آیا هنوز مالزی کشور مناسبی برای تحصیل ایرانیان است؟


شاید هفت یا هشت سال از زمانی که دولت مالزی عزم خود را جزم کرد تا با تبلیغ بیشتر، برگزاری نمایشگاه دانشگاه‌های این کشور، ارایه تسهیلات سفر و تورهای ارزان قیمت و خدماتی اینچنین، از کشورهای خاورمیانه به ویژه ایران، دانشجو، گردشگر و متقاضی اقامت ده ساله جذب کند، می‌گذرد.

مدت زمانی از آغاز این طرح نگذشته بود که شرایط داخلی کشور هم یاری کرد و ناگهان ایرانیان صدرنشین گروه‌های دانشجویان خارجی، متقاضیان اقامت ده ساله MM2H و گردشگران منطقه خاورمیانه شدند و روز بروز بر تعداد خود افزودند تا جایی که تا یکی دو سال گذشته بیش از 14 هزار دانشجوی ایرانی و در حدود صد هزار ایرانی در مالزی زندگی می‌کردند.

اما مدتی است با بروز عواملی هم چون تغییرات بازار داخلی ارز و اعمال برخی محدودیت‌ها در اعطای ویزا، روند رشد حضور ایرانیان در مالزی جای خود را به روند نزولی داده تا آنجا که بنا بر آخرین گفته‌های وابسته علمی سفارت ایران در مالزی، در اردیبهشت ماه سال جاری تعداد دانشجویان ایرانی با کاهشی در حدود 40 درصد، به 7500 دانشجو رسیده است و به نظر می‌رسد این کاهش با اعمال محدودیت‌های ویزا هم چنان ادامه داشته باشد.


هرچند که با تمام این تفاسیر هم چنان دانشجویانی هستند که بار سفر را می‌بندند و راهی این دیار استوایی می‌شوند تا تحصیلات تکمیلی خود را بدور از هر مانعی بگذرانند.

اما آیا مالزی هنوز کشور مناسبی برای تحصیل ایرانیان هست یا خیر؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال به سراغ "سید محمدامین میرهاشمی" رئیس موسسه "نهضت پیشگام پاسارگاد" که به تازگی جشن 4 هزارمین دانشجوی ورودی موسسه خود را برگزار کرده و با تجربه 9 ساله‌ای که در مالزی، ایران و عراق در زمینه تحصیل دانشجویی دارد به نکات قابل توجهی اشاره می‌کند و خبرهای جدیدی در این زمینه دارد.

رئیس موسسه پیشگام پاسارگاد معتقد است که مالزی می‌تواند هم چنان برای تحصیل ایرانیان مناسب باشد یا نه بستگی به چند عامل دارد:

چه دانشگاهی و چرا؟

پس از این که تعدادی از دانشگاه‌های مالزی از لیست وزارت علوم ایران خارج شد ما در عمل دیگر مساله دانشگاه مورد تائید با سطح علمی پائین نداریم. اما دانشجویان باید بدانند به چه دانشگاهی می‌روند و به صرف اینکه یک دانشگاه هم مورد تایید وزارت علوم یک کشور باشد دلیل نمی‌شود آن دانشگاه برای تحصیل دانشجو مورد مناسبی باشد. چرا که این تائیدیه از نظر آکادمیک است اما شرایط دیگری که می‌تواند برای یک دانشجو اهمیت داشته باشد؛ این که آیا دانشگاه مورد نظر فرهنگ پذیرفتن دانشجوی بین المللی را دارد یا خیر؟نیازهای یک دانشجوی بین‌المللی متفاوت است و ناشی از تفاوت فرهنگ دو کشور است. بنابراین یک دانشگاه باید با فرهنگ خارجی ها آشنا باشد و ساختار دانشگاه و کارمندان آن صبر و تحمل برخورد با فرهنگ‌های دیگر را داشته باشند.

انتخاب مناسب و متناسب

انتخاب دانشگاه باید بر اساس سطح علمی فرد در نظر گرفته شود. اکنون دانشگاه های مالزی با آزمون و خطایی که از طریق پذیرش دانشجویان انجام دادند، می‌دانند که تفاوت فارغ‌التحصیل دانشگاه های تهران با معدل 15 با نفری که از یک دانشگاه غیر دولتی و خصوصی از یک شهرستان کوچک آمده چه هست؟

میرهاشمی می‌افزاید: "هرچند فعالیت در زمینه تحصیل دانشجویی کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما اینگونه نیست. به ویژه آنکه به صرف وقت و هزینه دانشجو فکر کنی بنابراین باید دانشگاه معتبر و مناسبی را متناسب با وضعیت دانشجو به او پیشنهاد کنی . کسی که می‌خواهد این اطلاعات را در اختیار متقاضیان تحصیل قرار دهد باید اطلاعاتش جامع باشد و بداند که کدام دانشگاه بهترین انتخاب این دانشجو هست بر اساس توانمندی هایی که این دانشجو دارد. مسلم است که همه می‌خواهند بهترین دانشگاه بروند اما آیا همه می‌توانند بر اساس صلاحیتی که دارند پذیرش بگیرند یا فقط دارند وقتشان را تلف می کنند؟

