مطالب در بخش : سرطان و سلول های بنیادی

مردي كه ايدز را مغلوب كرد


تيموتي براون در حال حاضر يك مورد منحصربه فرد است. او تنها بيمار مبتلا به ايدز است كه به لطف پيوند سلول هاي بنيادين اين بيماري را مغلوب كرده و درمان شد.

[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

انتشار بزرگترين پايگاه داده ژنوم كامل سرطاني در جهان


انتشار بزرگترين پايگاه داده ژنوم سرطان انساني به دانشمندان در سرعت بخشيدن به تحقيقاتشان كمك شايان توجهي مي‌كند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، انتشار بزرگترين پايگاه داده ژنوم كامل سرطان انساني، سرعت اكتشافات تحقيقاتي را بالا مي‌برد. اين پايگاه داده ژنوم كلي بيماران «بيمارستان تحقيقاتي كودكان سنت جود» از حجم تركيب ساير منابع تجاوز مي‌كند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

انفجار کپسول دارو درون تومور سرطانيپژوهشگران دانشگاه کيس وسترن وسيرو اعلام کردند که مي‌‌توان نانوزنجيره‌اي حامل دارو را به‌درون تومور فرستاده و آن را درون تومور منفجر کرد. با اين کار داروهاي شيمي‌درماني مي‌توانند به نقاط دور دست در تومور راه يابند. اين گروه تحقيقاتي روش جديد خود را روي موش‌ها تست کردند و نتايج نشان داد که رشد تومورها به شدت کند شده و طول عمر بيمار نسبت به روش‌هاي رايج افزايش بيشتري مي‌يابد.

[ارسال شده توسط sary]


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف توانایی سلول های بنیادی عصبی در ریشه کنی سرطان


علی رغم دهه ها تحقیق در زمینه سرطان، هنوز هم این بیماری یکی از علل اصلی مرگ در سراسر جهان می باشد، بطوریکه در سال2008، 7.6 میلیون مرگ ناشی از سرطان برآورد شده است. همچنین سرطان سینه یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در هر سال می باشد. در کشور سنگاپور بیش از 1400 زن به سرطان سینه مبتلا هستند و سالیانه 300 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. بخشی از علل بالای مرگ و میر ناشی از سرطان، به توانایی تهاجمی تومور های بدخیم و گسترش آنها در سراسر بدن و بخش دیگر به ناکارآمدی روش های درمانی متداول در ریشه کنی سلول های سرطانی برمی گردد.

یک تیم از محققان موسسه مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی، اولین موسسه تحقیقاتی مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی در سطح جهان، با حضور محقق ایرانی دکتر محمد شهبازی، موفق به کشف سلول های بنیادی عصبی شده اند که دارای توانایی ذاتی در هدف قرار دادن سلول های تومور در خارج از سیستم عصبی مرکزی هستند...

نتایج این تحقیق که به تازگی در ژورنال سلول های بنیادی منتشر شده است حاکی از آن است که گروه محققان IBN به سرپرستی دکتر Shu Wang موفق شدند از سلول های بنیادی عصبی (neural stem cells) مشتق شده از سلول های بنیادی پرتوان القا شده (induced pluripotent stem ) با منشا فیبروبلاست انسانی برای درمان سرطان سینه استفاده کنند. سلول های iPS، سلول های سوماتیکی هستند که با انتقال فاکتورهای خاصی به آن ها، از نظر ژنتیکی دوباره برنامه ریزی شده و قابلیت پرتوانی (تکثیر بالا) را کسب کرده اند. این سلول ها می توانند از سلول هایی با منشا متفاوت مانند فیبروبلاست ها، کراتینوسیت ها، هپاتوسیت ها و خون حاصل شوند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كنترل روند پيشرفت سرطان ميسر شد
استاد پرديس علوم دانشگاه تهران موفق به طراحي و ساخت بيوسنسوري شد كه مي‌تواند ميزان بهبودي و پيشرفت بيماري سرطان را در بدن نشان دهد.

