این باکتری تک‌سلولی مثل چشم 'می‌بیند'زیست‌شناسان می‌گویند سرانجام دریافته‌اند که چگونه یک نوع باکتری می‌تواند نور را حس کند و به سمت آن حرکت کند؛ در واقع این باکتری تک‌سلولی مثل چشم عمل می‌کند.

کلید معما زمانی پیدا شد که دانشمندان دیدند با تاباندن نور به این باکتری، درست مثل عدسی، نور تغییر جهت داده و در آن سوی سطح باکتری در نقطه‌ای متمرکز می‌شود.

سپس باکتری حرکت خود را در جهت عکس نقطه روشن تنظیم می‌کند. این کشف باعث شگفتی و تحسین دانشمندان شده است.

این باکتری، سینه‌کوسیستیس، نوعی سایانوباکتری (باکتری سبز- آبی) است؛ یکی از کهن‌ترین اشکال حیات (۲.۷ میلیارد سال) که به وفور در آب شیرین پیدا می‌شود و می‌تواند یک لایه سبز لغزنده روی تخته‌سنگ‌ها تشکیل دهد.

این باکتری با فتوسنتز انرژی خود را تامین می‌کند.

سینه‌کوسیستیس یکی از مهمترین منابع تولید اکسیژن در اقیانوس‌ها است. این باکتری بر خلاف برخی باکتری‌های آبزی توان شنا ندارد، فقط می‌تواند در سطح آب به ‌آرامی سر بخورد.

این باکتری سه هزارم میلی‌متر قطر دارد، اما همین اندازه برای اینکه مثل چشم انسان یا مثل دوربین عکاسی عمل کند کافی است.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مجوز پیرایش ژنتیکی رویان انسان در بریتانیا صادر شد
نهاد ناظر بر باروری و جنین شناسی انسانی بریتانیا (HFEA) به درخواست دکتر کتی نیاکان پاسخ مثبت داد و مجوز پیرایش ژن رویان انسان را برای کارهای تحقیقاتی صادر کرد.

این تحقیق در موسسه فرانسیس کریک در لندن انجام خواهد گرفت.

دکتر کتی نیاکان که یک دهه است در این زمینه تحقیق می‌کند برای تحقیقات بیشتر در زمینه پیرایش ژن (نوعی دستکاری ژنتیکی) درخواست مجوز کرده بود.

هدف او شناخت بهتر اولین لحظات شکل‌گیری زندگی بشری از طریق بررسی اولین مراحل شکل‌گیری رویان انسان (توده سلولی ابتدایی پس از لقاح اسپرم و تخمک) در هفته اول است، مرحله‌ای که بلاستوسیست نامیده می‌شود و رویان از ۲۰۰ تا ۳۰۰ سلول تشکیل شده است.

دکتر نیاکان می‌گوید: "ما می‌خواهیم بدانیم رویان انسان به چه ژن‌هایی نیاز دارد تا به یک نوزاد سالم تبدیل شود."

"این کار اهمیت دارد چون سقط و ناباروری بسیار شایع هستند اما ما شناخت درستی از آنها نداریم."

این پیرایش در هفته اول بعد از لقاح صورت خواهد گرفت تا دانشمندان دریابند چه چیز باعث سقط می‌شود.

از هر صد تخمک بارور شده کمتر از پنجاه تای آن به مراحل ابتدایی بلاستوسیت می رسند، ۲۵ تای آن در بافت رحم ریشه می دوانند و ۱۳ تای آن بیش از سه ماه زنده می مانند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

جداسازی موفق دوقلوهای هشت روزه در سوئیس
پزشکان در سوئیس می گویند دو خواهر به هم چسبیده هشت روزه را جدا کرده اند که تصور می شود خردسال ترین افرادی باشند که با موفقیت تحت عمل جداسازی قرار می گیرند.

این دوقلوها که در ماه دسامبر دنیا آمدند از کبد و سینه به هم متصل بودند.

رسانه های سوئیسی گزارش می دهند که پزشکان ابتدا قصد داشتند آنها را پس از چند ماه جدا کنند اما چون هر دو نوزاد از یک بیماری خطرناک رنج می بردند عمل را جلو انداختند.

گزارش می شود که شانس موفقیت عمل یک درصد بود.

دوقلوها به نام لیدیا و مایا هشت هفته زود، به همراه یک سه قلوی دیگر در بیمارستان اینلسپیتال در برن دنیا آمدند. سه نوزاد دیگر به هم وصل نبودند.

بیمارستان گفت که دوقلوها "از ناحیه کبد به طور گسترده به هم وصل بودند اما هیچ یک از اعضای حیاتی بدن را کم نداشتند."[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ارائه شیوه‌ای جدید برای تشخیص بموقع سرطان پستاندانشمندان کالج دانشگاهی لندن (UCL) با بررسی تغییرات دی‌ان‌ای بیماران، شواهد روشنی یافتند که نشان می‌دهد تغییرات فرا‌ژنتیک در وقوع سرطان پستان نقش دارند.

بررسی تغییرات مولکولی در بافت پستان برای تشخیص این که آیا یک بیمار در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه است یا خیر، امکان‌پذیر است.

