چگونه میتوانید از کلاس های خود بهتر استفاده کنید؟


دوستان در این مجال میخواهم چند نکته ای را در مورد نحوه شرکت در کلاس های اینترنتی و واقعی، متذکر شوم که به خوبی آگاهی دارید و مطمئنا تجربه کرده اید.دوستان، شما در کلاس های مختلفی که در دانشگاه خود در مقاطع مختلف گذرانیده اید، به جرات می توان گفت که در اکثر این کلاس ها شاید از یک زمان یک ساعت و نیم که در اختیار یک کلاس است، سی دقیقه هم راندمان نداشته باشد. البته هستند اساتیدی که وجدان کاری دارند و حتی ممکن است سی دقیقه هم اضافه تر دانشجویان را در کلاس نگه دارند، و همچنان بصورت خیلی داغ و با اشتیاق به تدریس ادامه دهند.

اما به عنوان یک فرد تحصیل کرده که در رشته خود دانش آموخته اید، بعد از فراغت از تحصیل باید به شما نیاز داشته باشند و این نیاز زمانی است که شما یک سر و گردن بالا تر از هم رشته ای های خود باشید.

لذا مسلط بودن به کلاس های آموزشی و واحد درسی استاندارد رشته تحصیلی شما حداقل توانایی است که باید داشته باشید، ولی برای موفقیت کافی نیست. زیرا در رقابت، مثل بقیه هستید. حال چه رسد که در دروس استاندارد و معمولی رشته خود نیز ضعف داشته باشید.

لذا ویدئو کلوب آنلاین فرصتی است که به شما داده می شود که خود را چه در دروس استاندارد و چه در دروس تخصصی و فنی (فرا حرفه ای) تقویت کنید. اینجا یک سری فیلم  نیست که شما در اوقات فراقت نگاه کنید.

دوستانی که با من آشنایی دارند به خوبی می دانند من در رشته و کار خودم شور و اشتیاق زیادی  دارم و سعی میکنم هر چیز خوبی که به آن میرسم به بقیه معرفی کنم و در اختیار آنها قرار بدهم. بنابراین، این ویدئو ها را نخست اینجانب برای خودم استفاده کردم و خیلی موفق شدم در زمینه هایی که احساس نیاز داشتم یا علاقمند بودم مطالعه داشته باشم، حال نوبت شماست. من در گذشته تجربه ها و یادداشت هایی را در اینجا گذاشته ام، که برای ایجاد انگیزه در دوستان مفید خواهد بود.

در ویدئو کلوب آنلاین دو دسته فیلم تخصصی (بهتر است بگوئیم کلاس یا دوره تخصصی) وجود دارد:

(1) دروس استاندارد مثل بیوشیمی یا زیست شناسی سلولی و مولکولی، و یا فیزیولوژی، و

(2) دروس فرا حرفه ای مثل بیوانفورماتیک یا بیولوژی سیستمی، و غیره


دوستانی که در هر رشته ای هستید مثلا بیوشیمی یا ژنتیک مغرور نباشید و بفرمایید که من کارشناسی ارشد ژنتیک دارم حال فیلم کارشناسی زیست شناسی را نگاه کنم؟ هر زمان دچار این توهم شدید، زندگی آکادمیک شما دچار بحران شده است. هیچوقت از میزان تشنگی علمی من کم نمی شود و همواره سعی میکنم مطالب تخصصی را فراتر از هم رشته ای ها و همکاران خود دنبال کنم.

- نکته نخستی که باید توجه کنید این است که اگر دانشجوی کارشناسی یا حتی کارشناسی ارشد هستید، کلاسهای استاندارد دانشگاهی مثل بیوشیمی که مربوط به رشته شما می شود را مشاهده، مطالعه و خلاصه برداری کنید.

- نکته مهمتر این است که باید سعی کنید کلاس ها و دوره های فرا حرفه ای مثل بیوانفورماتیک را با دقت شرکت کنید و مطالب را از کلاس های ویدئو کلوب آنلاین فرا بگیرید. بیوانفورماتیک چه در حیطه ژنومیکس، چه در حیطه پروتئومیکس، و چه در حیطه فارماکولوژی و طراحی دارو (دراگ دیسکاوری) چه بخواهید و چه نخواهید بحث روز دنیا است و اکنون هر دانش آموخته ای در حیطه بیولوژی موفق می شود که تسلط و تخصص در حیطه بیوانفورماتیک داشته باشد.

اگر سخت است، یا نا مانوس است، ولی سعی کنید برنامه زیر را برای خود بگنجانید (برنامه تخصص فرا حرفه ای):


پیشنیاز دوره فرا حرفه ای: مباحث بیوانفورماتیک (در سطوح مقدماتی و پیشرفته ارائه شده است)

مباحث تخصصی: بیولوژی سیستمی

چگونه این دوره ها را شرکت کنید:

دوستان من این کلاس ها را در ویدئو کلوب آنلاین قرار نداده ام که بصورت تفریحی نگاه کنید. بلکه بحث کاملا جدی هست.

بدینصورت که شما میتوانید دوره ها و کلاس  های خود را انتخاب و دانلود کرده و به همین صورتی که در اینجا قرار دارد در کامپیوتر خود دسته بندی و پوشه بندی کنید، اما:

شما دقیقا به همان صورتی که در کلاس دانشگاه برای درس ها برنامه ریزی می شود، با ویدئو کلوب آنلاین برخورد کنید.

دو ویژگی مهم هر درس یا واحدی که شما میگذرانید:

(1) یک زمانی که می تواند 2 الی 4 ساعت در هفته باشد به درس اختصاص می یابد.

