معرفی آنلاین اطلس پاتولوژی سرطان



به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران و به نقل از نشریه سانیس، محققین اطلسی مولکولی را از ژن های موثر در سرطان تهیه کردند که شامل 900 هزار تصویر است. این اطلس میتواند بهتر از گذشته، شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان را پیشبینی کند.

این اطلس که موسوم به اطلس پاتولوزی انسانی است، با مطالعه 17 نوع اصلی سرطان و اطلاعات بدست آمده از تقریبا 8000 فرد بدست امده است می تواند الگویی از طول عمر و حیات فرد در مواجه با سرطان را بدست دهد.

این داده ها و آنالیز های آنها توسط ماتیاس کوهن از موسسه تکنولوژی استکهلم و همکارانش بر روی بیان ژن و پروتئین در سلول های تومورهایی همچون کبد، مغز، پستان، و ریه انجام شده است. آنها سطوح بیان ژن ها را با نمونه های سالم از همین بافت ها مقایسه کردند. ژن های مرتبط با همانندسازی، تقسیم سلولی، و مرگ برنامه ریزی شده سلولی بیشتر در سلول های توموری بیان شدند.



این گروه، ژن هایی را در ارتباط با تقسیم سلولی پیدا کردند که باشانس زنده ماندن ضعیف افراد رابطه مستقیم دارند. آنها همچنین ژن هایی را در ارتباط با تنظیم سیسم ایمنی گروه بندی کردند که با شانس بیشتر زنده ماندن افراد مرتبط است.

این پایگاه داده که سطوح ژن های مختلف را در بیماران مبتلا به سرطان نشان می دهد، میتواند در سطوح بالینی به پزشکان کمک کند که بررسی کنند چقدر فرصت دارند با روش های درمانی فرد بیمار را درمان کنند و چقدر شانس این وجود دارد فرد بیمار با درمان های مزبور زنده بماند.

پایگاه زیست شناسی ایران، "ژورنال کلاب انکولوژی" را بصورت آنلاین برگزار می کند که افراد می توانند هر هفته بصورت دقیق و تخصصی بر روی یک مقاله کار کنند. برای پیوستن به این ژورنال کلاب باید به دانشکده آنلاین بپیوندید و در ژورنال کلاب ثبت نام کنید.

منبع خبر

دانشکده آنلاین




نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0



دفعات نمایش: 299
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4693 ثانيه, 0.0512 براي هر جستجو .