چند عامل کلیدی برای افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد که سابقه خانوادگی این بیماری، یائسگی دیر‌رس یا تأخیر در عادت ماهیانه از جمله آنها است.

محققان کالج دانشگاهی لندن می‌گویند که این عوامل می‌تواند برنامه ژنتیکی سلول‌ها را تغییر دهد، چیزی که به آن اپی ژنوم می‌گویند.

اپی ژنوم توالی دی‌ان‌ای را کنترل کرده و هویت هر سلول را در بدن انسان مشخص می‌کند.

تغییرات در برنامه فرا‌ژنتیک می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شده و به طور بالقوه سلول‌های سرطانی را افزایش دهد.

در تلاشی برای تایید یا رد این نظریه، محققان کالج دانشگاهی لندن ، 668 نمونه از بافت‌های زنان سرطانی و غیر سرطانی را جمع‌آوری کردند.

آنها سپس با استفاده از یک ابزار تجزیه و تحلیل آماری پیشرفته، به بررسی نمونه‌ها پرداختند.

این یافته‌ها نشان داد که بافت طبیعی که به طور مستقیم در مجاورت سلول‌های سرطانی قرار دارد حاوی دهها هزار تغییرات فراژنتیک است.

به کمک این پژوهش پزشکان بطور بالقوه می‌توانند علائم فراژنتیک را مورد بررسی قرار دهند تا سلول‌هایی که سبب پیشرفت سرطان در آینده می‌شوند را شناسایی کنند.

این پژوهش نه تنها بینش‌های بیشتری از چگونگی پیشرفت سرطان پستان را ارائه می‌دهد، بلکه می‌تواند به اقدامات پیشگیرانه نیز منجر شود و به پزشکان اجازه توقف نواقص فراژنتیک را در جهت جلوگیری از وقوع سرطان بدهد.

به گفته محققان داده‌های جدید نشان می‌دهد که چگونه تغییرات فرا‌ژنتیک در صورت شناسایی به موقع می‌تواند برای شناسایی زنان در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان پستان، مورد استفاده قرار گیرد و از آنجا که تغییرات فراژنتیک برگشت‌پذیر هستند به کمک این پژوهش می‌توان به طراحی استراتژی‌های پیشگیرانه پرداخت.

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.


دانلود اصل مقاله انگلیسینویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آیا میمون‌ها راز اوتیسم را برملا می‌کنند؟
دانشمندان چینی با دستکاری ژنتیکی میمون‌های ماکاک و افزودن ژنی که تصور می‌شود در انسان زمینه‌ساز اوتیسم است، علائم و ویژگی‌های بیماری اوتیسم را در میمون‌ها ایجاد کردند.

نتایج این تحقیق که در نشریه "نیچر" منتشر شده این امید را ایجاد کرده که ممکن است در شناخت این بیماری و یافتن درمان آن، تحولی بزرگ در راه باشد.

اوتیسم هنوز برای دانش پزشکی یک معما است، دلایل زیادی به عنوان عامل بیماری مطرح هستند که ژنتیک یکی از آنها است.

تصور می‌شود که حدود صد ژن در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند و اگر دقیقا روشن شود که علت اوتیسم چیست، احتمال یافتن درمان بسیار بیشتر خواهد شد.

تا به حال تحقیقات ژنتیکی اوتیسم روی موش‌ها انجام شده و البته همیشه این علامت سوال بزرگ وجود داشت که مغز موش را چقدر می‌توان به مغز انسان شبیه دانست.

محققان موسسه علوم اعصاب فرهنگستان علوم چین در شانگهای می‌خواستند مغز میمون‌ها را بررسی کنند تا نتایج، قابلیت بیشتری برای تعمیم به انسان داشته باشد.

آنها برای این کار ژن MECP۲ انسان را در نظر گرفتند.

بسیاری از کسانی که علائم اوتیسم دارند، و همچنین کسانی که مبتلا به سندروم رت هستند (اختلال شدید ماده خاکستری مغز)- یک نسخه اضافی از ژن MECP۲ دارند.

این پژوهشگران در سال ۲۰۱۰ قدمی بزرگ برداشتند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

عامل عارضه سرهای کوچک نوزادان برزیلی 'پشه حامل ویروس است'

به گفته پژوهشگران، عامل افزایش موارد عارضه سرهای کوچک در نوزادان در برزیل احتمالا نوعی ویروس است که توسط پشه انتقال می‌یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت برزیل در یک نشست خبری، ضمن اعلام آمار جدید در مورد نوزادان مبتلا به میکروسفالی - عارضه سرهای کوچک - نتیجه تحقیقات در مورد افزایش غیرعادی در این آمار را گزارش کرده است.

وی گفته است که شمار نوزادان مظنون به ابتلای به میکروسفالی از ٣٥٣٠ مورد در روز ششم ژانویه سال جاری به ٣٨٩٣ مورد در روز شانزدهم همین ماه افزایش یافته است. همزمان، آمار مرگ نوزادان در اثر ابتلای به این بیماری هم به ٤٩ مورد رسیده است.

