مطالب در بخش : سرطان و سلول های بنیادی

ارائه شیوه‌ای جدید برای تشخیص بموقع سرطان پستاندانشمندان کالج دانشگاهی لندن (UCL) با بررسی تغییرات دی‌ان‌ای بیماران، شواهد روشنی یافتند که نشان می‌دهد تغییرات فرا‌ژنتیک در وقوع سرطان پستان نقش دارند.

بررسی تغییرات مولکولی در بافت پستان برای تشخیص این که آیا یک بیمار در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه است یا خیر، امکان‌پذیر است.

چند عامل کلیدی برای افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد که سابقه خانوادگی این بیماری، یائسگی دیر‌رس یا تأخیر در عادت ماهیانه از جمله آنها است.

محققان کالج دانشگاهی لندن می‌گویند که این عوامل می‌تواند برنامه ژنتیکی سلول‌ها را تغییر دهد، چیزی که به آن اپی ژنوم می‌گویند.

اپی ژنوم توالی دی‌ان‌ای را کنترل کرده و هویت هر سلول را در بدن انسان مشخص می‌کند.

تغییرات در برنامه فرا‌ژنتیک می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شده و به طور بالقوه سلول‌های سرطانی را افزایش دهد.

در تلاشی برای تایید یا رد این نظریه، محققان کالج دانشگاهی لندن ، 668 نمونه از بافت‌های زنان سرطانی و غیر سرطانی را جمع‌آوری کردند.

آنها سپس با استفاده از یک ابزار تجزیه و تحلیل آماری پیشرفته، به بررسی نمونه‌ها پرداختند.

این یافته‌ها نشان داد که بافت طبیعی که به طور مستقیم در مجاورت سلول‌های سرطانی قرار دارد حاوی دهها هزار تغییرات فراژنتیک است.

به کمک این پژوهش پزشکان بطور بالقوه می‌توانند علائم فراژنتیک را مورد بررسی قرار دهند تا سلول‌هایی که سبب پیشرفت سرطان در آینده می‌شوند را شناسایی کنند.

این پژوهش نه تنها بینش‌های بیشتری از چگونگی پیشرفت سرطان پستان را ارائه می‌دهد، بلکه می‌تواند به اقدامات پیشگیرانه نیز منجر شود و به پزشکان اجازه توقف نواقص فراژنتیک را در جهت جلوگیری از وقوع سرطان بدهد.

به گفته محققان داده‌های جدید نشان می‌دهد که چگونه تغییرات فرا‌ژنتیک در صورت شناسایی به موقع می‌تواند برای شناسایی زنان در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان پستان، مورد استفاده قرار گیرد و از آنجا که تغییرات فراژنتیک برگشت‌پذیر هستند به کمک این پژوهش می‌توان به طراحی استراتژی‌های پیشگیرانه پرداخت.

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.


دانلود اصل مقاله انگلیسینویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دراگ دیسکاوری و داروهای ضد سرطان


خلاصه ای از ترکیبات دارویی که به عنوان دارو های مهم شیمی درمانی هستند در این مطلب آماده است. همانطور که میدونیم دارو های گیاهی الزاما بی ضرر نیستند، و محدوده وسیعی از داروهای شیمی درمانی با منشا گیاهی هستند.

از آنجایی که داروهای ضد سرطان بطور مستقیم تقسیم سلولی را هدف قرار می دهند، لذا می توانند هر سلولی از بدن که دارای تقسیم است و فعالیت آن وابسته به اسکلت سلولی (میکروتوبول و اکتین) است، یا بطور کلی دارای تحرک سلولی است، دچار مشکل می شود.

مثل سلول های مو، یا سلول های تولید کننده ناخن، یا سلول های پوستی وقتی دچار زخم شده و می خواهند ترمیم کنند، و یا سیستم ایمنی، دچار ضعف شدید خواهند شد. و داروهای شیمی درمانی به این سیستم ها آسیب می زند. اینها مشکلاتی است که در بیماران سرطانی که از داروهای ضد سرطان استفاده می کنند، مشاهده می شوند.


ادامه مطلب


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف مکانیسم جدیدی که سلول ها را از سرطانی شدن حفظ می کند.


