كشف ژن عامل بيماري سرطان ريه


جام جم آنلاين: گروهی از محققان سنگاپوری از کشف ژنی خبر دادند که عامل سرطان ریه است.

شمار کمی از سلول ها که تحت نام سلول های بنیادی سرطان، یا سلول های تومورساز شناخته می شوند، غده های سرطانی را ایجاد و یا به توسعه آنها کمک می کنند.بر اساس این گزارش، گروهی از محققان سنگاپوری توانستند به عاملی به نام «CD166» دست بیابند که سلول های «تی آی سی» را آشکار می سازد.

دکتر بینگ لیم، معاون ريیس بخش بیولوژی بنیاخته های (سلول های بنیادی) سرطانی در موسسه ژنوم سنگاپور به همراه دکتر الین لیم، سرطان شناس بیمارستان «تان توک سنگ» و عضو مرکز ملی مطالعات سرطان سنگاپور در تحقیقات خود به بررسی عمیق تر ژنوم سلول های بنیادی سرطانی (بنیاخته های سرطانی) پرداخته و ژن هایی را کشف کردند که به رشد این بنیاخته ها کمک می کند.

بر این اساس ، در موارد غیر عادی ، سطح یکی از آنزیم های مرتبط با سوخت و ساز بدن به نام «گلیساین دیکربوکسیلیز» به طور محسوس افزایش می یابد. افزایش این آنزیم به تغییر رفتار سلول ها منجر شده و نهایتا آنها را سرطانی می کند.

در شرایط عادی، آنزیم «گلیساین دیکربوکسیلیز» به مقدار کمی در سلول ها وجود دارد.

نتایج این تحقیق که در نخستین شماره از مجله اینترنتی «Cell» منتشر خواهد شد، پیشرفتی چشمگیر در زمینه مبارزه با سرطان به شمار رفته و به ساخت داروهایی برای مقابله با این بیماری کمک می کند.(واحد مرکزی خبر )


نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 334
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4769 ثانيه, 0.0644 براي هر جستجو .