دكتر پرويز نوروزي، استاد شيمي تجزيه پرديس علوم دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به طراحي و ساخت اين بيوسنسور جديد گفت: با استفاده از حسگر زيستي ساخته شده در مركز الكترو شيمي دانشگاه تهران و با همكاري پژوهشكده علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران، مي‌توان ميزان رشد سرطان درخون و يا ميزان بهبودي افراد پس از عمل جراحي را مشخص كرد و به طور كلي اين تكنيك به عنوان يك آشكار ساز در يك سيستم جريان تزريقي استفاده مي‌شود.

وي افزود: براساس نوع پاسخي كه اين بيوسنسور مي‌دهد مي‌توان مشخص كرد كه سرطان و يا عامل بيماري به چه ميزان در بدن پيشروي كرد كه اطلاع از اين مساله پس از عمل جراحي از اهميت خاصي برخوردار است.

نوروزي تصريح كرد: روش‌هاي معمول كه يك نوع آن آزمايشگاهي است بسيار زمان‌بر هستند. به طور كلي حتي براي اندازه گيري نشان گر آن بيماري روزها وقت صرف مي‌شود اما با استفاده از حسگر زيستي ساخته شده حداكثر ظرف يك ساعت ميزان رشد و يا بهبودي سرطان مشخص مي شود.

وي خاطرنشان كرد: در استفاده از اين بيوسنسور يك قطره خون از فرد بيمار دريافت مي‌شود تا ميزان نشان گر مورد نظر اندازه گيري شود كه اين نشان گر بيانگر ميزان بهبودي يا پيشرفت يك بيماري است و پزشك براساس آن مي‌تواند تجويز داروها را تنظيم كند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

نابودی ویروس HIV با مهندسی ژنتیکی سلول های بنیادی
پاسخ لمفوسیت های T کشنده ویژه HIV یکی از اجزای اصلی در کنترل همانندسازی HIV در انسان می باشد اما سرانجام در مبارزه با ویروس شکست می خورد. بنابراین توسعه راه های ارتقا و بازگرداندن پاسخ لمفوسیت های T می تواند در دراز مدت به سرکوب HIV و پاکسازی بدن از ویروس منجر شود.

بر پایه تحقیقات قبلی، سلول های بنیادی انسان قادرند از نظر ژنتیکی تغییر یافته و به سلول های جنگنده با ویروس HIV تبدیل شوند. از اینرو یک تیم تحقیقاتی از مرکز تحقیقات ایدز UCLA نشان دادند که سلول های دستکاری ژنتیکی شده می توانند سلول های آلوده به ویروس را در یک موجود زنده مورد حمله قرار دهند.

نتایج این تحقیق که در 12 آوریل 2012 در ژورنال Plos Pathogene منتشر شده است حاکی از آن است که برای اولین بار سلول های بنیادی خونی دستکاری شده، می توانند سلول های ایمنی را تشکیل دهند که در سرکوب ویروس HIV در بافت های زنده یک مدل حیوانی موثر هستند.

Scott G. Kitchen سرپرست گروه تحقیقاتی (استادیار پزشکی در بخش هماتولوژی و انکولوژی دانشکده پزشکی David Geffen و عضو موسسه ایدز UCLA ) گفت: ما بر این باوریم که این مطالعه زمینه را برای استفاده بالقوه از این رویکرد در مبارزه با عفونت HIV ، برای از بین بردن ویروس از کل بدن افراد آلوده فراهم میسازد.

دانشمندان در تحقیقات قبلی، با استفاده از لمفوسیت های T کشنده CD8+ (سلول های T کشنده که به مبارزه با عفونت ویروسی کمک می کنند) که از یک فرد آلوده به ویروس دریافت کرده بودند، موفق شده بودند که مولکولی را به نام گیرنده سلول تی (T Cell Receptor) شناسایی کنند. TCR، به طور خاص یک اپی توپ از پروتئین Gag ویروسHIV را هدف قرار می دهد و سلول های T را در شناسایی و از بین بردن سلول های آلوده به HIV هدایت می کند.

اگر چه سلول های T قادرند سلول های آلوده به HIV را تخریب کنند اما به اندازه کافی برای پاکسازی کل بدن از ویروس وجود ندارند، از اینرو محققان ژن TCR را کلون کردند و از آن برای مهندسی ژنتیکی سلول های بنیادی خون انسان (Human Hematopoietic Stem Cells) استفاده کردند.