در تحقیقی که توسط دکتر هانی گودرزی پژوهشگر فوق دکترا در دانشگاه راکفلر آمریکا انجام شده است، مکانیسمی دفاعی در سلول های پستان کشف شده است که به وسیله ان بدن با رشد و تولید سلول های سرطانی مقابله میکند.دکتر هانی گودرزی پی برده اند که در شرایط استرس و افزایش رادیکال های آزاد، نوعی مولکول tRNA در سلول های پستان آزاد می شوند که مانع تقسیمات سلولی و تبدیل شدن سلول به بافت سرطانی می شود.مولکول های خاصی از جنس tRNA که مختص اسیدهای آمینه ای همچون اسید گلوتامیک، اسید اسپارتیک و گلایسین می توانند به پروتئین انکوژن موسوم به YBX1 متصل شده و پیشرفت سرطان را آهسته کنند. این پروتئین روند همانند سازی DNA را تسهیل می کند. لذا بدینوسیله سلول یک مکانیسم داخلی را دارد که با آزاد سازی قطعاتی از tRNA این پروتئین را سرکوب می کند.

ما همچنین میدانیم که افزایش رادیکال های آزاد، از طریق فعال سازی مرگ سلولی یا آپوپتوز موجب مرگ سلول های سرطانی می شوند. بهمین دلیل بحث هایی در جریان است که مصرف بیش از حد مواد غذایی آنتی اکسیدان پیشرفت سرطان را سرعت می بخشند.


اصل مقاله


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مهار سیگنال رسانی استروژن راهی برای درمان سرطان پستان


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از European Journal Of Pharmacology ، مهار سیگنال رسانی استروژن راهیست برای درمان سرطان پستان .


برخی از اولین درمان های هدفمند در سرطان پستان، ایجاد اختلال در فعالیت هورمون استروژن در سلول های سرطانی پستان است.

در زنان قبل از یائسگی، استروژن در درجه اول در تخمدان ساخته می شود و البته در مقادیر کمتر توسط بافت های دیگر نیز ساخته می شود، از جمله بافت چربی و پستان .
استروژن از طریق سیستم گردش خون به اندام های هدف منتقل می شود که شامل پستان است.


در طول تکامل انسان، چرخه قاعدگی، بارداری و شیردهی، استروژن و هورمون های دیگر موجب رشد و توسعه سلول های اپی تلیالی در پستان می شوند.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|سرطان و سلول های بنیادی | 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کاهش رشد تومور های معده ، با تزریق Botox


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از نشریه Science Translational Medicine ، قطع ارتباط اعصاب با تزریق Botox ممکن است، رشد سرطان معده را کاهش دهد.


مغز و اعصاب نقش مهمی در رشد سرطان معده بازی می کنند و مسدود کردن سیگنال های عصبی با استفاده از عمل جراحی و نزریق Botox می تواند یک درمان موثر برای این بیماری باشد.

سرطان معده چهارمین سرطان متداول و دومین عامل مرگ و میر سرطان در سراسر جهان است ، با میزان بقای 5 ساله در کمتر از 25 درصد افراد.

دانشمندان دانشگاه کلمبیا در طی مشاهدات طولانی مدت ؛ دریافتند که در اطراف سلول های تومور ، اعصاب فراوانی وجود دارد ، این دانشمندان در صدد کشف نقش احتمالی این اعصاب بر رشد سرطان برآمدند ، با تمرکز بر سرطان معده.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|سرطان و سلول های بنیادی | 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کاربرد ویرایش ژنی برای کشتن سلول های سرطان گردن رحم


به گزارش از پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از مجله Virology ، پژوهشگران از یک سیستم دفاعی که به طور معمول برای دفع عفونت های ویروسی در باکتری ها استفاده می شود ، برای دفاع در برابر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) سود جستند، این ویروس باعث سرطان های گردن ، سر و.. می شود.


این پژوهشگران توانستند با استفاده از ابزار ویرایش ژنوم که با عنوان CRISPR شناخته شده ، دو ژن ویروسی مسئول رشد و بقای سلول های سرطان گردن رحم ، را به طور انتخابی از بین ببرند، که سبب خود تخریبی سلول های سرطانی شد.

از آنجا که این روش تنها پس از وارد کردن ژنهای ویروسی، عمل می کند ، هیچ عوارض جانبی در سلول های طبیعی ندارد.

این پژوهشگران بیان می کنند: "شما می توانید از این روش برای تخریب هدف خاصی بهره ببرید، چون کد خاصی گذاشته اید که دقیقا به هدف خاصی ضربه می زند، بدون ضربه زدن به هدف های دیگر.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

فلفل چیلی ارمغان آور سلامتی


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از نشریه Clinical Investigation دانشمندان گزارش کردند که رژیم دارای capsaicin ، که یکی از اجزای فعال در فلفل های چیلی است سبب فعال شدن شدید رسپتور های موجود در آستر سلول های روده موش می شود و بعد از ایجاد واکنش ، در نهایت ریسک ایجاد تومورهای کلورکتال را کاهش می دهد.