میکروسفالی نوعی اختلال در رشد عصبی است که در نتیجه آن، نوزاد با سر و مغز کوچک‌تر از حالت طبیعی (دور سر کمتر از ۴۲ سانتی‌متر) متولد می‌شود.

--------------------------------------------------

گروه پژوهشی دراگ دیسکاوری تصمیم دارد بر روی شناسایی داروهای احتمالی موثر بر روی ویروس زیکا و ویروس دنگی کار کند. برای شرکت در این پروژه چند ماهه به ما بپیوندید.

--------------------------------------------------

در همانحال، پژوهشگران در برزیل گفته‌اند که شواهد به دست آمده حاکی از ارتباط این بیماری با گسترش ویروس زیکا Zika در بخش‌هایی از قاره آمریکاست. این ویروس توسط پشه انتقال می‌یابد. پیشتر، تحقیقات انجام شده در برزیل نشان داده بود که احتمالا آلودگی زنان باردار به این ویروس باعث می‌شود که تکامل جنین دچار اختلال شود.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

افزایش تعداد فرزند سبب طول عمر می شود


ارتباط افزایش تعداد فرزندان با طول عمر:

سریع قضاوت نکنید: تحقیقاتی نشان داده است که افزایش تعداد فرزند سبب طول عمر می شود. این کار با اندازه گیری طول تلومر انجام شده است در دو جمعیت از خانم ها و با تعداد بچه آنها ارتباط داده شده است.

نظر شما چیست؟

ایا همیشه اندازه گیری تلومر می شود این تحلیل را به ما بدهد. مثل یک مادری با ده فرزند فکر می کنید جوان می ماند؟ کمی به اطراف خود نگاه کنید.

دقت کنید هیچ مقاله ای را از روی عنوان قضاوت نکنید کمی زحمت بکشید و مقاله را باز کرده مطالعه کنید. سپس دارای تحلیل کامل تری از موضوع خواهید گردید.

تمایل داشتید اینجا نظر خود را بنویسید.

نکات مهم زیر را در مورد این مطلب در نظر بگیرید:

1) در مورد مطالعاتی که بر پایه جمعیتی صورت می گیرید هیچگاه نمی توانید بسط دهید و برای جوامع دیگر در نظر بگیرید مگر اینکه از نظر جامعه آماری و حجم نمونه به تعداد کافی باشد. همچنین ویژگی های سوشیو دموگرافی (مثل سن، نژاد، و .. ) برای دو جمعیت باید همبستگی آماری داشته باشند در غیر اینصورت باید در تحلیل آماری وارد شوند.

2) در این تحقیق، از دو قبیله گواتمالا از وابستگان به اقوام مایا نمونه برداری شده است و 75 زن مورد بررسی قرار گرفته اند.

3) اینگونه قبیله ها معمولا گنجینه ژنتیکی حفاظت شده داشته و ازدواج های داخلی می کنند، لذا این افزایش طول عمر به عوامل دیگر تغذیه ای و ژنتیکی می تواند بستگی داشته باشد.

4) مطمئنا در جامعه ایران، داشتن دو فرزند والدین را از پا در می آورد چرا رسد بیشتر. این نکته آخر جنبه شوخی داشت ولی وظیفه ما زیست شناسان این است که دانش خود را بالا برده و هر مطلبی را حتی اگر دانشگاه میشیگان آمریکا منتشر می کند بدون چون و چرا نپدیریم. باید ضمن داشتن دید واقع بینی، قدرت نقد مقالات را داشته باشیم. این مقاله کار خوبی است، اما بر حسب نوع جمعیت مورد پژوهش خود مقاله نه برای جمعیت اروپا، ایران یا آسیای جنوب شرقی

5) کلا عشق به هر چیزی طول عمر را زیاد می کند. امید به زندگی با عشق ارتباط دارد. اگر فرزندان ثمره عشق باشند شاید بی تاثیر در طول عمر نباشند.

این هم اصل منبع: مقاله اصلی


نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

شناسایی آسیب قلبی در 10 دقیقه با حسگر جدید


محققان هندی حسگر جدیدی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند آسیب قلبی را طی 10 دقیقه شناسایی کند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این حسگر در مقایسه با آزمایشات استاندارد می‌تواند طی 10 دقیقه پروتئینی را که با حملات قلبی مرتبط است و همچنین می‌تواند آسیب عضله قلب را نشان دهد، شناسایی کند.

این حسگر که توسط دانشمندان شورای تحقیقات علمی و صنعتی هند تولید شده، با جست‌وجو به دنبال پروتئین "تروپونین قلبی" می‌تواند جایگزینی برای آزمایشات رایج بیمارستان‌ها برای تشخیص حمله قلبی باشد که معمولا دوساعت زمان برای تعیین سطح این پروتئین نیاز دارند.

این حسگر که برپایه رفتار نوری یک ماده مبتنی بر کربن موسوم به نقطه کوانتومی گرافن کار می‌کند، در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفته و هنوز بر روی خون بیماران استفاده نشده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|طب و علوم دارویی | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.7467 ثانيه, 0.1903 براي هر جستجو .