معیارهای انتخاب ژورنال - قسمت اول


خیلی از دوستان و همکاران فرهیخته، همیشه این سوال را دارند که چگونه ژورنال مورد نظر خود را انتخاب کنند؟ آیا از ژورنال های با ایمپکت فاکتور بالا شروع کنند؟ ایمپکت فاکتور بالا یعنی چقدر؟

در این مطلب من قصد دارم خیلی سریع یک مروری داشته باشم به انواع معیارهایی که یک محقق می تواند داشته باشد تا مقاله خود را ارسال کند.

توضیح: آنچه در ادامه می نگارم حاصل تجربیات اینجانب است و حاصل مکاتباتی که با ژورنال های مختلف داشته ام و مقالات دوستان را ارسال کرده ام. لذا دوستان دیگر شاید تجربیات دیگری داشته باشند.

بسیاری از دوستان زمانیکه با اینجانب تماس می گیرند اولین جمله ای که می فرمایند این است: "می خواهم در ژورنال با ایمپکت فاکتور بالا منتشر شود".


1- واقع بینی: دوستان در وهله نخست باید واقع بین بود. ممکن است شما برای کار تحقیقاتی خود زحمات زیادی متحمل شده باشید که حتما شده اید. ممکن است هزینه هایی را برای مواد کرده باشید. با کلی زحمت در نهایت کاری را انجام داده اید که می خواهید منتشر کنید. حال می خواهید مقاله ای را منتشر کنید که برای مصاحبه دکترای شما مفید باشد. حتی بعضی دانشگاه ها با داشتن دو مقاله می توانید بدون آزمون دکترا بخونید. اگر عضو هیات علمی دانشگاه هستید حتما می خواهید امتیاز سالیانه بگیرید و حتی پاداش مقاله هم به آن اختصاص یابد و یا می خواهید به فلان دانشگاه خارج از کشور در خواست پذیرش بدهید و ده ها دلیل دیگر .......

با تمام این دلایل، دلیل نمی شود بفرمایید: "می خواهم در ژورنال با ایمپکت فاکتور بالا منتشر شود".

زیرا انتشار مقاله در یک ژورنال معتبر که ایندکس آی اس ای یا پابمد و یا ایمپکت فاکتور بالا داشته باشد بصورت دستوری نمی شود. دوستان واقعا باید کار نوآوری داشته باشد و اساتیدی که در هیات تحریریه و داور ژورنال ها کار می کنند به آخرین تحقیقات روز دسترسی دارند و علم لازم را دارند. متخصص هستند و ده ها مقاله نوشته اند و پروفسور فلان دانشگاه اروپایی یا آمریکایی هستند. به محض اینکه مقاله شما تکراری باشد چندین مقاله برای شما می فرستند و سوال می کنند مقاله شما مثلا در سال 2005 مورد مشابهی داشته است، کار شما چه مورد جدیدی دارد؟ باید شفاف توضیح دهید.

ژورنال ها داوری سختگیرانه ای دارند و به قول معروف مو را از ماست بیرون می کشند و در اکثر مواقع حتی مقاله شما را ریجکت نمی کنند بلکه مقاله شما را پس می فرستند. یعنی حتی نگاه نمی اندازند که بخواهند ریجکت کنند.

پس منطقی باشید. باید مقاله ای که می نویسید جدید ترین رفرنس ها را داشته باشد. دوستان زیادی مقالاتشان را برای من می فرستند از مقالات 20 سال پیش استفاده کرده اند و جدید ترین مقالات آنها مربوط به سه سال پیش می شود. آخر من نمی فهمم چرا یعنی این دسته از دوستان اطلاع ندارند که باید کار تحقیقاتی به روز باشد.

دوستان ژورنال ها شوخی ندارند. کار خوب را در ژورنال های خوب منتشر می کنید. ولی اگر کاری که جدید نیست و نوآوری ندارد و فقط یک تکنیک را استفاده کرده اید، نمی توانید در ژورنال خوبی منتشر کنید. البته باز هم ژورنال ای اس ای هست ولی به درد داخل ایران می خورد و از امتیازات ایرانی می توانید استفاده کنید. ولی عامل پرتاب شما به یک دانشگاه معتبر خارجی نمی شود.

2- معیار بر مبنای ایمپکت فاکتور (Impact factor): شاخصی به نام ایمپکت فاکتور بیشتر در کشورهای جهان سوم بصورت یک تب همه گیر در جامعه پژوهشی در آمده است. اگر از اکثر افرادی که می خواهند در ژورنال های با ایمپکت فاکتور بالا منتشر کنند، سوال شود که ایمپکت فاکتور چیست؟ پاسخی نمی توانند بدهند.

در واقع دوستان بعد از اینکه مطمئن بودند مقاله ای را نوشته اند که از نظر تکنیک تخصصی و نیز تکنیک نوشتاری و زبان انگلیسی مقاله ای با کلاس جهانی است، حال می توانند در مورد ایمپکت فاکتور و شاخص هایی نظیر ان حساسیت به خرج دهند.