آنها بر اساس مدل جانشینی (Surrogate) از یک موش بهره جستند تا با استفاده از آن، عفونت HIV و پیشرفت آن در انسان را شبیه سازی کنند. از اینرو کبد و تیموس جنینی انسان را در یک موش کشت داده و HSCs مهندسی شده را به تیموس انتقال دادند تا به سلول های T کشنده CD8+ انسانی تمایز یابند.

سلول های بنیادی دستکاری شده به جمعیت وسیعی از سلول های CD8+ ویژه HIV تمایز یافتند. اکنون این سلول ها می توانند به طور خاص سلول های حاوی پروتئین های ویروس HIV را مورد هدف قرار دهند.

محققان با یک سری از آزمایشات که روی خون محیطی، پلاسما و اندام های موش در 2 هفته و 6 هفته پس از انتقال سلول های دستکاری شده انجام دادند، دریافتند که تعداد سلول های T کمک کننده CD4 (سلول های سفید خون که در اثر عفونت HIV کاهش می یابند) افزایش یافته در حالیکه سطوح HIV در خون کاهش یافته است.

سلول های T ویژه HIV انسانی در بافت های متعدد موش یافت شدند. بنابراین اصلاح ژنتیکی HSCs انسانی با یک TCR کلون شده اجازه می دهد که سلول ها در بدن به طور صحیح تمایز یافته و به منظور مبارزه با عفونت به ارگان های مختلف مهاجرت کنند.

این نتایج نشان می دهد ژن درمانی با استفاده از سلول های بنیادی یک رویکرد عملی در درمان عفونت های ویروسی مزمن باشد.

منبع: وبلاگ بیوساینتیست (bioscientist.blogfa.com)
[ارسال شده توسط Bioscientist]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تلاش دانشمندان براي توليد واكسن درمان تمام سرطان‌ها


دانشمندان مدعي توليد واكسني شده‌اند كه به گفته آنها مي‌تواند با هدف قرار دادن يك مولكول خاص كه در 90 درصد انواع سرطانها وجود دارد، انواع سرطان را درمان كند.


به گزارش پايگاه ايران بيولوژي به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين روش درمان به سيستم ايمني بيماران اجازه مي‌دهد اغلب سرطانهاي رايج مانند پستان و پروستات را سركوب كنند.

نتايج كارآزمايي‌هاي باليني اوليه نشان‌دهنده قابليت ايجاد يك واكنش ايمني توسط اين واكسن در بيماران و كاهش سطوح بيماري در آنها بوده است.

محققان اكنون اميدوارند كه بتوانند كارآزمايي‌هاي بزرگتري را در بيماران براي اثبات تاثيرگذار بودن آن در برابر سرطان‌هاي مختلف به انجام برسانند.

اين دانشمندان بر اين باورند كه مي‌توان از اين واكسن در مبارزه با تومورهاي كوچك در زمان تشخيص زودهنگام آنها يا كمك به جلوگيري از بازگشت و انتشار بيماري در بيماراني كه تحت انواع درمان مانند جراحي براي حذف سرطان از بدن خود قرار گرفته‌اند، استفاده كرد.

سلول‌هاي سرطاني معمولي به سيستم ايمني بدن بيمار حمله مي‌كنند تا آنها را به عنوان خطر بازشناسي نكند. با اينكه سيستم ايمني معمولا به سلولهاي خارجي مانند باكتريها حمله مي‌كند، تومورها از سلولهاي دچار نقص در بدن به وجود مي‌آيند.

اين در حالي است كه دانشمندان موفق به شناسايي مولكول MUC1 شده‌اند كه در مقادير زياد بر روي سطح سلولهاي سرطاني وجود داشته و مي‌توان از آن در كمك به سيستم ايمني براي شناسايي تومورها استفاده كرد.

اين واكسن جديد كه توسط شركت دارويي Vaxil Biotheraputics ساخته شده از بخش كوچكي از اين مولكول براي تحريك سيستم ايمني براي شناسايي و تخريب سلولهاي سرطاني استفاده مي‌كند.

انتشار نتايج رسمي اين آزمايشات نيازمند آزمايي‌هاي بيشتر براي اثبات موفقيت واكسن بوده كه دانشمندان اميدوارند تا شش سال آينده وارد بازار بشود.

