مطالب در بخش : بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ

انسان‌ها و نئاندرتال‌ها '۱۰۰ هزار سال قبل' با هم آمیزش داشتند
نتایج یک تحقیق ژنتیکی تازه حاکی از آن است که انسان‌های امروزی و نئاندرتال‌ها حدود ۱۰۰ هزار سال پیش، یعنی زودتر از آن چیزی که پیشتر تصور می‌شد، با هم آمیزش می‌کرده‌‌اند.

پیش از این رد ژن‌های نئاندرتال در نقشه ژنتیکی انسان امروزی پیدا شده بود و باور دانشمندان بر این بود که بین ۴۷ تا ۶۵ هزار سال پیش و پس از خروج گروهی از انسان‌های امروزی از آفریقا، آمیزش میان آنها و نئاندرتال‌‌ها انجام گرفته بود.

اما مطالعه روی بقایای یک نئاندرتال ماده، که در غاری در صربستان پیدا شده، نشان داده که ژن‌های انسان امروزی بخشی از نقشه ژنتیکی او را تشکیل داده و این به آن معنی است که او حاصل تولید مثل میان دو گونه نئاندرتال و انسان امروزی بوده است.

دکتر سرجی کاستلانو، از موسسه مردم شناسی تکاملی ماکس پلانک، در آلمان، می‌گوید: "این کشف مهمی برای فهم ما از تاریخ انسان امروزی و نئاندرتال‌ها است."

دکتر کاستلانو می‌گوید اینکه ژن‌های انسانی چه اثری روی نئاندرتال‌‌ها داشته روشن نیست.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

این باکتری تک‌سلولی مثل چشم 'می‌بیند'زیست‌شناسان می‌گویند سرانجام دریافته‌اند که چگونه یک نوع باکتری می‌تواند نور را حس کند و به سمت آن حرکت کند؛ در واقع این باکتری تک‌سلولی مثل چشم عمل می‌کند.

کلید معما زمانی پیدا شد که دانشمندان دیدند با تاباندن نور به این باکتری، درست مثل عدسی، نور تغییر جهت داده و در آن سوی سطح باکتری در نقطه‌ای متمرکز می‌شود.

سپس باکتری حرکت خود را در جهت عکس نقطه روشن تنظیم می‌کند. این کشف باعث شگفتی و تحسین دانشمندان شده است.

این باکتری، سینه‌کوسیستیس، نوعی سایانوباکتری (باکتری سبز- آبی) است؛ یکی از کهن‌ترین اشکال حیات (۲.۷ میلیارد سال) که به وفور در آب شیرین پیدا می‌شود و می‌تواند یک لایه سبز لغزنده روی تخته‌سنگ‌ها تشکیل دهد.

این باکتری با فتوسنتز انرژی خود را تامین می‌کند.

سینه‌کوسیستیس یکی از مهمترین منابع تولید اکسیژن در اقیانوس‌ها است. این باکتری بر خلاف برخی باکتری‌های آبزی توان شنا ندارد، فقط می‌تواند در سطح آب به ‌آرامی سر بخورد.

این باکتری سه هزارم میلی‌متر قطر دارد، اما همین اندازه برای اینکه مثل چشم انسان یا مثل دوربین عکاسی عمل کند کافی است.[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف بيماري مرد يخي پس از 5300 سال


محققان با بررسي ژنتيكي مرد يخي موفق شدند رنگ چشم، گروه خون و بيماري هاي اين مرد باستاني را شناسايي كنند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جسد مرد يخي 5300 ساله معروف به «اوتسي» حدود 20 سال قبل در شرق كوه هاي آلپ كشف شد.

محققان با بررسي هاي ژنتيكي مرد يخي، اطلاعات دقيقي از رنگ چشم، گروه خون و بيماري هاي وي به دست آورده اند و شواهد نشان مي دهد «اوتسي» قديمي ترين نمونه شناخته شده ابتلا به بيماري لايم است.

به گفته دكتر «آلبرت زينك» مدير موسسه تحقيقاتي موميايي ها در آكادمي Bozen ايتاليا، محققان از نمونه استخوان لگن مرد يخي براي بررسي ژنتيكي استفاده كردند و شواهدي از وجود باكتري بورليا (Borrelia burgdorferi) به عنوان عامل ايجاد بيماري لايم كشف كردند. اين بيماري نشانه هايي شبيه آنفلوانزا دارد كه مي تواند منجر به مشكلات قلبي و سيستم عصبي شود.