یک رسپتور یا کانال یونی با نام TRPV1 در نورون های حسی کشف شد، جایی که در آن نگهبان گرما، ترشی و تندی است.

این محرک ها پتانسیل تحریک سلول ها را به صورت مضری دارند، بنابراین TRPV1 به طور سریع به عنوان رسپتور درد مولکولی بیان می شود، که این می تواند نقش مرسوم این رسپتور باشد که در سیستم عصبی روی می دهد.

اما این پژوهشگران دریافتند که TPRV1 در سلول های اپی تلیال روده هم وجود دارد جایی که به وسیله رسپتور فاکتور رشد یا EGFR فعال می شود.


EGFR یکی از عوامل مهم تقسیم سلولی در روده هستند که آستر اپیتلیال را تقریبا هر 4- 6 روز جایگزین می کنند.

یک سطح پایه از EGFR برای جا یگزینی طبیعی اپی تلیال در روده نیاز است ، اگر چه پیام رسانی نامحدود EGFR، ریسک پراکنده شدن تومورها را افزایش می دهد.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :dokhtarekorosh|سرطان و سلول های بنیادی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

روند مطالعه بالینی و تایید داروهای ضد سرطان
به زبان ساده با روند مطالعه بالینی و تایید داروهای ضد سرطان آشنا شوید

مطلب این لینک خیلی ساده و روان است. دوستانی که علاقه دارند بدونند که چگونه تحقیقات آزمایشگاهی که بر روی رده های سلولی انجام می شود چگونه و با طی چه مراحلی بطور کلینیکی ادامه پیدا می کندحتما این لینک را ببینید.

همینطور هدف درمانی یا targeted-therapy که کار اصلی متخصصین پزشکی مولکولی یا بیولوژی مولکولی هست خیلی ساده معرفی شده و چند دارو مشهور هم معرفی شده اند.

بطور متوسط فقط برای اینکه یک دارو تا از آزمایشگاه تحقیقات بنیادی به میز داروخانه برسد 12 سال زمان برده و حدود یک میلیارد دلار هزینه دارد.

حتما اینجا مطالعه کنید


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

بلوکه کردن حرکات سلولی برای جلوگیری از پخش شدن سرطان در بدن


ارسال خبر: کاربر dokhtarekorosh

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از وب سایت دانشگاه UCL ، در چگونگی حرکت سلول ها در بدن میتوان به روش های نوین با متوقف کردن حرکات سلولی مانع پخش شدن سلول های سرطانی و به دنبال آن مانع به وجود آمدن تومور های ثانویه شد.

دانشمندان کشف کردند که سلول ها برای تهاجم به سایر بافت ها به صورت حالت شبه مایع از کانال های باریک در بدن حرکت میکنند.

این انتقالات به وسیله سیگنالهای شیمیایی انجام میشود که این سیگنالها میتواند برای جلوگیری از پراکنده شدن سلول های سرطانی بلوکه شوند.

اغلب مرگ های ایجاد شده ناشی از سرطان بخاطر تومورهای اولیه رخ نمیدهد اما تومورهای ثانویه ایجاد شده در ارگان های حیاتی مثل شش ها یا مغز که ناشی از حرکت سلول های تومورهای اولیه اصلی به دیگر نواحی بدن ایجاد است مرگ آفرین می باشند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 2 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

مختصری پیرامون مارکر های سرطان پستان - وابسته یا غیر وابسته به هورمون


Targeted-therapy چیست؟

در حاشیه سوالی که در مورد دو نوع سرطان پستان پرسیدم در اینجا مختصری برای دوستان توضیحاتی را می دهم.

برای مشاهده آن سوال می توانید اینجا لینک کنید.

تارگت تراپی یا هدف درمانی رویکردی جدید از درمان بیماری ها است که داروها اختصاصا برای هدف خاصی در سلول طراحی می شوند و یک پروتئین یا آنزیم خاصی را مهار می کنند. دارو در حقیقت نقش آنتاگونیست را دارد یعنی به رسپتور مربوطه متصل می شود ولی پیام ارسال نمی شود.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

برو به صفحه  | 1 | 2 | 3 | 4 [5] | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

زمان بازسازي صفحه :0.7872 ثانيه, 0.2695 براي هر جستجو .