مطالب در بخش : جانورشناسی و فیزیولوژی

چرا در قفس هیچ کسی کرکس نیست؟


امروز یکم سپتامبر ۲۰۱۲ (یازدهم شهریور) از سوی انجمن حفاظت از پرندگان شکاری در آفریقای جنوبی و انجمن حفاظت از شاهین در بریتانیا روز جهانی آگاه سازی در مورد کرکس‌ها نامگذاری شده است.

علت انتخاب این روز به این نام، کاهش قابل توجه تعداد این پرندگان و روند رو به افزایش انقراض آنها ذکر شده است.
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

کشف عنکبوت بدون چشم در لائوس


یک دانشمند موفق به کشف نوعی عنکبوت هانتسمن بدون چشم شد این عنکبوت که نخستین نوع از این موجود است Sinopoda scurion نام گرفته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، این عنکبوت که طول پاهایش فقط شش سانتی متر و طول بدنش حدود 12 میلی متر است، قطعا یکی از بزرگ ترین نمایندگان از این نوع جانور که بیش از هزار 100 گونه دارد، نیست.

پیتر جاگر رییس بخش عنکبوت شناسی موسسه تحقیقات سنکنبرگ در فرانکفورت گفت: این عنکبوت را در غاری در لائوس حدود 100 کیلومتری غار مشهور زی بانگ فای کشف کرده است.

وی اظهار داشت پیش از این عنکبوت هایی از این جنس در غارهای دیگری مشاهده شده بود اما همه آنها چشم داشتند و رنگ بدنشان کامل بود. ولی Sinopoda scurion نخستین عنکبوت هانتسمن است که چشم ندارد.
[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

حیوانات همسایه‌ ما هستند، نه برده ما!


مدیر گروه کلینیکال پاتولوژی واحد علوم و تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر ضرورت رعایت جنبه های اخلاقی رفتار با حیوانات به بی فایده بودن بسیاری از آزمایش‌ها بر روی حیوانات اشاره و ابراز عقيده كرد كه 92 درصد داروهای آزمایش شده و مؤثر بر روی حیوانات در انسان با شکست مواجه می شود.
به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، دکتر شهاب الدین صافی در دومین نشست تخصصي سالانه«چگونگی رفتار با حیوانات از منظر اخلاق» که در دانشکده تخصصی دامپزشکی این واحد برگزار شد به بررسی خوش رفتاری با حیوانات از دیدگاه علمی و اخلاقی پرداخت و گفت: دامپزشکان باید متولی رعایت حقوق حیوانات باشند و توجه به رعایت این حقوق محور اصلی رشته دامپزشکی قرار گیرد

وی با اظهار اميدواري نسبت به اين كه واحد علوم و تحقیقات تهران به عنوان مدلی از خوش رفتاری با حیوانات در سطح کشور و جهان معرفی شود، افزود: در آموزه های دینی به خصوص دین مبین اسلام به کرات به موضوع محبت به حیوانات اشاره شده است.

صافي با بی فایده دانستن آزمایشات دارویی بر روی حیوانات و تعمیم آن بر روی انسان اظهار کرد: در یک آزمایش صورت گرفته 12 داروی ضد سرطانی که بر روی انسان مثبت بوده است بر روی موش ها آزمایش شد که در 30 مورد از 48 مورد، آن آزمایش ها بر روی حیوانات با شکست روبرو شده است و بالعکس 11 دارو از 28 داروی جدیدی که آزمایشات آن بر روی موش های صحرایی موفق بوده برای انسان سمی تشخیص داده شد .

به گفته وي در تحقیقات صورت گرفته بر روی بیماری ایدز بیش از 50 واکسن برای پیشگیری و 20 واکسن برای درمان این بیماری بر روی حیوانات مثبت بوده ولی روی انسان با شکست مواجه شده است.

صافي در پاسخ به این سوال که با وجود بی فایده بودن بسیاری از آزمایشات بر روی حیوانات، چگونه است که این آزمایشات ادامه دارد؟ افزود: هزینه بر بودن و خطرات بسیار آزمایش بر روی انسان از مهمترین عوامل ادامه چنین آزمایش‌هاي است. سالانه ده ها میلیون حیوان در دنیا در رشته های مختلف علوم پزشکی مورد آزمایش قرار می گیرند که با مضراتی چون آموزش تجاوز به حقوق حیوانات و مجاز و قابل قبول القا کردن کشتن و خشونت حیوانات همراه است.

