در مورد این مطلب در نظر بگیرید:

1) در مورد مطالعاتی که بر پایه جمعیتی صورت می گیرید هیچگاه نمی توانید بسط دهید و برای جوامع دیگر در نظر بگیرید مگر اینکه از نظر جامعه آماری و حجم نمونه به تعداد کافی باشد. همچنین ویژگی های سوشیو دموگرافی (مثل سن، نژاد، و .. ) برای دو جمعیت باید همبستگی آماری داشته باشند در غیر اینصورت باید در تحلیل آماری وارد شوند.

2) در این تحقیق، از دو قبیله گواتمالا از وابستگان به اقوام مایا نمونه برداری شده است و 75 زن مورد بررسی قرار گرفته اند.

3) اینگونه قبیله ها معمولا گنجینه ژنتیکی حفاظت شده داشته و ازدواج های داخلی می کنند، لذا این افزایش طول عمر به عوامل دیگر تغذیه ای و ژنتیکی می تواند بستگی داشته باشد.

4) مطمئنا در جامعه ایران، داشتن دو فرزند والدین را از پا در می آورد چرا رسد بیشتر. این نکته آخر جنبه شوخی داشت ولی وظیفه ما زیست شناسان این است که دانش خود را بالا برده و هر مطلبی را حتی اگر دانشگاه میشیگان آمریکا منتشر می کند بدون چون و چرا نپدیریم. باید ضمن داشتن دید واقع بینی، قدرت نقد مقالات را داشته باشیم. این مقاله کار خوبی است، اما بر حسب نوع جمعیت مورد پژوهش خود مقاله نه برای جمعیت اروپا، ایران یا آسیای جنوب شرقی

5) کلا عشق به هر چیزی طول عمر را زیاد می کند. امید به زندگی با عشق ارتباط دارد. اگر فرزندان ثمره عشق باشند شاید بی تاثیر در طول عمر نباشند.

این هم اصل منبع: مقاله اصلی


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

شناسایی آسیب قلبی در 10 دقیقه با حسگر جدید


محققان هندی حسگر جدیدی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند آسیب قلبی را طی 10 دقیقه شناسایی کند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این حسگر در مقایسه با آزمایشات استاندارد می‌تواند طی 10 دقیقه پروتئینی را که با حملات قلبی مرتبط است و همچنین می‌تواند آسیب عضله قلب را نشان دهد، شناسایی کند.

این حسگر که توسط دانشمندان شورای تحقیقات علمی و صنعتی هند تولید شده، با جست‌وجو به دنبال پروتئین "تروپونین قلبی" می‌تواند جایگزینی برای آزمایشات رایج بیمارستان‌ها برای تشخیص حمله قلبی باشد که معمولا دوساعت زمان برای تعیین سطح این پروتئین نیاز دارند.

این حسگر که برپایه رفتار نوری یک ماده مبتنی بر کربن موسوم به نقطه کوانتومی گرافن کار می‌کند، در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفته و هنوز بر روی خون بیماران استفاده نشده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

چگونه میتوانید از کلاس های خود بهتر استفاده کنید؟


دوستان در این مجال میخواهم چند نکته ای را در مورد نحوه شرکت در کلاس های اینترنتی و واقعی، متذکر شوم که به خوبی آگاهی دارید و مطمئنا تجربه کرده اید.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|تجربه های یک زیست شناس | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دوره کارشناسی ارشد آنلاین - زیست شناسی سلولی و مولکولی


راه اندازی دوره آنلاین کارشناسی ارشد:


با توجه به دریافت درخواست های مکرر در مورد فیلم های آموزشی و با توجه به اینکه اینجانب ایران نیستم و تمام هزینه ای که دوستان می پردازند را به افرادی می دهم که زحمت تهیه و توزیع فیلم ها را در داخل ایران می کشند، تصمیم گرفتم برای سرعت عمل و بالا بردن کیفیت کار، عرضه جدید فیلم ها را به همراه راهنمایی و مشاوره بصورت آنلاین انجام دهیم.


آشنایی بیشتر با دوره و هزینه ثبت نام


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بخش آموزش | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ایمپکت فاکتورهای جدید - 2014 - انتشارات الزویردوستان بر اساس رشته تخصصی می توانید فهرست ژورنال های انتشارات الزویر را بیابید.

لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید

یک پیشنهاد: میتوانید هر لینک را با استفاده از گزینه راست کلیک در پنجره یا Tab جدید باز کنید، تا همجنان صفحه فهرست باز بماند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

یک مقایسه: مقاله "Q1" - نگاهی سه گانه به ژورنال های ISI


"من زمانیکه تصمیم به نگارش یک مقاله میگیرم از ماه ها قبل بر روی ایده نوشتن مقاله تفکر میکنم، ذهن من با سوالات گوناگون در گیر است که چگونه و چه شکاف های علمی را در این مقاله مطرح کنم؟ و در چه ژورنالی منتشر شود؟

رویای من چه ژورنال هایی است؟ توان من چه ژورنال هایی است؟ اگر توان من برای ژورنال مورد نظر کم است چگونه می توانم و تا چه حدی می توانم به خودم فشار آورم تا بتوانم سطح دانش نظری و عملی خودم را ارتقا بدهم تا ژورنال مورد نظر مقاله من را بپدیرد؟ یا اگر من بنا به دلایلی ترجیح می دهم سریع تر مقاله منتشر شود، بهترین ژورنال چه ژورنال هایی است؟"آنجه در بالا ذکر شد خلاصه ای از درگیری ذهنی من است تا نخست به یک انسجام ذهنی برسم تا سپس دست به صفحه کلید شوم و اولین کلمات مقاله را بنویسم. جالب است بعد از ماه ها تفکر، نوشتن مقاله من حداقل شش ماه زمان می برد. اما این جا مهم است: مشکل پسند ترین ژورنال ها که تحت عنوان ژورنال های گروه Q1 معروفند، تنها طی دو ماه مراجل داوری را انجام می دهند و تنها طی 75 روز پذیرش قطعی را از ژورنال Q1 می گیرم.

در ادامه مطلب سعی میکنم کمی بیشتر دوستان را با ژورنال های Q1 آشنا کنم و توضیحاتی پیرامون ژورنال های ISI بدهم.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.7562 ثانيه, 0.1915 براي هر جستجو .