جوایز ولکام؛ بهترین عکس‌های پزشکی و زیست‌شناسی سال ۲۰۱۶بنیاد علمی تحقیقاتی ولکام در بریتانیا بهترین عکس‌های علمی سال ۲۰۱۶ را اعلام کرد. این بنیاد از پانزده سال پیش هر سال جوایزی را به "آفرینندگان آموزند‌ه‌ترین، گیراترین و از نظر فنی عالی‌ترین" تصاویری که زندگی را از دید پزشکی و زیست شناسی به تصویر می‌کشند اهدا می‌کند.

مهندسی بافت کبد انسان:

بافت کبد انسان که در بدن موش مبتلا به آسیب کبدی رشد کرده است. بافت کبد انسان با خونی که از رگ‌های موش دریافت کرده شروع به رشد کرده است. پژوهشگران امیدوارند این کار روزی برای کمک به بیمارانی که نارسایی و از کار افتادگی کبد دارند.
رگ‌های چشم:

خطوط سفید عنکبوتی شکل رگ‌های داخل چشم انسان هستند که برای بینایی حیاتی‌اند، اگر این رگ‌ها مسدود شوند یا خون و مواد دیگر از آنها به بیرون نشت کند بینایی با مشکل جدی روبرو می‌شود. پهنای واقعی تصویر دو سانتی‌متر است.

رشد استخوان:

با رشد کودک استخوان‌ها هم رشد می‌کند و تغییر پیدا می‌کند. هر دایره داخل استخوان کودک را در سنین متفاوت نشان می دهد؛ عکس اول از چپ سه ماه پیش از تولد را نشان می‌دهد؛ سن کودک بیشتر می‌شود تا عکس سمت راست که کودکی دو و نیم ساله را نشان می‌دهد. این تصاویر از یک مجموعه استخوان قدیمی متعلق به قرن نوزدهم گرفته شده‌اند.

تشخیص سکته مغزی:

رگ گردن این فرد دچار گرفتگی شده است (رنگ سبز). وقتی رگ‌هایی که به مغز خون می‌رسانند دچار انسداد شوند به بخشی از مغز خون نمی‌رسد و دیگر نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد و این یعنی همان سکته مغزی.

برگ ذرت:

برگ‌های این ذرت نورس از بی‌شمار سلول کوچک (مربع و مستطیل‌های سبز کوچک) تشکیل شده و دایره‌های نارنجی هسته سلول یا همان مرکز فرماندهی سلول هستند. عرض واقعی این تصویر یک چهارم میلی‌متر است.

جلوگیری از بیماری‌های عفونی:

این چادر شفاف در بیمارستان رویال فری لندن برای قرنطینه بیماران مبتلا به عفونت‌های خطرناک و بسیار مسری مثل ابولا استفاده می‌شود.

پروانه‌ دم‌چلچله‌

پروانه‌ها دو چشم درشت برای رصد هر نوع حرکت و دو شاخک برای بوییدن دارند. خرطوم دراز پروانه در عکس مثل فنر جمع شده اما وقت غذا باز می‌شود و شهد گل را مثل نی می‌مکد. عرض واقعی تصویر پتج میلی‌متر است.

بیماری رینو:

تصویر برداری حرارتی که تفاوت دمای دو دست را نشان می‌دهد. عکس چپ دست یک فرد سالم است و عکس سمت راست دست فرد مبتلا به بیماری رینو. در این بیماری خون‌رسانی رگ‌های دست و پا کاهش پیدا می‌کند و این افراد اغلب دست و پاهای بسیار سردی دارند.

پولک شب‌پره:

نگاه نزدیک به پولک‌های شب‌پره ماداگاسکار. این شب‌پره بزرگ زیر نور می‌درخشد به همین دلیل اغلب با پروانه اشتباه گرفته می‌شود اما این خطای دید است، انحراف نور پس از برخورد به این پولک‌های منحنی، رنگی به نظر می‌رسد البته بال‌های این شب‌پره کمی رنگین هستند. پهنای واقعی تصویر سه چهارم میلی متر است.