وی ارتباط خشونت آمیز بین دانشجو و حیوان را برای هر دو طرف مخرب دانست و افزود: برای زیبا جلوه دادن خشونت پژوهشگران از اصطلاحاتی چون آسان کشی، قربانی کردن به خاطر علم، بدون روح و حس بودن حیوان و قرار دادن حیوان در رتبه پایین تری نسبت به انسان استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امروزه روش های جایگزین به علوم پزشکی معرفی شده است به طوری که همان اطلاعات روش اصلی را در اختیار قرار دهد. مانند استفاده از مانکن ها، نرم افزارها، جسد حیواناتی که به صورت طبیعی مرده اند، شبیه سازها و ...

صافی گفت: آزمایش بر روی حیوانات به دو دسته آموزشی و تحقیقاتی تقسیم می شود که بخش تحقیقاتی آن خود به دو دسته آزمایشگری و پژوهشی تقسیم بندی می شود. اگر آزمایش صورت گرفته بر روی حیوان به نفع خود حیوان باشد، پژوهش و اگر به نفع انسان باشد آزمایشگری محسوب می شود.

وی با بیان این مطلب که پژوهش باید به گونه ای باشد که کمترین آزار و آسیب به حیوان برسد ادامه داد: با استفاده از علوم مختلف ژنتیکی رشته ای برای توسعه داروهای مختلف و کاهش عوارض جانبی این داروها به وجود آمده است که آزمایشات آنها بر روی حیوانات صورت می گیرد.

عضو هيات علمی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به این مطلب که امروزه حدود 95 درصد دانشکده های آمریکا استفاده از حیوانات را در آزمایشات خود حذف و مابقی استفاده از روش های اصلی را محدودتر کرده اند، گفت: برای تحقیقات روش جایگزین یک سری شبیه ساز وجود دارد که واکنش انسان به دارو را به خوبی نشان می دهد. همچنین روش های الکترونیکی و مدل های رايانه‌يی شبیه سازی شده، آزمایش هایی را که انتظار می رود طی چندماه به جواب برسند در عرض چند دقیقه انجام می دهند.

وی با بيان این مطلب که حیوانات همسایه های ما هستند، نه برده ما، گفت: جنبه ی اخلاقی رفتار با حیوانات از اهمیت بالایی برخوردار است و این حیوانات هر چند از دیدگاه انسان ها کم ارزش تلقی می شوند ولی انسان حق سوء استفاده از آنها را ندارد. این حق اساسی حیوانات است که زندگی کنند و از زندگی خود لذت ببرند.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 3 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف ژن منتقل شده ازباكتري روده اي به سوسك قهوه


انتقال عوامل ژنتيكي بين باكتري ها كه باعث ايمني سريع آنها نسبت به عوامل ضد ميكروبي است امري معمول است چيزي كه زياد معمول نيست نمونه هايي از انتقال ژني بين حيوانات ، باكتري ها و حشرات است به اين دليل است كه كشف گروهي از محققان درباره گونه اي از سوسك قهوه غافلگير كننده است

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل ازnational academy of science منتشر شده است توضيح داده شده اين حشره توانايي ترشح پروتئيني كه به موجود توانايي جذب قند موجود در دانه هاي قهوه را ميدهد از باكتري اي كه در روده اش زندگي ميكند بدست آورده است.

انتقال ژن بين گونه ها horizontal gene transfer ( انتقال افقي ) يا HGT تا كنون بعنوان پديده اي خيلي نادر در نظر گرفته شده است تنهادر چند سال اخير موجودات ميكروسكوپي كشف شدند كه ژنهاي خود را به گياهان و حتي باكتري ها منتقل كرده بودند اخيرا بعضي انگلها هم كشف شدند كه ژنهاي خود را به انسان منتقل كرده بودند اكنون گروههاي تحقيقاتي مختلفي شواهدي از انتقال ژن باكتري اي كه در روده سوسك قهوه زندگي ميكند به ميزبانش يافته اند اگر چه نحوه آن هنوز يك راز باقي مانده است.

