داروی سلومتینیب شرکت آسترازنیکا در درمان سرطان تیروئید شکست خورد.آسترازینیکا یکی از شرکت های بزرگ دارویی است که میلیاردها دلار، برای تولید و تحقیقات داروهای ضد سرطان هزینه می کند. در این گزارش که اخیرا توسط این شرکت اطلاع رسانی شد، مردود شدن داروی سلومتینیب که برای درمان سرطان تیروئید به فاز سوم راست آزمایی بالینی رسیده بود، بدلیل ناکارآمدی، از تحقیقات کنار گذاشته شد و میلیون ها دلار هزینه این شرکت را به باد داد.


همان‌طور که بحث درباره صدور گواهی‌نامه‌های دارو و تلاش برای بازپس‌گیری آن‌ها داغ است، آسترازنیکا صبح روز چهارشنبه اعلام کرد که سلومتینیب یک‌بار دیگر در آزمون سرطان مردود شده است. تقریباً بیش از دو سال پیش British Big Pharma مجوز تحقیق در مورد یک مهارکننده MEK 1/2 به نام سلومتینیب را بر روی برخی از بیماران مبتلا به سرطان تیروئید به دست آورد.

در آگوست سال ۲۰۱۶ آسترازنیکا گفت سلومتینیب نتوانست بقای کلی بیماران مبتلا به سرطان سلول‌های غیر کوچک ریه (NSCLC) که حاوی جهش KRAS هستند را بهبود دهد. این یک سال پس‌ از آن بود که دارو با داکاربازین ترکیب شد، اما نتوانست بقای بیماران مبتلا به ملانوم متاستاتیک عنبیه را بهبود ببخشد.
سپس آسترازنیکا یک‌بار دیگر در  راست آزمایی بالینی ASTRA بخت خود را مجددا آزمایش کرد اما شکست خورد و امروز در گزارش خود گفت: سلومتینیب، نتیجه نهایی مورد انتظار را برای سرطان تیروئید بدست نیاورد و از مطالعات بالینی فاز سوم، حذف می گردد.

نتایج قبلی مطالعه سلومتینیب افزایش معنی‌داری در جذب و بقای ید در بدن بیماران مبتلا به سرطان تیروئید مقاوم به ید رادیواکتیو (RAI) نشان داد. آسترازنیکا برای این دارو از Array Biopharma مجوز گرفت اما بحث‌های حقوقیِ مالی در مورد آن وجود دارد. Array، از سال 2003 شریک آسترازنیکا است و می‌گوید این شرکت داروسازی بزرگ انگلیسی از پرداخت حق امتیاز سلومیتینیب که اختراع آسترازنیکا است، امتناع می‌کند.


در سال 2003، Array اعلام کرد که 12 درصد از درآمد حاصل از فروش آسترازنیکا را در اختیار شرکت‌های دیگر قرار می‌دهد. در این مورد، شرکت زیست‌فناوری کلرادو می‌گوید که آسترازنیکا قراردادش را نقض کرده و باید مبلغ 192 میلیون دلار از 1.6 میلیارد دلار را که Merck تابستان گذشته به او پرداخت کرد و شامل کار در مورد مهارکننده MEK 1/2 بود را پس بدهد.

در حال حاضر این دارو هنوز برای درمان نوروفیبروماتوز نوع 1 که یک بیماری ژنتیکی نادر و غیرقابل درمان است و همچنین در آزمایش‌های اولیه ترکیب آن با سایر داروها، در حال بررسی است.

آکادمی تخصصی سرطاننویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 635
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4417 ثانيه, 0.0735 براي هر جستجو .