چگونه در ذهن شما ایده جدید شکل می گیرد؟


دوستان متاسفانه افراد در ایران نگرش خاصی به شغل دارند. همه دوست دارند یک کار بی درد سر و ساده داشته باشند صبح بروند سر کار و ظهر برگردند. اصلا هم رئیسشان از آنها توقعی نداشته باشد و در عوض حقوق خوبی بگیرند. یک سری زیادی هم دنبال کار کارمندی هستند و به اصطلاح به دنبال آب باریکه هستند. یعنی چه آب باریک یعنی اینکه می خواهیم مفت بخوریم و راه برویم، به حداقل نیز راضی هستیم.


واقعا افرادی که برای تدریس و کارهای دیگر به من درخواست کار می دهند در قدم اول خود را نشان می دهند که همچنین دیدگاه های مشابهی دارند. بسیار خوب من در دلم می گویم اینقدر منتظر کار بایستید تا زیر پای مبارکتان علف سبز شود.

البته خیلی ها تو ذوقشان می خورد. دوستان اگر من جای این افراد بودم این چنین می کردم:

دوستان داشتن خلاقیت اکتسابی است. شرایط خانوادگی و حتی شغل والدین در آن نقش دارد. اما آموزشی نیز هست یعنی افراد می توانند تمرین کنند و خلاقیت را در کار خود افزایش دهند.

دوستان بجای اینکه در هر محیطی هستید وارد بحث های حاشیه ای بشوید و وقت خود را با غیبت کردن و زیرآب زنی هدر دهید، آرام و با نگاهی تیز بین به دنبال اشکالات فنی محیط کار خود باشید. البته ضعف های مدیریتی خیلی زیاد هستند. سعی کنید از مدیر خود ایراد نگیرید. منظور من پیدا کردن اشکالات سیستمی است نه سازمانی. یعنی ببینید مثلا چطوری می توانید مسئولیت های خود را به نحو احسنت انجام دهید. مثلا شاید فراگیری یک یا چند نرم افزار بتواند به شما کمک شایانی بکند. لذا بروید دنبال یادگیری

یادگیری خیلی مهم است. متاسفانه عادتی که در ایران وجود دارد و اکثر کشورهای جهان سوم با آن درگیر هستند این است که فردی که تحصیلات دارد (در هر سطحی که باشد) می خواهد در محیط کار خود فرمانروایی کند.

دوستان در هر مقطعی که هستید (لیسانس تا دکترا) مطمئن باشید به اندازه موهای سرتان کار برای یادگیری است. خیلی ها مدرک PhD می گیرند ولی یک سرچ ساده نمی توانند انجام دهند.

لذا دوستان باید برای اینکه ایده ای پیاده کنید نخست خلا ها را پیدا کنید. سپس به دنبال این باشید که این خلا چگونه پر می شود. اینجا است که باید مدام به دنبال راهکار باشید. پس:

نخست: هدف خود را تعیین کنید. ضعف چیست؟

دوم: به دنبال راه حل رفع کردن آن ضعف باشید.

دوستان عادت کنید در هر جایگاهی که قرار دارید به کیفیت فکر کنید. صبور باشید و تا جواب منفی گرفتید جا نزنید. سعی کنید در شرایط سخت ایده های کارساز بدهید. اگر حقوق ثابت ندارید به حقوق غیر ثابت قناعت کنید. مطمئنا شرایط موافق با شما خواهد بود. حتی بعضی موارد لازم است رایگان و یا با حق الزحمه پایین کاری را قبول کنید. ولی هدف شما کار مورد علاقه تان باشد. کاری را که علاقه دارید انجام دهید. زیرا در این حالت استعداد شما بیشتر شکوفا می شود. علاقه را درست تعریف کنید. بعضی ها به کاری علاقه دارند و در حقیقت اصلا نمی دانند آن کار چگونه است. بیشتر به تعاریفی که از آن کار می شود یا حقوق آن علاقه دارند نه به نفس کار

امیدوارم همیشه موفق باشید.


نویسنده :P. Jabbarzadeh|تجربه های یک زیست شناس | ارسال نظر: 1دفعات نمایش: 457
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4878 ثانيه, 0.0598 براي هر جستجو .