انگل توکسوپلاسموز

سه انگل توکسوپلاسموز. این انگل که در مدفوع گربه و گوشتی که خوب نپخته و بدن انسان زندگی‌می‌کند. طول هر کدام یک صدم میلی‌متر است.

باکتری روی اکسید گرافن

دو باکتری روی ورقه‌ای بی‌نهایت نازک از جنس کربن، یکی از ظریف‌ترین و محکم‌ترین موادی که تا به حال کشف شده است.

سلول بنیادی انسان

سلول بنیادی قابلیت آن را دارد که به سلول‌های دیگر تبدیل شود. برای این عکس سلول استخوان لگن انسان در مخلوطی از مواد شیمیایی قرار داده شده تا محیط واقعی داخل بدن که سلول در آن زندگی می‌کند بازنمایی شود. عرض سلول پانزده هزارم میلی‌متر است.

ویروس ابولا

ترشحات مختلف بدن (مثل خون، بزاق، ادرار) باعث انتقال ویروس ابولا می‌شوند. ویروس صد نانومتر (ده هزارم میلی‌متر) طول دارد، دویست برابر کوچکتر از بیشتر سلول‌هایی گه هدف آن قرار می‌گیرند.

نوردرمانی نوزاد

نوزاد زودرس مبتلا به زردی که در دستگاه زیر نور آبی قرار داده شده است. این نور مولکول‌های بیلی‌روبین را که در بدن نوزاد تجمع پیدا کرده تخریب می‌کند. برای پیشگیری از آسیب این نور به چشم نوزاد، چشم او را پوشانده‌اند.

سیم‌کشی مغز انسان

بخش‌های مختلف مغز از راه‌های متفاوتی با هم ارتباط برقرار می‌کنند. این نقشه مغز (نمای پشتی) راه‌های ارتباطی دو نیمکره را با رنگ قرمز، راه‌های ارتباطی جلو و عقب مغز را با رنگ سبز و راه‌های ارتباطی مغز با سایر اعضای بدن را با رنگ آبی نشان می‌دهد.

داخل چشم انسان

تصیوری سه بعدی از ته چشم انسان. این رشته‌های پر خون در ته چشم انسان برای بینایی ضروری هستند و پزشکان از تصاویری شبیه این برای تشخیص زودهنگام بیماری‌های چشمی استفاده می‌کند. طول این رگ‌ها یک دهم میلی‌متر است.

قفس کلاترین

کلاترین نوعی پروتئین است که مواد مختلف را در داخل سلول جابجا می‌کند. هر سلول تعداد بسیار زیادی قفس یا سبد کلاترین دارد. وقتی به این قفس نیازی نیست به قطعات کوچکتری تبدیل می‌شود و وقتی به آن نیاز است دوباره سر هم می‌شود. پهنای هر قفس پنجاه نانومتر (صد هزارم میلی‌متر) است.

حنای سیاه

خالکوبی با حنای سیاه روی دست دختربچه‌ای باعث حساسیت و تاول شده است. این تاول‌ها خوب خواهند شد اما ممکن است جای آنها باقی بماند.

تقسیم سلول بنیادی مغز

دایره‌ها مراحل مختلف تقسم سلول بنیاد مغز گورخر ماهی پیش از بیرون آمدن از تخم را نشان می‌دهند. به ساعت هشت نگاه کنید، از تقسیم این سول‌ها دو دسته سلول ایجاد شده، وقتی در جهت عقربه‌های ساعت برای دیدن مراحل مختلف این تقسیم سلولی حرکت کنید می‌بینید رنگ یک دسته از سلول‌ها بنفش می‌ماند اما یک دسته دیگر به سفید تغییر رنگ می‌دهد. عرض واقعی تصویر یک چهارم میلی‌متر است.

قلب گاو

برش حفره‌های قلب گاو برای نشان دادن داخل آن. این قلب از بالا تا پایین ۲۷ سانتی متر طول دارد و تقریبا چهار برابر قلب انسان است.

منبع: بی بی سینویسنده :P. Jabbarzadeh|آلبوم عکس زیست شناسی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 1084
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.3929 ثانيه, 0.1231 براي هر جستجو .