توليد حافظه اي مبتني بر DNA


به‌منظور يافتن روشي جديد و مقرون به‌صرفه براي ذخيره‌سازي اطلاعات، يک گروه تحقيقاتي از مرکز نانوساختارهاي عاملي (CFN) در موسسه فناوري کارلسروهه آلمان با همکاري محققاني از دانشگاه ملي سينگ هو تايوان، موفق به ساخت حافظه‌اي به‌نام WORM ( يک بار خواندن، چند بار نوشتن)شدند که مبتني بر دي‌ان‌اي است.

اين دستگاه شامل يک فيلم نازک از دي‌ان‌اي ماهي سالمون است که نانوذرات نقره روي آن قرار داده شده و سپس ميان دو الکترود به‌صورت ساندويچي قرار گرفته است. با استفاده از امواج فرابنفش مي‌توان اطلاعات را درون آن قرار داد. اين کار در نشريه Applied Physics Letters به چاپ رسيده است.

کار روي اين دستگاه بيش از يک سال قبل آغاز شده و توسط همکاري افرادي در حوزه‌ها و کشورهايي مخلتف انجام شده است. لجيلجانا فراک رهبر اين گروه تحقيقاتي در مرکز نانوساختارهاي عاملي، در حوزه فناوري نانو مبتني دي‌ان‌اي، عامل‌دار کردن با مواد زيستي و ادوات تحريک شده با نور فعاليت دارد. او در حال توسعه ادوات تحريک شونده با نور، توليد نانوذرات الگوداده شده با دي‌ان‌اي و مطالعه ويژگي‌هاي آنها کار مي‌کند. يو چو هانگ رهبر گروهي ديگر در اين تيم تحقيقاتي با استفاده از اين نتايج درصدد بهينه کردن فرآيند و طراحي ادوات حافظه عامل‌دار است. تصاوير ميکروسکوپ الکتروني عبوري (TEM) از نانوذرات روي دي‌ان‌اي در آزمايشگاه خدمات نانوساختاري گرفته شده است.

برپايه اطلاعاتي که در مقاله مربوط به اين پروژه آمده است، تابش اشعه فرابنفش در اين سيستم موجب مي‌شود که اتم‌هاي نقره به‌صورت خوشه‌هايي نانومقياس درآيد. اين ذرات مي‌توانند اطلاعات را در خود ذخيره کنند. اين دستگاه قادر است بار را با جريان بسيار کم در خود ذخيره کند که معناي "خاموش" است. در حضور ميدان الکتريکي بالا، بار از ميان دستگاه عبور مي‌کند که به‌معناي "روشن" است.

نتايج کار آنها نشان داد که با روشن کردن سيستم، مجموعه پايدار باقي مي‌ماند به‌طوري که با تغيير ولتاژ الکترودها تغييري در هدايت سيستم مشاهده نمي‌شود. اين بدان معناست که اطلاعات قابل نوشتن بوده اما نمي‌توان روي آن اطلاعاتي را نوشت. با نوشتن اطلاعات، دستگاه آن را در خود نگه مي‌دارد. نتايج کار محققان نشان داد که هدايت الکتريکي در طول 30 ساعت تغييري نمي‌کند. محققان انتظار دارند که از اين روش بتوان براي طراحي ادوات ذخيره اطلاعات نوري استفاده کرد. با ترکيب اين روش با ساخت پليمرها مي‌توان ادوات آلي مبتني بر دي ان اي طراحي کرد که بسيار ارزان و زيست سازگار باشد.
http://www.nano.ir/newstext.php?Code=10543
[ارسال شده توسط sary]نویسنده :P. Jabbarzadeh|بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی | ارسال نظر: 0دفعات نمایش: 444
| ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

زمان بازسازي صفحه :0.4823 ثانيه, 0.1313 براي هر جستجو .