اولین روش تشخیصی سرطان از طریق خون مجوز گرفتدر اول ژوئن، اولین بیوپسی مایع (پلاسما) برای تشخیص سرطان متاستاتیک، توسط FDA به تایید رسید.

این روش تشخیص برای ردیابی جهش در پروتئین EGFR برای نوعی از سرطان ریه موسوم به  -   metastatic non-small cell lung cancer  است. این روش ردیابی برای سیگاری ها لازم به نظر می رسد زیرا ریسک ابتلا به سرطان در آنها بیشتر از افراد غیر سیگاری است و از طریق آزمایشگاه می توانند وضعیت خود را بررسی کنند.

برای درمان سرطان، زمان تشخیص بسیار حیاتی است، و تشخیص زود هنگام  سبب درمان به موقع شده و شانس ادامه زندگی را بالا می برد.

اینجانب مطمئن هستم که بزودی دیگر سرطان یک بیماری ای که با شنیدن آن وحشت بر اندام افراد بیندازد و افراد بیمار از زندگی قطع امید کنند نخواهد بود.این روش تشخیص راهی برای تشخیص جهش حذفی در اگزون شماره 19 و جهش جایگزینی در اگزون شماره 21 (L858R) در پروتئین گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال یا EGFR1   است.  این دو جهش  در حدود 10-20 درصد سرطان فوق   وجود دارد.

این اولین مورد بیوپسی مایع است که توسط FDA پذیرفته شده است. در روش های سنتی، باید با عمل جراحی از تومور نمونه برداری کرد که نوع سرطان را تشخیص داد.


روش تهیه بیوپسی مایع دو  مزیت خیلی خیلی مهم دارد:

اولا: نیاز به عمل جراحی که سبب تحمیل هزینه و درد و رنج بیمار شود، ندارد.

ثانیا: زمانیکه تومور تشخیص داده شود عملا کار از کار گذشته است. با گرفتن بیوپسی مایع، می توان غربالگری ها منظم انجام داد تا برای افرادیکه دچار ریسک هستند مثل افراد سیگاری، قبل از رویت تومور، در مراحل اولیه آن را تشخیص داد.

در این روش DNA در حال گردش تومور یا cfDNA  برای جهش های مورد نظر آنالیز می شود.

پی نوشت: ان شا الله بزودی شاهد درمان قطعی سرطان هستیم.
نویسنده :P. Jabbarzadeh|سرطان و سلول های بنیادی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 735
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.5931 ثانيه, 0.0168 براي هر جستجو .