«استيون شوتسر» ايمونولوژيست دانشگاه پزشكي نيوجرسي تأكيد كرد: اثبات نهايي وجود باكتري بورليا در بدن مرد يخي نيازمند آزمايش‌هاي بيشتري است و در صورت تكميل شدن تحقيقات، «اوتسي» قديمي ترين نمونه ابتلا به اين باكتري در انسان محسوب مي شود.

بيماري لايم نخستين بار در اواسط دهه 70 ميلادي در آمريكا شناسايي شد و نمونه مشابهي از اين بيماري نيز در اوايل قرن بيستم در اروپا شناسايي شد.

بررسي دقيق ژنتيكي مرد يخي همچنين نشان مي دهد، رنگ چشمان «اوتسي» به احتمال زياد قهوه‌يي و گروه خوني وي نيز O بوده و علائمي از مشكلات قلبي و عروقي و عدم تحمل لاكتوز نيز در مرد يخي شناسايي شده است.

در تحقيقات قبلي، ميتوكوندريال DNA مرد يخي براي شناسايي اقوام زنده وي مورد بررسي قرار گرفت كه بي نتيجه بود.

اصالت اجداد مرد يخي به شرق اروپا باز مي گردد و پس از آن در سراسر اين قاره پراكنده شده اند، اما بيشتر در جزيره كورس و منطقه ساردني ايتاليا ساكن بوده اند وهمچنان در برخي مناطق اروپا زندگي مي كنند.

مرد يخي در سن 45 سالگي با وجود ابتلا به بيماريهاي مختلف، احتمالا در جريان يكي درگيري و در اثر برخورد نوك پيكان به شانه چپش جان خود را از دست داده است.
[ارسال شده توسط صفا]نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

آیا این عکس ها واقعی است؟


در این تصاویر، اسکلت های غول پیکری را می بینید که بر اساس شواهد موجود در بیابان های مصر مدفون شده اند و باستان شناسان در کاوش هایی که در شمال شرق این کشور ترتیب دادند، موفق به کشف آنها شدند. فکر می کنید این تصاویر واقعی هستند یا صرفا یک شوخی تصویری به شمار می آیند؟
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

دانشمندان روسي سرانجام به بكرترين درياچه جهان نفوذ كردند


در مراسم تقدير از دانشمندان روس كه سرانجام موفق به نفوذ به درياچه «وستوك» به عنوان بيگانه‌ترين و بكرترين درياچه جهان در قطب جنوب شدند، آب اين درياچه باستاني به «ولاديمير پوتين» نخست وزير روسيه اهدا شد.


به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، روز جمعه گذشته (10 فوريه) و در مراسم تقدير از دانشمندان روس، « يوري توروتنف» وزير منابع طبيعي روسيه، يك قوطي حاوي يخ‌هاي ذوب شده درياچه را به «ولاديمير پوتين» نخست وزير اين كشور اهدا كرد.

نخست‌وزير روسيه كه موفقيت دانشمندان در اين زمينه را يك « رويداد بزرگ » توصيف مي‌كرد، ضمن ابراز شگفتي از اين موفقيت،‌ گفت: روزگاري دايناسورها از آب اين درياچه مي‌نوشيدند.

وي از اعطاي نشان ملي روسيه به تيم تحقيقاتي در آينده نزديك خبر داد.

پس از دو دهه تلاش، دانشمندان روس، يكشنبه هفته گذشته (پنجم فوريه) موفق شدند به درياچه «وستوك» در زير توده‌هاي عظيم يخي در عمق 12 هزار و 366 پايي شرق قطب جنوب دست يابند.

اين درحاليست كه اخبار رسمي اين موفقيت را تاييد نكرده بودند.

نزديك به 20 ميليون سال است كه هيچ نوري به درياچه «وستوك» تابيده نشده است و پيش‌بيني مي‌شود گونه هاي منحصر به فردي از موجودات در اين درياچه باستاني زندگي كنند.

برخي محققان از احتمال وجود زندگي ميكروبي در اين درياچه بسيار تاريك با وجود فشار بسيار بالا و سرماي شديد خبر مي‌دهند.

دانشمندان شرايط درياچه «وستوك» در زير يخ‌هاي قطب جنوب را با وضعيت پوسته يخي مريخ، «اروپا» به عنوان قمر مشتري و «انسلادوس» به عنوان قمر زحل مشابه مي‌دانند.

دستيابي به اين درياچه مي‌تواند به دانشمندان براي بررسي امكان وجود حيات در سيارات منظومه شمسي كمك كند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف قديمي‌ترين گونه حيواني و جد احتمالي انسان!