باید به این نکته توجه جدی داشت که آیا اگر دانشجو بتواند وارد دانشگاه خاصی بشود از پس گذراندن واحدهای درسی آن دانشگاه بر می‌آید یا نه؟ بنا به تجربه در این چند سال فعالیت بسیار دیده شده که برخی از دانشجویان از نظر اکادمیک قوی نیستند و پس از مدتی با شکست روبرو شده و سرخورده می شوند. بنابراین اگر دانشجویی شرایطش در سطح بالایی نیست نباید سراغ چنین دانشگاهی با سطح علمی خیلی بالا برود.

از نظر هزینه تحصیلی

گفته می‌شود که دلار گران شده و شهریه دانشگاه های مالزی هم ولی هم چنان بر اساس رنکینگ دانشگاه ها، دانشجویان در مالزی با هزینه کمتری در دانشگاه بهتری درس می‌خوانند. از طرفی گروهی از دانشجویانی هستند که در همین دانشگاه مالایا در دانشگاه‌های معتبر دیگر با دریافت کمک هزینه تحصیلی و در شرایط خوبی به تحصیل مشغولند.

انتخاب هدفمند

این مهم است که دانشجوها به صورت هدفمند دانشگاه را انتخاب کنند و در رشته های تخصصی تری درس بخوانند یا اگر در رشته های عمومی‌تر درس می‌خوانند باید گرایششان مشخص شود.

آیا مالزی قصد دارد تعداد دانشجویان ایرانی خود را کاهش دهد؟

البته براساس یک سری مسایلی که اخیرا ایجاد شده گفته می‌شود فشار بر روی جامعه ایرانیان وجود دارد اما به نظر می رسد گذراست و کاهش تعداد دانشجو برای دانشجویان دیگر کشورها نیز در مالزی اتفاق افتاده است البته نه به اندازه ایران. اما در جلسه‌ای که چند روز قبل با رئیس بازاریابی وزارت علوم مالزی داشتم، مشاهده شد که بر خلاف این مساله، بخش بازاریابی وزارت علوم مالزی هم چنان در پی برنامه‌هایی برای جذب دانشجویان ایرانی است چرا که دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های مالزی تعدادشان افت چشم‌گیری داشته است.

باید توجه داشت که اتفاقی که اینجا دارد می‌افتد یک موقعیت برنده – برنده است برای دو طرف. دانشجویان ما در این کشور تحصیل می‌کنند و برخی از امکانات مناسبی هم استفاده می‌کنند از طرفی حضور دانشجویان ایرانی در مالزی کمک می‌کند به افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی و بالا رفتن تعداد مقالات علمی در این کشور و باعث می‌شود که رنگینگ آنها بالا برود.

هرچند که مالزی شاید اخیرا یک سری از امتیازهای رقابتی‌اش را نسبت به مناطق دیگر دنیا از دست داده باشد اما این اتفاق هنور در مورد دانشجویان ایرانی نیافتاده و هنوز می‌توان از برخی دانشگاه‌های خوب بهره برد.

فقط دانشجوان ما نیاز دارند که منبع درستی برای دریافت اطلاعات از دانشگاه‌ها داشته باشند. متاسفانه با این که تعداد زیادی وبسایت و موسسات اطلاع رسانی در حال حاضر در کشور وجود دارد باز هم فقر گسترده اطلاعاتی در مورد دانشگاه‌های مالزی چه در مالزی چه در ایران وجود دارد.

کم شدن تعداد دانشجویان بین‌المللی چه تاثیری برای ایرانیان می تواند داشته باشد؟

من به شخصه این را به عنوان یک نکته مثبت تلقی می‌کنم برای ایرانیانی که قصد ادامه تحصیل در مالزی دارند. به خاطر محدودیت‌های ویزا و مسایلی هم چون زیاد شدن رقیب برای مالزی در سطح آموزش عالی در جذب دانشجویان بین‌المللی، بازار مالزی که درچند سال اخیر با سریع ترین رشد ازجهت جذب دانشجوی خارجی در جهان روبرو بود، متاثر از این تغییرات شده و وزارت علوم مالزی در جریان این تغییرات هست. در این راستا تمهیداتی را در نظر گرفتند که باید از آن به نفع دانشجویان ایرانی استفاده کنیم.

شهریه‌ها ثابت می‌ماند

یکی از این تمهیدات که پیش بینی می کنم این است که احتمال افزایش شهریه دانشگاه‌های دولتی خیلی کم می‌شود چون متوجه شدند که شهریه هایشان افزایش زیادی داشته و دیگر در بازار قابلیت رقابتی کمتری دارد. بنابراین این رقابت شدید در بازار و کاهش تعداد دانشجویان بین المللی نخستین تاثیرش این است که شهریه ها تا مدتی گران نشده و ثابت بماند.