اين واكسن درماني در درجه اول به جاي جلوگيري از ابتلا، براي ارائه به بيماران مبتلا به سرطان براي كمك به مبارزه با بيماري طراحي شده است.
[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف پروتئین شکست دفاع سلولهای سرطانی


تحقیقات جدید محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی روی پروتئینی متمرکز شده که می‌تواند به تحقیقات آینده پزشکان برای شکستن دفاع سلولهای سرطانی و آماده کردن آنها برای درمان کمک کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در شماره 23 مارس ( 4 فروردین) مجله شیمی زیست شناختی، گروهی از دانشمندان به ریاست کلوین جی. ای دیویس نشان می دهد که یک پروتئین که از آن به عنوان " Nrf2" یاد می شود، توانایی سلول را با افزایش حالت ژن کلیدی برای از بین بردن پروتئینهای آسیب دیده به منظور رویارویی با فشار اوکسیداتیو مدیریت می کند.

به طور کلی باید از فشار اکسیداتیو پرهیز کرد، از این رو مصرف غذاهایی که سرشار از آنتی اکسیدانها هستند (چون میوه ها و سبزیجات) برای ممانعت از ایجاد فشار اکسیداتیو در سلولها توصیه می شود تا خطر بیماریهایی چون سرطان، بیماریهای قلبی، سکته و آلزایمر که به فشار اکسیداتیو مرتبط هستند کاهش یابد.

اما در رابطه با سلولهای سرطانی اگر بتوان پاسخهای " Nrf2" را روزی به طور انتخابی از بین برد، درمانهایی چون شیمی درمانی و پرتو درمانی می توانند موثرتر باشند.

براساس گزارش ساینس دیلی دیویس اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که سلولهای سرطانی نسبت به این درمانها مقاوم می شوند و خود را با شرایط موجود تطبیق می دهند.

پروتئین " Nrf2" یک فاکتور رونویسی ژنتیکی است به این معنا که به رشته های خاصی از دی ان ای متصل شده و فرآیند کپی کردن طرحهای موجود در رشته های دی ان ای را در آنزیمهای اصلی برعهده دارد.

این تحقیقات با حمایت موسسه های ملی بهداشت و موسسه علوم بهداشت زیست محیطی انجام شده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

جداسازی سلول های بنیادی از بافت کلیه


پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به جداسازی سلول بنیادی با مارکر ویژه از بافت کلیه شدند.

به گزارش مهر ، دکتر عباسی مجری طرح با اعلام این خبر ، افزود: در این پژوهش که با مشارکت گروهی از اساتید و دانشجویان طراحی شد از بافت کلیه افرادی که مبتلا به کانسر (سرطان) کلیه از نوع کارسینوم سلول کلیوی (RCC) بودند و ‌باید تحت عمل نفرکتومی (خارج شدن کلیه) قرار می گرفتند، استفاده شد.

وی افزود: این کلیه های سرطانی دارای بافت زنده سالم نیز بود و به همین دلیل تیم پژوهشی با طی مراحل قانونی و جلب رضایت بیماران و طی مراحل اخلاقی، بخش کوچکی از پاپیلای این کلیه ها را برداشت و سلول بنیادی در این بافتها را مورد جستجو قرار داد و پس از مدتی سلول بنیادی در این بافتها دیده شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: این سلولها کشت داده شد و به موش تزریق شد و پس از آن دیده شد که این سلولهای بنیادی قابلیت ساختن توبولهای کلیوی، استخوان و بعضی بافتهای دیگر را دارد و در واقع ویژگی های سلول بنیادی را داشت.

وی یادآور شد: پس از آن این سوال مطرح شد که ممکن است این سلولهای بنیادی از خون به داخل بافت کلیه آمده باشند و برای پاسخ به این سوال مارکرهای آنتی ژنتیک این سلولها مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد این مارکرها با مارکرهای سطح سلولهای بنیادی خون متفاوت است و مشخص شد که از منشاء خونی نیست.

عباسی گفت: سوال بعدی این بود که خوب چه تضمینی هست که این سلول بنیادی مربوط به خود بافت کلیه باشد و جزو سلولهای سازنده بخشی از بافتهای کلیه باشد و برای پاسخ به این سوال بررسی های مختلفی صورت گرفت و شاخصهای آنتی ژنتیک بافت کلیه فرد بالغ در این سلولها دیده شد که آن را از سلولهای بنیادی جنینی متمایز می کند.

