پایگاه زیست شناسی ایران ::: پورتال جامع آموزشی و پژوهشی: صفحه اصلی
ایمنی درمانی سرطان‌های خون و لنف نتایج 'خیره‎کننده‌ای' داشته استمحققان می‎گویند استفاده از ایمنی‌درمانی در درمان سرطان به خصوص سرطان خون نتایج خیره‌کننده‌ای داشته است.

دکتر استنلی ریدل از مرکز تحقیقات فرد هاچینسون در سیاتل آمریکا، در سخنرانی خود در نشست سالانه انجمن پیشرفت‌های علمی آمریکا که در واشنگتن برگزار می‎شود گفت:

"در آزمایشگاه و کارآزمایی‌های بالینی ما تاثیر چشمگیر این روش درمانی را در کسانی می‎بینیم که تومور آنها به دوز بالای شیمی‌درمانی سنتی مقاوم بوده است."

از جمله این نتایج خیره کننده، به گفته دکتر ریدل کارآزمایی بالینی در ۳۵ بیمار مبتلا به لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL) بسیار پیشرفته بود. در این تحقیق در ۹۴ درصد مبتلایان تمام علائم بیماری کاملا از بین رفت.

در دو کارآزمایی بالینی دیگر، چهل بیمار مبتلا به لنفوم غیر هاجکین و لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL) با ایمنی درمانی درمان شدند، این درمان در بیش از هشتاد درصد شرکت کنندگان موثر بود و تقریبا در نیمی از آنها بیماری تا یک سال و نیم در فروکش (remission) کامل بود.

نتایج ایمنی‌درمانی در سرطان‌های خون و لنف چنان بوده که محققان از "تغییر گفتمان" در درمان سرطان صحبت کرده‌اند.

دکتر ریدل در سخنرانی خود گفت:[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تست تشخیص سرطان در خانه در ده دقیقهپژوهشگران می‌گویند در آینده نزدیک با آزمایش یک قطره بزاق در خانه می‌‌توان سرطان را پس از ۱۰ دقیقه تشخیص داد.

در صورتی که این آزمایش ساده که فقط معادل حدود هفتاد و پنج هزار تومان خرج دارد در دسترس همگان قرار گیرد در تشخیص سرطان تحولی اساسی ایجاد خواهد کرد.

پروفسور دیوید وانگ، استاد دانشگاه ایالت کالیفرنیا این تست جدید را در نشست سالانه انجمن پیشرفت های علمی آمریکا که در واشنگتن برگزار شد معرفی کرد.

پروفسور وانگ و گروه محققانی که با او کار می‌کند متوجه شدند که در بزاق قطعاتی از آران‌ای (RNA) پیام‌رسان وجود دارد که می تواند شکل‌گیری سرطان را نشان دهد، از این رو در صدد بر آمدند که با استفاده از این یافته، تست "نمونه برداری مایع" را برای تشخیص سرطان با بزاق ابداع کنند.
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

این باکتری تک‌سلولی مثل چشم 'می‌بیند'زیست‌شناسان می‌گویند سرانجام دریافته‌اند که چگونه یک نوع باکتری می‌تواند نور را حس کند و به سمت آن حرکت کند؛ در واقع این باکتری تک‌سلولی مثل چشم عمل می‌کند.

کلید معما زمانی پیدا شد که دانشمندان دیدند با تاباندن نور به این باکتری، درست مثل عدسی، نور تغییر جهت داده و در آن سوی سطح باکتری در نقطه‌ای متمرکز می‌شود.

سپس باکتری حرکت خود را در جهت عکس نقطه روشن تنظیم می‌کند. این کشف باعث شگفتی و تحسین دانشمندان شده است.

این باکتری، سینه‌کوسیستیس، نوعی سایانوباکتری (باکتری سبز- آبی) است؛ یکی از کهن‌ترین اشکال حیات (۲.۷ میلیارد سال) که به وفور در آب شیرین پیدا می‌شود و می‌تواند یک لایه سبز لغزنده روی تخته‌سنگ‌ها تشکیل دهد.

این باکتری با فتوسنتز انرژی خود را تامین می‌کند.

سینه‌کوسیستیس یکی از مهمترین منابع تولید اکسیژن در اقیانوس‌ها است. این باکتری بر خلاف برخی باکتری‌های آبزی توان شنا ندارد، فقط می‌تواند در سطح آب به ‌آرامی سر بخورد.

این باکتری سه هزارم میلی‌متر قطر دارد، اما همین اندازه برای اینکه مثل چشم انسان یا مثل دوربین عکاسی عمل کند کافی است.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مجوز پیرایش ژنتیکی رویان انسان در بریتانیا صادر شد
نهاد ناظر بر باروری و جنین شناسی انسانی بریتانیا (HFEA) به درخواست دکتر کتی نیاکان پاسخ مثبت داد و مجوز پیرایش ژن رویان انسان را برای کارهای تحقیقاتی صادر کرد.

