درآمد بعنوان دانشمند فارماکولوژی - دراگ دیسکاوری


همواره رمز موفقیت در هر رشته کاری چه آکادمیک باشد و چه غیر آکادمیک این است که دست بگذارید دقیقا بر روی نیاز های جامعه.

لذا همواره گفتم که یک رشته دانشگاهی را نباید بصورت خیلی خشک و کلیشه ای به اتمام برسانید و سپس بصورت خیلی خشک و کلیشه ای دنبال شغل باشید. سپس هم بصورت خیلی خشک و کلیشه ای سر خورده می شوید



لذا امروزه رشته های دانشگاهی خیلی بیشتر از گذشته به یکدیگر راه پیدا کرده اند و علوم مختلفی در گیر می شوند. لذا باید رشته دانشگاهی را بصورت سیال و شناور ادامه داد و انسان در خودش این توانمندی را ایجاد کند که بتواند به روز شود و هر موردی که نیاز روز است خودش را به آن سمت سوق دهد. تغییری در رشته شما ایجاد نمی شود ولی یک رشته بسیاری گرایش ها و زمینه هایی دارد که میتوانید خیلی خوب کار کنید.

امروزه مباحث دارویی با توجه به مشکلات جهانی، بسیار حائز اهمیت هستند. لذا گرایش به سمت مطالعات دارویی از نوع مولکولی و دراگ دیسکاوری بسیار حائز اهمیت است و واقعا در دنیا بسیار مورد توجه است.

اما صرفا گرفتن مدرک کفایت نمی کند باید در درجه اول علاقمندی و خلاقیت خود را در آن زمینه بیدار کنید و تکنیک ها و پیش نیاز های کار در یک محیط دارویی را یاد بگیرید و تحقیق کنید یک چنین شرکت هایی چه نیازهایی را دارند. چون در دانشگاه خیلی موارد تدریس نمی شوند و باید بصورت کارگاه آموزشی یا حتی گرفتن استاد خصوصی در آن زمینه تجربه پیدا کنید. چندین پروژه تمرینی بردارید تا تسلط یابید.

یک فردی که در صنایع داروسازی بعنوان دانشمند بیومدیکال (یعنی همین شما دوست عزیز که دکترای خود را بگیرید و پیشنیاز های لازم و فنون لازم را هم مسلط باشید) میتواند در ماه بین 6000 دلار یا 8000 درآمد داشته باشد. این درآمد را با درآمد 1000 دلاری استاد دانشگاه ایران مقایسه کنید.

در ایران چون برای متخصصین در حیطه بیولوژی سلولی و مولکولی امکان فعالیت در صنعت وجود ندارد، تراکم بر روی دانشگاه ها هستند که دو اشکال ایجاد می کند:

1- دولت برای اینکه افرادی که تحصیلات بالا دارند را از خود راضی کند مجبور است شعبه های دانشگاه ها و پذیرش ها را زیاد کند و بدینوسیله تحصیل کرده را با فراخوان های خود جذب کند.

2- با این افزایش جذب و افزایش دانشگاه ها، یک روند گردابی ایجاد می شود که روز به روز از سطح سواد کم می شود. زیرا هر چه تعداد دانشگاه ها بیشتر باشد، تعداد دانشجویان کم سواد بیشتر می شود. از همین تعداد ، بخشی به تحصیلات تکمیلی راه می یابند. یعنی دکترا ها کم سواد تر. مجددا دولت می خواهد فراخوان بدهد، و به تدریج اساتید کم سواد تر.

دور همچنان ادامه دارد.

ولی در خارج از ایران چنین نیست:

1- هیچ رشته ای مورد تراکم زیاد نیست و هر شخصی بر اساس استعداد و علاقه اش رشته دلخواه می رود.

2- همه نمی خواهند استاد دانشگاه باشند. در صنعت هم شرکت های بسیار با کلاس و خوبی وجود دارند که پژوهشی هستند (دانش بنیان).

3- فقط چیزی که مهم است فقط مدرک نگرفته باشید، شایسته باشید و علاقمند و پر انرژی

مثلا برای اینکه اطلاع پیدا کنید و دنبال همش پیدا کردن بورسیه نباشید و بی خود وقت خود را تلف نکنید، خدمت شما عرض کنم شهریه چهار سال دوره دکترای دانشگاه UPM حدود 13000 دلار است (کل چهار سال). هزینه زندگی هم مثل ایران است که باز هم بستگی به خود آدم دارد.

کسی که بعد از دکترا برای فوق دکترا در همین مالزی مشغول شود ماهی 2000 دلار و اگر برود آمریکا یا کشورهای غربی حدود 6000 تا 8000 دلار

خودتون حساب کنید شهریه دکترای شما طی کسری از سال یعنی چند ماه برگشته است.

این محاسبه برای اینجا بود. هر جای دیگری هم یک چنین محاسباتی دارد.

بعد مشخص می شود چرا یک عده نمی توانند شغل مناسب یا تحصیلات مناسب پیدا کنند و یا اصلا خوشحال نیستند.

چون دقیق نمی توانند راه درست را تشخیص دهند و به سمت مسیر خود حرکت کنند.

برای اینکه دو ریال کمتر خرج کنند، مسیر اینده خود را عوض میکنند. یا یک جاهایی خرج می کنند که پول خود را دور می ریزند.

مورد داشته ام که استاد اینجا گرانت داشته بورسیه میکرده و من به دوستان گفتم، طرف اینقدر بی تفاوت و بی احساس که موقعیت را از دست داده و این استاد هم یک دانشجوی نیجریه ای گرفته.

واقعا کلا رمز موفقیت فقط و فقط این است که مثل یک بازیکن فوتبال بدونید از کجا حمله کنید که توپ را وارد دروازه بکنید و به حرف مربیانی همچون اینجانب هم بکنید.

به هر حال چه خوشحال باشید و چه ناراحت، متنی که در بالا نوشتم عین واقعیت است. گاهی من اینقدر برای دوستان جوش می زنم از خود ایشان بیشتر.

به هر حال امیدوارم موفق باشید.

مهمترین اصل در زندگی این است: رسیدن به آرامش

درود بر شما


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 2



دفعات نمایش: 407
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.5885 ثانيه, 0.0771 براي هر جستجو .