وی خاطرنشان کرد: پس از این بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که سلول بنیادی جدا شده از منشاء هماتولوژیک نبوده و سلول بنیادی است که قابلیت ساخت بخشی از سلولهای کلیوی را داراست.

عضوگروه نفرولوژی بیمارستان امام خمینی (ره) تأکید کرد: دستیابی به این دستاورد مهم است اما تا ساخت کلیه فاصله جدی وجود دارد و در این مرحله تنها می توان به دستاوردهای پژوهشی و نه درمانی امیدوار بود و تنها می ‌توان امیدوار بود که جدا سازی این سلولها ما را در جهت شناخت مبانی بیماری شناسی بعضی بیماریها کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: این بافت کلیوی بافتی پیچیده است که ممکن است با تکامل چندین سلول بنیادی در مسیرهای مختلف بوجود آمده باشد و لذا دستیابی به ساخت کلیه در این مرحله از پروژه مد نظر نیست.

این پژوهش با مشارکت گروهی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران از جمله دکتر آیتی رئیس بخش ارولوژی، دکتر امامی رضوی رئیس دانشکده پزشکی و دکتر خوش زبان مسئول بانک فرآورده های پیوندی، زاهد دانشجوی پزشکی ، حیدری کارشناس ارشد بیولوژی سلولی و دکتر عباسی در پروژه ای به صورت پایان نامه دکتری برای دستیابی به سلول بنیادی بافت کلیه طراحی شد.

http://www.sinaps.ir/post/141
[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

ابداع داروی ترکیبی ضد سرطان توسط یک محقق ایرانی


محقق ایرانی دانشگاه "سیتی کالج" نیویورک دو شکل جدید از آسپیرین را برای ایجاد ماده ای ترکیبی به کار گرفته است که حاصل آن دارویی با قدرت بیشتر کنترل تعدادی از سرطانها است.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، "خسرو کشفی" استادیار پزشکی، شیمی و فارماکولوژی دانشگاه سیتی کالج گزارش ابداع داروی جدید خود را که به خاطر آزادسازی اکسید نیتریک (NO) و سولفید هیدروژن (H2S) از این دارو NOSH-aspirin نامگذاری کرده، در نشریه ACS منتشر کرده است.

کشفی تاکید می کند که NO و H2S موادی را در بدن فعال می سازند که باعث بروز آرام شدن عروق خونی، کاهش التهاب و دیگر تاثیرات مثبت خواهند شد. دانشمندان پیش از این نیز موفق به ساخت آسپیرین طراحی شده، شده بودند که می توانست برای کاهش عوارض جانبی آسپیرین در ایجاد خونریزی در سیستم گوارشی از خود NO آزاد کند. آسپیرین طراحی شده دیگر با قابلیت آزادسازی H2S برای ایجاد تاثیرات ضد التهابی ابداع شده بود.
از آنجایی که NO و H2S از نظر ارتباط فیزیویوژیکی با یکدیگر برابرند، کشفی پیش از این تاثیرات مثبت این دو گاز را با استفاده از آسپیرینهای طراحی شده نشان داده بود و از این رو به این فکر افتاد که ترکیبی جدید که بتواند هر دوی این ویژگی ها را به بدن انتقال دهد می تواند از تاثیرگذاری بالاتری به نسبت هر یک از این داروها به صورت مجزا داشته باشد.

بر اساس گزارش فیزورگ، این فرضیه کشفی درست از آب درآمد و آزمایشها بر روی داروی هیبریدی جدید نشان داد این دارو میزان رشد سلولهای سرطانی سینه، روده، پانکراس، ریه، پروستات و سرطان خون را متوقف می کند. تاثیر این دارو بر روی متوقف سازی رشد سلولهای سرطانی در بعضی از شرایط 100 هزار بار بیشتر از تاثیر آسپیرین بر روی سلولهای سرطانی بود و در عین حال این دارو هیچ عوارض جانبی برای سلولهای سالم از خود نشان نداد.نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

برو به صفحه  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 [7] | 8 | 9 | 10

زمان بازسازي صفحه :0.3076 ثانيه, 0.0517 براي هر جستجو .