این تحقیق در موسسه فرانسیس کریک در لندن انجام خواهد گرفت.

دکتر کتی نیاکان که یک دهه است در این زمینه تحقیق می‌کند برای تحقیقات بیشتر در زمینه پیرایش ژن (نوعی دستکاری ژنتیکی) درخواست مجوز کرده بود.

هدف او شناخت بهتر اولین لحظات شکل‌گیری زندگی بشری از طریق بررسی اولین مراحل شکل‌گیری رویان انسان (توده سلولی ابتدایی پس از لقاح اسپرم و تخمک) در هفته اول است، مرحله‌ای که بلاستوسیست نامیده می‌شود و رویان از ۲۰۰ تا ۳۰۰ سلول تشکیل شده است.

دکتر نیاکان می‌گوید: "ما می‌خواهیم بدانیم رویان انسان به چه ژن‌هایی نیاز دارد تا به یک نوزاد سالم تبدیل شود."

"این کار اهمیت دارد چون سقط و ناباروری بسیار شایع هستند اما ما شناخت درستی از آنها نداریم."

این پیرایش در هفته اول بعد از لقاح صورت خواهد گرفت تا دانشمندان دریابند چه چیز باعث سقط می‌شود.

از هر صد تخمک بارور شده کمتر از پنجاه تای آن به مراحل ابتدایی بلاستوسیت می رسند، ۲۵ تای آن در بافت رحم ریشه می دوانند و ۱۳ تای آن بیش از سه ماه زنده می مانند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

جداسازی موفق دوقلوهای هشت روزه در سوئیس
پزشکان در سوئیس می گویند دو خواهر به هم چسبیده هشت روزه را جدا کرده اند که تصور می شود خردسال ترین افرادی باشند که با موفقیت تحت عمل جداسازی قرار می گیرند.

این دوقلوها که در ماه دسامبر دنیا آمدند از کبد و سینه به هم متصل بودند.

رسانه های سوئیسی گزارش می دهند که پزشکان ابتدا قصد داشتند آنها را پس از چند ماه جدا کنند اما چون هر دو نوزاد از یک بیماری خطرناک رنج می بردند عمل را جلو انداختند.

گزارش می شود که شانس موفقیت عمل یک درصد بود.

دوقلوها به نام لیدیا و مایا هشت هفته زود، به همراه یک سه قلوی دیگر در بیمارستان اینلسپیتال در برن دنیا آمدند. سه نوزاد دیگر به هم وصل نبودند.

بیمارستان گفت که دوقلوها "از ناحیه کبد به طور گسترده به هم وصل بودند اما هیچ یک از اعضای حیاتی بدن را کم نداشتند."[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ارائه شیوه‌ای جدید برای تشخیص بموقع سرطان پستاندانشمندان کالج دانشگاهی لندن (UCL) با بررسی تغییرات دی‌ان‌ای بیماران، شواهد روشنی یافتند که نشان می‌دهد تغییرات فرا‌ژنتیک در وقوع سرطان پستان نقش دارند.

بررسی تغییرات مولکولی در بافت پستان برای تشخیص این که آیا یک بیمار در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه است یا خیر، امکان‌پذیر است.

چند عامل کلیدی برای افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد که سابقه خانوادگی این بیماری، یائسگی دیر‌رس یا تأخیر در عادت ماهیانه از جمله آنها است.

محققان کالج دانشگاهی لندن می‌گویند که این عوامل می‌تواند برنامه ژنتیکی سلول‌ها را تغییر دهد، چیزی که به آن اپی ژنوم می‌گویند.

اپی ژنوم توالی دی‌ان‌ای را کنترل کرده و هویت هر سلول را در بدن انسان مشخص می‌کند.

تغییرات در برنامه فرا‌ژنتیک می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شده و به طور بالقوه سلول‌های سرطانی را افزایش دهد.

در تلاشی برای تایید یا رد این نظریه، محققان کالج دانشگاهی لندن ، 668 نمونه از بافت‌های زنان سرطانی و غیر سرطانی را جمع‌آوری کردند.

آنها سپس با استفاده از یک ابزار تجزیه و تحلیل آماری پیشرفته، به بررسی نمونه‌ها پرداختند.

این یافته‌ها نشان داد که بافت طبیعی که به طور مستقیم در مجاورت سلول‌های سرطانی قرار دارد حاوی دهها هزار تغییرات فراژنتیک است.

به کمک این پژوهش پزشکان بطور بالقوه می‌توانند علائم فراژنتیک را مورد بررسی قرار دهند تا سلول‌هایی که سبب پیشرفت سرطان در آینده می‌شوند را شناسایی کنند.

