انجام ژن درمانی برای اولین بار بر روی جنین انساندانشمندان برای اولین بار موفق شدند تا جنین های حاوی ژن های کشنده نوعی بیماری قلبی را اصلاح کنند.

این کار باعث ایجاد امیدهای تازه برای درمان 10000 بیماری ژنتیکی شده است که نسل به نسل منتقل می شوند. تیمی متشکل از محققین آمریکایی و کره جنوبی جنین های حاصل را نیز تا پنج روز اجازه به رشد دادند، که مشاهده شد 72 درصد آنها عاری از ژن بیمار هستند.اگر چه این آزمایش افق روشنی را برای آینده پزشکی ترسیم کرده است، اما نگرانی ها را پیرامون مسائل اخلاقی آن ایجاد کرده است. در حال حاضر ما در عصر طلایی ویرایش ژنوم هستیم و این امر مرهون تکنولوژی موسوم به کریسپر (CRISPER) است که تنها از سال 2015 به سرعت به شکل یک ابزار جهانی ویرایش ژنوم تبدیل شد.

به زبان خیلی ساده، روش کریسپر از دو بخش آنزیمی و مولکولی تشکیل شده است، که یکی دارای توالی است که مکمل خود را در ژنوم شناسایی می کند، و دیگری شامل آنزیم برش ژنوم است. سپس توالی مولکول نخست، در ژنوم در محل بخصوص کپی شده و جایگزین توالی قبلی می شود. در این روش می توان بر حسب ژن هدف، توالی موجود در کیت کریسپر را که بوفور در بازار در دسترس هستند، را از پیش و بصورت سفارشی ساخت، و سپس با تزریق این ترکیبات به درون سلول، فعال شده و ژنوم را برای ژن خاصی اصلاح کرد.

جالب اینجاست که استفاده از تکنولوژی کریسپر اکنون نیاز به تخصص خاصی ندارد و یک تکنسین آزمایشگاه این کار را می تواند بکند. اهمیت، در ایده ای است که پشت این کار قرار دارد، نه صرف استفاده از این روش

در این خبر که در نشریه نیچر منتشر شده است، اسپرم مبتلا به  هایپرتروفی عضله قلب (Hypotrophic cardiomyopathy) به درون یک تخمک سالم تزریق شد و سپس از روش کریسپر استفاده شد. این روش در کلینیک های نا باروری تحت عنوان روش لقاح درون لوله آزمایش یا IVF است که اینک با روش کریسپر ادغام شده است.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 489
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.5447 ثانيه, 0.0891 براي هر جستجو .