با کشف ژن دخیل در ساعت بیولوژیکی، سه آمریکایی برنده جایزه نوبل پزشکی 2017
سه دانشمند آمریکایی برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۷ میلادی شده اند. آنها برای اکتشافات خود درباره ریتم بیولوژیک روزانه بدن انسان موفق به دریافت این جایزه شده اند.

جفری سی هال، مایکل راسباش و مایکل دبلیو یانگ سه دانشمند برنده جایزه هستند.

راسباش یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه براندیس ، یانگ از استادان دانشگاه راکفلر و هال از دانشگاه مین در این تحقیق با یکدیگر همکاری کرده اند.
آنها توانستند ژنی را ایزوله کنند که کنترل ریتم نرمال فعالیت های بدن را برعهده دارد.

محققان برنده این جایزه ۱.۱ میلیون دلاری توانستند ژن کنترل کننده ساعت بیولوژیک بدن انسان را ایزوله کنند. به عبارت دیگر آنها توانستند چشم اندازی به داخل ساعت بیولوژیک بدن را ایجاد کرده و  شیوه عملکرد داخلی آن را روشن کنند.

البته تحقیقات این سه دانشمند از سال ۱۹۸۴ میلادی آغاز شد که در آن راسباش و هاول هر دو در دانشگاه براندیس مشغول فعالیت بودند. آنها همراه یانگ توانستند ژن پریود را در مگس های میوه ایزوله کنند. راسباش و هال متوجه شدند پروتئینی که توسط این ژن کدگذاری شده در شب افزایش یافته و طی روز از بین می رود. ۱۰ سال بعد یانگ یک ژن ساعتی دیگر کشف کرد. با کمک اکتشافات این دانشمندان مکانیسم اصلی ساعت بیولوژیک بدن ایجاد شد.

دربیانیه کمیته نوبل پزشکی آمده است: «ریتم های دورانی این ساعت داخلی عملکرد بدن را در مراحل مختلف روز تعیین می کند و  بر خواب، رفتار، سطح هورمون و دما و متابولیسم بدن تاثیر می گذارد.

هنگامیکه به طور موقت میان محیط خارجی و ساعت بیولوژیک بدن انسان ناهماهنگی اتفاق می افتد، سلامت فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. مانند زمانی که فرد سفر می کند. همچنین  نشانه هایی از ناهماهنگی مزمن میان شیوه زندگی ما و ساعت بیولوژیک بدن انسان وجود دارد و همین امر خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهد. همچنین برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۷  میزان آگاهی  درباره اهمیت خواب سالم  را بیفزایند.»

سال گذشته جایزه نوبل پزشکی به پروفسور یوشینوری اسومی ژاپنی تعلق گرفت. کمیته نوبل برای کشف مکانیسم اتوفاژی  این جایزه را به اسومی  اهدا کردند.  مکانیسم اتوفاژی یا خودخواری سلولی، تخریب و بازیافت اجزا سلول توسط خود سلول است که به  دلیل کمک به شناخت و درمان بیماریهایی همچون سرطان، دیابت، پارکینسون و بیماریهای سلسله اعصاب بسیار مهم است.

وب سایت رسمی جایزه نوبل | منبع متن فارسی خبر
نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 701
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4566 ثانيه, 0.0592 براي هر جستجو .