چند خط حرف حساب برای انتخاب ژورنال برای انتشار سریع یک مقاله


از آنجاییکه موارد زیادی دعوت نامه از ژورنال های مختلف هر روز در باکس ایمیل من دیده می شود که حتی من باز نکرده، ایمیل را پاک می کنم،


از آنجاییکه موارد زیادی دعوت نامه از ژورنال های مختلف هر روز در باکس ایمیل من دیده می شود که حتی من باز نکرده، ایمیل را پاک می کنم،

همچنین مطلع شده ام که دوستان و دانشجویان نیز با چنین مواردی که بر خورد می کنند بسیار هیجان زده شده و حتی دوستی خوشحال بود که ژورنال ژتون هایی را که دارای ارزش مادی است که می توانند در حق انتشار مقالات بعدی خود تخفیف بگیرند و غیره به ایشان می دهد.


مراقب باشید ایمیل هایی که از ناشرین برای انتشار مقاله خود دریافت میکند و مخصوصا اگر کنفرانسی شرکت می کنید و قول انتشار تضمینی مقاله شما را در فلان ژورنال را می دهند، هیچکدام معتبر نیست و اصلا حتی اقدام نکنید. نه در آن کنفرانس شرکت کنید و نه به نامه ژورنال مربوطه پاسخ دهید.

یکی از دغدغه‌های اصلی محققین انتخاب ژورنال مناسب برای انتشار مقاله است. یکی از گزینه های پیش روی محققین انتخاب ژورنال دسترسی آزاد (open access) است که در سال های اخیر انتخاب آن‌ها افزایش چشمگیری داشته است. این ژورنال‌ها بیش از یک دهه پیش به منظور كاهش هزینه­ ها و گسترش دسترسی به تازه ­ترین پژوهشها در سراسر جهان تحول يافتند. متاسفانه اندکی پس از آن، ناشران جعلی وارد عرصه شدند، که به انتشار ژورنال تقلبی با استفاده از مدل ژورنال‌های دسترسی آزاد پرداختند. بنابراین شناخت این ناشران برای محققینی که قصد انتشار مقاله دارند، بسیار ضروری است.

شیوه‌‌ی معمول ناشران ژورنال‌های جعلی بدین صورت است که وب سایتهایی را راه­ اندازي مي­كنند که کاملا شبیه به ناشران مشروع آنلاین مي‌باشد (حداقل از نام‌های مشابه ناشران مطرح استفاده می‌کنند) و به انتشار مجلاتي مشکوک و با کیفیت بسيار كم مي­پردازند. این ناشران با ارسال ایمیل به محققانی که در یک کنفرانس و یا همایش چکیده مقاله خود را ارسال کرده تمایل خود را به انتشار مقاله اعلام می‌کنند.

در کل فراموش نکنید که ژورنال معتبر، مقاله گدایی نمیکند و حتی اگر ایمیل از ناشر معتبری همچون الزویر دریافت کردید شما باید به فرستنده ایمیل مشکوک باشید. مگر اینکه قبلا عضو وب سایت ناشر شده باشید که اطلاعیه ها را برای شما بفرستد.

صرفا الان به ذهنم رسید این چند مورد را اینجا یادآوری کنم. ان شا الله هر زمان فرصت کردم مطلب وسیع تری را در این مورد می نویسم.

درود بر شما


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 297
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4512 ثانيه, 0.1186 براي هر جستجو .