(2) شما یک حد مجاز دروس دارید و مثلا در ترم مجموعا 12، 16، و یا 20 واحد می توانید بردارید. این میزان واحد معادل ساعتی است که شما در هفته به درس اختصاص می دهید.


در مورد ویدئو کلوب آنلاین هم زمانیکه من تصمیم دارم یک دوره را فرا بگیرم، میزان واحدهای ترم خود را محک میزنم، ببینم چه واحدهایی تصمیم دارم فرا بگیرم و چه واحدهایی تصمیم دارم تدریس کنم، بدینصورت زمانی را نیز مثلا پنج شنبه 4-8 عصر به  بیولوژی سیستمی اختصاص می دهم. اکثر مباحث بصورت دوره هستند بدین معنی که خود از چندین درس که هر یک پیشنیاز دیگری است و باید به ترتیب گذرانیده شوند، وجود دارد.

مورد مهمتر اینکه، میزان دروس دیگر خود را چه برای مطالعه و چه برای تدریس متعادل میکنم، بدین معنی که حذف میکنم و فلان درس در ویدئو کلوب آنلاین را به عنوان واحد اضافه می کنم.

از اینرو نکته کلیدی این است: بصورت کاملا جدی در برنامه واحدهای خود می گذارم و در زمان اختصاص داده شده هم خیلی دقیق مطالب را بررسی میکنم و هرچه که به دانشم اضافه میکند یادداشت کرده یا مقالات و مطالب مرتبط را در اینترنت جستجو کرده، و یادداشت میکنم. مثل هر درسی، مقالات نیز نقش مهمی در فراگیری دارند لذا بجای اینکه سریع به جلسه بعد بروید، جلسه بعد را به هفته بعد موکول کنید، و این یک هفته را همانقدر که یک درس حداقل دو واحدی برای مطالعه زمان میخواهد به جستجوی مطالب پرداخته و یا حتی کتاب تهیه کنید که مطالعات خود را تکمیل کنید.

به عنوان مثال اینجانب فوق العاده از این دوره ها لذت می برم و از هم اکنون تایین کرده ام چه درسی را زمستان آغاز کنم (چون الان فرصت کافی ندارم). حتی دروسی که در حد اطلاعات من است نیز باز مشاهده و گوش دادن به نکات اساتید مختلف، نکات جالبی دارد که خیلی می تواند برای آینده حرفه ای مفید باشد.

یک یادآوری تکراری در مورد گواهی نامه ها:

در یک کلام: به دنبال گواهی نامه نباشید. یک عده دچار توهم هستند که اگر یک لیستی از کارگاه ها در رزومه خود اضافه کنند، حال کارفرمایان شیفته آنها شده و آنها را ستایش کرده و اسنخدام می کنند.

خیر دوست عزیز تمام این کارگاه که همه در حد چند ساعت برگزار می شود هیچ دانشی به کسی منتقل نمیکند و فقط مثل یک نمایشگاه برای یک سری وسیله یا دستگاه و یا تکنیک است که شما بفهمید چنین چیزی هم وجود دارد. حال این کارگاه به شما گواهی نامه بدهد که فلان کار را شما تخصص دارید یا آموخته اید کاملا سخن گزافی بیش نیست.

این را اساتید و کارفرمایان به خوبی می دانند. لذا شما در رزومه خود مطالبی را بنویسید که اطلاعات کافی را دارید و اگر کسی از شما سوالی کرد حداقل 50 درصد سوالاتش را بتوانید پاسخ دهید. اصلا نیاز به گواهی نامه هم ندارد. اگر ادعا کنید با چهار سوال ساده می شود فهمید که شما مفاهیم اولیه آن علم را می دانید یا خیر.

لذا دنبال دانش باشید تا با شهامت سر بلند کرده و بفرمایید من فلان تکنولوژی یا علم را میدانم.

لذا دوستان همیشه به روز باشید. من تجربیاتم را منتقل میکنم. لااقل ببینید صادقانه عرض کنم (حمل بر خود ستایی نکنید) اینجانب با همین دیدگاه از 4000 کیلومتر دور تر هم همچنان به هموطنان ایرانی خدمت ارائه کرده، و به آنها کمک میکنم. به هر حال ممنون اعتماد دوستان هستم، اما دوستان من، اگر من واقعا وقت سر خاراندن ندارم فقط با همین طرز فکر است.

به قول پروفسور رامپال که من روش تحقیق و مباحث آمار پزشکی را با ایشان که استاد توانمند و جالبی هستند گذرانیدم:

"یک PhD نباید کار را گدایی کند و یا مدام درب را بکوبد، بلکه باید به دانش او نیاز داشته باشند و خودشان دنبالش باشند"

البته این جمله را اخیرا من از ایشان شنیدم ولی همیشه معتقد بوده ام، مدرک تحصیلی یک کاغذ است، مثل گواهی نامه رانندگی. آیا داشتن گواهی نامه رانندگی تضمینی می دهد که شما راننده ای حرفه ای باشید؟ عده ای مخصوصا همان روزهای نخست چندین تصادف می کنند، و یا عده ای گواهی نامه گرفته و هیچوقت اتوموبیل سوار نمی شوند و رانندگی نمی کنند.


برای موفقیت تحصیلی باید دارای یک فاکتور ایکس علاوه مدرک باشید.


ویدئو کلوب آنلاین همان فاکتور ایکس است.نویسنده :P. Jabbarzadeh|تجربه های یک زیست شناس | ارسال نظر: 1دفعات نمایش: 1296
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4751 ثانيه, 0.0422 براي هر جستجو .