طي آزمايش ژنوم سوسك ژن HhMAN1 كشف شد كه از دو جنبه بسيار قابل توجه بود اول اينكه اين ژن كه باعث ايجاد توانايي توليد آنزيم ماناناز ميشود و براي استفاده از قند موجود در دانه هاي قهوه مفيد است دوم اينكه اين ژن معمولا در حشرات وجود ندارد
محققان دريافتند كه ژن HhMAN 1 در باكتري ها وجود دارد و اين مورد باعث تقويت احتمال انتقال ژن از باكتري به سوسك شد اين گمان با وجود اين توالي ژني در قطعات ژني تراسپوزوني كه توانايي انتقال خود از ژنوم موجودي به موجود ديگر را دارند تقويت شد آخرين مدركي كه اين گمان را تقويت كرد وجود ناحيه اي از ژنوم حشره بود كه تشابه زيادتري با توالي هاي باكتريايي داشت تا با ژنوم حشرات .
همانطور كه اغلب هر چيزي در طبيعت به دليل خاصي اتفاق ميافتد انتقال ژني براي سوسك حفر كننده دانه قهوه با فراهم كردن امكان تخم گزاري و تغذيه مستقيم لارو از كربوهيدرات ذخيره دانه مفيد بوده و مسئول خسارت نيم ميليون دلاري محصول قهوه سالانه ميباشد
منبع : http://www.physorg.com/news/2012-02-gene-gut-bacteria-beetle.html
ترجمه : ثارالله صلاحي

[ارسال شده توسط sary]نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

تاثیر خوردن بستنی بر روی مغز


عصب شناسان موسسه روان شناسی لندن در تازه‌ترین بررسیهای خود دریافته‌اند خوردن بستنی سبب تحریک همان بخشی از مغز می‌شود که مسوول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.

در این بررسیها روشن شد خوردن بستنی بلافاصله بر ناحیه موسوم به قشر چشمی پیشانی مغز تاثیر می‌گذارد. این آزمایش با حمایت مالی یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده بستنی در اروپا انجام شده است. محققان با کمک دستگاه اسکنر ، نحوه عمل بخشهای مختلف مغز داوطلبان را در هنگام خوردن بستنی بررسی کردند.

نتایج تحقیق اخیر که در کنفرانس متخصصان زیست عصب شناسی در شهر کاردیف مرکز کلان در "ویلز" انگلیس ارائه شده ، بخشی از تحقیقات گسترده‌تری است که در زمینه شناسایی مراکزی از مغز که احساسات مختلف را در اشخاص بوجود می‌آورد، در دست انجام است.

محققان امیدوارند بتوانند جایگاه احساساتی نظیر ناامید شدن و سرخوردگی و یا احساس تنهایی را مشخص سازند. به نوشته روزنامه گاردین یک محقق انگلیسی به نام پیتر هالیگان که استاد علوم زیست - عصب شناسی در دانشگاه لندن است بزودی با یک بودجه دوازده ‪میلیون پوندی نخستین تحقیقات را در حوزه نوظهور زیست - عصب شناسی اجتماعی به اجرا در خواهد آورد.

یکی از اهداف این طرح استفاده از اطلاعات بدست آمده از تصاویر اسکنرها برای تشخیص این نکته است که کدام یک از کارمندانی که بابت بیماری مرخصی استحقاقی تقاضا می‌کنند، واقعا دچار بیماری هستند و کدام دسته تمارض می‌کنند. این محقق با بهره‌گیری از این نوع اسکنها توانسته است ناحیه‌ای از مغز را که در هنگام تقلب و فریبکاری فعال می‌شود مشخص کند.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران


