کشف «ماده تاریک» ژنوم انسانی در کمال ناباوری دانشمندان


این ماده تاریک که (آر ان ای غیر کدبندی کننده ) نام دارد ، حاوی طرحی برای تولید پروتئین ها نیست ، با این حال ، بیش از 95 درصد از ژنوم انسانی را تشکیل می دهد .
محققان حاضر در این مطالعه کشف کردند که اساسا تمامی آر ان ای کد بندی کننده و غیر کد بندی کننده در انواع مکان های همسان در طول ژنوم انسانی پی ریزی می شوند.

یافته های تیم علمی به شناسایی دقیق مکان ویژگی های بیمای پیچیده کمک می کند ، زیرا منشاهای ژنتیکی بسیاری از بیماری ها در بیرون از ناحیه کد بندی کننده ژنوم قرار دارد .

دانشمندان در تحقیقات خود در پی شناسایی مکان دقیق آغاز (رونوشت) نخستین گام در بیان ژن ها به پروتئین برآمدند.

در طول رونوشت ، دی ان ای در درون آر ان ای توسط آنزیمی به نام (پلی مراز آر ان ای ) کپی می شود و پس از چندین گام دیگر ، ژن ها کد بندی و پروتئین ها سرانجام تولید می شوند. آر ان ای ماه ژنتیکی تک رشته ای است که تصور می شود پیش از ظهور دی ان ای بر روی زمین وجود داشته است .

بی فرانکلین پوگ و همکارانش در این مطالعه در تلاش برای آگاهی از مکانی که رونوشت از آنجا شروع می شود ، بودند ، در حالی که دانشمندان دیگر مستقیما آر ان ای را بررسی کرده بودند.

با این حال پوگ و تیمش به جای این عمل ، تعیین کردند در طول کروموزوم های انسانی ، پروتئین هایی که رونوشت آر ان ای غیر کدبندی کننده را پایه ریزی می کنند ، کجا قرار داشتند.

دانشمندان این رویه را در پیش گرفتند ، زیرا آر ان ای های بسیار زیادی به سرعت و به زودی پس از تشکیل شدن نابود می شوند و این امر شناسایی آن ها را دشوار می کند .

بنابراین ، به جای بررسی محصول آر ان ای رونوشت ، آن ها (ماشین پی ریزی) را که آر ان ای را می سازد ، بررسی کردند.

این ماشین پلیمراز آر ان ای را مونتاژ می کند و این فرآیند برای شکل گیری آر ان ای و این روند نیز به نوبه خود برای شکل گیری پروتئین ادامه می یابد.

پلوگ و همکارانش در کمال ناباوری 160 هزار عدد از این ماشین های پی ریزی را کشف کردند ، این در حالی است که انسان ها فقط دارای حدود 30 هزار ژن هستند .

تعداد کمتر از 10 هزار عدد از این ماشین ها درست در مکان ژن ها کشف شدند.

چون بسیاری از ژن ها در سلول ها خاموش می شدند ، این نکته که چرا آن ها نوعن عاری از ماشین پی ریزی هستند ، قابل درک است .

150 هزار ماشین پی ریزی باقی مانده ( ماشین هایی که پوگ و تیمش آن ها را در مکان درست در ژن ها نیافتند ) مرموز باقی ماند .

به گفته پوگ ، در روزهای آغازین ، این فطعات آر ان ای عموما به عنوان نامناسب نادیده گرفته شدند ، زیرا پروتئین ها را کد بندی نمی کردند .

پوگ افرود که نادیده گرفتن این قطعات آسان بود ، زیرا فاقد ویژگی موسوم به polyadenylation بودند که از آر ان ای در مقابل نابودی محافظت می کند .

آر ای ان غیر کد بندی کننده (ماده تاریک ) ژنوم خوانده می شوند ، زیرا درست مانند ماده تاریک جهان ، از لحاظ پوشش دهی عظیم بوده و بیش از 95 درصد ژنوم انسانی را تشکیل می دهند .

با این حال ، شناسایی آن ها دشوار است و هیچ کس دقیقا از فعالیت آن ها آگاهی ندارد . به گفته پوگ ، هم اکنون حداقل مشخص شده که این مولفه ها واقعی هستند و گام بعدی این است آگاهی از فعالیت عملکرد آن هاست .

جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.نویسنده :P. Jabbarzadeh|زیست شناسی مولکولی | ارسال نظر: 1دفعات نمایش: 392
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.2444 ثانيه, 0.0426 براي هر جستجو .