این پژوهش نه تنها بینش‌های بیشتری از چگونگی پیشرفت سرطان پستان را ارائه می‌دهد، بلکه می‌تواند به اقدامات پیشگیرانه نیز منجر شود و به پزشکان اجازه توقف نواقص فراژنتیک را در جهت جلوگیری از وقوع سرطان بدهد.

به گفته محققان داده‌های جدید نشان می‌دهد که چگونه تغییرات فرا‌ژنتیک در صورت شناسایی به موقع می‌تواند برای شناسایی زنان در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان پستان، مورد استفاده قرار گیرد و از آنجا که تغییرات فراژنتیک برگشت‌پذیر هستند به کمک این پژوهش می‌توان به طراحی استراتژی‌های پیشگیرانه پرداخت.

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.


دانلود اصل مقاله انگلیسینویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آیا میمون‌ها راز اوتیسم را برملا می‌کنند؟
دانشمندان چینی با دستکاری ژنتیکی میمون‌های ماکاک و افزودن ژنی که تصور می‌شود در انسان زمینه‌ساز اوتیسم است، علائم و ویژگی‌های بیماری اوتیسم را در میمون‌ها ایجاد کردند.

نتایج این تحقیق که در نشریه "نیچر" منتشر شده این امید را ایجاد کرده که ممکن است در شناخت این بیماری و یافتن درمان آن، تحولی بزرگ در راه باشد.

اوتیسم هنوز برای دانش پزشکی یک معما است، دلایل زیادی به عنوان عامل بیماری مطرح هستند که ژنتیک یکی از آنها است.

تصور می‌شود که حدود صد ژن در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند و اگر دقیقا روشن شود که علت اوتیسم چیست، احتمال یافتن درمان بسیار بیشتر خواهد شد.

تا به حال تحقیقات ژنتیکی اوتیسم روی موش‌ها انجام شده و البته همیشه این علامت سوال بزرگ وجود داشت که مغز موش را چقدر می‌توان به مغز انسان شبیه دانست.

محققان موسسه علوم اعصاب فرهنگستان علوم چین در شانگهای می‌خواستند مغز میمون‌ها را بررسی کنند تا نتایج، قابلیت بیشتری برای تعمیم به انسان داشته باشد.

آنها برای این کار ژن MECP۲ انسان را در نظر گرفتند.

بسیاری از کسانی که علائم اوتیسم دارند، و همچنین کسانی که مبتلا به سندروم رت هستند (اختلال شدید ماده خاکستری مغز)- یک نسخه اضافی از ژن MECP۲ دارند.

این پژوهشگران در سال ۲۰۱۰ قدمی بزرگ برداشتند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

عامل عارضه سرهای کوچک نوزادان برزیلی 'پشه حامل ویروس است'

به گفته پژوهشگران، عامل افزایش موارد عارضه سرهای کوچک در نوزادان در برزیل احتمالا نوعی ویروس است که توسط پشه انتقال می‌یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت برزیل در یک نشست خبری، ضمن اعلام آمار جدید در مورد نوزادان مبتلا به میکروسفالی - عارضه سرهای کوچک - نتیجه تحقیقات در مورد افزایش غیرعادی در این آمار را گزارش کرده است.

وی گفته است که شمار نوزادان مظنون به ابتلای به میکروسفالی از ٣٥٣٠ مورد در روز ششم ژانویه سال جاری به ٣٨٩٣ مورد در روز شانزدهم همین ماه افزایش یافته است. همزمان، آمار مرگ نوزادان در اثر ابتلای به این بیماری هم به ٤٩ مورد رسیده است.

میکروسفالی نوعی اختلال در رشد عصبی است که در نتیجه آن، نوزاد با سر و مغز کوچک‌تر از حالت طبیعی (دور سر کمتر از ۴۲ سانتی‌متر) متولد می‌شود.

--------------------------------------------------

گروه پژوهشی دراگ دیسکاوری تصمیم دارد بر روی شناسایی داروهای احتمالی موثر بر روی ویروس زیکا و ویروس دنگی کار کند. برای شرکت در این پروژه چند ماهه به ما بپیوندید.

--------------------------------------------------

در همانحال، پژوهشگران در برزیل گفته‌اند که شواهد به دست آمده حاکی از ارتباط این بیماری با گسترش ویروس زیکا Zika در بخش‌هایی از قاره آمریکاست. این ویروس توسط پشه انتقال می‌یابد. پیشتر، تحقیقات انجام شده در برزیل نشان داده بود که احتمالا آلودگی زنان باردار به این ویروس باعث می‌شود که تکامل جنین دچار اختلال شود.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.3702 ثانيه, 0.0960 براي هر جستجو .