محققان زمين‌شناسي دانشگاه «سن اندروز» انگليس موفق به كشف فسيل‌هاي ميكروسكوپي اسفنج مانند آفريقايي شده‌اند كه به نظر اولين گونه‌هاي حيواني شناخته ‌شده و احتمالا اولين اجداد تكاملي انسان در زمين به شمار مي‌روند.
به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فسيل‌هاي بسيار كوچك «Otavia antiqua» در سنگهاي 760 ميليون ساله در «ناميبيا» كشف شده‌اند.

اين موجود از اندازه‌اي مشابه يك دانه شن برخوردار بوده و محققان بر اين باورند كه اين اولين حيوانات چندسلولي در حقيقت اجداد دايناسورها، انسانها و تمام چيزهايي هستند كه نام حيوان بر خود مي‌گيرند.

پيش از اين اكتشاف، تصور مي‌شد كه موجودات چند ياختي متعلق به 650 ميليون سال قبل عنوان قديمي‌ترين حيوان زمين را بر دوش مي‌كشند.

محققان بر اساس محل كشف فسيل «Otavia» تصور مي‌كنند كه اين حيوان در آبهاي آرام مانند تالابها و ديگر محيط‌هاي كم‌عمق زندگي مي‌كرده و تغذيه آن احتمالا از باكتري و جلبك بوده است.

طبق سابقه‌هاي فسيلي، ‌اين حيوان حداقل دو دوره طولاني و بسيار سرد موسوم به فرضيه «زمين گلوله برفي» را كه در آن زمين كاملا از يخ پوشيده بوده، گذرانده است.

اين پژوهش در مجله ساينس آفريقاي جنوبي منتشر شده است.

[ارسال شده توسط صفا]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف نقش مولکول TNA در تکامل حیات


گروهی از دانشمندان آمریکایی در کنار DNA و RNA به نقش مولکول سومی به نام TNA در تاریخ تکامل حیات در زمین پی بردند. به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، DNA و RNA امروز به عنوان تنها مولکولهای حیات شناخته می شوند. این مولکولها که در سلولهای تمام جانداران زمین وجود دارند خود را سازمان دهی و تکثیر می کنند و می توانند به صورت آنزیمها و پروتئینها بیان شوند.اما شاید در کنار DNA و RNA مولکول سومی هم وجود داشته که در تاریخ تکامل گذشته زمین نقش مهمی در تکامل حیات ایفا کرده است.

این مولکول سوم TNA یا تری نوکلئیک اسید نام دارد که در ساختار آن به جای "دی اکسی ریبوز" (مثل DNA) یا "ریبوز" (مثل RNA) یک "تریوز" جایگزین شده است.

درحقیقت DNA و RNA مولکولهای بسیار پیچیده ای هستند که احتمالاً برای اینکه در اولین اشکال ماده ژنتیکی حاضر باشند بسیار سنگین بوده اند.

بنابراین از سالها قبل گروههای مختلفی از دانشمندان فرضیه هایی را مبنی بر حضور یک مولکول سوم مطرح و این احتمال را ارائه کردند که در طول میلیاردها سال این مولکول به تکامل رسیده و سپس ناپدید شده است.

فرضیه وجود TNA نخستین بار چند سال قبل مطرح شد. اکنون گروهی از دانشمندان مرکز تکامل پزشکی و انفورماتیک در دانشگاه ایالتی آریزونا تعدادی از مولکولهای TNA را ایجاد کردند و برای اولین بار بر روی زیرلایه ای که در آن پروتئین متفاوتی حاضر بود مسیر تکامل این مولکول را دنبال کردند.

این بررسیها نشان می دهد که مولکول TNA قادر است خود را به صورت اشکال سه بعدی پیچیده ای سازمان دهی کند، به پروتئین چنگ بزند و توانایی بالایی برای میل ترکیبی با سایر مولکولها را توسعه دهد.

براساس گزارش نیوساینتیست، بسیاری از محققان در پی انتشار نتایج این تحقیق در مجله "نیچر شیمی" اظهار داشتند که TNA احتمالاً پیش ماده DNA و RNA بوده است چون هرچند ساختارش ساده تر و کوچکتر از این دو مولکول است باوجود این، پیچیدگیهای آنها را حفظ می کند.

از سویی دیگر، این مولکول هرگز در هیچ ارگانیسم زنده ای شناسایی نشده است که این می تواند به معنی ناپدید شدن آن باشد.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیولوژی تکامل و ماقبل تاریخ | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


زمان بازسازي صفحه :0.4540 ثانيه, 0.0623 براي هر جستجو .