[ارسال شده توسط crick]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

گيرنده‌های چشايی ويژه‌ی مزه‌ی تلخ در بافت شش‌ها شناسايی شده است


گيرنده‌های چشایی یافت شده در شش با گشادکردن راه‌های هوايی موش‌های دچار آسم، به مواد تلخ پاسخ می‌دهند. اين يافته‌ها رويکرد متفاوتی را برای درمان آسم گشوده‌اند.به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه مريلند دريافته‌اند که مواد تلخ بهتر از بتاآگونيست‌ها می‌توانند راه‌هايی هوايی شش‌ها را باز کنند. آن‌ها پس از غربال‌گری برای ژن‌های فعال در سلول‌های ماهيچه‌ی صاف که اين راه‌های هوايی را بسته يا باز می‌کنند، گيرنده‌های چشايی را در اين سلول‌ها شناسايی کردند. آن‌ها گمان می‌کردند اين گيرنده‌ها فقط در زبان، سقف دهان، بخش بالايی مری و زبان کوچک وجود دارند.
آن‌ها در آغاز گمان می‌کردند اين گيرنده‌ها در بافت ماهيچه‌ی صاف ديواره‌ی راه‌هايی هوايي هستند تا زهرهای گياهی تلخ را شناسايی کنند و با فشرده‌کردن راه‌های هوايی از شش‌ها محافظت کنند. اما پس از آزمودن ترکيب‌های تلخ استاندار بر بافت ماهيچه‌ی صاف انسان و موش، دريافتند که عکس آن درست است. داروهای تلخ ضدمالاريا، کوينين و کلورکوينين، اين سلول‌های ماهچه‌ای را به حالت آرامش (بدون انقباض) می‌برند. به نظر می‌رسد اين واکنش کمک می‌کند تا زهرها به سادگی بيرون فرستاده‌ شوند.
آزمايش روی راه‌های هوايی موش‌های کالبدشکافی شده نشان داد که اين ترکيبات تلخ در آرامش دادن به بافت ماهيچه‌ای، سه برابر اثرگذارتر از داروهای ضدآسم هستند. هنگامی‌که پژوهشگران ترکيبات تلخ و داروهای آسم را به موش‌هايی با نشانه‌های آسم‌مانند دادند و مقدار هوايی را اندازه گرفتند که می‌توانست از راه‌های هوايی آن‌ها بگذرد، به همين نتيجه رسيدند.
اکنون پژوهشگران در جست‌وجوی مواد تلخ هستند که بتوان آن‌ها را به افشانه‌های ويژه‌ی داروهاي آسم افزود تا درمان اين بيماري بهبود يابد.

[ارسال شده توسط O2]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

كشف رابطه ميان صداي مردان با كيفيت اسپرم آنها


نتایج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد، مردان داراي صداي بم‌تر در مقايسه با ساير مردان، از كيفيت پايين‌تر اسپرم برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از سرويس پژوهشي ايسنا پژوهشگران دانشگاه استرالياي غربي با بررسي 54 مرد 18 تا 32 ساله دريافته‌اند، تعداد و كيفيت اسپرم در مردان با صداي بم، پايين‌تر از ساير مردان است و اسپرم اين گروه شانس كمتري براي لقاح با تخمك دارد.علت اين امر در مردان با صداي بم، ميزان هورمون جنسي تستوسترون بالاتر است كه همين مسأله باعث كاهش توليد اسپرم مي شود. صداي بم بيشتر در مردان بلند قد و چهارشانه ديده مي‌شود كه اغلب به دليل ظاهر فيزيكي، بيشتر مورد توجه هستند. محققان اين مسأله را برقراري تعادل در حفظ تعادل و تداوم نسل عنوان مي‌كنند.

نتايج اين پژوهش در مجله علمي PLoS One به چاپ رسيده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

گوش كردن به موسيقي اضطراب و درد را کاهش مي‌دهد
دانشمندان مستنداتي يافته‌اند که نشان مي‌دهد گوش کردن به موسيقي مي‌تواند در کاهش درد افراد مبتلا به اضطراب شديد کارساز باشد.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، پژوهشگران طي يك تحقيق کشف کردند که موسيقي مي‌تواند به عنوان يک عامل منحرف كننده حواس به کار گرفته شود و بر روي افرادي که به آساني غرق در کنش‌هاي شناختي مي‌شوند، عامل تاثيرگذاري باشد.

پژوهشگران مرکز تحقيق درد در دانشگاه «يوتا» در اين پژوهش، سودمندي بالقوه موسيقي براي منحرف كردن واکنش‌هاي رواني نسبت به محرک‌هاي دردآور را مورد ارزيابي قرار دادند. بر پايه اين مطالعه، عامل کليدي در مهار موفقيت آميز درد در اين روش ميزان درگيري بيمار با امر منحرف کننده است.

در اين مطالعه، 143 آزمودني مورد ارزيابي قرار گرفتند. از آنها خواسته شده بود به قطعه‌هاي موسيقي گوش دهند، نواهاي آنها را پي بگيرند و آهنگ‌هاي ناموزون را شناسايي كنند.


[ ادامه مطلب ... ]


نویسنده :P. Jabbarzadeh|جانورشناسی و فیزیولوژی | 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ

برو به صفحه  | 1 [2]

زمان بازسازي صفحه :1.0328 ثانيه, 0.2974 براي هر جستجو .