افزایش 7 درصدی پذیرش دانشجوهای خارجی در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی در سال جدید

در اینجا من باید این خبر مهم را برای هم وطنان عزیر اعلام کنم که براساس آخرین جلسه‌ای که با آقای دکتر سعید، رئیس بخش بازاریابی وزارت علوم مالزی داشتیم اعلام کردند که به زودی جذب دانشجوهای بین‌المللی در دانشگاه‌های مطرح مالزی درمقطع کارشناسی برای دانشگاه‌های دولتی در سطح گسترده‌تری صورت می‌گیرد یعنی این جذب دانشجو از 5 درصد به 12 درصد افزایش می‌یابد.

این دستورالعمل برای سال جدید اجرایی می‌شود و برای مثال در دانشگاه مالایا برای ترم سپتامبر 2014 دانشجویان تا 30 آپریل مهلت دارند که پرونده‌های خودشان را به دانشگاه ارائه دهند.

هم‌چنین تعداد کمک هزینه‌هایی که به صورت جایزه به دانشجویان تعلق می‌گیرد نیز افزایش می‌یابد.

از طرفی فعالیت کمپین‌های تبلیغاتی برای اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی آغاز می‌شود و ایران در برنامه هست.

آیا مالزی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی کشور مناسبی است؟

تفاوت‌هایی میان شیوه تحصیلی در ایران و مالزی در این زمینه وجود دارد که سبب بروز مشکلاتی می‌شود. در ایران سیستم پزشکی بر اساس استانداردهای امریکایی است یعنی دکترا، بعد تخصص و فوق تخصص. اما در مالزی از سیستم انگلیسی استفاده می‌شود. یعنی یک نفر ابتدا لیسانس می‌گیرد بعد فوق لیسانس بعد تخصص.

ازطرفی از دو سال پیش به سبب مسایلی که در دانشگاه یو اس ام USMپیش آمد همچنین به سبب ارتباط ناکافی میان وزارت بهداشت مالزی و وزارت بهداشت ایران، شرایط به گونه‌ای شد که فقط دانشگاه تهران مورد تائید وزارت بهداشت مالزی هست و از دوسال پیش تا به حال فقط فارغ التحصیلان این دانشگاه می‌توانند دررشته‌های پزشکی ادامه تحصیل بدهند.

از طرفی تنها رشته‌های پزشکی دو دانشگاه در مالزی است که مورد تائید ایران است و البته هیچ کدام هم از سال اول پزشکی دانشجوی خارجی نمی‌گیرند.

آغاز پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های دولتی

اما بنابر آخرین اطلاعات، از سال 2015 دانشگاه‌های عمده دولتی مالزی که مورد تائید ایران نیز هستند، مثل دانشگاه مالایا (UM) امکان پذیرش دانشجو از سال اول در رشته‌های پزشکی، پرستاری و داروسازی را با شهریه های مناسب خواهند داشت.

در طول این سال‌های اخیر خیلی شاهد تغییر و تبدیل در فهرست دانشگاه‌های مورد تائید ایران بودیم که بعضا تاثیر ناخوشایندی هم بر وضعیت تحصیلی برخی دانشجویان داشته. نظرتان در مورد وضع کنونی چیست ؟

هرچند که طبق مقررات وزارت علوم ایران، قوانین زمان ثبت‌نام شامل حال دانشجو می‌شود اما در طی چند سال گذشته تعدادی از دانشگاه‌ها طی یک حرکت انتحاری از لیست تائید وزارت علوم خارج شدند که برای ایرانی‌هایی که اینجا تحصیل می‌کردند با ضررهایی همراه بود. حالا براساس سیاست‌های جدید رایزنی علمی ایران در مالزی، بسیاری از این اشتباهات اصلاح شد و دستکم اگر قرار است تغییری صورت گیرد با تامل بیشتری انجام می‌شود.

و آخرین کلام: مالزی سکوی پرش

باید توجه داشت که مالزی همواره برای بسیاری از دانشجویان که قصد ادامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های معتبر جهان را داشتند یک سکوی پرش بوده و ما اجازه نداریم با رفتارهای ناهنجار این سکو را از بین بیریم. باید فکر کنیم شاید که دیگران نیز نیاز به این سکو دارند و نباید این شانس را از آنان بگیریم چراکه به هر حال این کشور 8 دانشگاه زیر رتبه جهانی 200 دارد.

ما باید هم چون یک سفیر فرهنگی رفتار کنیم و نقش خودمان را در بهبود وضعیت به نفع ایرانیان ایفا کنیم.


منبع


نویسنده :P. Jabbarzadeh|ادامه تحصیل در مالزی | ارسال نظر: 1دفعات نمایش: 401
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.2798 ثانيه, 0.0426 براي هر جستجو .