ایمپکت فاکتور در حقیقت شاخصی است که نشان دهنده مطالعه شدن مقالات یک ژورنال است و اگر ژورنالی مقالاتش بیشتر مطالعه شود، به همان نسبت نیز به آن مقالات در تحقیقات ارجاع داده می شود. در حقیقت ایمپکت فاکتور، شاخصی است که توسط موسسه تامسون رویترز ابداع شده و نشان می دهد که هر مقاله از فلان ژورنال بطور متوسط در آن سال توسط چند مقاله ارجاع داده شده است. به عنوان مثال اگر یک ژورنالی دارای ایپمکت فاکتور 2 هست و سال 2013 بر روی هم 500 مقاله منتشر کرده است، هر مقاله بطور متوسط دو بار ارجاع شده و در سال 2013 هزار مرتبه به مقالات آن ژورنال ارجاع شده است که تقسیم بر تعداد کل مقالات آن سال، ایمپکت فاکتور را در آن سال نشان می دهد. پس می بینید ژورنال هایی با ایمپکت فاکتور 2 هم بالا هست و به آسانی مقاله منتشر نمی کنند و حساس هستند.

تقسیم بندی ژورنال ها توسط اینجانب بر حسب ایمپکت فاکتور:

1) ایمپکت فاکتور= بین 1 و 2 ---> متوسط
2) ایمپکت فاکتور= بین 2 و 3 ---> خوب
3) ایمپکت فاکتور= بین 3 و 5 ---> عالی
4) ایمپکت فاکتور= بین 5 و 7 ---> فوق العاده
5) ایمپکت فاکتور= بیشتر از 7 ---> افسانه ای

در جریان باشید که چنانچه شما در دسته شماره 3 مقاله منتشر کنید جزو محققین برجسته هستید و بسیاری از محققین دانشگاه های معتبر دنیا حتی هاروارد در این دسته اکثر مقالات خود را منتشر می کنند. ولی تفاوت آنجا هست که محققین این دانشگاه شاید یک یا دو یا بیشتر مقاله در گروه 5 هم دارند. اما تعداد آنها زیاد نیست، اکثریت با گروه 3 هست.

اما کارهایی که در ایران کار می شود معمولا در گروه 1 منتشر می شوند ولی کارهای دانشگاه های معتبر ایران که پروژه دکترا هستند معمولا در گروه 3 هم منتشر می شوند ولی انگشت شمار هستند.

و اما نکنه مهم و فراموش شده: دوستان همانطور که عرض کردم، ایمپکت فاکتور که با اختصار IF نشان داده می شود شاخصی است که نشان دهنده میزان ارجاعات به مقالات یک ژورنال است که خود بازتابی از قابل دسترسی بودن ژورنال است.

یعنی: حتما اطلاع دارید که ژورنال ها از نظر سیاست انتشاراتی خود به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

1)دسته نخست به نام ژورنال های پولی نزد محققین عزیز معروف هستند شامل ژورنال هایی می شوند که شما برای مطالعه مقاله و دانلود آن نیاز است هزینه ای را بپردازید. این ژورنال ها از نویسنده مقاله هزینه ای به نام هزینه انتشار دریافت نمی کنند و هزینه خود را از خواننده دریافت می کنند.

2) دسته دوم ژورنال های Open Access یا دسترسی آزاد هستند که شما به راحتی می توانید مقالات را دانلود کنید و برای خواننده رایگان هستند ولی از نویسنده مقاله هزینه بین 1000 تا 3000 دلار را به ازای هر مقاله دریافت می کنند.

نکته مهم: معمولا ژورنال های گروه دوم به دلیل اینکه برای خواننده رایگان هستند بیشتر مطالعه شده و طبعا بیشتر ارجاع داده می شوند و در نتیجه معمولا ایمپکت فاکتور بالاتری دارند.

نکته دیگر را هم اضافه کنم که معمولا دانشگاه ها هزینه انتشار ژورنال را می دهند. حال سوال من از شما این است است:

اگر مشکل پولی نداشته باشید ترجیح می دهید مقاله شما در گروه 1 منتشر شود یا گروه 2؟؟؟

این همان تصمیم اصلی است که باید برای انتشار مقاله ارزشمند خود بگیرید. با فرض اینکه دو ژورنال با IF یکسان و یا حتی متفاوت و در نظر گرفتن این نکته که مشکلی برای هزینه انتشار ندارید، شما کدام گروه را ترجیح می دهید؟؟؟؟؟

در ادامه این نوشتار ناشرینی از هر دو دسته معرفی خواهم کرد.

بسیار خوب. من با این توضیحات و مقایساتی که انجام دادم سعی کردم یک برآوردی از ایمپکت فاکتور داشته باشید.

بحث همچنان بر سر داستان ایمپکت فاکتور ادامه دارد.


معیارهای انتخاب ژورنال - قسمت دوم (کلیک کنید)


نویسنده :P. Jabbarzadeh|نکات کلیدی امور پژوهشی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 678
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4015 ثانيه, 0.0705 براي هر جستجو .